Реджеп Ердоган: «У них є долари, а у нас - наш народ, право і Аллах!»

11.08.2018

Турецька ліра руйнується ще хлеще, ніж рубль. Експерти «БІЗНЕС Online» про те, чи чекає турків катастрофа і радіти чи туристам з Росії

Підвищення захисних мит на поставки турецької сталі та алюмінію в США в минулу п'ятницю спровокувало 12-відсотковий обвал турецької ліри по відношенню долара, а всього з початку цього року місцева валюта втратила аж 37% вартості. Експерти «БІЗНЕС Online» пояснюють, яку ризиковану гру веде президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган, чому осінні парламентські вибори в США можуть стати найважливішими для Туреччини, а туроператори все частіше виставляють цінник в доларах.

Трамп оголосив про нове підвищення захисних мит на поставки турецької сталі та алюмінію, після чого курс турецької ліри втратив відразу 12% Трамп оголосив про нове підвищення захисних мит на поставки турецької сталі та алюмінію, після чого курс турецької ліри втратив відразу 12%. У відповідь Ердоган закликав співгромадян до обміну іноземної валюти на ліру
Фото: © Олексій Витвицький, РІА «Новости»

«ЕРДОГАН НЕЩОДАВНО ВИГРАВ ВИБОРИ, ТОМУ У НЬОГО Є КІЛЬКА РОКІВ»

Напередодні президент США Дональд Трамп оголосив про нове підвищення захисних мит на поставки турецької сталі та алюмінію, після чого курс турецької ліри втратив відразу 12%, стабілізувавшись на рівні 6,4 ліри за долар США, а всього з початку року турецька валюта подешевшала вже на 37 %. У відповідь президент країни Реджеп Тайіп Ердоган закликав співгромадян до обміну іноземної валюти на ліру. «Я звертаюся до наших громадян і закликаю їх міняти іноземні гроші на національну валюту. Це національна боротьба, такі дії стануть нашим національним відповіддю тим, хто оголосив Туреччині економічну війну », - цитує ТАСС п'ятничне виступ Ердогана в місті Байбурт. раніше він пообіцяв , Що країна не поступиться в цій «економічної війни»: «Проти Туреччини проводяться різні кампанії, не звертайте на них уваги. Якщо у них є долари, то у нас є наш народ, право і Аллах ».

Формальний привід для санкцій - арешт американського пастора Ендрю Брансон, якого звинувачують в організації невдалого державного перевороту в 2016 році і зв'язках з опальним Фетхуллахом Ґюленом. Сполучені Штати Америки вже заборонили в'їзд в країну ряду турецьких міністрів, а також готові переглянути умови участі Туреччини в системі преференцій для імпорту в США різних груп товарів. Недавня поїздка в Штати делегації МЗС Туреччини виявилося безрезультатним, Вашингтон готовий йти на поступки Анкарі тільки в разі звільнення перебуває під домашнім арештом Брансон.

Що ж чекає турецьку валюту і в той же час всю національну економіку? «Долю турецької ліри складно прогнозувати, багато чого буде залежати від того, які заходи будуть анонсовані з боку Туреччини для врегулювання ситуації. Тут важливим фактором буде й те, як міжнародні організації будуть надавати підтримку турецької економіці. У найближчі дні можна буде отримати більшу ясність з приводу стабілізації турецької економіки і місцевої валюти », - повідомив в розмові з« БІЗНЕС Online »головний економіст Євразійського банку розвитку Ярослав Лісоволик. Дійсно, міністр фінансів країни Берат Албайрак, до речі, зять Ердогана, оприлюднив перші антикризові заходи. План передбачає посилення монетарної і фіскальної політики, боротьбу з інфляцією і підвищення довіри інвесторів, хоча деталі цих заходів поки не оприлюднені.

Це дозволило підвищити темпи ВВП за підсумками пройшло року до китайських 7,4%, але привело і до стрибка інфляції.

У минулому році економіка Туреччини зросла на значні 7,4%, але на цьому хороші показники закінчуються. Інфляція в країні в липні в річному вираженні склала 15,9%, дефіцит торгового балансу становить 6% ВВП, а дефіцит бюджету в 2-3% ВВП - хронічний. Турецький ЦБ 7 червня довів ключову ставку до 17,75%, але і це найнижчий рівень з грудня 2017 року.

Відомий фінансовий аналітик Степан Демура не дуже вірить в перспективи турецької економіки. «Туркам кінець. У них величезна діра в валютному фондування. Вона в 2 або в 2,5 рази більше, ніж у всіх ринків, що розвиваються, тому смішні заклики Ердогана до патріотизму - віддавайте долари і рятуйте ліру - ні до чого не приведуть. Причому як тільки долар буде коштувати 7-7,5 лір, банківська система країни схлопнется. Економікою треба керувати. На перше місце потрібно ставити не політику, а економіку. Коли їх міняєш місцями, все це закінчується погано. На турецькій мрії можна поставити хрест », - заявив Демура нашому кореспонденту. На його думку, в Туреччині вибудувана диктатура, а корупція розквітла буйним цвітом і в чомусь нагадує російську. «Проте Ердоган нещодавно виграв вибори, тому у нього є кілька років», - зазначив аналітик. Нагадаємо, що за підсумками дострокових парламентських і президентських виборів, які пройшли в країні 24 червня, глава держави отримав фактичний карт-бланш на проведення політичних реформ, які перетворять Туреччину в президентську республіку.

Шаміль Султанов зауважив, що Ердоган затіяв небезпечну гру, однак, цілком можливо, вийде з неї переможцем Фото: «БІЗНЕС Online» Шаміль Султанов зауважив, що Ердоган затіяв небезпечну гру, однак, цілком можливо, вийде з неї переможцем Фото: «БІЗНЕС Online»

«АМЕРИКАНЦІ ЗАЛЕЖАТЬ ВІД ТУРЕЧЧИНИ СИЛЬНІШИЙ, НІЖ ТУРЕЧЧИНА ВІД АМЕРІКАНЦІВ»

Відомий політолог Шаміль Султанов зауважив у розмові з «БІЗНЕС Online», що Ердоган затіяв небезпечну гру, однак, цілком можливо, вийде з неї переможцем.

- Шаміль Загитович, турецька ліра швидкими темпами прагне вниз. Наскільки економічна ситуація в країні впливає на політичну?

- Якщо говорити про економічну ситуацію, звичайно, вона не дуже хороша. Дивовижна річ, але навіть за підсумками першої половини цього року Туреччина показала темпи зростання в 7,3 відсотка ВВП, тобто вище, ніж у Китаю. Це можна пояснювати різними причинами. І те, що був виборчий процес, за рахунок чого уряд пішов на хороші поступки, в тому числі дозволяло пільгове кредитування.

Тут же проблема не в тому, що йшла інтервенція Сполучених Штатів або вводилися санкції, на які намагається зараз зробити ставку Ердоган. Питання полягає в тому, якою є економічна стратегія уряду при переході до президентської республіки. Те, що в останній рік темпи зростання так чи інакше збереглися при ослабленні фінансової системи, - це теж компонент стратегії Ердогана. Він хоче поставити під контроль турецька Центробанк. В рамках тоталітарної держави це логічний крок. З іншого боку, в світі, в Європі, яка є головним економічним партнером Туреччини, це не дуже вітається.

Чому така політика? Анкара виходить з того, що Захід оцінює особливу геополітичну цінність Туреччини. Незважаючи на різні протиріччя між Анкарою і Брюсселем, Анкарою і Вашингтоном, в кінцевому рахунку турецький президент розраховує, що його умови будуть виконані, тому він веде таку ризикову економічну політику.

- А які його умови?

- Вони полягають в тому, щоб Туреччину сприймали не просто як ключову регіональну державу, а й як одну з важливих в світовому масштабі економічних держав, адже в амбітних планах Ердогана - і він про це говорив публічно - через п'ять років Туреччина повинна увійти в десятку найбільших економічних держав світу. Зараз вона 13-а, якщо я не помиляюся.

Це дуже цікава ситуація. Одні звинувачують його в занадто ризикованою політиці, інші - в тому, що він взагалі підриває турецьку економіку і повертається до тієї політики, яка була в країні в 70-80 роки, коли економічні закони макроекономіки взагалі не враховувалися. Але у мене таке ощущеніе¸ що Ердоган хоч і ризиковий хлопець, але всі ці ризики грають в більшій частині на його користь.

- А чи не вийде так, що він заграється, люди відчують падіння економіки на собі, тоді і до чергової революції недалеко. Або санкції, навпаки, згуртують суспільство?

- Головний рубіж він перейшов. Виборча компанія пройшла, такі реальні вибори будуть через чотири роки. Ердоган - це великий геополітичний гравець. Значення Туреччини не тільки на Близькому Сході, але і в світовій політиці посилюється. Візьміть цікавий приклад. Російська політика на Близькому Сході пов'язана з тим, що у неї з'явилося два ключових союзника: Іран і Туреччина. Причому це такі союзники, від яких Росія стала залежна. З іншого боку, ніяка політика США на Близькому Сході не буде можлива без відносин з Туреччиною, особливо в контексті загострюються відносин з Іраном. Американці залежать від Туреччини сильніше, ніж Туреччина від американців. У той же час Туреччина відіграє важливе значення і для середньостроковій стратегії Євросоюзу. Тому Ердоган виходить з того, що у нього настільки могутні союзники і в будь-якій ситуації вони його не кинуть.

Плюс до всього турецька економіка експортозалежна. І логіка цих макропроцесов дуже проста. У всіх негативних процесів є і позитивні. Зниження ліри зміцнює експортні можливості.

- Чого можна очікувати від економіки Туреччини в найближчій перспективі?

- Криза в Туреччині частково пов'язаний із загальними процесами. Зміцнюється долар, і багато капітали країн, що розвиваються виявилися під ударом. Там відбувається зниження курсів і девальвація валюти, включаючи Бразилію, Аргентину, ПАР і так далі. Тому це загальний процес, пов'язаний з політикою Сполучених Штатів, політикою федерального резерву. Я думаю, процес призупиниться, але багато в чому це пов'язано з внутрішньою політикою США. Трамп, на відміну від федерального резерву, виходить з того, що Америка не повинна прагнути до зміцнення долара. Якщо на листопадових виборах в конгрес Трамп програє, а до цього справа і йде, і демократи візьмуть під контроль Палату представників, то курс федерального резерву на зміцнення американської валюти збережеться, період важкого становища для країн, що розвиваються, в тому числі і для Туреччини, продовжиться.

Турецька економіка експортозалежна Турецька економіка експортозалежна. Зниження ліри зміцнює експортні можливості
Фото: ERDEM SAHIN / EPA / TASS

«РОСІЙСЬКА ЕКОНОМІКА В КРАЩУ СТОРОНУ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ З ТОЧКИ ЗОРУ макроекономічної стабільності ВІД ТУРЕЧЧИНИ»

Вчора ж відбулася телефонна розмова Ердогана з президентом РФ Володимиром Путіним. «Обговорювалися стан і перспективи подальшого розвитку взаємовигідного торговельно-економічного співробітництва двох країн. Дана позитивна оцінка ходу реалізації спільних стратегічних проектів, перш за все у сфері енергетики. Розглянуто графік контактів на різних рівнях », - йдеться в сухому коментарі Кремля.

Але чи вплине турецька ситуація на російську економіку? «Падіння ліри стало одним з факторів тиску на рубль в п'ятницю на цьому тижні, друга половина торгової сесії по рублю проходила в чому волатильно саме через негативний фактор знецінення турецької ліри. Так як рубль відноситься до тієї ж категорії валют, що і валюти інших ринків, що розвиваються, в тому числі і турецької ліри, він відчуває на собі підвищення ставок з боку ФРС США », - говорить Лісоволик. І в подальшому, за його словами, можливі негативні чинники, пов'язані з волатильністю на ринках, що розвиваються і в Туреччині, і вплив цього на російський валютний ринок. «Але варто враховувати, що російська економіка в кращу сторону відрізняється з точки зору макроекономічної стабільності від Туреччини, - вважає наш співрозмовник. - У Росії в даний момент і бюджетний профіцит, і профіцит торгового балансу, в той час як у Туреччині накопичені серйозні дисбаланси як з точки зору бюджету, так і зовнішньоторговельних операцій ». Плюс фактор цін на нафту для Росії позитивний, так як ми експортуємо нафту і ціни є певною подушкою, яка пом'якшує ситуацію на світових ринках. А ось для Туреччини, яка є імпортером, високі ціни на енергоносії є негативними, вони ще більше посилюють дисбаланс у зовнішньоторговельній сфері країни, констатує Лісоволик.

При цьому Демура відзначає, що розміри фінансової системи і економіки Туреччини малі, щоб серйозно впливати на економічну ситуацію в світі. «А на нашу країну впливає тільки кон'юнктура ринку" Форекс ", цін на нафту і боргових ринків країн, що розвиваються. Ну і наша зовнішня "чудова" політика. Туреччина тут ні при чому », - заявив він кореспонденту« БІЗНЕС Online ».

На будь-які політичні та економічні катаклізми в Туреччині звертає увагу російська туріндустрія   Фото: © Наталя Селіверстова, РІА «Новости» На будь-які політичні та економічні катаклізми в Туреччині звертає увагу російська туріндустрія
Фото: © Наталя Селіверстова, РІА «Новости»

«ТУРИСТОВІ З РОСІЇ НІЯКОЇ КОРИСТІ ВІД ПАДІННЯ ліри НЕ БУДЕ, ОСКІЛЬКИ ВІН І САМ купують долар по ВИСОКОЇ ЦІНОЮ»

Безумовно, на будь-які політичні та економічні катаклізми в Туреччині звертає увагу російська туріндустрія. Офіційна Анкара називала цифру в 4,72 млн осіб - така кількість наших співвітчизників відвідало цю країну в 2017 році. У 2018-му Ердоган вже заявляв про 30-процентне зростання турпотоку з Росії, відповідно, до кінця року турки розраховують зустріти 6-мільйонного туриста з РФ. При цьому як турагентства, так і самостійні туристи (а експерти констатують збільшення продажів квитків на літаки з Росії до Туреччини) констатують підвищення цін на путівки і на проживання в готелях.

«Ціни для російських туристів до Туреччини на путівки підвищилися - і це пов'язано не з кризою в Туреччині, а з пониженням курсу рубля. У серпні попит і так великий, звідси і досить високі ціни на подорожі, але плюс до всього самі туроператори заклали різкий підйом, - констатує в розмові з "БІЗНЕС Online" глава асоціації туристичних агентств РТ Раміль Міфтахов. - Наприклад, якщо зараз курс євро - 77 рублів, оператори продають тур по курсу 79 рублів ».

Наш співрозмовник нагадує, що турецькі оператори поставили контрактні ціни ще на початку сезону в доларах і пакетні пропозиції теж сформовані в доларах. «Так як турецька ліра девальвувала, надприбутки отримають готельєри, які продали весь сезон за долари, а продукти купують в турецькій лірі, зарплати платять теж в місцевій валюті. Тому прибуток отримають всі компанії, які займаються зовнішньоекономічною діяльністю », - впевнений Міфтахов.

Він вважає, що наші відпочиваючі навряд чи отримають якусь вигоду від падіння курсу ліри: «З досвіду можу сказати, що в Туреччині на курортах, якщо ви хочете купити якийсь одяг, продавці озвучують курс в доларах, тому туристу з Росії ніякої користі від падіння ліри не буде, так як він і сам купував долар по високій ціні ».

Що ж чекає турецьку валюту і в той же час всю національну економіку?
Наскільки економічна ситуація в країні впливає на політичну?
Чому така політика?
А які його умови?
Або санкції, навпаки, згуртують суспільство?
Чого можна очікувати від економіки Туреччини в найближчій перспективі?
Але чи вплине турецька ситуація на російську економіку?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация