Рятувальники загинули на пожежі в Москві через шок і "боївки"

Експерт назвав можливі причини трагічної смерті вогнеборців

Як розповів «МК» колишній радник голови Центральної ради Всеросійського добровільного пожежного товариства Денис Себенцов, перед початком розвідки на даху пожежні за правилами повинні були закріпити страхувальні троси. Однак страховка звалилася разом з людьми в момент обвалення перекриттів. На думку експерта, ніякої провини керівників рятувальної операції в цьому немає. За правилами страхувальні елементи кріпляться в найвищій доступній точці. Але в ситуації з будівлею у вигляді довгої прямокутної коробки (а саме таку форму і мав склад), цієї вищої точкою і була сама дах. Тому пожежникам не залишалося нічого іншого, крім як «зачепитися» за дах. При цьому, як відзначають фахівці, розвідка зверху - це нормальна практика, яка регулярно використовується при такого роду спалахи .

- Пожежники напевно розуміли і оцінювали ризик, - вважає Себенцов, - але виключити такого результату на 100% неможливо.

Ще одна версія, яку висловлюють експерти, - проблеми з екіпіровкою пожежних. З нею, як виявилося, проблеми виникають вже не перший місяць.

- В цілому по Москві ситуація нормальна, підрозділи екіпіровані набагато краще, ніж в інших регіонах, - каже виконавчий директор Асоціації виробників пожежного обладнання «Союз 01» Сергій Чеботарьов. - Але проблеми є. На початку року було скасовано кілька конкурсів на закупівлю обмундирування.

Більш того, існують проблеми навіть в банальному розрахунку потреб пожежних в екіпіровці.

- Уявіть, що в одному підрозділі за рік був один виїзд, а в іншому - 10. А на обидва підрозділи по нормативам покладені на рік кожному пожежному одні рукавички, - пояснив Себенцов. - Потреба розраховується за середніми нормативами, а на практиці рукавички витримують в кращому випадку три пожежі. А в гіршому - один.

Читайте матеріал "Дружина загиблого пожежника розповіла про їх сімейній драмі"

В результаті багатьом співробітникам пожежних служб доводиться докуповувати відсутні елементи обмундирування за свій рахунок. Правда, експерти запевняють, що така ситуація для Москви все ж не характерна. У столиці, начебто, поки все добре. А ось в регіонах грошей немає, тому пожежникам доводиться «триматися».

Крім того, як розповіли знавці галузі, основна проблема навіть не в якості бойового костюма пожежного, а в тому, як сама людина себе в ньому почуває. За словами експертів, сьогоднішня версія одягу, в якій московські пожежники виходять на боротьбу з вогнем, сама по собі здатна витримувати дуже високі температури. Стандартний набір екіпіровки складається із захисної куртки, бахіл, маски, яка захищає від диму і чадного газу, рукавиць, комбінезона, шолома, а також чохла для протигаза.

Стандартний набір екіпіровки складається із захисної куртки, бахіл, маски, яка захищає від диму і чадного газу, рукавиць, комбінезона, шолома, а також чохла для протигаза

Залежно від виробника (наш або імпортний - Німеччина або Фінляндія) одяг витримує від 250 до 800 градусів. Є й інший важливий параметр: бойовий костюм повинен забезпечувати життєздатність рятувальника протягом п'яти хвилин при температурі 300 градусів. Однак це всього лише «середня температура по лікарні». На ділі виживання залежить більше від стану бійця, ніж від костюма. Будь він хоч проведений з використанням нанотехнологій, якщо організм в момент попадання в пекло знаходиться не в ідеальному стані, костюм може спрацювати як пакет для запікання курки в духовці.

- Так звана «боївка» захищає від гарячого повітря і температурного опіку, - розповів Денис Себенцов. - Однак спекти в ньому людина все одно може. Крім того, можна отримати тепловий шок.

Як зазначив експерт, все залежить від індивідуальних особливостей організму, його психофізіологічному стану. Наприклад, якщо пожежний витягує з вогню на собі потерпілого або у нього просто проблеми з диханням (включаючи банальний нежить), в запасі у нього буде зовсім не п'ять хвилин, а набагато менше. Крім того, величезну роль грає психофізіологічний стан. Якщо в момент попадання в вогонь рятувальник відчує сильний шок або стрес, захисні властивості тканини будуть впливати на нього набагато слабкіше.

***

«МК» стали відомі подробиці трудових біографій загиблих пожежників, на рахунку яких була не одна врятоване життя.

«МК» стали відомі подробиці трудових біографій загиблих пожежників, на рахунку яких була не одна врятоване життя

Полковник Олександр Юрчик

Полковник Олександр Юрчик, заступник начальника загону по організації служби та пожежогасіння - начальник служби пожежогасіння федеральної протипожежної служби 22 ПСО ФПС по Москві. Юрчик став пожежним в 1991 році. За чверть століття він встиг попрацювати інструктором, потім старшим інструктором. Після цього Олександра підвищили до начальника чергової зміни, а пізніше - до заступника начальника пожежної частини. Останнім часом чоловік працював начальником служби пожежогасіння. Нагороджений медалями МНС Росії «За відвагу на пожежі», «За відзнаку в ліквідації наслідків надзвичайної ситуації», «Маршал Василь Чуйков», «XXV років МНС Росії», нагрудними знаками МНС Росії «За заслуги» та «За заслуги».

Майор Олексій Акімов

Майор Олексій Акімов, начальник 46-ій пожежно-рятувальної частини федеральної протипожежної служби 23 ПСО ФПС по Москві. Службовий стаж - 14 років, пройшов весь шлях від пожежного до начальника. Нагороджений відомчою медаллю «Маршал Василь Чуйков».

Капітан Роман Георгієв

Капітан Роман Георгієв, заступник начальника відділу проведення аварійно-рятувальних робіт Управління пожежно-рятувальних сил ГУ МНС Росії по Москві, в 2009 році закінчив Академію державної протипожежної служби (АГПС). Георгієв почав службу на посаді інженера зв'язку окремого поста охорони бази забезпечення мобілізаційної готовності ФПС ЦУКС МНС Росії по Москві. За 6 років дослужився до заступника начальника відділу організації гасіння пожежі та проведення аварійно-рятувальних робіт Управління пожежно-рятувальних сил главку столичного МНС. Нагороджений нагрудним знаком МНС Росії «За заслуги», медалями МНС Росії «За відвагу на пожежі», «Учаснику ліквідації наслідків НС», «Маршал Василь Чуйков».

Старший лейтенант Олександр Коренця

Старший лейтенант Олександр Коренця, заступник начальника 59-ой пожежно-рятувальної частини федеральної протипожежної служби 22 ПСО ФПС по Москві, закінчив АГПС в 2014 році. Пройшов шлях від інспектора групи профілактики пожеж до заступника начальника. Нагороджений нагрудним знаком МНС Росії «За заслуги», медаллю МНС Росії «Учаснику ліквідації наслідків НС».

Прапорщик Павло Андрюшкін

Прапорщик Павло Андрюшкін

Прапорщик Микола Голубєв

Прапорщики Павло Андрюшкін і Микола Голубєв, старші пожежні. Андрюшкін віддав службі 14 років, нагороджений медаллю МНС Росії «Маршал Василь Чуйков». Голубєв став пожежним в 18 років: спочатку він вступив на службу в 59-ю пожежну частину Підмосков'я, а в 2011 перейшов в 47-ю пожежну частину Москви.

Прапорщик Сергій Сінелобов

У цій же частині служив пожежником і прапорщик Сергій Сінелобов, який нагороджений медаллю «Маршал Василь Чуйков».

Старший пожежний старшина Павло Макарочкін

Восьмий загиблий - старший пожежний старшина Павло Макарочкін надійшов на службу в 2010 році. Він нагороджений медалями МНС Росії «За відвагу на пожежі» і «Учаснику ліквідації наслідків НС».

Читайте матеріал "Власником бази, де загинули пожежні, виявився інгуський бізнесмен"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация