Реанімація. Путін будує фашистську державу

Версія для друку

Радянська ідентичність розпалася, зберігшись і відроджуючись тільки в Росії. Це «відродження» ховає Україна.

Націоналізм, заяви про занепад країни і обіцянку відновити її колишню велич, схильність звинувачувати в своїх бідах зовнішні сили - все це ознаки фашистської держави, і, як пише Роб Гарвер в статті в виданні Fiscal Times « Putin Is not Reviving the USSR, He's Creating a Fascist State », Росія їм ідеально відповідає. Він підкреслює, що в минулому подібні держави приносили незмірні біди людству.

Президент Росії Володимир Путін , Як відомо, назвав розвал СРСР трагедією, тому багато хто впевнений, що він сподівається відновити країну в її колишньому вигляді. Однак, зазначає автор Fiscal Times, система, яку будує Путін, має мало відношення до соціалізму і комунізму, а Карл Маркс здригнувся б від реабілітації РПЦ як однієї з основ російської ідентичності. «Ні, нова Росія схожа швидше на копію тоталітарної держави з наімрачнейшего минулого Європи, одягнену в одягу 21 століття».

«Коли ви чуєте слово фашизм, ви завжди повинні запитати себе: що вони говорять, як вони використовують слово» - говорив професор Роджер Гріффін з Оксфордського університету, один з провідних світових дослідників фашизму, коли попереджав в інтерв'ю 2012 року.

«Слово" фашист "може бути просто образою і способом послати людину куди подалі». До речі, це улюблений епітет Володимира Путіна, коментує видання: він і його оточення часто звинувачують владу України в тому, що ті фашисти. Можливо, тут має місце «приклад того, що психіатри називають проекцією».

Більш вузьке визначення фашизму засноване на трьох елементах: популістському ультранаціоналізму, тезі про занепад країни і міфі про прийдешнє її відродження. Останнє - це обіцянка відновити країну в її колишню велич зі стану, в якому вона опинилася через зрадницьких дій зовнішніх чи внутрішніх ворогів. Також серед ознак називають маніакальну схильність побороти занепад країни через обмеження громадянських свобод, очищення народу, посилення військової могутності та розширення кордонів. Насильство не рахується спочатку поганим методом, перераховує автор статті.

Судячи з масштабних змін, які відбулися в Росії, можна зробити висновок, що сьогодні вона - «квазіфашістское держава», зазначає Fiscal Times. Відродження країни - це постійна тема Путіна. Уже кілька років він «годує російський народ байками» про всесвітню змову з ослаблення Росії. Присутні і скорочення громадянських свобод з підйомом ультранаціоналізму. В економічних негараздах Росії Путін також звинуватив Захід, приправивши це заявою, що українські війська перебувають в союзі з НАТО проти повстанців і Росії, пише видання.

Лише минулого тижня Путін підписав закон, за яким прокурори зможуть без суду оголошувати іноземні організації «небажаними», що може торкнутися і російських громадян. «Виправдовується це тим, що зовнішні сили, головним чином США і союзники по НАТО, імовірно прагнуть до підриву Росії і їх потрібно зупинити». А трохи раніше з'явилися дані про проект народних дружин, до яких увійдуть вихідці з військових асоціацій і козаки, а організовувати їх буде «Єдина Росія» - «партія Володимира Путіна, яка контролює російський парламент».

Уряд зосереджує контроль над пресою, видавлюючи з неї іноземних власників і одночасно фінансуючи зростаючу мережу державних ЗМІ з тим, щоб поширювати «прокремлівські історії» як серед росіян, так і по всьому іншому світу. Якщо говорити про мілітаризм і експансіонізм, то російська влада істотно наростили витрати на оборону (хоча економіка впадає в рецесію), при цьому «окуповувавши український Кримський півострів, продовжуючи підтримувати збройне повстання на Східній Україні і регулярно проводячи загрозливі військове патрулювання всередині або близько територій своїх сусідів ».

У Росії також проходять «зачистки тих, хто вважається слабким або може стати загрозою режиму». Це проявляється в законах проти гомосексуалістів і вбивствах видних опозиційних журналістів і політиків, наприклад Бориса Нємцова. Інша типова риса фашистських держав - це конфлікт інтересів між бізнесом і правлячою партією, підкреслює Fiscal Times. Підприємництво заохочується в рамках служби державі, і відомо, що у багатьох провідних бізнесменів країни тісні зв'язки з Путіним. На початку року Кремль оголосив, що члени уряду Путіна будуть в складі ради директорів «нібито приватних компаній».

Нарешті, є сам Путін. Фашистські режими завжди спиралися на харизматичних лідерів на зразок Гітлера або Муссоліні, культивуючи при цьому чоловічий ідеал «арійця» або «нової людини». «У сьогоднішній Росії Путін, судячи з усього, грає обидві ці ролі», - вважає видання. Російські ЗМІ постійно виставляють Путіна зразком мужності, коли його фотографують то з рушницею і голим торсом, то під час тренування з дзюдо, то під час гри в хокей.

«Чи стала Росія в 2015 році фашистською державою або вирвалася на якісь нові простори деспотичного тоталітаризму - це питання до вчених». Але сьогодні на «східному порозі Європи» виявилася сила, яка «демонструє багато ознак минулих режимів, які принесли невимовні людські страждання», - і цей факт вимагає пильної уваги, заявляє Fiscal Times.

Але сьогодні на «східному порозі Європи» виявилася сила, яка «демонструє багато ознак минулих режимів, які принесли невимовні людські страждання», - і цей факт вимагає пильної уваги, заявляє Fiscal Times

Олексій Шіропаев, поет, публіцист, громадський діяч, в статті на сайті Російська фабула , Аналізує реінкарнацію СРСР в путінській Росії.

***

Червоний прапор з серпом і молотом. Його величезна горизонтальне полотнище очолювало ходу «Безсмертного полку». Це було вранці 9-го травня. А ввечері того ж дня ми побачили величезний прапор Радянського Союзу на весь задник величезної сцени - такою була апофеоз святкового концерту на Червоній площі 9-го травня.

Заради цього і все свято. Заради того, щоб знову тріумфально підняти над світом (так, нехай і в такій формі) державний прапор СРСР. Це реванш і відповідь.

Реванш за спуск радянського прапора в грудні 1991-го. Відповідь Україні, нещодавно заборонила тоталітарну символіку, як совкову, так і нацистську.

Деякі пропутінські експерти, будучи під враженням святкування 70-річчя перемоги, заявили, що 9-е травня стає основою формування нової загальноросійської ідентичності. Але я особисто нічого нового не побачив.

У Путіна немає завдання створювати нове. Він хоче повернути стару. Радянське. 9-е травня - його інструмент повернення старого. Інструмент відновлення РАДЯНСЬКОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ, що дала тріщини в 90-е. Бо боротьба за ідентичність, за смисли - ось головна боротьба на пострадянському просторі протягом останніх двох десятиліть.

Що перш за все робила Прибалтика, прагнучи піти зі Спілки? Вона рвала з радянської ідентичністю (ніколи, втім, в Прибалтиці і не вкоріненою), вона поривала з нав'язаними радянськими смислами. Вона створювала свою - національну і європейську - ідентичність і свої - національні та європейські - смисли.

Те ж саме ми бачимо і в нинішній Україні. Україна Майдану зламує кірку колишніх смислів, вона пропонує нову конфігурацію Другої світової війни, висуваючи в якості третьої сили (антисталінській і антигітлерівської) український національно-визвольний рух. На пострадянському просторі відбуваються тектонічні зрушення смислів, які ламають давню імперську матрицю.

В тему: Майдан - як нічний кошмар Ху @ ла

Путін чудово розуміє, що 9-е травня - це ефективний інструмент збереження імперського смислового впливу Кремля на пострадянському просторі. «День Перемоги» - це радянський смисловий ковпак, як би накриває територію колишнього Радянського Союзу навіть після розпаду імперії. Але ковпак цей - вже з величезними пробоїнами: він не накриває, повторюю, Прибалтику, що не накриває Україну і навіть Грузію.

Чітко накриває він тільки РФ, з застереженнями - Білорусь, в деякій мірі - Середню Азію ну і, звичайно, пресвітлу Лугандонію. 9-е травня - це судомна спроба збереження ідейно-політичного впливу Москви на колишні колонії радянської імперії, спроба збереження образу СРСР на ментальному рівні.

Головне, що надає цій спробі життєвість - інертний менталітет російської більшості. Саме російське більшість, більшою мірою, на відміну від інших народів колишнього СРСР, яке зберегло радянські «цінності», стало електоральною базою путінського повороту в минуле (чому це так - тема окремої розмови, скажу лише, що російська ідентичність, яку ми знаємо, історично була сконструйована як імперська).

В тему: Імперія лише в тому сенсі буде успішною, якщо Росії вдасться підкорити Україну

Результат цього повороту - Путін відновлює, вже фактично відновив радянську ідентичність в межах Російської Федерації. Але далі цього формату справу без війни не піде. Путін зіткнеться, перш за все, на постколоніальні, прозахідні ідентичності України і Прибалтики. Навіть з Білоруссю не все однозначно: згадаємо її сплеск співчуття до Майдану в грудні 2013-го.

Середня Азія готова демонструвати свою лояльність до радянського минулого (ще б пак: як показує динаміка народжуваності початку 80-х, СРСР впевнено перетворювався в мусульманську країну), але за це Кремлю доведеться платити всілякими поступками і послабленнями в дусі «євразійської інтеграції». Найбільша ж небезпека відродження радянської ідентичності в тому, що вона, не сприймаючи Росію від Заходу, фатально розгортає Москву в сторону комуністичного Китаю, однозначно ставлячи її в положення сателіта Пекіна.

Об'єктивно радянська ідентичність розпалася, зберігшись і відроджуючись тільки в Росії. Що відбувалося свого часу в Таллінні навколо «бронзового солдата»? Війна ідентичностей. Що відбувається зараз в Донбасі? Теж саме. Лугандонія не хоче приймати нові цінності, а Путін їй в цьому активно допомагає. Без втручання Москви події в Донбасі, швидше за все, не прийняли б настільки драматичного характеру. Путін навмисно спровокував збройний конфлікт ідентичностей, щоб утримати Україну в зоні впливу радянських смислів - звідси настільки болюча реакція Москви на знесення в Україні пам'ятників Леніну.

Путін побоювався, що процес ерозії радянської ідентичності перекинеться в Росію, і свідомо пішов на загострення. Він ввів в російське масову свідомість найпотужніше сильнодіючий у вигляді Криму та Новоросії. В результаті швидко виник ментальний монстр, що складається з «георгіївських» стрічок, радянських стереотипів і неабиякої частки імперського т.зв. «Російського націоналізму» - тобто нова версія старої ідентичності, що склалася в сталінську і брежнєвську епохи.

Нашенського більшості, гостро переживає в 90-е криза ідентичності, в цій духовно-ментальної ніші, наданої йому великим Путіним, цілком комфортно. Тим більше, що Путін дав масовій свідомості можливість поєднувати Першотравень, День перемоги, Гагаріна, імперію, вождизм, стадність, антиамериканізм з вірою в потойбічне безсмертя, чому реанімована совкова ідентичність стала тільки гротескний, потворніше і пошлемо.

Радянський прапор, просочений кров'ю мільйонів, повернувся в наше життя. З нього знову роблять предмет гордості і мало не другий, паралельний державний символ. Історичний коло в черговий раз замкнулося.

-

В тему:

Що перш за все робила Прибалтика, прагнучи піти зі Спілки?
Що відбувалося свого часу в Таллінні навколо «бронзового солдата»?
Що відбувається зараз в Донбасі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация