Растреллі Франческо - біографія архітектора, особисте життя, фото, роботи

  1. Ранні роботи за Петра I і його наступників
  2. Недобудовані палаци при Ганні Іоанівні і Ганні Леопольдівни
  3. Проекти Растреллі при Єлизавети Петрівни
  4. Відставка при Катерині II

Ф ранческо Бартоломео Растреллі був придворним архітектором Петра I і всіх монархів епохи палацових переворотів. Він спроектував і побудував Великий палац в Петергофі, Зимовий і Воронцовський палаци, Смольний монастир в Санкт-Петербурзі, Катерининський палац у Царському Селі. А на заході кар'єри Растреллі став генерал-майором, кавалером ордена Святої Анни і академіком архітектури.

Ранні роботи за Петра I і його наступників

Франческо Бартоломео Растреллі народився в Парижі в 1700 році. Його батько - придворний скульптор і архітектор Карло Бартоломео Растреллі - з ранніх років навчав сина майстерності.

У 1716 році, після смерті короля Франції Людовіка XIV, сім'я Растреллі переїхала в Санкт-Петербург . Глава сім'ї надійшов на службу до двору Петра I і в споруджуваному місті на Неві відливав гармати та скульптури для інтер'єрів. Франческо допомагав батькові проектувати палаци і продовжував вчитися - їздив в Італію, Німеччину, Францію.

Ф ранческо Бартоломео Растреллі був придворним архітектором Петра I і всіх монархів епохи палацових переворотів

Великий Катерининський палац. Архітектор Бартоломео Растреллі. 1752-1756. Фотографія: Олександр Щепин / Фотобанк Лорі

Фотографія: Олександр Щепин / Фотобанк Лорі

Воронцовський палац. Архітектор Бартоломео Растреллі. 1749-1757. Фотографія: A.Savin / Wikipedia

Через чотири роки Растреллі почав перший самостійний проект - палац на Мільйонній вулиці для молдавського державного діяча Дмитра Кантемира. Зовнішній вигляд палацу був витриманий в стилі бароко , Модному в ті роки в Європі. Растреллі розпланував будівлю так, що вздовж набережної розташовувалися зали для прийомів, а з іншого боку були кімнати відпочинку. На першому поверсі розташувався просторий вестибюль, над ним - високий парадний зал з ліпниною і різьбленими камінами, які виготовив Растреллі-батько. Палац добудовували вже після смерті Петра I під час правління Катерини I.

Після вдалого дебютного проекту до Растреллі стали звертатися із замовленнями представники російської знаті. У 1730 році архітектор побудував палац для князя Івана Долгорукого.

Недобудовані палаци при Ганні Іоанівні і Ганні Леопольдівни

У 1730 році на престол зійшла Анна Іванівна. У моді як і раніше залишався стиль бароко, і Растреллі отримував все нові замовлення. У цьому ж році він побудував для імператриці дерев'яні зимовий і Літній палаци в Москві, Манеж між Невським проспектом і Великій Морській вулицею в Санкт-Петербурзі. А трохи пізніше взявся за Рундальский замок фаворита Ернста Йоганна Бірона в Курляндії (область сучасної Латвії).

Растреллі не тільки спроектував курляндский палац і регулярний парк перед ним, а й сам займався будівництво: укладав договори з постачальниками робочої сили і матеріалів.

Великий Петергофський палац. Архітектор Бартоломео Растреллі та ін. 1745-1755. Фотографія: Олександр Тарасенков / Фотобанк Лорі

Фотографія: Олександр Тарасенков / Фотобанк Лорі

Смольний собор. Архітектор Бартоломео Растреллі. 1748-1764. Фотографія: Литвяк Ігор / Фотобанк Лорі

Першою побудували центральну частину замку. Замість стрічкових фундаментів Растреллі спорудив пальові з платформами-ростверком з натурального каменю. Так йому вдалося розподілити навантаження на грунт під частинами будівель різної поверховості. Цей же тип фундаменту він використовував і в інших проектах. Стіни палацу звели з цегли, а покрівлю виконали з нового матеріалу - лудженої жерсті. Вона коштувала дорого і зовні нагадувала срібло. Бічні блоки Растреллі не встиг завершити: Ернст Бірон став герцогом Курляндії і доручив італійцеві звести резиденцію в Митаве. До цього часу змінився стиль Растреллі: архітектор перестав використовувати облицювання фасадів колотим каменем, перейшов від пілястр - прямокутних виступів - до напівколонії, які групував в трійки або пари. Вікна він проектував з напівкруглим верхом і властивим бароко великою кількістю різьблених елементів і ліпнини на наличниках.

Мітавська замок теж не був завершений. Після палацового перевороту на користь великої князівни Анни Леопольдівни Растреллі повернувся в Петербург. Тут за наказом першого міністра Бурхарда Христофа фон Мюнніха він почав будувати Літній палац в Літньому саду. Чергова зміна монарха в листопаді 1741 року завадила завершити і цей проект.

Проекти Растреллі при Єлизавети Петрівни

Єлизавета I стала засновницею галломании в Росії: в роки її правління з'явилася мода на все французьке. Растреллі, який довгий час співпрацював з німцями Бироном і Минихом, майже на три роки потрапив в немилість імператриці. Придворним архітектором став Михайло Земцов , Який знав Растреллі і залучав його до різних проектів, а після смерті Земцова Єлизавета Петрівна відновила самого Растреллі на посаді. Як обер-архітектор він завершив і Анічков палац за проектом Земцова, і власний Літній в Літньому саду.

Як обер-архітектор він завершив і Анічков палац за проектом Земцова, і власний Літній в Літньому саду

Зимовий палац. Архітектор Бартоломео Растреллі. 1754-1762. Фотографія: Vitas / Фотобанк Лорі

Фотографія: Vitas / Фотобанк Лорі

Строгановський палац. Архітектор Бартоломео Растреллі. 1753-1754. Фотографія: Олександр Алексєєв / Фотобанк Лорі

Під час правління Єлизавети I Растреллі створив свої наймасштабніші споруди: ансамбль Смольного монастиря , Великий Петергофський палац , Великий палац у Царському Селі . Про проектом Растреллі Іван Мічурін побудував в Києві Андріївську церкву і царську резиденцію. Одночасно з імператорськими дорученнями Растреллі продовжував виконувати замовлення знаті, наприклад побудував палаци графа Михайла Воронцова і барона Сергія Строганова. Приватні будівлі зводилися за типом імператорських резиденцій, але були меншими і відрізнялися стриманим оформленням.

У 1754 році Єлизавета Петрівна видала указ про будівництво нового зимового палацу за проектом Бартоломео Растреллі. Зимовий зводили на березі Неви, площа перед палацом оточували галереями, а до води вела Йорданська сходи, по якій в Хрещення спускалися до ополонки-йордані. Імператриця розраховувала, що палац буде готовий в дворічний термін. Однак в 1761 році Єлизавета I померла, а палац завершили вже при імператорі Петра III.

Вперше за довгу службу Франческо Растреллі отримав нагороду за свою працю з рук монарха - став кавалером ордена Святої Анни. Петро III присвоїв італійцеві звання генерал-майора.

Відставка при Катерині II

Прихід до влади Катерини II в 1762 році збігся із заходом стилю бароко в архітектурі. До того ж імператриця не схвалювала надмірні витрати на позолочений декор та інші надмірності. Растреллі залишився без замовлень. Коли архітектор був у відпустці в Італії, Катерина II доручила професорові Петербурзької академії мистецтв Жан-Батісту-Мішелю Валленом-Деламоту переробити внутрішні покої Зимового палацу. Дізнавшись про це, Растреллі повернувся до Петербурга і подав у відставку.

Дізнавшись про це, Растреллі повернувся до Петербурга і подав у відставку

Рундальский палац. Архітектор Бартоломео Растреллі. 1736-1768. Фотографія: Joanna Malesa / Фотобанк Лорі

Фотографія: Joanna Malesa / Фотобанк Лорі

Мітавська палац. Архітектор Бартоломео Растреллі. 1738-1772. Фотографія: Борис Сунцов / Фотобанк Лорі

Незабаром із заслання повернувся Ернст Бірон і найняв архітектора, щоб добудувати Рундальский і Мітавська замки в Курляндії. Але і тут Растреллі не затримався: син Бірона замінив його молодим данським архітектором. У 1766 р Растреллі відправився в Берлін і спробував потрапити на прийом до прусського короля Фрідріха II, цінителеві бароко і рококо. Однак король його не прийняв, порадив зробити гравюри за ескізами та організувати виставку. У січні 1771 року за три місяці до смерті архітектора, академіки Імператорської Академії мистецтв вирішили прийняти Растреллі «в число найбільш іменитих членів Імператорської Академії мистецтв у якості почесного вільного общника».

Коли і де помер майстер російського бароко - невідомо. Датою смерті прийнято вважати 29 квітня 1771 року, коли Катерина II своїм указом розпорядилася виплатити пенсію Растреллі його спадкоємцю - Франческо Бартоліаті.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация