Реформи імператора Петра 1: таблиця, причини основних економічних, військових і церковних перетворень

  1. Цілі, причини та типи
  2. Ідея суспільного устрою
  3. Основні зміни
  4. економічні
  5. військові
  6. соціальні
  7. церковні
  8. Політичні (адміністративні)
  9. культурні
  10. Указ про престолонаслідування 1722 року
  11. історична оцінка
  12. Підсумки реформ Петра 1

Петро I Олексійович - четвертий (без урахування Івана V) цар з династії Романових і перший російський імператор. Він розробив цілий комплекс реформ і втілив їх у життя, намагаючись перетворити відсталу (на його думку) Московію в передове європейська держава.

...

Цілі, причини та типи

Зміни були покликані, в першу чергу, скоротити розрив між Московською державою і європейськими державами. Їх метою була м одернізація (європеїзація) країни при збереженні кріпосницьких порядків. Вся внутрішня політика Петра 1 коротко викладена нижче.

Причини реформ Петра об'єктивні:

  1. Імператор, після Азовських походів і великого посольства зрозумів, наскільки відстало Московську державу від Європи. Він хотів нівелювати цей розрив, ввести Росію в коло сильних світових держав.
  2. Цар мріяв про розширення меж держави, створенні потужного флоту, контролі над Балтикою. Щоб ці мрії здійснилися, йому потрібні були фінансові і адміністративні ресурси.
  3. Великий государ вважав за необхідне зміцнити особисту владу (це було об'єктивне бажання, молодий цар уже пережив регентство сестри Софії та конфлікт з нею).

Особисті причини, які змусили молодого царя розпочати реформування, збігалися з поставленими перед собою цілями. Саме це стало головною складовою комплексного успіху його внутрішньої політики.

Основні реформи Петра, проведені в кінці XVII - першої чверті XVIII століть, поділяються на 6 великих блоків:

  • економічні;
  • військові (особливо необхідні в умовах ведення повномасштабної Північної війни з найсильнішою європейською державою того часу - Швецією);
  • соціальні;
  • церковні;
  • політичні (в тому числі, реформа центрального і місцевого самоврядування);
  • культурні.

Ідея суспільного устрою

Можна сказати, що реформування проводилося безсистемно. В основі ідеї проведення змін лежали принципи:

  • «Загалу»;
  • «Державного інтересу».

Увага! Загальною ідеєю нововведень було зміцнення абсолютної монархії як форми правління. А також створення механізму, де кожна людина повинна була працювати на благо батьківщини, в ім'я зміцнення її статусу на міжнародній арені.

Модернізація, що проводилася царем, була насильницькою (не органічною) Модернізація, що проводилася царем, була насильницькою (не органічною).

Шлях государя був один - радикальна зміна державного устрою «зверху».

Це і є головні особливості перетворень Петра.

Основні зміни

Основні зміни, проведені імператором, можна уявити в табличній формі, з урахуванням причин і цілей проведення змін, ідей і підсумків реформування.

економічні

Зміни в економіці можна розділити на дві великі групи:

  • в галузі сільського господарства і промисловості;
  • в сфері фінансів і торгівлі.
НазваХронологія петровських змін (роки)ЦіліПідсумки

Розвиток промисловості 1698-1725 Формування сильної промисловості, забезпечення її незалежності від експортних поставок металу і озброєння Поява найпотужнішої промислової бази поблизу Петербурга і на Уралі (діяли безперебійно 65 заводів з 71); розвиток текстильної промисловості (в Москві, Ярославлі, Казані і в Україні); розширення суднобудування, фаянсового справи і виробництва паперу Берг-привілей 1719 Був дозволений самостійний пошук корисних копалин і закладка заводів на місцях вироблення З появою додаткового стимулу для розвитку важкої промисловості на Уралі, стали відкриватися незалежні від імперії заводи і мануфактури, які зміцнюють роль держави в світі Указ про посесійних селян 1721 Дозвіл «прикріплювати» селян до заводам Забезпечення розвиваються мануфактури робочими руками Указ про створення ремісничих цехів тисяча сімсот двадцять дві стимулювати ие розвитку ремесла і внутрішньої торгівлі Збільшення дрібних ремісничих виробництв в містах, що забезпечували внутрішні потреби держави Освоєння нових сільськогосподарських територій 1698-1725 Оранка земель на півдні Росії, в Поволжі і Сибіру Розширення посівних площ Розширення посівних площ технічних культур і розведення нових порід худоби 1698-1725 заохочення нововведень в сільському господарстві Збільшення посівних площ різних культур; розведення нових, більш продуктивних, порід худоби Укази про введення нових торгових тарифів 1724, 1726 Протекціоністські акти, що регулюють зовнішню торгівлю (податок з ввезення товарів в країну був вище, ніж податок з вивезення) Захист внутрішніх виробників від іноземних конкурентів на внутрішньому ринку і стимулювання зовнішньої торгівлі привели до розвитку виробництва і торгівлі в імперії. Ці акти породили головні економічні успіхи царя

військові

Військова реформа Петра 1 переслідувала 3 основні цілі:

  • формування сильної регулярної армії;
  • будівництво потужної флотилії;
  • підставу вищих військових закладів по всій країні з метою підготовки офіцерського складу.
НазваЧас проведенняЦіліПідсумки

Рекрутська повинність 1705 Поява постійної, регулярної армії Була сформована діюча армія за рахунок її поповнення чоловіками з податкових станів, не звільнених від повинності Військові статути 1716 Регламентація служби в сухопутних військах і на флоті Забезпечення порядку і субординації в армії, посилення дисципліни створення військово-морського флоту 1698-1725 Формування сильного флоту, здатного протистояти європейським кораблям на море. Забезпечення стабільності Російської імперії на міжнародній арені, розвиток зовнішньої торгівлі і забезпечення її безпеки Поява 48 лінійних кораблів і 800 галер (загальна чисельність службовців - 28 тисяч осіб). Перемоги російського флоту при м. Гангут і о. Гренгам (Північна війна). Закріплення на Балтиці і на Азовському морі

Увага! Військові перетворення Петра I часто критикуються істориками, але саме йому вдалося створити максимально боєздатну армію, яка зуміла впоратися з найсильнішою на той момент європейською країною (гегемоном) - Швецією.

Економічні і військові перетворення були важливою віхою на шляху побудови сильної імперії Економічні і військові перетворення були важливою віхою на шляху побудови сильної імперії.

Саме тому правитель більшу частину часу віддавав формування промислового комплексу і армійському постачання.

Наслідки петровських перетворень в цих областях були як позитивними, так і негативними.

соціальні

Соціальні реформи Петра були спрямовані на три речі:

  • зміцнення ролі дворянства як панівного класу і впорядкування служби дворян;
  • посилення кріпацтва (для забезпечення економічного становища дворянства, селяни за Петра 1 потрапили в найсильнішу економічну кабалу);
  • впорядкування статусу «податкових» станів (для забезпечення безперебійного надходження податків до скарбниці країни).

НазваПеріод проведенняЦіліНаслідки

Указ про єдиноспадкуванні 1714 Зміцнення положення дворян, як класу, і забезпечення їх стабільного економічного становища Акт, прирівняти маєток до старовинних вотчинам, і дозволяв передавати його у спадок, перетворив дворян в сильний панівний клас. Він також забезпечив стабільність економічного становища дворянський сімей, так як забороняв дроблення помісних земель (маєток передавалося старшому синові, а решта повинні були служити в армії, на флоті або в сфері державного управління, проживаючи на одержуване платню) Указ про фіскалів 1714 Створення особливої податкової служби впорядкування стягуються з приватних підприємств податків Табель про ранги +1722 Указ, який регламентує службу в Російській імперії і отримання особистого або спадкового дворянства Дворяни, як клас, повністю звільнялися від сплати податків, але зобов'язані були служити державі, причому просування по службі стало залежати не від рід, а від здібностей і знань. Дворянство продовжувало зміцнюватися як клас, за рахунок включення в нього найбільш талановитих представників з інших станів Подушна перепис населення 1718-1724 Захід, що проводиться з метою упорядкування системи оподаткування Були отримані точні дані про населення імперії (близько 15 мільйонів чоловік). Розроблено систему оподаткування для кожного податного класу (платили тільки особи чоловічої статі, раз на рік) Указ, який забороняє кріпаком селян йти на заробітки без дозволу поміщиків 1 724 Мета акту - забезпечити економічний добробут дворян і безперебійну роботу маєтку Ще більше зміцнення кріпосницького ладу. По суті, указ започаткував розвиток паспортної системи в Росії

Особливості перетворень в цій сфері торкнулися в однаковій мірі і дворян, і простих людей.

церковні

Відносини молодого правителя з Православною церквою були досить складними. Швидше за все це пов'язано з небажанням духовенства фінансово підтримати його під час початку Північної війни. Церковна реформа Петра 1 зводилася до:

  • підпорядкування Церкви державі;
  • впорядкування відносин з старообрядцями.
НазваКоли відбувалисяЦіліПідсумки

Скасування патріаршества і установа Синоду; введення Духовного регламенту 1721 Підпорядкування церкви державі Повний контроль за діяльністю церкви з боку імперії; скасування її самостійності в фінансових справах Зміна штату церковнослужителів 1722 Скорочення витрат на церкву Нова система формування парафій в державі (1 осередок на 150 дворів) Указ про старообрядців 1722 Контроль діяльності старообрядців; отримання додаткового доходу в державну казну; Подвоєння подушного податку з старообрядців

Політичні (адміністративні)

Адміністративні нововведення були пов'язані в основному:

  • з упорядкуванням системи центрального управління (царю необхідно було створити систему, яка б забезпечила безперебійне управління державою навіть в період його відсутності в столиці);
  • з врегулюванням системи місцевого самоврядування.
НазваРоки перетвореньЦіліНаслідки

Територіально-адміністративна реформа та реформа місцевого самоврядування 1708 Упорядкування системи місцевого управління Розподіл Росії на губернії (на чолі з губернаторами), провінції (на чолі з воєводами) і повітами (на чолі з земськими комісарами) Установа Сенату і посади генерал -прокурор (глави Сенату) 1711 Централізація системи державного управління Сенат відав усіма справами країни і звітував у своїй роботі тільки перед імператором Установа колегій 1711-1718 Централізація осударственного управління і її упорядкування (реорганізація наказовій системи) Створення діючої системи управління різними сферами життя і діяльності імперії Введення Генерального регламенту і регламенту роботи колегій 1720 Регламентація діяльності чиновників Створення єдиного упорядкованого діловодства в країні Проголошення Росії імперією 1721 рік Зміцнення абсолютної влади монарха Росія - абсолютна монархія . Влада імператора фактично безмежна Введення прокурорського нагляду тисячі сімсот двадцять дві Контроль за діяльність чиновників Зміцнення влади монарха, спроба піти від бюрократичної сваволі

Коротко викладені адміністративні реформи Петра 1 - найважливіші у всій низці його перетворень. Він зумів створити нову модель управління, функціонування якої не залежало від особистої присутності імператора в столиці.

культурні

Зміни в області культури зводилися:

  • до повної європеїзації життя в Московській державі;
  • до спроб поширення грамотності і освіти (по крайней мере, в міщанської і дворянської середовищі).

У радянській історіографії поширена думка, що культурні перетворення самі непослідовні і непродумані у всій низці петровських нововведень.

НазваПеріод введення змін«Податок на бороду»

(європеїзація зовнішнього вигляду російського дворянства) +1705 Указ про початок видання першої російської газети і відкриття друкарень по всій країні (в цілях поширення освіти) 1728 ( «Санкт-Петербургские ведомости») і 1700-1725 відповідно . Відкриття шкіл та училищ Школа математичних наук (Навигацкая) -1701;

Морська академія в Санкт-Петербурзі -1701;

Цифрові школи - +1724 (початкова освіта для міщан і духовенства);

Проект відкриття Академії наук і гімназії - тисячу сімсот двадцять чотири.

Указ про престолонаслідування 1722 року

Даний акт можна вважати особливим Даний акт можна вважати особливим. Він не належить ні до політичної, ні до соціальної сфер життя тогочасного суспільства і стоїть осібно.

Великий государ був змушений задуматися про майбутнє престолу після того, як в 1718 році відбувся конфлікт з царевичем Олексієм Петровичем, його старшим сином, який призвів до смерті останнього.

За офіційною версією син помер у в'язниці після звинувачення в державній зраді і винесення вироку про смертну кару.

Відповідно до цього актом імператор сам міг призначити спадкоємця за своїм бажанням, і це не обов'язково повинен бути його кровний родич. Правитель міг скасувати своє рішення в будь-який момент і вибрати нового спадкоємця.

Увага! На момент смерті правителя у нього залишався єдиний прямий (по чоловічій лінії) нащадок чоловічої статі - Петро Олексійович (син царевича Олексія), а також 3 дочки - Анна, Єлизавета і Наталія. Питання про те, кому б з них він хотів передати свій престол, так і залишилося відкритим. Заповіт Великий государ (за офіційною версією) скласти не встиг.

історична оцінка

Ставлення до численних Петровським нововведень в імперській (суперечка західників та слов'янофілів), радянської та російської історіографії досить суперечливе. Є позитивні і негативні оцінки.

Одні історики вважають, що це був справжній прорив, що імператор зумів за короткий період свого правління створити справжню європейську державу, сильну й авторитетну.

Інші висловлюють думку, що за царя відбулася консервація феодально-кріпосницької системи, права і свободи особистості при якій порушувалися.

Треті вважають, що в конкретних історичних (і геополітичних) умовах того часу, перетворення носили прогресивний характер, і вся внутрішня політика в цілому була дуже вдалою.

Імператор врахував особливості історичної обстановки і провів адекватні заходи, необхідні для розвитку країни.

Позитивні і негативні наслідки всіх реформ Петра 1 відображає таблиця, представлена ​​нижче.

ПлюсиМінуси

Дан новий імпульс розвитку промисловості і сільського господарства. Посилення абсолютизму при збереженні елементів східного деспотизму. Створені сучасні та боєздатні армія і флот. Посилення кріпосного ладу. Створено компетентний державний апарат управління. Бюрократизація країни. Почала формуватися світська культура і система освіти. Одержавлення економіки призвело до неможливості сформувати «здорові» ринкові відносини в імперії. Росія отримала визнання на міжнародній арені.

Державні реформи Петра I

Причини і цілі реформ Петра I

Підсумки реформ Петра 1

Незаперечним фактом є те, що Петро Олексійович зумів створити сильне дворянське держава, яка проіснувала аж до 1917 року. Це і є найголовніше наслідок петровських реформ.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация