Речовини прості і складні. Хімічні елементи

Три агрегатних стани води

Навколишній світ матеріальний. Матерія буває двох видів: речовина і поле. Об'єкт хімії - речовина (в тому числі і вплив на речовина різних полів - звукових, магнітних, електромагнітних і ін.)

Речовина - все, що має масу спокою (тобто характеризується наявністю маси тоді, коли не рухається). Так, хоча маса спокою одного електрона (маса не рухомого електрона) дуже мала - близько 10-27 г, але навіть один електрон - це речовина.

Речовина буває в трьох агрегатних станах - газоподібному, рідкому і твердому. Є ще один стан речовини - плазма (наприклад, плазма є в грозовий і кульової блискавки), але в шкільному курсі хімію плазми майже не розглядають. Речовина буває в трьох агрегатних станах - газоподібному, рідкому і твердому

Речовини можуть бути чистими, дуже чистими (потрібними, наприклад, для створення волоконної оптики), можуть містити помітні кількості домішок, можуть бути сумішами.

Всі речовини складаються з найдрібніших частинок - атомів. Речовини, що складаються з атомів одного виду (з атомів одного елемента), називають простими (наприклад, деревне вугілля, кисень, азот, срібло та ін.). Речовини, які містять пов'язані між собою атоми різних елементів, називають складними.

Якщо в речовині (наприклад, в повітрі) присутні два або більше число простих речовин, і їх атоми не пов'язані між собою, то його називають не складним, а сумішшю простих речовин. Число простих речовин порівняно невелика (близько п'ятисот), а число складних речовин величезне. До теперішнього часу відомі десятки мільйонів різних складних речовин. Якщо в речовині (наприклад, в повітрі) присутні два або більше число простих речовин, і їх атоми не пов'язані між собою, то його називають не складним, а сумішшю простих речовин

Речовини здатні вступати між собою у взаємодію, причому виникають нові речовини. Такі перетворення називають хімічними. Наприклад, проста речовина вугілля взаємодіє (хіміки кажуть - реагує) з іншим простим речовиною - киснем, в результаті утворюється складна речовина - вуглекислий газ, в якому атоми вуглецю і кисню пов'язані між собою. Такі перетворення одних речовин в інші називають хімічними. Хімічні перетворення - це хімічні реакції. Так, при нагріванні цукру на повітрі складне солодка речовина - сахароза (з якого складається цукор) - перетворюється в просте речовина - вугілля і складна речовина - воду.

Хімія вивчає перетворення одних речовин в інші. Завдання хімії - з'ясувати, з якими саме речовинами може за даних умов взаємодіяти (реагувати) та чи інша речовина, що при цьому утворюється. Крім того, важливо з'ясувати, за яких саме умов може протікати ту чи іншу перетворення і можна отримати потрібну речовину.

Кожна речовина характеризується сукупністю фізичних і хімічних властивостей. Фізичні властивості - це властивості, які можна охарактеризувати за допомогою фізичних приладів. Наприклад, за допомогою термометра можна визначити температуру плавлення і кипіння води. Фізичними методами можна охарактеризувати здатність речовини проводити електричний струм, визначити щільність речовини, його твердість і т.д. При фізичних процесах речовини залишаються незмінними за складом.

Фізичні властивості речовин підрозділяють на счислімим (ті, які можна охарактеризувати за допомогою тих чи інших фізичних приладів числом, наприклад, зазначенням щільності, температур плавлення і кипіння, розчинності у воді і ін.) І незчисленної (ті, які охарактеризувати числом не можна або дуже важко - такі, як колір, запах, смак і ін.).

Хімічні властивості речовини - це сукупність відомостей про те, з якими іншими речовинами і за яких умов вступає в хімічні взаємодії дана речовина. Найважливіше завдання хімії - виявлення хімічних властивостей речовин.

У хімічних перетвореннях беруть участь найдрібніші частинки речовин - атоми. При хімічних перетвореннях з одних речовин утворюються інші речовини, і вихідні речовини зникають, а замість них утворюються нові речовини (продукти реакції). А атоми при всіх хімічних перетвореннях зберігаються. Відбувається їх перегрупування, при хімічних перетвореннях старі зв'язки між атомами руйнуються і виникають нові зв'язки.

Число різних речовин великий за обсягом (і у кожного з них своя сукупність фізичних і хімічних властивостей). Атомів, що відрізняються один від одного по найважливіших характеристик, в навколишньому нас матеріальному світі порівняно невелика - близько ста. Кожному виду атомів відповідає свій хімічний елемент. Хімічний елемент - це сукупність атомів з однаковими або близькими характеристиками. У природі зустрічається близько 90 різних хімічних елементів. До теперішнього часу фізики навчилися створювати нові, відсутні на Землі види атомів. Такі атоми (і, відповідно, такі хімічні елементи) називають штучними (по-англійськи - man-made elements). Штучно отриманих елементів до теперішнього часу синтезовано більше двох десятків.

Кожен елемент має латинську назву і одно- або двох-буквений символ. У російськомовній хімічної літературі немає чітких правил вимови символів хімічних елементів. Одні вимовляють так: називають елемент по-російськи (символи натрію, магнію та ін.), Інші - по латинським буквах (символи вуглецю, фосфору, сірки), треті - як звучить назва елемента по-латині (залізо, срібло, золото, ртуть ). Символ елемента водню Н у нас прийнято вимовляти так, як цю букву вимовляють по-французьки.

Порівняння найважливіших характеристик хімічних елементів і простих речовин наведено в таблиці нижче. Одному елементу може відповідати кілька простих речовин (явище аллотропии: вуглець, кисень і ін.), А може - і одне (аргон та ін. Інертні гази).

Х і м і ч е с к и й е л е м е н тП р о с т о в и в о н е з тонн на про

1. Заряд ядра 1. Сукупність фізичних властивостей (колір, запах, розчинність в воді, температури плавлення, кипіння, розкладання, тип кристалічної решітки та ін.)
2. Сукупність хімічних властивостей (з чим реагує і за яких умов) 2. Значення електронегативності 3. Сукупність ступенів окислення 4. Для елементів, що зустрічаються в природі: сталість ізотопного складу, і як наслідок, сталість атомної маси

Для елементів, що зустрічаються в природі: сталість ізотопного складу, і як наслідок, сталість атомної маси

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация