Реферати з історії. Зовнішня політика Петра I

СТАТТІ ПО ІСТОРІЇ РОСІЇ

Не припиняється чверть століття боротьба за вихід до моря визначала всю зовнішню політику Петра I. У 1695-1696 рр. молодий цар здійснив два походи на Азов - турецьку фортецю у гирлі Дону, перекривають шлях в Приазов'ї і Північне Причорномор'я. У 1695 р погано підготовлена ​​армія не змогла взяти Азов штурмом, а налагодити правильну облогу її виявилося неможливим через відсутність флоту. Створивши за кілька місяців флот на верфях під Воронежем, Петро в 1696 р зумів обкласти фортецю і з суші, і з моря, змусивши її гарнізон капітулювати. У 1697 р напередодні грандіозної війни з Османською імперією Петро відправив за кордон Велике посольство - шукати в Європі військових союзників. Ці пошуки скінчилися безрезультатно; проте в 1698 році. Петру вдалося укласти Північний союз з Річчю Посполитою і Данією. Ця подія різко змінило напрямок російської зовнішньої політики: союзники збиралися воювати зі Швецією, яка захопила до цього часу більшу частину Прибалтики. Уклавши в 1699 р перемир'я з Османською імперією на умовах збереження за Росією Азова, Петро в 1700 р почав Північну війну, посунувши свої війська до Нарви - прикордонної шведської фортеці.

Невелике держава виявилася набагато краще готовий до війни, ніж його потужні суперники. До того ж на чолі його армії став молодий король Карл XII, чудовий полководець. У 1700 р Карл, висадивши під Копенгагеном десант, змусив капітулювати Данію, після цього він перекинув війська до Прибалтики, атакувавши з тилу російську армію, безуспішно осаджала Нарву. Страшне поразка поставила Росію на грань катастрофи. Однак Карл передчасно визнав свою задачу вирішеною і замість того, щоб рушити свої основні сили в глиб Росії, повернув їх проти Речі Посполитої, надовго загрузнувши у війні проти цієї слабкою, але великої держави. Петро ж зумів за короткий термін створити нову боєздатну армію. З кінця 1701 ця армія під командуванням Б. П. Шереметєва стала наносити поразки шведським військам в Прибалтиці. Протягом трьох років російська армія, захопивши цілий ряд фортець - Нотебург, перейменований Петром в Шліссельбург, Нарву, Дерпт, - опанувала значною територією. В 1703 в гирлі Неви була закладена Петропавловська фортеця, що поклала початок Петербургу. Закріпившись на Балтійському узбережжі, Петро тут же почав створювати сильний військовий флот.

У 1706 р Карл змусив польського короля Августа II до капітуляції і виходу з Північного союзу. Після цього він почав нову кампанію проти Росії: в 1708 шведська армія рушила через Білорусію, тримаючи курс на Москву. Російська армія відступала. Карл чекав підтримки з Прибалтики, але російські війська 26 вересня 1708 біля села Лісовий розбили загін генерала Левенгаупта, захопивши при цьому величезний обоз з продовольством. Після цього Карл повернув свою армію на Україну, куди його кликав змінив Петру гетьман Мазепа, який обіцяв шведам відпочинок і підкріплення. Однак на Україні шведської армії довелося зіткнутися із запеклим опором і міських гарнізонів і партизанських загонів. У квітні 1709 Карл почав облогу Полтави, нечисленний гарнізон якої зумів протриматися три місяці, до підходу російської армії на чолі з Петром. 27 червня 1709 відбулося Полтавське бій, скінчиться повним розгромом шведів. Сам Карл ледве уникнув полону, сховавшись з невеликим загоном в османських володіннях.

У 1710 р Османська імперія під натиском Карла і його союзника Англії оголосила Росії війну. В 1711 Петро зробив погано підготовлене вторгнення на османську територію. На р. Прут російська армія була оточена втричі переважаючими її силами ворога. Петро змушений був підписати Прутський договір, за яким османам повертався Азов. Однак ця невдача Росії не врятувала Швецію. У тому ж 1711 Петро переніс військові дії на шведську територію. Молодий російський флот здобув грандіозні перемоги на море: в 1714 р біля мису Гангут і в 1720 р біля острова Гренгам. Виснажена двадцятирічної війною Швеція запросила світу, який був укладений в 1721 р в м Ніштадті (Фінляндія). По ньому Росія включила до свого складу прибалтійські володіння Швеції - Естляндію, Ліфляндію і Інгерманландію, а також частина Карелії. Т.ч., вікова завдання - пробитися до моря - була виконана.


Винахідник швидкозшивачі Карл Гладітц
Товарознавство канцелярських товарів
Рухливі реєстратори системи "Либерт"
Історія слова значення слова папка
Фрідріх Зеннеккен - творець Сегрегатор (реєстратора)


На озері, на Чудському - 765 років тому
Англія очікує, що кожен виконає свій обов'язок
Венеція шукає порятунку від води
генералісимус
А був солдат - паперовий!
Останній політ племінника Лінкольна
А пукли - У Пташиних кігті
Зустрічають по одягу?
Доля "ідіота"
Вам лист!
Кадети в Москві і в Перербург
Тура для сну
таємниці Арктики
рятівний ранець
Кросворд - розвага інтелектуалів?
Простий паперу світлий лист
Ось потіха - свято сміху!
Простий паперу світлий лист
І 560 тисяч корів в повітрі
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация