Рятувальник зі зломом. З 2012-го до 112-го?

  1. нам пишуть Моя старенька тітка проживає в хрущовці. Я її часто відвідую - приношу продукти і готую...
  2. Три члени екіпажу замість семи
  3. Довідка «2000»

нам пишуть

Моя старенька тітка проживає в хрущовці. Я її часто відвідую - приношу продукти і готую їжу на кілька днів, прибираю квартиру, стираю. В цей день, про який мені до сих пір важко згадувати, я піднялася на третій поверх і виявила, що ключ залишений в замку зсередини. Раніше такого не траплялося. Кілька разів натиснула на кнопку дзвінка, але тітка не відкликана. Подзвонила їй по мобільному, однак трубку ніхто не взяв. Я запанікувала, з літньою людиною може будь-яка біда трапитися.

Перша думка, яка прийшла в голову, - зателефонувати в міліцію. Черговий уважно вислухав, записав адресу тітки і її дані, а потім порадив звернутися за номером 101 в пожежну охорону. Чоловік, який підняв трубку, пояснив, що якби в квартирі була пожежа, то негайно направив би бригаду. В крайньому випадку пожежники змогли б проникнути в квартиру по висувній драбині. А для розтину замків у них немає фахівців. Він продиктував телефон аварійно-рятувальної служби КМДА.

Черговий столичної «Служби порятунку» розповів, що їхні фахівці виїжджають в тих випадках, коли існує загроза життю для людини, тільки вони зламують двері, оскільки відкрити можуть лише прості англійські замки. Я розгубилася. У тому, що вони виламати броньовані двері, у мене сумнівів не було, але що потім робити? Де взяти гроші на монтаж нової? Та й вставлять її не відразу, в кращому випадку через кілька днів. Вислухавши мене, черговий порадив звернутися в комерційну службу з аварійного відкриття дверей. Зателефонувавши за вказаним номером, я почула, що тільки виклик майстра без роботи коштує 300 грн. Таких грошей у мене з собою не було, і я почала обдзвонювати знайомих, щоб їх зайняти.

В цей час на майданчик піднялися двоє озброєних автоматами міліціонерів і пояснили, що прибули за викликом. Утрьох ми довго намагалися відкрити замок, як раптом двері відчинилися і на порозі з'явилася тітка. Виявилося, у неї розболілася голова, вона прийняла ліки і заснула. Щире подякувавши міліціонерів за участь, я вибачилася за доставлені клопоти і сказала, що обов'язково напишу їх керівництву лист подяки.

Після цього випадку довго роздумувала, писати в редакцію чи ні, а потім прийшла до висновку, що справа стосується не тільки мене. Виходить, що рятувальні служби навіть в столиці роз'єднані: одні можуть гасити пожежі, інші - зламувати двері, а треті - надавати медичну допомогу. І всім потрібно дзвонити за різними номерами. Але ж кілька років тому в країні збиралися створити єдину службу за зразком американської 911. Але щось про неї нічого не чути.

І ще одне питання. Чому у нас досі немає державних рятувальників, які можуть відкрити замок, не зіпсувавши двері? Адже ми платимо податки і утримуємо рятувальні служби, а значить, маємо право на якісні послуги. Виходить, держава усунулася, а користуються цим комерсанти.

М. І. СВЯТОЛЕНКО, Київ

Три роки тому про єдиний номері 112 (аналог американського 911) багато писали. Справа в тому, що в квітні 2012-го парламент прийняв закон «Про систему екстреної допомоги населенню за єдиним телефонним номером 112», який вступив в силу в березні того ж року. Тодішній міністр надзвичайних ситуацій Віктор Балога заявив, що система буде введена до 2014 р і обійдеться держбюджету в 650 млн. Грн. Передбачалося, що 112 замінить номера виклику служб екстреної допомоги - 101, 102, 103 і 104.

Згідно ст. 3 документа, система 112 повинна забезпечувати організацію надання екстреної допомоги населенню у разі загрози або виникнення екстрених ситуацій. Вона включає утворені у складі територіальних органів влади з питань цивільного захисту центри екстреної допомоги та оперативно-диспетчерські служби. Для екстрених викликів використовується єдиний номер 112 і телефони підрозділів екстреної допомоги. Виклик здійснюється безкоштовно.

Центри 112 забезпечують прийняття та обробку екстрених викликів, визначення підрозділів, які залучаються для надання такої допомоги, передачу інформації в оперативно-диспетчерські служби, взаємодія підрозділів, облік і статистику. Оператори центрів мають право використовувати інформацію, що міститься в базах даних операторів телекомунікацій, включаючи номер абонента, прізвище, ім'я та по батькові, адреса або місцезнаходження, якщо дзвонять по мобільному телефону (ст. 6).

Цікаво відзначити, що в проекті закону фінансування системи передбачалося проводити за рахунок державного і місцевих бюджетів. У підсумковому законі сказано, що «матеріально-технічне забезпечення системи 112 здійснюється заінтересованими центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування» (ст. 7).

Кодове слово - «зацікавленими». Саме воно нівелювало документ, оскільки чиновники всіх рівнів ніколи не будуть займатися клопіткою справою за власним бажанням.

Втім, бувають і винятки. Наприклад, у вересні 2013 р телефон 112 заробив в Харкові. Але по ньому можна було викликати тільки рятувальників і швидку медичну допомогу.

У березні 2015-го у Львівській обл. в тестовому режимі запрацювала перша в країні повноцінна система 112. Вона об'єднала швидку медичну допомогу, міліцію, аварійну газову і пожежно-рятувальну служби. Також по телефону 112 можна дзвонити в обласну або районні РДА з приводу стану житлово-комунальних об'єктів. Голова Львівської облради Петро Колодій заявив, що «введення в дію системи екстреного виклику - це крок, який наближає українське суспільство до європейських стандартів».

Заплатки на робі

Григорій Рева: «У найближчі 10-15 років ситуація   з надзвичайними ситуаціями в країні буде тільки   погіршуватися »
Григорій Рева: «У найближчі 10-15 років ситуація
з надзвичайними ситуаціями в країні буде тільки
погіршуватися »

Григорій Рева (міністр з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в 2002-2005 рр.) На прес-конференції на тему «Чому при владі немає грошей на служби порятунку» в кінці червня в інформагентстві «ГолосUA» на питання , чому до цих пір служба 112 не створена у всіх населених пунктах країни, відповів, що працювати над цим почали ще в 2004 р у Харкові навіть був запущений пілотний проект, але потім трапилася «помаранчева революція», на рівні керівництва центрального апарату і обласних управлінь нас тупіла ера непрофесіоналізму і тема була благополучно похована.

- Після 2005 року міністри мінялися як рукавички, причому це були бізнесмени, а не професіонали. Начальників главків призначали за політичними мотивами. Був випадок, коли керівником головного управління МНС однієї з областей став лікар-гінеколог, - поскаржився Григорій Васильович.

На прес-конференції мова зайшла про нинішній критичний фінансовий стан ГСЧС. Зокрема, згадали резонансну пожежу на нафтобазі «БРСМ Нафта» у Василькові Київської обл., Під час якого загинули троє пожежників.

Коли їх ховали, прозвучали слова про те, що боротися з надзвичайними ситуаціями потрібно сучасними технологіями, а не життями особового складу. Тітка молодого пожежного розповіла, що племінник ходить на роботу в дірявих черевиках, а на робі його мама постійно ставить латки.

За словами одного з волонтерів, під час пожежі в столичний Головний військовий клінічний госпіталь подзвонили і попросили надіслати для постраждалих співробітників ГСЧС реанімаційний автомобіль. Виявилося, «БРСМ Нафта» оплатила виклик такої машини тільки для своїх співробітників, а про рятувальників ніхто не подумав.

Відповідаючи на питання, чому ГСЧС фінансується з рук геть погано, Григорій Рева зауважив, що для початку необхідно згадати передісторію створення Міністерства з надзвичайних ситуацій.

- Пожежна служба в нашій країні завжди була на висоті, - сказав Григорій Васильович. - Згадаймо хоча б аварію на ЧАЕС, де пожежні проявили чудеса мужності і відваги. Але структурно пожежна охорона вважалася при МВС. Після того, як було організовано МНС, створилася двоїста ситуація. Чисельність особового складу МНС становила 19 800 осіб, а пожежної охорони МВС - 70 тис. Я повідомив главі держави, що містити дві структури, що займаються однією справою, недоцільно, і запропонував їх об'єднати.

Сьогодні багато говорять про реформи, але на практиці мало що робиться. 30 листопада 2002 р мене призначили міністром, а в січні 2003-го указом президента було створено повноцінне МНС, тобто структура, що реагує не тільки на пожежі, а й на все без винятку надзвичайні ситуації.

Ми скоротили 10 тис. Солдатів строкової служби, оскільки вони служили рік і на той час, коли набиралися досвіду, демобілізуватись. Ввели службу за контрактом, а чисельність особового складу міністерства склала 90 тис. Чоловік. Не забувайте, що тоді ще функціонували пожежно-сторожова охорона, добровільно-пожежне товариство і добровільні пожежні дружини.

Була ідея перейняти шведський досвід і об'єднати пожежних, рятувальників і медицину катастроф, щоб в залежності від ситуації на виклик з кожного підрозділу виїжджали потрібні фахівці, але довести її до логічного кінця завадила «помаранчева революція».

До слова, з усіх країн СНД ми першими пішли шляхом об'єднання цивільної оборони і пожежної охорони. Через рік наш приклад наслідували Росія і Білорусія. Але у нас начальниками обласних главків на 98% стали пожежні, а в Росії - офіцери цивільної оборони. Як показав час, це було помилкою. Сьогодні в РФ рятувальна служба матеріально добре забезпечена, але що стосується мобільності, то найкраща, на мій погляд, в Білорусії.

Три члени екіпажу замість семи

- А тепер поставимо собі запитання: чому в 2005 р в країні було 50 тис. Пожеж, збитки від них склали 300 млн. Грн., А сьогодні їх кількість зросла до 70 тис., Збитки сягнули 8 млрд. Грн., - продовжує Григорій Рева. - Адже населення за 10 років зменшилася, в тому числі і за рахунок Криму, кількість працюючих підприємств теж істотно скоротилося. Одна з очевидних причин - знос основних фондів, включаючи житло, газове і нафтове господарство. До слова, саме тому в найближчі 10-15 років ситуація з надзвичайними ситуаціями буде тільки погіршуватися.

Але справа не тільки в цьому. Після того, як ГСЧС знову підпорядкували МВС, це негативно позначилося на матеріально-технічний стан рятувальників. У міліції своїх проблем вище даху. Я займав посаду начальника пожежної охорони в системі МВС, потім працював міністром МНС і можу сказати, що це дві великі різниці. Міністр - член уряду, і йому набагато простіше вирішувати нагальні проблеми свого відомства.

Незрозуміло також, чому ліквідована посада начальника цивільної оборони країни, замість якого з'явилася комісія, очолювана прем'єр-міністром. Події на сході показали, що ГО не спрацювала, про евакуацію важливих виробництв, в тому числі військового призначення, ніхто не подумав.

Сьогодні ніхто не задається питанням, скільки рятувальників необхідно для країни. Чи відповідає кількість особового складу рятувальної служби потребам держави? Тим часом сільська місцевість від пожеж практично не захищена, а фермерам пожежні автомобілі не по кишені.

Що стосується фінансування служби, то її потреби і раніше не задовольнялися на 100%, а сьогодні боєць першого року служби отримує 2200 грн., Хоча ледь не щодня ризикує життям. Як показало ПП в Василькові, некомплект особового складу до добра не доводить. Не повинно бути, щоб на пожежу приїжджала машина з трьома членами екіпажу замість семи. У цьому випадку, щоб створити бойовий підрозділ, доводиться викликати не менше п'яти автомобілів.

Якщо зателефонувати в будь-яку область і запитати, скільки бензину в баку кожного пожежного автомобіля, з'ясується, що в Києві близько 100 л, а в регіонах 30-40 л. Чому? Була така установка: гроші на бензин здобувайте самі. Таким чином держава створила корумповану службу пожежного нагляду. Коли я працював, у мене було четверо заступників, а після мого звільнення у деяких нових міністрів їх було до одинадцяти, у начальників главків - до дев'яти. У всіх - секретарки і службові авто. Містили їх за рахунок бойових розрахунків.

За словами Григорія Васильовича, не треба забувати і про те, що за часів Ющенка з політичних мотивів зі служби було звільнено 2800 офіцерів. Але ж для підготовки розумного фахівця потрібно як мінімум 10 років.

З огляду на всі викладені факти, дивуватися тому, що у рятувальників немає фахівців, здатних без злому відкрити двері в квартирі, не доводиться.

Довідка «2000»

Екстрені телефони: 101 - пожежна охорона, 102 - міліція, 103 - швидка допомога, 104 - аварійна газова служба

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

У тому, що вони виламати броньовані двері, у мене сумнівів не було, але що потім робити?
Де взяти гроші на монтаж нової?
Чому у нас досі немає державних рятувальників, які можуть відкрити замок, не зіпсувавши двері?
Чи відповідає кількість особового складу рятувальної служби потребам держави?
Чому?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация