Реформи і Єльцин не винні в підвищенні смертності в 90-і роки

Економісти зі Стенфорда вирішили дізнатися, хто або що насправді призвело до різкого зростання чоловічої смертності в Росії на початку 90-х років минулого століття. І прийшли до дивовижного висновку: Борис Єльцин, якого звинувачували в геноциді російського народу, ні до чого: в усьому винна горілка. Антиалкогольна кампанія закінчилася разом з перебудовою, і на ринок хлинули потоки дешевої і часто підробленої горілки. Вони і погубили життя мільйонів російських чоловіків Економісти зі Стенфорда вирішили дізнатися, хто або що насправді призвело до різкого зростання чоловічої смертності в Росії на початку 90-х років минулого століття

Фото: ІТАР-ТАСС

Москва. 29 січня. FINMARKET.RU - Прийнято вважати, що зростання смертності в Росії на 40% в 1990-1994 роках був пов'язаний з хворобливими реформами і переходом до капіталізму і демократії. Першого президента Бориса Єльцина, який правив країною в ці роки, комуністи хотіли звинуватити у геноциді російського народу, Кремль тоді насилу зумів запобігти імпічмент.

Але виявляється, демократизація Росії не була настільки смертельною, як прийнято вважати, впевнені економісти Стенфордського університету. Грант Міллер і Джай Бхаттчаріа з Стенфорда вирішили трохи інакше поглянути на зростання смертності в Росії. вони впевнені , Що висока смертність в 1990е роки безпосередньо пов'язана із закінченням антиалкогольної кампанії, яка проводилася за Михайла Горбачова. Смертність показала значне зростання саме в пост-радянських країнах, в яких була проведена кампанія, в Східній Європі подібного стрімкого зростання смертності не було.

У цей час якраз була згорнута антиалкогольна кампанія, яка велася за Михайла Горбачова. Головною причиною смертності в той час став алкоголь. Російські демографи додали, що зв'язок між споживанням алкоголю і смертністю не зникла і до сих пір.

Як пили в Росії: півлітра горілки раз в два дні

Радянський Союз і Росія історично були найбільш питущими країнами в світі.

  • C 1950 по 1985 роки споживання алкоголю і в СРСР, і в Росії стабільно росло. З 1960 по 1979 роки продажу алкоголю зросли в чотири рази. 15-20% наявного доходу домогосподарств витрачалося на алкоголь.
  • Якраз перед антиалкогольної кампанією Михайла Горбачова 1985-1988 років споживання чистого алкоголю в СРСР перевищило 14 літрів на людину, для порівняння в США середнє споживання становить 8 літрів на людину. Це означає, що в середньому дорослий чоловік випивав півлітра горілки раз в два дні. Якщо врахувати, що в країнах з мусульманським населенням п'ють куди менше, то для російських цей показник може бути набагато більше.
  • У 1980-і роки лідери СРСР вирішили, що саме алкоголізм гальмує розвиток країни і знижує продуктивність праці. За підрахунками спостерігачів, вживання алкоголю коштувало радянській економіки приблизно 10% ВВП в 1980-і роки. У 1985 році в СРСР почалася повномасштабна антиалкогольна кампанія.
  • Антиалкогольна кампанія складалася з декількох заходів, причому чотири з них обмежували пропозицію. З червня 1985 року по травень 1986 року виробництво горілки та інших міцних напоїв знизилося на 30-40%, а коньяку - на 44% .У робочі дні не можна було продавати горілку до 2 години дня, в ресторанах були заборонені міцні напої. Вік, коли дозволялося пити, було піднято з 18 до 21 року. Були заборонені продажі поруч з заводами, лікарнями, інститутами та іншими установами. Ціни на горілку і інших міцний алкоголь в 1985-1986 роках зростали на 25% щорічно.
  • Алкоголізм строго карали: за прихід на роботу в нетверезому вигляді доводилося платити великі штрафи, а за самогонні апарати можна було сісти в тюрму. У країні будувалися і реконструювалися майданчики і парки, щоб кожен міг знайти собі заняття у вільний час. У ЗМІ велася антиалкогольна пропаганда.
  • З 1984 по 1988 році загальні продажі алкоголю в СРСР впали більш, ніж на 50%. Однак ця цифра не враховує того, що росіяни, незважаючи на всі заборони, посилили виробництво самогону в ці роки. У ті роки самогон гнали з усього, наприклад, табуретовку зі звичайних табуреток. З 1985 по 1987 роки зросла продаж клею на спиртовій основі.
  • Кампанія закінчилася в 1988 році. Однак виробництво горілки досягло рівня 1985 року лише в 1993 році. У 1989 році горілка коштувала на 75% дорожче, ніж в 1985 році. Рівень споживання алкоголю, включаючи самогон, досяг значень 1985 року тільки початку 1990-х років.

Алкоголь і смертність

Економісти досліджували дані Держкомстату та Росстату з 1970 по 2000 роки по 77 регіонах Росії, а також дані деяких інших джерел про рівень смертності (кількість смертей на 1000 особу населення) і смертності через отруєння алкоголем (на 100 тис населення), а також споживання алкоголю. Економісти вивчили зв'язок між цими показниками під час кампанії і через кілька років після.

  • Під час антиалкогольної кампанії смертність значно знизилася, але вже в 1990-і роки знову почала зростати - якраз тоді ефект від кампанії зійшов нанівець.
  • Виграли від антиалкогольної кампанії області і регіони, в яких споживання алкоголю було сильніше, - в них воно знизилося більш значно. На кожен додатковий літр алкоголю, який споживався до початку кампанії, довелося зниження споживання на 28-69% в залежності від регіону. Медіанне зниження склало 20% за роки кампанії.

Антиалкогольна кампанія трохи знизила смертність

  • У 1985 році медіанний загальний коефіцієнт смертності склав -2,07 на 1 тис осіб, в 1988 році він знизився до -3,46 на 1 тис осіб. У 1990 році коефіцієнт смертності знову виріс до 0. Це значне відхилення від характерних для Росії демографічних тенденцій.
  • Це означає, що за роки кампанії в Росії померло на 1,6 млн осіб менше. Річний рівень смертності був на 24% нижче, ніж до початку кампанії.

Під час антиалкогольної кампанії смертність знизилася

Але потім знову почала зростати

  • Кінець кампанії якраз співпав з початком перехідного періоду в Росії. Коефіцієнт смертності в 1993 році став позитивним в 1993 році, а в 1994/1995 роках він різко виріс. Падати він почав лише в кінці 1990-х років.
  • На самому піку демографічної кризи рівень смертності зріс до 5,85 на 1 тис осіб. В 1992 по 1995 роки смертність зросла на 2,15 млн осіб - зростання на 43% в порівнянні з показниками 1989 року.

Експерти вивчили, які були причини цих смертей.

  • Відразу після закінчення кампанії різко зросла кількість смертей, безпосередньо пов'язаних з вживанням алкоголю, - від алкогольних отруєнь, насильства і серцевих захворювань. Саме ними можна пояснити різке зростання смертності в 1990е роки. Причому, торкнулося це в основному чоловіків.
  • Смертність від респіраторних захворювань і захворювань травного тракту, а також раку - вони безпосередньо не пов'язані з алкоголізмом - практично не змінилася.

Зросла кількість смертей від отруєння алкоголем

І від нещасних випадків

Демографічна криза в Росії пов'язаний саме з різким зростанням споживання алкоголю після антиалкогольної кампанії доби Горбачова, впевнені в Стенфорді. Навіть час підходить: криза почалася через кілька років після закінчення кампанії - як раз за ці роки споживання алкоголю різко зросла, а організм людей встиг в достатній мірі зруйнується.

Інші дослідження підтверджують: якщо в країні на якийсь час різко припинили пити, а потім споживання алкоголю повернулося до старих обсягам, то демографічна криза починається через 2-3 роки. Саме це сталося і в Росії.

Антиалкогольна кампанія проводилася лише в Росії і країнах колишнього СРСР, інші країни, що входили в соцблока, від її скасування не постраждали.

  • Динаміка смертності в колишніх радянських республіках на кшталт України, Білорусії, Молдавії, де частка мусульман невелика, практично співпали з Росією.
  • У Казахстані та інших республіках з великою часткою мусульманського населення динаміка менш яскраво виражена.
  • У країнах Східної Європи такої динаміки смертності не було виявлено зовсім.

Країни Східної Європи не показали подібних демографічних тенденцій

У 2000е роки в з демографією стало краще

Згідно з даними Росстату, ситуація в Росії з демографією почало налагоджуватися в середині 2000х років.

  • У 2000 році природний приріст дійшов до свого піку - мінус 6,6 осіб на тисячу населення. У 2011 році він виріс до мінус 0,9.
  • Смертність досягла свого піку в 2003 році: тоді на 1 тис осіб припадало 16,4 померлих. У 2011 році цей показник склав 13,5, а за січень-листопад 2012 року - 13,3 людини. Помітно знизилася смертність від хвороба кровообігу і зовнішніх причин.

Зараз також почалася антиалкогольна кампанія, нехай і в куди більш м'якій формі, ніж в 1980-роки. Експерти, опитані "Фінмаркет", впевнені, що такого ж ефекту, як кампанія 1980х років, вона не матиме. Масштаби зовсім не ті, та й алкоголізм потрібно лікувати не заборонами, а створенням правильної мотивації.

В останні роки смертність знижується

В останні роки смертність знижується

Анатолій Вишневський, директор інституту демографії НДУ-ВШЕ

З 1985 року протягом декількох років число смертей в Росії скорочувалося, це сталося і в інших радянських республіках. Пов'язано це з антиалкогольної кампанією. Є багато доказів і розрахунків того, що частина життів було врятовано з-за того, що люди стали менше пити. Ці люди продовжили своє існування. В основному ці ті, хто входить до групи ризику, тобто ті, хто сильно п'ють, - у них загострюються серцево-судинні захворювання, вони вмирають від інфарктів, потрапляють під трамваї. Їх антиалкогольна кампанія застигла зненацька і вони почали менше пити.

Потім частково антиалкогольна кампанія почала сходити нанівець, а почасти люди пристосувалися. На початку 1990-х років споживання алкоголю знову зросла. Ці люди надолужили згаяне і померли з тих же причин, за якими могли померти в 1986 або в 1987 роках. Антиалкогольна кампанія лише трохи продовжила їх життя. Але померли і ті люди, які повинні були померти в 1990х роках, тому кількість смертей зросла. Це частково ефект календаря - смерті просто були відсунуті в майбутнє.

З 2004 по 2008 роки відбулося зниження смертності. Але навряд чи варто це пов'язувати з антиалкогольної кампанією. Зараз це, скоріше, слова. Але і минула кампанія була приречена. Потрібно боротися з причиною пияцтва, а не з горілкою.

Зараз смертність знижується після сильного зростання. Поки рівень смертності навіть не повернувся на рівень, який був в 1960 роках або в 1980-роки. Тривалість життя чоловіків в 2011 році становила 64 роки, але в 1986-1989 роках і в в 1965-1967годах чоловіки жили довше. Так картина зараз виглядає позитивно, але в цілому це, скоріше, топтання на місці. Ми не може вибратися на рівень, який був зафіксований вже два рази.

У Польщі тривалість життя чоловіка близько 73 років, а в Естонії - 71 рік. У Франції - 78 років. Це величезна різниця і це сильне відставання. Потрібно йти і йти вперед.

Є дві основні версії, чому покращення все ж відбулося. Влада каже, що це результат їх роботи, поліпшення роботи системи охорони здоров'я, національного проекту "Здоров'я".

Але є й інше пояснення - це пов'язано зі зміною структури споживання алкоголю, від нього в значній мірі залежить смертність. У Росії так званий північний тип споживання алкоголю - міцний алкоголь у великих дозах. На Заході є країни, в яких споживають менше алкоголю, але це слабкий алкоголь. Потрібно випити більше пива або вина, щоб отримати такий удар по організму.

Якщо ми згадаємо такі країни, як Чехія, де п'ють пиво, то смертність в них просто не можна порівняти з Росією. Те ж саме стосується Польщі і Фінляндії, де був схожий тип споживання, що і у нас. Там пиво витіснило міцний алкоголь, а смертність знизилася буквально на очах. Є дослідження, згідно з якими в Росії також худо-бідно почала змінюватися структура споживання, але це поки лише натяки. З цим деякі дослідники схильні пов'язувати зниження смертності.

Валерій Єлізаров, керівник Центру з вивчення проблем народонаселення економічного факультету МДУ

Зростання смертності був пов'язаний не тільки з антиалкогольної кампанією, хоча дійсно споживання алкоголю після кампанії швидко повернулося на колишній рівень. Тим більше, якісний алкоголь був заміщений неякісним, а крім алкоголізму з'явилася і наркоманія.

У 1986-1987 роках смертність знизилася на 30%. Потім почала зростати споживання самогону, різко зросло споживання цукру. Антиалкогольна кампанія була згорнута, так як вона досить різко вдарила по бюджету країни.

Алкоголь став знову проводиться, але ринок прийняв потворні обриси. З'явилася маса підприємств, які отримали дозвіл на виробництво. З'явився імпортний спирт "Royal", який багато в чому сприяв швидкому поверненню споживання алкоголю. Це був дешевий загальнодоступний алкоголь низької якості.

Реформа цін розпочалась при Гайдара на початку 1992. Інфляція тоді була величезна - тільки за 1992 р ціни вирасло в 26 разів! Зростало безробіття, розпадалася система соціальної підтримки. Все це вдарило по здоров'ю людей. Смертність зростала в усіх напрямках. Її зростання було пов'язане з безліччю причин.

З 1996 року у нас почалася хороша динаміка. Тоді тривалість життя чоловіків опускалася нижче 58 років. Зараз вона підбирається до 65 років. Третій раз в історії країни ми зафіксували середню тривалість життя на рівні 70 років.

Значно знизилася смертність в 2007-2008 роках. Далі вона буде знижуватися, але не так швидко. Тепер приріст тривалості життя потрібно досягати великими зусиллями. Дійсно, потрібно підвищувати здоровий спосіб життя і вживати заходів щодо зниження споживання алкоголю. А також профілактику здоров'я, виявлення захворювань на ранній стадії.

У Польщі, Фінляндії, Прибалтиці зменшення споживання високоградусного алкоголю вже призвело до зростання тривалості життя. Нам потрібно повторити цей досвід, в тому числі витісняючи міцний алкоголь більш слабким. Для цього всі заходи підходять - і підвищення цін, і обмеження продажу алкоголю. Наприклад, в США в магазині з хорошою репутацією немає вино-горілчаного відділу. За алкоголем потрібно їхати в інший магазин. Поступово споживання алкоголю буде знижуватися. Зараз є багато ініціатив, але поки тютюнове і горілчане лобі гальмують прийняття законів.

Все ж потрібно змінити менталітет: поки люди не хочуть здорового способу життя, то альтернативою будуть наркотики. Зараз має з'явитися бажання вести здоровий спосіб життя, мати хорошу роботу. Потрібно працювати з причин алкоголізму, копати глибше.

/ Фінмаркет /

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация