Рейтинг керівництва одеських вузів: ректорське щастя

  1. Центр суспільних розслідувань 31.08.2017 Рейтинг керівництва одеських вузів: ректорське щастя
  2. Днями буде розпочато новий навчальний рік. Практично всім абітурієнтам та їх батькам, було неймовірно...

Центр суспільних розслідувань

31.08.2017

Рейтинг керівництва одеських вузів: ректорське щастя

Днями буде розпочато новий навчальний рік. Практично всім абітурієнтам та їх батькам, було неймовірно складно вибрати, в який саме ВНЗ подати документи. У свою чергу, Одеський центр публічних розслідувань вирішив проаналізувати майнові декларацій керівництва одеських інститутів і університетів за минулий рік

Днями буде розпочато новий навчальний рік. Практично всім абітурієнтам та їх батькам, було неймовірно складно вибрати, в який саме ВНЗ подати документи. Для допомоги їм створювалися різні рейтинги, один з них - консолідований рейтинг вищих навчальних закладів . У свою чергу, Одеський центр публічних розслідувань вирішив проаналізувати майнові декларацій керівництва одеських інститутів і університетів за минулий рік. В результаті, ми знайшли багато цікавого.

Сімнадцять керівників ВНЗ Одеси (ректори і начальник Військової академії) задекларували всього 5 315 кв.м нерухомості. До слова, це майже 8,6 будинків екс-президента України Віктора Януковича .

Середня площа «опублікованій» нерухомості на одного ректора одеського ВНЗ становить 332 кв. м (без урахування начальника Військової академії, тому що він, згідно з декларацією, не володіє будь-якої нерухомістю).

Лідером по нерухомості, з величезним відривом в 800 кв.м, став ректор медичного університету Валерій Запорожан. Його сім'я володіє двома квартирами в Одесі на 780 кв.м, а у дружини ще й будинок в Києві на 580 кв.м.

У свою чергу, ректор Одеського державного університету внутрішніх справ Іван Катеринчук задекларував тільки будинок, квартиру і недобудований будинок дружини загальною площею на 620,5 кв.м в Чернігівській області.

При цьому, наші декларанти дуже люблять землю і «показали» більш 15,4 га загальної площі, що приблизно дорівнює 21,6 футбольним полям стадіону «Чорноморець». Наприклад, «бездомний» начальник Військової академії Олег Гуляк став лідером між керівниками місцевих ВНЗ за задекларованими земельних ділянок - у нього майже 5 га землі. Друге і третє місце займають ректори педагогічного університету Олексій Чебикін (4,76 га) і академії зв'язку Петро Воробієнко (4 га).

Взагалі не володіють земельними ділянками ректори ОНМедУ Валерій Запорожан, морського університету Сергій Руденко та академії будівництва і архітектури Анатолій Ковров. При цьому, 9 декларантів володіють земельними ділянками не за місцем свого проживання. З одного боку - це ні про що не говорить, а з іншого - часто саме на таких земельних ділянках стоять палаци, оформлені на фіктивних власників.

В автопарку керівників ВНЗ Одеси всього 19 машин. Найновіші автомобілі належать ректору ОНМедУ Валерію Запорожану: Toyota Camry (2015) і Toyota Camry (2016). Найбільше автомобілів задекларував ректор Одеської державної академії технічного регулювання та якості Леонід Коломієць: Nissan X-trail (2015), KIA Picanto (2012) і Toyota Avensis (2000). При цьому, як і землі, немає у ректора ОДАБА Анатолія Коврова та автомобіля. Також немає машин в декларації у ректора музичної академії Олександра Сокола.

Загальний чистий дохід сімей керівників місцевих ВНЗ за 2016 рік склав 4,2 млн грн. або 20,7 тис. грн на місяць. Найбільше заробила родина ректора ОНАЗ Петра Воробиенко - майже 550 тис. Грн.

При цьому, сім'ї трьох одеських ректорів взагалі витратили більше, ніж заробили: сім'я Валерія Запорожана (ОНМедУ) закінчила рік з мінусом в понад 750 тис. Грн; сім'я Леоніда Коломійця (ОДАТРЯ) - витратила на понад 530 тис. грн. більше, ніж заробила; і сім'я Олексія Чебикіна (ПНПУ) - на 136 тис. грн.

При цьому, дружини Олександра Сокола (ОНМА) і Геннадія Оборський (ОНПУ) відмовилися повідомляти чоловікам про суми своїх пенсій.

Окремо заслуговує уваги дружина Анатолія Коврова (ОДАБА). Ірина Стренковская, згідно з декларацією її чоловіка, заробляє і в Одеській клінічній лікарні на залізничному транспорті філії «ЦЗО« ПАТ «Укрзалізниця», і в приватній фірмі «Медичний центр« Арніка ». Відзначимо, що це може вказувати на порушення обмежень сумісництва (ст. 172-4 КпАП).

З офіційного заробітку наші герої залишають гроші на банківських рахунках, в «готівці» або дають комусь в позичку. Найбільше таких фінансових активів у ректора медичного університету Валерія Запорожана - майже 22,3 мільйона гривень. Ректори- «марнотрати» Олексій Чебикін та Леонід Коломієць також володіють фінансовими активами в 941 тис. Грн і 508 тис. Грн відповідно.

При цьому, деяких ректорів офіційно можна назвати мільйонерами - Валерій Запорожан (ОНМедУ), Анатолій Ковров (ОДАБА), Сергій Степаненко (Одеський державний екологічний університет), Петро Воробієнко (ОНАЗ) і Іван Катеринчук (ОДУВС).

У 17 державних вищих навчальних закладах Одеси працює 97 керівників, а саме ректорів, проректорів, начальник Військової академії і його заступники. Ми також враховували в своєму рейтингу Максима Кузьміна екс-проректора Одеської національної академії зв'язку ім. Попова, звільненого в 2017 р

Декларації трьох проректорів ми так і не знайшли, а саме Тетяни Кублікова (Одеський національний економічний університет), Анатолія Нікітіна (Одеський державний університет внутрішніх справ) і Олександра Слави (Одеська національна морська академія). Ще двоє несвоєчасно подали свої декларації -проректори ОНУ ім. Мечникова Олександр Запорожченко (16.05.2017) і Володимир Серотюк (17.05.2017). Таким чином, вони можливо порушили вимоги фінансового контролю або іншими словами вчинили адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією (ст. 172-6 КУпАП).

Крім земельних ділянок, керівники одеських ВНЗ задекларували загалом понад 17844,6 кв.м. (1.78 га) іншої нерухомості. Для порівняння, це в 2,5 рази більше одеського стадіону «Чорноморець». Зовсім ні житла, лише у начальника Військової академії Олега Гуляка, він задекларував лише земельну ділянку площею 4,9 га в Миколаївській області.

Нерухомість керівництва ВНЗ: бездомні і медичні хороми

З «списку бездомних» виділяються Вадим Хмарський і Олег Попов, т. К. У них є недобудовані будинки: у першого - невідомої площі в Фонтанці, а у другого - на 122 кв.м в Латіевке. На жаль, ціна такої нерухомості залишається невідомою.

Ще шестеро керівників вищих навчальних закладів не мають житла в Одесі, серед них ректор ОДУВС Іван Катеринчук, заступник начальника Військової академії Валерій Давидюк та проректори

Наталя Поварова (академія харчових технологій) і Юрій Свинарьов (політехнічний університет). До слова, у останнього зовсім немає житла в Україні - все в Республіці Молдова.

Ректор медичного університету Валерій Запорожан лідер за кількістю нерухомості серед ректорів. Він, як ми вже писали, задекларував 1393,3 кв.м нерухомості. А другим і третім в міні-рейтингу є проректор НУ «ОЮА» Мінас Аракелян (835,6 кв.м) і ректор ОНЕУ Михайлом Зверяков (608,8 кв.м).

Незважаючи на такі значні цифри своїх колег, проректори Оксана Малащук та Валентина Ковчук, згідно їх деклараціям, знімають кімнати в гуртожитках свого університету по 13,4 кв.м та 16,7 кв.м відповідно. Але при цьому Оксана Малащук не вказала у своїй декларації, чи платить вона за житло орендну плату.

«Вчений» земля і транспорт керівництва

«Вчений» земля і транспорт керівництва

Умовний загальний ректорат Одеси задекларував майже 69,5 га землі. Для порівняння, на такий же території знаходиться комплекс спеціальних установ Міністерства внутрішніх справ України «Фортеця», де за даними програми « Схеми: корупція в деталях »Проживає міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

У трійку «ректорів» -латіфундістов входять проректор ОНАХТ Гарий Мосієнко (24,5 га), заступник начальника Військової академії Олег Маслій (7,9 га) та проректор ОНАХТ Федір Тришин (майже 7,2 га).

Своєрідно «виділилися» перший проректор ОДУВС Сергій Албул, проректори Юрій Бажора (ОНМедУ) і Наталія Поварова (ОНАХТ), які в 2016 році купили земельні ділянки, але до подачі декларації просто забули їх вартість. До слова, Юрій Бажора, крім землі, забув і ціну свого нового будинку.

При цьому, 21 декларант показав земельні ділянки не за місцем свого проживання. З одного боку - це ні про що не говорить, а з іншого - часто на таких земельних ділянках стоять палаци, довірені фіктивним власникам. З цієї ж точки зору цікаво і те, що у проректора НУ «Одеська морська академія» Олександра Мішина земельну ділянку в Таїрове на 197 кв.м, а будинок - на 211 кв.м, тобто фактично більше землі на якій він стоїть.

Автопарк керівництва одеських ВНЗ налічує 112 автомобілів. Найбільше задекларували автомобілів проректори: Андрій Холостенко (ОДУВС) - 5, а також Юрій Бажора (ОНМедУ), Гарий Мосієнко (ОНАХТ) та Юрій Полянський (НУОЮА) - по 4 автомобілі. При цьому, заступник начальника Військової академії Олег Кравчук задекларував тільки велосипед Азимут Магнум (2013), а перший проректор ОДЕУ Микола Сербів - лише човен Renken MFG200.

У минулому році купили собі досить дорогі автомобілі 2016 року випуску: ректор ОНМедУ Валерій Запорожан (Toyota Camry), його проректори Юрій Бажора (Subaru XV) і Ігор Пастернак (BMW X5), а також проректор НУ «Одеська морська академія» Володимир Голіков (Suzuki Jimny).

У минулому році, проректор ОДУВС Олександр Ніколаєв купив Hyundai Santa Fe (2013) за 149 тис.грн і тим самим, «вступив» в «Клуб 149», відкритий телепрограмою « Віснику державних закупівель з Денисом Бігусом ». Журналісти пояснюють, що покупки чиновниками майна саме за таку ціну обумовлено тим, що в Україні встановлений ліміт на готівку фізосіб між собою за договорами купівлі-продажу:

«У період з 13 по 17 рік ліміт забороняв готівкові операції на суму понад 150 тисяч гривень ... Крім того, розрахунки від 150 тис грн підпадають під обов'язковий фінансовий моніторинг Держфінмоніторингу».

Крім того, розрахунки від 150 тис грн підпадають під обов'язковий фінансовий моніторинг Держфінмоніторингу»

Фінанси ректорату Одеси

Загалом, сім'ї керівництва одеських ВНЗ отримали майже 16,3 млн.грн чистого прибутку. У 12 декларантів, при цьому, рік закінчився зі збитками і у 8 - з кредитами і позиками. Найбільше мінусовій дохід отримав проректор НУ «Одеська юридична академія» Мінас Аракелян. Його сім'я закінчила рік зі збитками в 5,38 млн грн.

Виділяються в цьому списку проректор ОНУ ім. Мечникова Олександр Запорожченко і проректор ОНМУ Олексій Немчук. Дочка Запорожченко при нульовому заробіток сім'ї купила автомобіль за 60 тис грн Олексій Немчук, крім свого ВНЗ, працює консультантом на приватну фірму «ДІАЛАБ ЛТД» і на держпідприємство «Укрводшлях».

При цьому, Олег Йона одночасно заробляв проректором в Одеському національному економічному університеті та Одеській національній академії зв'язку ім. Попова.

Попова

Керівництво ВНЗ Одеси також любить зберігати свої гроші в «готівці», на банківських рахунках і давати в позику. Таких фінансових активів на 94 декларанта майже 76,8 млн.грн. Найбільше задекларував ректор ОНМедУ Валерій Запорожан (22,3 млн.грн). Друге і третє місце за фінансовими активами у проректорів Гарія Мосієнко (ОНАХТ) та Володимира Серотюк (ОНУ ім. Мечникова) - більше 12,4 млн.грн і майже 7,8 млн.грн відповідно. А якби витрати до кінця року не перевищили б дохід сім'ї проректора НУОЮА Мінаса Аракелян, то він би міг скласти конкуренцію останньому з наявністю фінансових активів сім'ї в 8,5 млн грн. Таким чином, в Одесі серед ректорату ми бачимо 14 вчених-мільйонерів.

Керівництво місцевих вищих навчальних закладів та їх сім'ї також володіють бізнесом. Всього семеро з 94 декларантів задекларували корпоративні права на підприємства або офіційне вплив на громадські організації, не рахуючи участь в них.

Звичайно, під час дослідження ми помітили ряд фактів, що вказують на можливі правопорушення: декларанти забувають скільки коштують будинки і квартири, які вони купили в минулому році; такі ж покупки роблять їхні родичі, які не розповідаючи про ціну.

При цьому, нам складно достовірно підрахувати фінансову частину розслідування, тому що не завжди родичі ректорів ВНЗ повідомляють їм про свої зарплати, пенсії та стипендії.

Олександр Волошин

Матеріал підготовлено в рамках роботи Центру публічніх розслідувань , Что реалізується в рамках проекту «Більше Фактів для діалогу», Який Виконує Інститут Висвітлення Війни та миру (IWPR) за ПІДТРИМКИ МЗС королівства Нідерландів.

  • інші статті
  • Популярні статті

31 травня 2019 р 10:52 27 травня 2019 р 10:01 17 травня 2019 р 15:51 30 квітня 2019 р 13:09 12 січня 2018 р 19:24 1 червня 2017 р 3:00 10 жовтня 2017 р 19:01 1 січня 2018 р 19:09

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация