Реакція на стрес. Чому в Україні заговорили про обов'язковий вміст батьків?

  1. Новини по темі
  2. Новини по темі

Фото з відкритих джерел

Що робити, якщо на старості років ваші діти від вас відмовилися? Міністр Андрій Рева радить йти в суд і вимагати аліментів

Днями міністр соціальної політики України Андрій Рева виступив з ініціативою ввести серйозну відповідальність на законодавчому рівні для дітей, які не хочуть утримувати старих батьків. «Діти повинні платити аліменти на утримання батьків. У 51-й статті Конституції написано, що батьки зобов'язані утримувати своїх неповнолітніх дітей, а повнолітні діти зобов'язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків ", - заявив чиновник.

Експерти оцінили таку заяву представника Кабміну як досить емоційний. Мовляв, державі сьогодні вкрай важко виконувати свої зобов'язання по соціальному забезпеченню пенсіонерів.

Пізніше міністр зазначив, що така його заява відносилося в першу чергу до ситуації, коли діти не хочуть піклуйся про своїх батьків, зокрема проживають в районі проведення військової операції.

Новини по темі

Новини по темі

«Ми свої обов'язки ні на кого перекладати не збираємося, але є випадки, коли і люди несуть відповідальність ... Я лише нагадав, що є Конституція, де чітко вказано, що діти зобов'язані піклуватися про своїх батьків. Чи повинна держава впливати на людей? У таких випадках для цього є вся законодавча база: 202-я і 206-я статті. Там написано, що в подібних випадках за рішенням суду можна буде присуджувати аліменти на утримання таких батьків. А якщо ці діти ухиляються, то 165-я стаття Кримінального кодексу України передбачає, що ці особи несуть кримінальну відповідальність. Підкреслюю, за рішенням суду. Чи означає це, що всі діти в Україні повинні платити аліменти на батьків? Ні, це повна нісенітниця », - уточнив Андрій Рева.

Хто кому платить

«Можу припустити, що міністр соціальної політики Рева так говорить, тому що відчуває, що державний солідарний рівень все більш дискредитується, і не виходить забезпечувати наших людей похилого віку тільки за рахунок солідарного рівня, тому акцент намагаються перенести на сімейні відносини», - пояснює ситуацію Галина Третьякова, керівник Інституту цивільних свобод.
Відповідно до статті 46 Конституції, забезпечення пенсіонерів повинно бути на рівні прожиткового рівня. При цьому сьогодні розмір пенсії в середньому становить 2 400. Таким чином, багатьох пенсіонерів і так містять діти. Кому-то доводиться шукати додатковий промисел: продавати розсаджені квіти, речі, якісь овочі, консервацію і т. Д.

При цьому у людей похилого віку залишається право подавати в суд на своїх дітей і вимагати фінансової підтримки. Розгляд кожного такого справи індивідуально. Суд бере до уваги те, вкладав чи батько фінанси в розвиток дітей, чи є фінансова можливість у дітей робити виплати. До речі, досить часто доходи дітей не дозволяють їм утримувати і свою сім'ю, і батьків.

«У нужденних батьків часто потребують діти. Хоча вони вже й повнолітні », - наводить приклад Василь Масюк, сімейний адвокат.

Галина Третьякова додає, що нерідкі випадки, коли пенсіонери допомагають власним дорослим дітям у віці 30-40 років. «У нас працює людина також не захищений фінансово. Часто доходи українця не дають можливості нормально жити в сучасному світі », - додає Третьякова.
Неоднозначна ситуація з фінансовою спроможністю дорослих дітей призводить до того, що кількість судових позовів з виплати аліментів з боку літніх людей залишається більш-менш однаковим з року в рік.

«У рамках нашої сімейної юридичної служби м и займаємося справами з 2011 року по всій країні і ніяких тенденцій до збільшення справ по стягненню аліментів з батьків не помічаємо», - ділиться досвідом Масюк.

Світова практика

Нашій державі стає все важче утримувати своїх пенсіонерів. Однак Україна продовжує позиціонувати себе як соціальна держава, не вирішуючи проблему по суті.

Якщо говорити про солідарне пенсійне рівні, коли держава зобов'язується забезпечити базові життєві потреби пенсіонерів, то не всі країни світу таке практикують.

Новини по темі

Новини по темі

У Китаї на пенсію від держави можуть претендувати тільки держслужбовці та працівники промислових підприємств. У сільській місцевості виплати пенсій не передбачені зовсім. У деяких регіонах країни самі підприємства створюють пенсійні фонди для співробітників. Але більш поширена практика, коли діти піклуються про своїх батьків. Це їхній громадянський і моральний обов'язок.

Аналогічна ситуація складається в Індії, де пенсії також передбачені тільки для держпрацівників. Решту містять сім'ї або різні приватні і релігійні фонди і програми. Така традиція привчила індійців самостійно збирати кошти на пенсію.

Разом з тим в європейських країнах пенсії, як і в Україні, прийняті. Часто вони поділяються на різні категорії. Наприклад, у Фінляндії є поняття трудової (для тих, хто має необхідний стаж роботи) і народної пенсії (мінімальна виплата для тих, у кого недостатній трудовий стаж). Однією з кращих пенсійних систем ЄС часто називають датську. Там є три основних види пенсій: від держави (вона залежить від сімейного стану та наявних доходів), додаткова пенсія АТР (вона формується на основі внесків під час трудової діяльності) і індивідуальна (власні накопичення людини).

Що робити, якщо утримувати пенсіонера нікому?

Ситуації, коли діти не можуть утримувати батьків або не хочуть цього робити, є у всіх країнах. Точно так же в усіх країнах у пенсіонерів є можливість відстоювати свої права на фіндопомогу від дітей в судах. Але далеко не всі хочуть це робити. Держава це враховує і замість примусу і збільшення навантаження на судову систему створює додаткові опції.

Сьогодні в Україні використовуються три основних рівня пенсійної системи: солідарна (відрахування ЄСВ), обов'язкові накопичення (роботодавці з працівниками формують відрахування) і добровільні накопичення (їх може робити за бажанням і працівник, і роботодавець). У Європі та США працюють п'ять рівнів такої системи. Так званий нульовий рівень - зміст людей, які не мають права на пенсію. В Америці щорічно виділяють по кілька мільярдів доларів на фінансування таких програм. Часто це допомога не грошима, а спеціальними картками на товари і послуги.

П'ятий рівень - це довічне утримання. Його суть в тому, що пенсіонер може оплатити догляд за собою. Це може бути грошова винагорода або передача майна того, хто доглядає. В Європі такі послуги дозволено надавати лише державі і спеціальним благодійним фондам. Україна поки прописала можливість такого механізму, але не деталізувала його.

«Років 5 тому були внесені зміни до Цивільного кодексу, з'явилася можливість укласти нотаріальний договір на довічне утримання», - розповідає Галина Третьякова. Теоретично це може робити соціальна служба. Таку можливість слід передбачити в законі про соціальні послуги, а також, ймовірно, допустити приватний сектор в цей рівень пенсійного забезпечення.

«Але потрібен державний стандарт того, як це буде працювати, - пояснює Третьякова. - Таку практику намагався вводити колишній мер Києва Леонід Черновецький ». Але експерт попереджає, що в такій практиці можливі різні зловживання. Може попастися недобросовісний виконавець або якість послуг буде дуже низьким.

У ситуації, коли суспільство хочуть примусити щось робити, важливо розуміти, а до чого це суспільство готове. Наприклад, в тих же Німеччині і США дуже часто діти віддають батьків в будинку для людей похилого віку. Багато з них оплачують перебування батьків у таких закладах. Часто люди самі збирають собі на будинок престарілих, оскільки не хочуть проживати з дітьми в старості. Це не вважається непристойним, оскільки в суспільстві так прийнято. Уявити собі таку практику в східних країнах практично неможливо. Там є прийняте в суспільстві шанування старших. Як прийнято в Україні - сказати складно. Експерти кажуть, що масштабних соціологічних досліджень в цій галузі немає. А без цього жоден політик або чиновник не може нав'язувати суспільству які б то не було підвалини.

Ольга Прядко

Чи повинна держава впливати на людей?
Чи означає це, що всі діти в Україні повинні платити аліменти на батьків?
Що робити, якщо утримувати пенсіонера нікому?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация