Регулювання кріплень гірських лиж

Будь-яка справа можна робити трьома способами: ПРАВИЛЬНО, НЕПРАВИЛЬНО і ТАК, як це роблять в Армії ... (Народна мудрість)

Філософ Шарль Луї Монтеск'є, на початку XVII століття якось зауважив: «Природа мудро подбала про те, щоб зробити людську дурість скороминущої, - книги же увічнюють її».

Не знаю, що він сказав би про Інтернет. Я, на жаль, не Шарь Луї і не Еразм Роттердамський. «Похвальне слово глупоті» писати не має наміру ...

Можу констатувати: Інтернет, як мінімум, тиражує Дурість в такому обсязі, що в колишні часи і не снилося.
Але Дурниці бувають різні. Є нешкідливі, як казав Жванецький, - «Ні шкоди, ні користі». Наприклад, якої довжини повинні бути лижі? Точніше, до куди вони повинні діставати - до підборіддя, до перенісся або до пупа ... Нехай на цю тему ламають списи на форумах «просунуті» блогери.

Але є, насправді, Шкідливі, точніше сказати, небезпечні для здоров'я Дурниці. Одна з них пов'язана з установкою зусилля спрацьовування кріплень.

Хтось, колись заліпив в Інтернеті (мабуть від великого розуму і зарозумілості), що цифри на шкалі 4, 5, 6, ..., 10, ... - це вага лижника без «0».

Дурниці, на відміну від знань і навичок, поширюються миттєво. І ось, в будь-якому прокаті і майже в будь-якому магазині у Вас запитають: «А Вам на яку вагу ставити?"

На 60 кг - будь ласка «6». На 80 кг - будьте ласкаві «8» ... і т.д.

Це шкідливе і ДУЖЕ небезпечне помилки виникло внаслідок того, що виробники перестали давати будь-які рекомендації по експлуатації своїх виробів.

Це, в свою чергу, відбулося теж «Внаслідок» - внаслідок зворушливої ​​турботи «Товариства прав споживачів США» про своїх Клієнтів.

Після кількох успішних процесів на тему: «Я купив найбезпечніші кріплення у найкращого бренду, налаштував їх за Інструкцією, а потім за власним ідіотизму зламав ногу. Так ось, надішліть мені тепер парочку мільйонів $ або більше в якості компенсації моральної та матеріальної шкоди ... »

В результаті, технічні рекомендації зникли. Тепер, розпаковуючи коробку, Ви можете прочитати про те, що Ви, безсумнівно, зробили найкращий вибір у своєму житті, «грандмерсі» та інше, а також рада звернутися до «уповноваженим представникам» фірми для проведення правильного налаштування.

Коло замкнулося. Оскільки лижами торгують і видають на прокат все, кому не лінь, крім «Уповноважених представників», то Вас, безсумнівно, чекає питання: «На яку вагу Вам поставити кріплення?»

Для мініатюрних дівчат і навіть людей середнього зросту та комплекції, яким виставляють від «4» до «6,5» - «7» - ще нічого. Але якщо могутній дядько вагою 100-120 кг і розміром ноги 45-47 отримає хоча б «10», то шлях у нього один - до лікаря травматолога.

Вага лижника - параметр, який дуже побічно впливає на Індекс безпечного спрацьовування кріплень.

Нижче я приведу таблицю з рекомендованими виробником безпечними регулюваннями, але спочатку кілька слів про Індекс.

Нижче я приведу таблицю з рекомендованими виробником безпечними регулюваннями, але спочатку кілька слів про Індекс

Регулювання кріплень гірських лиж. Установка Індексу спрацьовування.

Цей параметр кодується цифрами від 0,5 до 16 (в аматорських моделях) і вище - в спортивних. Цифри носять умовних характер. Чим цифра більше, тим більше зусилля потрібно для «спрацьовування» кріплення. І ТІЛЬКИ!!! Ніяких кілограм ваги.

Тепер, особливу увагу. Що ж таке безпечне зусилля спрацьовування?

Досить близький аналог - це «Безпечна швидкість руху автомобіля». Поняття, яке часто ставить в тупик тих, що ходить на курси водіння.

Традиційне питання: «Безпечна швидкість» - це 40 км / ч, 60 або 90? На жаль, але це спочатку неправильний питання ... Тому що "Безпечна швидкість" - це не якась абсолютна цифра на всі випадки життя, це безпечна (і безаварійна) особисто для Вас швидкість в даним момент часу.

Це може бути 5 км / год там, де валить натовп людей або 140 км / год, коли ви «йдіть» від каменепаду на гірській дорозі і т.д.

Те ж саме можна говорити і про безпечне зусиллі спрацьовування кріплень. По суті воно повинно відкритися раніше, ніж настане травма, в тих умовах, в яких ви знаходитесь тут і зараз.

Тому Індекс - це не константа і не догма, а дуже навіть змінна величина. І залежить він від багатьох чинників:

  • фізична форма лижника
  • його стилю катання
  • стан сніги або льоду
  • крутизни схилу
  • і т.д.

Наведу приклад. Весна, березень ... Вчора схил після обіду розвезло і на в'язкому снігу, лижі глибоко провалюються. Значна частина роботи падіння витрачається на деформацію снігового шару і тільки частина цієї роботи дістається кріпленням. При падінні імпульс удару буде «розтягнутий» у часі ... У таких ось умовах Індекс повинен бути зменшений.

Навпаки, на ранок замерзло все, що вчора «накопали» лижники на схилі. На крутому льодово схилі лижі отримують масу випадкових, але жорстких ударів. «Випадкове» відкривання кріплень загрожує падінням на жорсткий, шорсткий схил, що зовсім «некомфортний», тому краще Індекс змінити вгору.

Як крайній приклад наведу таке.

Початок грудня. Гора Чегет. На схилі Школа інструкторів гірськолижної підготовки Управління альпінізму СРСР. Вчора каталися під дощем. В кінці дня нагорі сніг, нижче все ще дощ. Поверх чегетскіх горбів - кришиво, місиво, земля і каміння. Вночі - мінус 16 ° С. На ранок - «зимова казка». Від вчорашнього місива сьогодні залишилися заледенілі видовбати, надовби і ... школа інструкторів. У цей день по нижньому Чегет більше не спускався ніхто - тільки Школа.

Для тих, хто знає про що мова, нижче «нижнього будиночка» схил був кольору світло-пляшкового скла. Спускалися під опорами однокреселкі так як в інших місцях сніг змило. Я спускався на казкових слаломних лижах довжиною 2 метри з кріпленнями Marker-MR, на яких після цифр була бука «S», що означало STOP. Тобто кріплення гарантовано НЕ ВІДКРИЄТЬСЯ ні за яких ударах і навантаженнях.

Так ось, в той раз я дістав викрутку і встановив Індекс на S.

У тих умовах, якби кріплення спрацювали і лижі б відстебнулись, то вниз і вуха б не доїхали.

Це я до того, що в Світі все відносно ... І «поради» теж 🙂

А тепер обіцяна таблиця:

А тепер обіцяна таблиця:

Регулювання кріплень гірських лиж. Таблиця від Salomon.

Ця таблиця розроблена фірмою Salomon для фірмових пунктів прокату і візуально доопрацьована авторами сайту skiingmaster.com .

Всі наведені в таблиці значення носять орієнтовний характер з запасом в сторону безпеки при катанні на м'яких, гладких схилах, на помірних швидкостях.

Таблиця від Salomon обрана як найбільш осудна і зрозуміла.

Наприклад, фірма Marker пропонувала за вихідний параметр брати діаметр Tibia - поперечний розмір головки гомілкової кістки. Дуже цікавий параметр - легко знімається з рентгенограми в масштабі 1: 1 за умови правильного ракурсу знімка ... Але можливі й інші критерії!

Пам'ятається якось на початку 80-х минулого століття ... альптабір «Алібек», початок Новорічної зміни.

Для тих, хто не знає, до альплагеря ще потрібно було дійти пішки близько 5 км з речами від Домбая, оселитися в багатомісних «камерах», отримати, у кого немає, лижі і черевики, як правило, не своїх розмірів і т.д.

Так ось, стомлені інструктора сидять «на стакані» і знімають стрес першого дня. З'являється староста «Новічкова» відділення зі списком.

Інструктор, розлучившись зі склянкою, дивиться в список і питає:
- Що ти мені приніс?
- Список відділення.
- Та тут тільки прізвища і імена ...
- А що ще треба?
- Як що? Завтра бугеля * будемо видавати ...

* Під словом «бугель» мається на увазі хитро вигнутий «гачок», до якого репшнуром була прив'язана паличка. Цей гачок в ковзному режимі закладався на «нескінченний» трос, який рухається від нижнього блоку до верхнього і назад. Паличка зажималась між ніг, а потім умілим рухом навантажувати мотузочок. Якщо все виходило як треба, лижник стартував вгору по схилу. Якщо немає - то бугель відскакував від троса найчастіше в лоб. І все повторювалося з початку.

- Так ось (продовжує інструктор), щоб правильно підібрати бугель потрібні довжина ніг і ширина дупи ...

Ще хвилин через 40 виконавчий староста представив уточнений список навчального відділення. Бугелі підібрали правильно і безпечно.

Але ми живемо, на щастя, в більш освічене час. Тому повертаюся до таблиці Salomon.

Зверніть увагу. Дуже істотний параметр - це довжина підошви черевика, яка вимірюється по його зовнішньої частини. Справа в тому, що міцність кістки залежить, наприклад, від віку, але не залежить від ваги. А чим довше підошва - тим більше важіль і, відповідно, травмуючий зусилля.

Тому мініатюрна, добре катається дівчина з крихітної ніжкою може «безпечно» кататися на те, же Індексі = 6, як і дядько з вагою в 120 кг і черевиком 45-47.

Зверніть увагу, що три категорії лижників - це не рівень технічної підготовки. Це, перш за все, манера катання, темперамент особистості. Тобто величина постійна для даного лижника. Звичайно ж, всі новачки - це Тип 1. Але вже через 3-4 дні катання можна впевнено сказати «Who is who».

Тепер прошу особливої уваги і серйозності.

Це те, від чого безпеку катання залежить ще більш усього вищесказаного. Всі ці Індекси працюватимуть і захищати Вас від можливість травми тільки в одному єдиному випадку:

На превеликий жаль, велика, дуже велика кількість травм пов'язано з недотриманням саме цього параметра.

У прокатах і магазинах часто-густо і у нас і у НИХ Вам поставлять кріплення на «плюс-мінус лапоть» по довжині ... Справа в тому, що кріплення замикається в досить широкому діапазоні, створюючи ілюзію того, що все в порядку.

Але в одному випадку черевик може виявитися заклиненому, в іншому, що ще гірше, вони буде недозажат. В обох випадках травма може наступити раніше, ніж відкриється кріплення.

На всіх сучасних кріпильних є індикація відповідності розміру підошви черевика і відстані між головками кріплення. Але, на жаль, їх велика різноманітність. Тому детально описати як знайти цю індикацію для всіх видів кріплень не представляється можливим.

Наведу приклад на досить поширених кріпильних фірми Salomon (див. На зображенні).

На зображенні)

Регулювання кріплень гірських лиж. Як перевірити правильну настройку відстані між головками.

При правильному відстані між головками кріплення, коли ви повністю зафіксуйтекришку черевик, «пташка» повинна буде потрапити в діапазон між двома мітками (див. Малюнок). Якщо цього не відбулося, терміново міняйте відстань між головками або несіть назад в пункт прокату, де попросіть Вам в цьому допомогти.

Деякі кріплення (наприклад, Salomon STH 14) не мають "пташки". Перевірка правильності настройки довжини в таких гірськолижних кріпленнях проводитися по регулювального болта, розташованому на задній голівці (див. Малюнок)

Малюнок)

Перевірка правильності настройки довжини кріплень гірських лиж по регулювального болта (на прикладі Salomon STH 14)

При правильному налаштуванні довжини кріплення, після "встёгіванія" черевика, верхня площина головки болта повинна бути на одному рівні з краєм платформи.

Підкреслю ще раз - це найважливіший момент в сенсі безпеки.

Для розуміння! Якщо довжина кріплень буде налаштована неправильно, то пружини, які забезпечують "відстріл" лиж, будуть зведені в повному обсязі, або, навпаки, перетягнуті. Ефект від цього такий же, як якщо б Ви неправильно встановили зусилля спрацьовування на голівках кріплень !!!

Будьте пильні. Не довіряйте «професіоналам» в центрах прокату і вмійте перевірити ще раз все самі. Адже ноги (і не тільки) - ВАШІ.

PS Ті, хто вже їздив з нами в гірськолижні тури в Швейцарію і Францію знають, що питання регулювання кріплень гірських лиж ми приділяємо найпильнішу увагу в найперший день на схилі.

І це не випадково. Адже без практичного досліди всі ці таблиці і роздуми, на жаль, швидко йдуть на другий план.

Так що роздрукуйте статтю або тільки табличку, щоб скористатися ними в перший день катання. Адже ми не так багато часу проводимо в горах, щоб розмінювати його на абсолютно непотрібні травми і неприємності.

PPS Те, що написано в цій статті - це ази безпеки для лижників всіх рівнів катання. Але на крутих схилах і в глибокому снігу навіть своєчасний відстріл лижі може перетворитися у велику проблему. Про те, як не втратити лижі на фрирайде читайте в нашій новій статті.

Якщо у Вас залишилися питання з налаштування гірськолижних кріплень пишіть їх в коментарях ... Ми намагаємося регулярно відповідати на них.

Наприклад, якої довжини повинні бути лижі?
І ось, в будь-якому прокаті і майже в будь-якому магазині у Вас запитають: «А Вам на яку вагу ставити?
Оскільки лижами торгують і видають на прокат все, кому не лінь, крім «Уповноважених представників», то Вас, безсумнівно, чекає питання: «На яку вагу Вам поставити кріплення?
Традиційне питання: «Безпечна швидкість» - це 40 км / ч, 60 або 90?
А що ще треба?
Як що?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация