Реформація і королівська влада в Англії XVI в.

  1. Реформація і королівська влада в Англії XVI в.
  2. Передісторія
  3. події
  4. Учасники
  5. укладення

Реформація і королівська влада в Англії XVI в.

Епоха правління Тюдорів (1485-1603) характеризується трьома найважливішими процесами: Реформацією, посиленням королівської влади і завоюванням морського панування.

Передісторія

Після закінчення в 1453 р Столітньої війни Англія виявилася охоплена внутрішніми чварами - так званої війною Червоної та Білої троянд. За королівську владу боролися рід Йорків і рід Ланкастерів за підтримки прихильних їм аристократичних кланів. Війна закінчилася в 1485 р, коли королем став Генріх Тюдор, який з'єднав шлюбним союзом Йорків і Ланкастерів. Генріх проводив послідовний курс на зміцнення королівської влади ( см. урок «Освіта централізованих держав в Західній Європі» ).

події

Реформація в Англії розпочалася з волі короля (а не з ініціативи знизу), тому її називають королівською. Реформація церкви сприяла зміцненню королівської влади. Вона проходила одночасно з формуванням абсолютизму.

Зовнішнім приводом для початку Реформації і розриву з папою римським став розлучення Генріха VIII Тюдора з Катериною Арагонською і одруження на Анні Болейн, які тато не хотів визнавати.

1534 г. - парламент видав закон, згідно з яким король і його наступники стають главою церкви в Англії. У країні було закрито три тисячі монастирів. Церковні землі були секуляризовані (оголошені належать королю). Богослужіння переведено на англійську мову. Король отримав право призначати єпископів і вище церковне посадова особа - єпископа Кентерберійського. Реформована церква отримала назву англіканської.

1553-1558 рр. - Марія Кривава, дочка іспанської принцеси (Іспанія - оплот католицизму в Європі) проводить політику Контрреформації. Відновлено католицизм. У 1554 році була створена комісія для боротьби з єрессю. Противників католицизму спалювали на вогнищах.

1558 г. - Єлизавета I Тюдор проголошує англіканську церкву державної. Королева отримала титул верховної правительки церковних і світських справ. Службу знову стали вести на англійській мові. При Єлизаветі загострюються протиріччя між протестантською Англією і католицькою Іспанією. Англія підтримує рух гезов в Нідерландах, іспанською володінні.

1577-1580 рр. - Френсіс Дрейк , Обігнувши Південну Америку, грабує іспанські кораблі і міста на тихоокеанському узбережжі. Повертається до Англії через Тихий океан з величезною здобиччю, привозить перші в Європі бульби картоплі. Це було друге після Магеллана кругосвітнє плавання в історії.

1587 г. - колишня королева Шотландії, переконана католичка Марія Стюарт страчена за вироком королівського суду (після розкриття серії змов проти Єлизавети, в яких вона брала участь).

1588 г. - іспанський король Філіп II зібрав величезний флот з 134 кораблів ( непереможна армада ) І направив його до берегів Англії. Маючи меншу кількість кораблів, англійці здобули перемогу.

У період правління Єлизавети I Тюдор Англія вступає в період економічного зростання. Виникли перші пайові товариства з видобутку корисних копалин та виробництва металу, розвивалося сукноделие, виробництво зброї, скла і суднобудування. Лондон став найбільшим портом. Англійці плавали по всьому світу, щоб закупити дешево сировину і збути вигідно товар. Почали виникати торгові компанії. Московська компанія торгувала з Московією (Росією), Гвінейська з Африкою, Ост-Індська з Індією і т.п. Відбувається потужний розквіт англійської культури, в першу чергу літератури і театру (епоха великих елизаветинцев, найвідоміший з яких Вільям Шекспір).

Учасники

Тюдори - династія англійських королів, які правили в 1485-1603 рр.

Генріх VII Тюдор - перший король з династії Тюдорів, правил в 1485-1509 рр. Заклав основи абсолютизму в Англії.

Генріх VIII Тюдор - король Англії, правил в 1509-1547 рр. Другий король з династії Тюдорів. Проводив Реформацію.

Катерина Арагонська - іспанська принцеса, перша дружина Генріха VIII.

Анна Болейн - друга дружина англійського короля Генріха VIII. Мати королеви Єлизавети I Тюдор. Страчена чоловіком.

Едуард VI - король Англії, правил в 1547-1553 рр.

Марія I Кривава - королева Англії, правила в 1553-1558 рр. Дочка Генріха VIII і Катерини Арагонської. Проводила політику Контрреформації.

Філіп II - король Іспанії з династії Габсбургів (c +1558). Ярий прихильник католицизму, своїм завданням вважав викорінення протестантизму. У 1554-1558 рр. чоловік Марії Кривавої.

Єлизавета I Тюдор - королева Англії, правила в 1558-1603 рр. Дочка Генріха VIII і Анни Болейн. У період її царювання в Англії була завершена Реформація, Англія домоглася морського панування, розвиток отримали промисловість і торгівля.

Марія Стюарт - королева Шотландії. Правнучка Генріха VII Тюдора.

Яків I Стюарт - король Англії, вступив на престол 1603 р Син Марії Стюарт.

Френсіс Дрейк - керівник піратських експедицій. У 1588 р був призначений Єлизаветою віце-адміралом королівського флоту.

укладення

У період правління Тюдорів в Англії склався особливий варіант абсолютизму, при якому існував станово-представницький орган - парламент. Реформація була не настільки радикальною, як у Німеччині, Швейцарії, Нідерландах, але привела до довгого протистояння Англії з католицькими державами Європи. Англія стає однією з перших морських держав в Європі. В економіці активно розвиваються капіталістичні відносини. В епоху Тюдорів починається перетворення Англії в провідну морську і промислову державу Європи.

На сьогоднішньому занятті ви дізнаєтеся про так званої королівської Реформації, яка привела до створення в Англії власної англіканської церкви.

У XVI ст. в економіці Англії бурхливо розвивалися капіталістичні відносини, зростання яких протегувала королівська влада. Англія багатіла за рахунок експорту вовняних тканин, які виробляли англійські мануфактури. Поряд з сукноделов розвивалося виробництво скла, паперу та інших товарів. Росли міста, Лондон став головним портом Європи, його населення становило приблизно 200 тисяч чоловік.

Важливі зміни відбувалися в англійському суспільстві. Нові дворяни - джентрі багатіли, активно займаючись підприємницькою діяльністю. У той же час доходи дворян, які збирали платежі з селян, помітно скорочувалися.

У селі під впливом зростаючого попиту на шерсть стався аграрний переворот - хвороблива ломка традиційних відносин між селянами і сеньйорами. Лендлорди прагнули захопити селянські землі під пасовища для овець - цей процес отримав назву обгородження. Замість селян на полях тепер працювали наймані працівники. Уряд жорстоко переслідував бродяг (пауперов). Волоцюги були змушені шукати роботу на будь-яких умовах, забезпечуючи сільських і міських підприємців дешевою робочою силою. Тим самим створювалися умови для швидкого розвитку капіталізму і в промисловості в сільському господарстві Англії.

Англійський абсолютизм сформувався і досяг розквіту в період правління династії Тюдорів (1485-1603 рр.). Королівська влада помітно посилилася при Генріху VIII (1509-1547 рр.). Парламент повністю підкорявся волі монарха. Успадкувавши повну казну, Генріх VIII швидко її спустошив, але зате престиж Англії помітно виріс.

Мал. 1. Генріх VIII ( джерело )

Коли в країну стали проникати ідеї Реформації, король спочатку відкинув їх, але пізніше його позиція змінилася, і Реформація в Англії розпочалася з його волі; тому її називають королівською. Приводом для початку реформ стали обставини сімейного життя монарха. Король був одружений на іспанці Катерині Арагонской, але не мав від цього шлюбу сина - спадкоємця престолу. Він вирішив розлучитися і укласти новий шлюб з англійкою Ганною Болейн. Для розлучення була потрібна згода Папи Римського, але той відмовився, побоюючись гніву могутнього племінника Катерини, імператора Карла V. Оскаженілий Генріх VIII почав вживати заходів проти тата, вирішивши використовувати ідеї Лютера. Правда, з них він сприйняв лише те, що могло зміцнити його влада. Король вирішив підпорядкувати собі англійську церкву і конфіскувати її великі володіння. Під його тиском парламент в 1534 р прийняв «Акт про супрематии» (тобто про верховенство), проголосивши монарха верховним главою англійської церкви. Монастирі були закриті, а їх землі перейшли в руки короля і його наближених. Всі, хто не схвалив розлучення короля і нову церковну політику, зазнали переслідувань. Король-деспот не щадив нікого. Склав голову на пласі навіть Томас Мор, знаменитий гуманіст і лорд-канцлер Англії.

Склав голову на пласі навіть Томас Мор, знаменитий гуманіст і лорд-канцлер Англії

Мал. 2. Анна Болейн ( джерело )

Реформована церква прийняла ідею Лютера про «виправдання вірою» і відкинула частину католицьких таїнств, але в іншому залишилася близька до католицької. Нова віра, що отримала назву англіканської, швидко вкоренилася в Англії, хоча багато потай залишилися католиками; були і прихильники більш глибокої реформи церкви.

Вибір нової віри приніс країні важливі політичні вигоди: Англія очолила європейських протестантів. Але це неминуче робило її ворогом католицької Іспанії.

Нова віра зазнала важких випробувань в правління дочки Генріха VIII і Катерини Арагонської - Марії Тюдор (Кривава). Вона відновила в країні католицизм і жорстоко розправлялася з протестантами. Але після її смерті на престол зійшла дочка Генріха VIII і Анни Болейн Єлизавета I Тюдор (1558-1603 рр.), Остаточно затвердила нову віру. Прихильниця помірної Реформації, Єлизавета відкинула крайності католицизму і кальвінізму і відновила англіканство, прагнучи уникнути кривавих релігійних чвар.

Мал. 3. Єлизавета I ( джерело )

Довгий правління Єлизавети I ознаменувалося важливими успіхами в розвитку економіки, зміцненням держави, блискучим розквітом культури. Єлизавета була розумна і чудово освічена, володіла акторськими здібностями, не знала рівних в дипломатичній грі. І якщо в інших країнах при абсолютизму представницькі органи втрачали своє значення, тоанглійскій парламент, що складався з палати лордів та палати громад, зберіг свій вплив. Провідну роль в ньому грала палата громад, в якій переважали представники буржуазії і нового дворянства. Вони потребували підтримки королівської влади і самі до певного часу підтримували її. Єлизавета в своїх діях спиралася на дворянство, але в той же час проводила далекоглядну політику протекціонізму - покровительства розвитку національного виробництва і торгівлі. В країні помітно зросло виробництво товарів, особливо сукна. Щоб вигідно збути їх, дешево закупити сировину і необхідні товари, англійці плавали в усі куточки світу. З метою зменшити ризик далеких подорожей вони об'єднувалися в торгові компанії. Так, Московська компанія торгувала з Росією, Ост-Індська - з Південної і Південно-Східною Азією.

В області зовнішньої політики Єлизавета намагалася лавірувати між найсильнішими державами тодішньої Європи - Іспанією і Францією. Однак відносини з Іспанією були досить напруженими, оскільки королева негласно підтримувала контрабандну торгівлю англійських купців з іспанськими колоніями і дії піратів, які нападали на іспанські кораблі. Іспанці, в свою чергу, організували в Англії заколоти і змови католиків, найгучнішим з яких була змова з участю шотландської королеви Марії Стюарт, котра втекла в Англію від розпочатої в Шотландії Реформації. Оскільки Марія була родичкою і спадкоємицею Єлизавети, її католицька віра робила її небезпечним знаряддям в руках Іспанії. Марія була залучена в католицький змова, його розкрили, шотландську королеву стратили за вироком суду.

Іспанський король Філіп II обурювався і 1588 р завдав удару у відповідь. Іспанці зібрали величезний флот - армаду - в складі 134 кораблів. Іспанська флот повинен був висадити в Англії 18-тисячне військо. Коли армада підійшла до берегів Англії, іспанський адмірал проявив нерішучість і втратив шанси на успіх, в той час як англійці діяли вдало. А потім іспанський флот був знищений жорстокими бурями. Вороги Іспанії тріумфували, в насмішку охрестивши переможених армаду «непереможної». Англія ж святкувала перемогу. Вона відстояла свою незалежність і готувалася стати великою морською державою.

Вона відстояла свою незалежність і готувалася стати великою морською державою

Мал. 4. Розгром «Непереможної армади» ( джерело )

Список літератури

1. Буличов К. Таємниці Нового часу. - М., 2005

2. Ведюшкин В. А., Бурин С. Н. Загальна історія. Історія Нового часу. 7 клас. - М. 2010

3. Кенігсбергера Г. Європа раннього Нового часу. 1500-1789 рр. - М., 2006

4. Соловйов С. Курс Нової історії. - М., 2003

Додаткові рекомендовані посилання на ресурси мережі Інтернет

1. Запитай Олену ( джерело )

2. Навколо Світу ( джерело )

3. Книжкова полиця ( джерело )

Домашнє завдання

1. Яких успіхів досягла англійська економіка в XVI ст.?

2. Назвіть причини початку Реформації в Англії

3. Які були основні напрями внутрішньої і зовнішньої політики Єлизавети I?

3. Які були основні напрями внутрішньої і зовнішньої політики Єлизавети I?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация