Рятуючи європейський вибір

  1. партія фаворитів
  2. Бути людиною Борисова
  3. Альтернатива Плевнеліева - Борисову
  4. Передвиборчі евродостіженія
  5. перспективи

23 жовтня в Болгарії пройдуть вибори президента. Одночасно будуть обрані віце-президент і керівництво місцевих органів влади. У списку кандидатів на пост глави держави немає нинішнього президента Георгія Пирванова, що призвів країну в НАТО і ЄС, а сама кампанія проходить в умовах економічної кризи, зростання безробіття, чергової відмови ЄС приєднати Болгарію до Шенгенської зони і хвилювань на етнічному грунті.

партія фаворитів

За даними соціологічних опитувань, лідер у президентських перегонах визначився задовго до її закінчення. Це висунутий керівництвом партії «Громадяни за європейський розвиток Болгарії» (ГЕРБ [1]) екс-міністр регіонального розвитку і благоустрою, бізнесмен і мільйонер Росен Плевнелієв ( «за» - 32,7%).

________________________________
[1] Партія ГЕРБ створена 3 грудня 2006 г. 5 липня 2009 р виграла парламентські вибори, отримавши 39,72% голосів (116 місць у Народних зборах з 240). 27 липня її лідер Бойко Борисов вступив на посаду прем'єр-міністра.

Головними тезами своєї передвиборної агітації кандидат від ГЕРБ вибрав безпрограшні в даний момент: зменшення податків і сприяння малому та середньому бізнесу. Одне з найбільш уживаних Плевнелієвим слів - «прагматизм». У зовнішній політиці він висловлюється за розвиток відносин з ЄС, амбітно заявляючи, що його мета - «підняти Болгарію до рівня регіонального лідера». Лідер ГЕРБ Бойко Борисов, обґрунтовуючи рішення висунути кандидатом на найвищу посаду в державі саме Плевнеліева, назвав його «своєю людиною в Брюсселі».

Втім, болгари вважають, що це перш за все «своя людина» самого Борисова. Про це, зокрема, свідчать оприлюднені у вересні результати соцдослідження агентства «Медіана». 58% опитаних погодилися, що якщо Росен Плевнелієв стане президентом, то «він буде слухати і виконувати те, що скаже нинішній прем'єр-міністр Бойко Борисов».

Бути людиною Борисова

23 жовтня в Болгарії пройдуть вибори президента

Георгій Пирванов

Георгій Пирванов

Росен Плевнелієв

Росен Плевнелієв

Бойко Борисов

Бойко Борисов

Ваньо Танов

Ваньо Танов

Джон Бейрла

Джон Бейрла

Івайло Калфін

Івайло Калфін

маглів Кунєва

маглів Кунєва

Волен Сидеров

«Колишній охоронець з правими поглядами на прізвисько Бетмен» - так назвала голови ГЕРБ після перемоги в парламентських виборах британська The Telegraph (5.07.2009 р). Газета таким чином нагадала про минуле прем'єра - екс-охоронця відомих політиків, включаючи і Тодора Живкова.

Бойко Борисов заслужив славу борця з корупцією під час перебування в 2001-2005 рр. на посади керівника секретаріату МВС. Володар чорного поясу з карате, він особисто очолював спецоперації проти наркоторговців і викрадачів автомобілів. В очах населення, втомленого від нерішучості влади і розгулу беззаконня, він виглядав таким собі місцевим Робін Гудом.

За час дворічного керівництва кабміном ім'я Бойко не раз миготіло в гучних скандалах. Найбільший був пов'язаний з поширеною записом телефонної розмови, в якому прем'єр нібито обговорював з главою митної служби Ваньо Танова кадрові призначення і деталі покровительства бізнесменам. Болгарська газета «Труд» (3.02.2011 р) писала, що автентичність записів була підтверджена експертизою на Заході. Прем'єр у свою чергу назвав їх фальшивкою і початком проти нього війни.

У матеріалах WikiLeaks, датованих 2006 року або опублікованих 26.05.2011 р болгарським ресурсом www.novinite.com, наведені слова з листування посла США Джона Бейрла про співпрацю Бойко Борисова з американської дипмісією. Борисов неодноразово підтверджував дипломатам своє бажання будувати з США близькі стосунки, позиціонуючи себе прихильником розміщення в Болгарії американських військ. Правда, пізніше, під час своїх публічних виступів, Бойко, за зауваженням посла, явно зміщується акценти в бік того, що здавалося більш прийнятним для аудиторії.

В одному зі звітів Бейрла приводив свідоцтва причетності Борисова до незаконних фінансових операцій (згадувалася його тісний зв'язок з директором Лукойлу в Болгарії Валентином Златева), використання службового становища в корисливих цілях і зв'язків з кримінальними авторитетами. Відзначаючи готовність політика співпрацювати з США та його публічну антикомуністичну риторику [2], посол, однак, звертав увагу свого керівництва на непублічні контакти Бойко з співробітниками російського посольства.

_______________________________________
[2] В кінці 2010 р прем'єр Борисов підтримав ініціативу міністра закордонних справ Миколи Младенова про зняття з посади послів більше 30 дипмісій Болгарії. Ситуація була викликана тим, що комісія з люстрації оголосила імена колишніх співробітників і агентів служби державної безпеки - аналога радянського КДБ. На захист дипломатів виступив президент Георгій Пирванов. У 2009 р, після приходу до влади ГЕРБ, був оприлюднений аналогічний список, де значилися понад 100 болгарських журналістів. За словами голови комісії Евтімов Костадінова, було перевірено 2366 представників 273 ЗМІ. Болгарська преса повідомляє, що в даний час працює держкомісія з перевірки приналежності до ГБ 8143 кандидатів з 9888 претендентів на виборах до місцевих органів влади.

«Борисов розумний, але часто проявляє політичну наївність, особливо коли говорить нам, що розраховує на пряму американську підтримку своєї політичної кар'єри в якості нашої подяки за його співпрацю», - писав посол.

Альтернатива Плевнеліева - Борисову

Як вказують соціологи, основна боротьба за друге і третє місця розгорнеться між кандидатом від Болгарської соціалістичної партії (БСП [3]) колишнім міністром закордонних справ Івайло Калфіним (підтримка - 12,3%) і першим болгарським єврокомісаром, незалежним кандидатом Мегленою Куневої (15, 7%).

_______________________________________
[3] БСП створена 3 квітня 1990 року шляхом реформування Болгарської комуністичної партії. У 2009 р на виборах в Народні збори в складі коаліції «За Болгарію» отримала 40 місць. У 1996-2001 рр. БСП очолював нинішній президент Пирванов.

Калфіна офіційно висунули кандидатом від лівих сил в кінці липня - як писала газета «Щоденник», після «тривалих внутрішньопартійних боїв». Неофіційно його відразу назвали «кандидатом президента Георгія Пирванова» - з 2002-го по 2005 р Калфін був секретарем з економічних питань президента, і між ними склалися тісні стосунки.

Особливістю цього кандидата називають те, що з моменту появи на політичній арені (більше 15 років тому) він уникав надаватися в центрі уваги. Його тип, писали ЗМІ, - це західний експерт, зразковий сім'янин і батько сімейства. «За своїми переконаннями я соціал-демократ і вірю, що одного разу восторжествує соціальна справедливість, відповідальність і солідарність» - писав Калфін.

Найвищі посади, які він займав в уряді, - віце-прем'єр і міністр закордонних справ. А серед найбільш значущих його досягнень - підписання в квітні 2006 р з держсекретарем США Кондолізою Райс договору про розміщення в Болгарії американських військових баз і повернення з Лівії засуджених до смертної кари медиків.

Останнім часом висуванець БСП був депутатом Європарламенту - керівником групи депутатів-соціалістів. Останні відомості: 11 жовтень інформагентство The Echo повідомило, що Івайло Калфін «явно програв» в теледебатах Росен Плевнеліева.

Що стосується висунення Меглени Куневої, то опоненти ставили питання про його нелегітимність. Причиною називали ту обставину, що на протязі декількох років вона не проживала в Болгарії, а перебувала в Брюсселі, виконуючи обов'язки єврокомісара. Однак в результаті спір вирішено на користь кандидата, адже пані Кунєва перебувала у відрядженні за рішенням уряду.

У своїй передвиборчій агітації Меґлена акцентує, що балотується як незалежний кандидат - щоб «залишатися вільною від інтересів політиків і лобі». Разом з тим, зазначають спостерігачі, вона підтримує тісний зв'язок з партією «Національний рух за стабільність і відродження» (НДСВ [4]), від якої в 2002-2006 рр. висувалася на посаду міністра з європейських питань. Ряд місцевих політиків пов'язують її кандидатуру з президентом Пирвановим, який нібито тримає цю співпрацю в таємниці, щоб «не нашкодити» ( «Щоденник», 07.06.2011 р).

_______________________________________
[4] НДСВ засноване в 2002 р з ініціативи останнього царя Болгарії Симеона Саксен-Кобург-Готського. У 2005 р керівництво оголосило про створення ліберальної коаліції. На виборах 2009 р партія не отримала місць в парламенті, після чого її керівництво пішло у відставку.

Меґлена Кунєва одружена з фінансистом Андрієм Примовим, сином секретаря ЦК БКП Івана Примова (1962-1978).

Розглядаючи найбільш ймовірних претендентів на пост президента, не можна недооцінювати ще одного - лідера праворадикальної партії «Атака» [5] Волена Сідерова. Причиною його популярності називають зростаюче невдоволення населення соціальними реформами, на тлі якого поширюється думка, що до погіршення економічної ситуації причетні нацменшини - цигани і турки. На руку пану Сідерова можуть зіграти і недавні хвилювання, що прокотилися по більш ніж 15 містах. Невдоволення болгар спровокували наслідки звичайного ДТП - один з лідерів ромської громади збив молоду людину і зник з місця події. Це послужило причиною багатотисячних антициганських мітингів. Соціальна мережа Facebook навіть була змушена видалити матеріали спільнот, що складалися з прихильників помсти циганам, - числом більше 40 тис.

__________________________________________
[5] На парламентських виборах 2005 р за «Атаку», тоді націоналістичну коаліцію політичних сил, проголосувало близько 300 тис. Болгар. Це зробило її 4-й за чисельністю в парламенті. Після виборів Волен Сидеров створив партію з однойменною назвою. У 2006 р він брав участь в президентських виборах, у другому турі набрав 24% голосів.

Передвиборчі евродостіженія

До президентських виборів 2011 р Болгарія підійшла в дуже непростій економічній і політичній ситуації: керівництво критикують за зростаючу корупцію, останні місця країни у всіх європейських рейтингах стали недоброю традицією.

З моменту вступу республіки в НАТО, а потім і в ЄС Захід висловлює невдоволення розподілом коштів, що спрямовуються на її євроінтеграцію. Рейтингами і критикою Європа намагається стимулювати боротьбу з корупцією, однак вжиті заходи явно не приносять відчутних результатів. Наприклад, в рейтингу найбільш корумпованих країн ЄС, оприлюдненій в жовтні 2010 р організацією Transparency International, Болгарія посіла друге місце (на першому - Румунія), при тому, що в порівнянні з 2009 р ситуація тільки погіршилася.

Політики ЄС відкрито визнають, що в особі Болгарії і Румунії прийняли до спільноти «ще не готових» членів. У Болгарії в свою чергу висловлюють сумніви. «У мене відчуття, що відстань між нами і іншими країнами ЄС зростає», - ще рік тому скептично зауважив Георгій Пирванов.

Давно очікуване входження в безпаспортним Шенгенську зону на початку вересня було заблоковано низкою держав - членів ЄС, стурбованих високим рівнем злочинності і слабкою охороною кордонів.

Про внутрішню слабкість країни говорять і результати досліджень, проведених компанією GFK (опубліковані агентством Vesti 13.01.2011): Болгарія знаходиться на останньому місці в ЄС за купівельною спроможністю населення. 70% громадян незадоволені своїм рівнем життя. Зростає еміграція (агентство «Крос», 1.08.2011).

У травні 2011 р Freedom House назвала Болгарію країною з найгіршими показниками свободи слова в ЄС. Подібний висновок в жовтні 2010-го зробила організація Reporters Without Borders.

За останніми даними служби зайнятості республіки, в деяких районах безробіття сягає 20% (а в одному - аж 54%!). Агентство соціальної підтримки недавно повідомило, що неухильно зростає кількість громадян, які живуть на соціальну допомогу.

У цьому році відзначається значне скорочення прямих іноземних інвестицій в економіку. За вісім місяців вони склали 225,6 млн. Євро, що в 4 рази менше, ніж за той же період минулого року (920 млн.). (Найбільші інвестори з січня по серпень - Нідерланди, 172,9 млн. І Росія, 114,7 млн.).

перспективи

Експерти припускають три варіанти розвитку подій за результатами президентських виборів.

У разі перемоги Росена Плевнелієва зусилля керівництва Болгарії будуть спрямовані на реалізацію декларованих прозахідних амбіцій ( «Болгарія - регіональний лідер ЄС»), воно буде намагатися схилити західних партнерів до надання додаткової підтримки. Однак це прагнення продемонструвати непорушність прозахідного курсу може негативно позначитися на економічному співробітництві Болгарії з РФ. Можливо і те, що прагматичність, про яку часто згадує пан Плевнелієв, сприятиме коригуванню курсу в залежності від обсягів зовнішніх інвестицій та державних інтересів.

Якщо до влади прийде соціаліст Івайло Калфін або Меґлена Кунєва, Болгарія буде проводити політику, не сильно відрізняється від тієї, якої сьогодні дотримується Георгій Пирванов. Збалансована європейська інтеграція та соціальні реформи будуть поєднуватися з економічним співробітництвом з країнами Східної Європи і насамперед РФ.

Перемога праворадикальної «Атаки» малоймовірна, однак відсоток тих, хто проголосував за її лідера стане показником того, яка частина населення остаточно розчарувалася в демократичних реформах та європейський курс. Певною мірою це свідчитиме підтримки тих змін, які пропонує внести «Атака» до Конституції, - вихід з НАТО, перегляд членства в ЄС, ревізія приватизації, припинення залежності від МВФ і т. Д.

Але при будь-якому результаті Болгарію в найближчому майбутньому чекають непрості часи. А як довго вони триватимуть, багато в чому буде залежати від політики нового президента.

Намічається саме знаменна подія у вашому житті? наш портал весілля в Казані допоможе вам організувати все на вищому рівні. Довіртеся фахівцям вищого класу. Пропозиція на сайті prazdnikservice.ru

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Намічається саме знаменна подія у вашому житті?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация