РЕФОРМА В ОБХІД АРМІЇ: ЧОМУ КАБМІН НЕ ПІДВИЩУЄ ВІЙСЬКОВІ ПЕНСІЇ?

5 грудня напередодні Дня Збройних сил України , В Одесі пройшла протестна акція військових пенсіонерів. На мітинги виходили також у Львові та Рівному. Вимога просте - перерахувати пенсії.

Вимога просте - перерахувати пенсії

Тим більше що підвищити виплати обіцяють давно. Але вже п'ять років до цього не доходять руки. За цей час зросла інфляція, знецінилася гривня, змінилися соцстандарти. Три роки йде і війна, яка докорінно змінила ставлення суспільства до армії. Але поваги недостатньо для того, щоб назвати ту чи іншу професію престижною.

«Офіцер в будь-якій країні повинен користуватися повагою. Пропахавши 20 років на країну в важких умовах, він повинен знати, що у нього буде хороша пенсія. Це дуже важливо. Так у всьому світі, так було в Радянському Союзі. Але в Україні немає престижу, цінності молодого офіцера. Сьогодні він знає, що виходить на пенсію жебраком, - говорить директор соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко. - Є конторські посади і бойові. Вони повинні по-різному оплачуватись. Це не менш гостра проблема, ніж підготовка військовослужбовців за натовськими стандартами. Це та група виборців, яка не голосує за владу. Вони швидше лівих поглядів, а влада - скоріше правих. Влада легше підкупити бюджетників, ніж пенсіонерів, особливо військових. Але потрібно розрізняти тих, хто пройшов АТО, і тих, хто старше. Останні за останні 20 років вже продемонстрували свій протест. А ось ті, хто прийшли з АТО, ще тільки будуть дуже агресивними пенсіонерами ».

плани влади

3 жовтня 2017 році Верховна Рада з подачі Кабміну схвалила перерахунок пенсій , Який був поданий як пенсійна реформа. Підвищення було нерівномірним і дискусійним - одним додали 100 грн, іншим 1 тис. Грн, третім нічого. Але військових перегляд зовсім не торкнувся. До 1 листопада уряд повинен був написати про це окремий законопроект.

Перерахувати пенсійні виплати доручали Арсенію Яценюку. Брав на себе зобов'язання і Володимир Гройсман. У травні він гарантував, що внесе відповідний законопроект, і військовослужбовцям підвищать пенсії з 1 січня 2018 року.

Мінсоцполітики цей законопроект розробляє, і міністр Андрій Рева періодично згадує про нього. У середині листопада він був ще в стані розробки. В кінці листопада міністр говорив, що резерви для підвищення пенсій є, але законопроект потрібно обговорити з Радою з нацбезпеки і оборони, оскільки він виключно важливий.

5 грудня віце-прем'єр Павло Розенко сказав, що пенсії переглянуть в 2018 році, але про законопроект говорив як про такий, який ще розробляють. Про дату голосування точних відомостей він не дав: «Я сподіваюся, що з нового року цей законопроект потрапить до Верховної Ради України, і ми спільно його проголосуємо».

Станом на 6 грудня в парламенті законопроекту немає. До кінця року залишається три повних пленарних дні і три дні, коли пройдуть ранкові або вечірні засідання. Часу мало. Тим більше що підвищення пенсій, якщо воно заплановано, має знайти відображення в проект бюджету . Він пройшов перше читання і готується до другого - буквально на днях.

Оскільки текст законопроекту ніхто не бачив, є серйозні побоювання, що норми в ньому не влаштують військових пенсіонерів.

пора перерахувати

Є дві базові складові для нарахування військових пенсій - вислуга років і грошове забезпечення. За ст. 51 закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», підвищення грошового забезпечення має на увазі перерахунок пенсій для відповідної категорії. Тобто ростуть оклади за званням та посадою - пенсію повинні індексувати або осучаснювати. Але цього не відбувається. Останній перегляд військових пенсій стався в 2012 році. Перед цим військовослужбовці активно домагалися через суди перерахунків, і уряд зважився осучаснити виплати і розрахуватися з усіма боргами.

Рівняння на США

Викликає тривогу можлива прив'язка військових пенсій до зарплати в Україні на момент звільнення. В цьому випадку і в українських реаліях сьогодні полковнику нарахують пенсію менше, ніж майору, який звільниться через п'ять років. Нарахування пенсій з урахуванням вислуги і грошового забезпечення цілком прийнятно. Важливо, щоб не скорочувалася співвідношення між пенсією і грошовим забезпеченням і щоб перерахунок дійсно робили, а не ігнорували.

30 серпня 2017 року Кабмін прийняв постанову №704 про грошове забезпечення військовослужбовців, яке вступить в силу з 1 січня 2018 року. Цим документом оклади прив'язали до прожитмінімум для працездатних осіб . Тобто зростає цей показник - змінюється і грошове забезпечення. За логікою, разом з підвищенням прожитмінімуму повинна рости і військова пенсія. Це передбачає стаття 51 чинного закону. Але ж уряд готує новий закон, який не обговорює з громадськістю. Є побоювання, що в цьому документі не буде прив'язки до постанови Кабміну №704.

Глава Комітету економістів України Андрій Новак каже, що у затримки з підготовкою законопроекту можуть бути об'єктивні причини.

«У мене є інформація, що при дуже серйозному сприяння наших американських партнерів, з урахуванням досвіду американських збройних сил, розробляється законопроект, який передбачає значне підвищення зарплат для 34 категорій - це середня і вища офіцерське ланка, - пояснює експерт. - Це той офіцерський склад, який в разі бойових дій, як зараз АТО, приймає в них участь. Відповідно, це призведе до суттєвого підвищення пенсій. Я думаю, що в контексті цих принципових змін буде законодавчий акт про суттєве підвищення пенсійного забезпечення військовослужбовців. Не тільки тих, які вийдуть на пенсію в майбутньому, а й для нинішніх військових пенсіонерів. Хоча для американців пріоритет - діючі офіцери ».

Закріпити підвищення грошового забезпечення законом було б правильно. Постанова уряду можна в будь-який момент скасувати. Тим більше що Україна не хоче витрачати гроші навіть на тих, хто її захищає. Економіст говорить, що американці пропонували підвищити зарплати всім без винятку категоріям військовослужбовців - їх понад 60, але до 34 категорій список скоротила саме українська сторона. Але гроші для підвищення зарплат і пенсій є.

«Резервів відразу два. По-перше, збільшення витрат держбюджету на оборону, яке зараз відбувається з об'єктивних причин. По-друге, цільова фінансова матеріально-технічна допомога на оборону України, яку зараз надають наші партнери. Найбільш істотну - США, - говорить Андрій Новак. - Вони, до речі, з наступного року збільшили допомогу Україні з 300 до 350 млн дол. В рік ».

Анна Гончаренко

джерело:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация