Релігія в головах і школах

  1. Читинська єпархія любить заявляти, ніби в Забайкаллі шикуються барикади проти викладання в школах «Основ...
  2. А підручники щось є
  3. Сказав «спасибі» - звернувся до бога

Читинська єпархія любить заявляти, ніби в Забайкаллі шикуються барикади проти викладання в школах «Основ православної культури» (ОПК). Це один з виборних модулів навчального курсу «Основи релігійних культур і світської етики» для 4-5 класів. Крім ОПК, в курс входять ще п'ять модулів: з основ світових релігійних культур, світської етики, буддійської, іудейської і ісламської культурам. Про обмеженні свого напрямку заявляє тільки Російська православна церква. І хоча насправді в регіоні ніхто не створює перешкод для викладання православної культури, я був би радий зникнення з парт того підручника по ОПК, що є зараз. Відверто кажучи, я б в принципі позбувся релігії в шкільних програмах.

І під килимом, і явно

«Якась абсурдність ситуації, - пише єпархія на своєму сайті , - коли ми чуємо запевнення про співпрацю з боку представників системи освіти в ході всіляких конференцій, круглих столів тощо, і реальні перешкоди, які ставляться для спілкування з дітьми в навчальних закладах ». Загалом, священиків не пускають в школи, тому що законом заборонена релігійна пропаганда в які не належать церкви закладах. Десь, правда, ця заборона обходять без жодних проблем - в середині березня клірик кафедрального собору Чити Роман Вітюк розповідав учням читинського суворовського училища про «практичному керівництві до використання» Біблії для сучасної молоді.

«З одного боку, - продовжує автор, - ми бачимо стурбованість проблемою суїцидів, протестних виступів школярів і студентів, озброєних нападів на школи. З іншого боку, коли ми говоримо про те, що глибинна причина цих явищ лежить у відсутності у дітей і молоді фундаментальних духовно-моральних, соціально-культурних уявлень і навичок, і пропонуємо свою допомогу, нам вказують на двері. Десь - під килимом, а десь і явно ».

Претендуючи на свою винятковість, представляючи себе як мало не єдине джерело моральної чистоти, РПЦ заявляє, що саме її модуль повинні вибирати батьки для своїх дітей в школах, але вони все менш охоче на це йдуть. «Ось це зниження йде через те, що просто не дають можливості вибору - ставлять перед фактом. Одне з виправдань, що немає підручників з основ православної культури », - сказав митрополит Читинський і Петровськ-Забайкальський Димитрій на Різдвяних парламентських зустрічах в законодавчих зборах краю в кінці 2017 року.

А підручники щось є

Тепер подивимося на статистику. Згідно з інформацією міністерства освіти, науки і молодіжної політики регіону, за рік і правда скоротилося число батьків, які б бажали для своїх дітей в школах православної освіти. Якщо в 2016 році цей курс обрали 29,2% осіб, то в 2017-му їх число впало до 22,4%. А ось у світської культури, яка лідирує серед модулів, число шанувальників за рік зросла майже на 5%.

Але пов'язано це зовсім не з відсутністю підручників з православної культури, а як раз навпаки - всупереч їх надлишку. Коли модулі тільки ввели до шкільної програми в 2013 році, Забайкаллі отримало понад 17 тисяч підручників, найбільше серед них було екземплярів по ОПК - 5 429 книг. В результаті забезпеченість підручниками з православної культури в 2017 році склала 39% - більше, ніж у конкурентів.

На питання, чому батьки все частіше вибирають світську етику, ігноруючи модулі з релігійним ухилом, відповідають результати опитування, проведеного комітетом освіти Чити при впровадженні курсу. Відзначаючи ризики, які чітінцев бачать в «Основах релігійних культур і світської етики», чверть назвала примусове нав'язування віри або релігії. Це був найпоширеніший відповідь серед тих батьків, хто не поставив галочку в графі «Важко вибрати» (таких було 48%).

Сказав «спасибі» - звернувся до бога

На цьому моменті митрополит Димитрій сказав би, що «Основи православної культури» - це саме про культуру, а не про релігію. А ще б уточнив, що в підручнику немає нав'язування конкретної віри. Взагалі-то він так і заявив на вже згаданих парламентських зустрічах. Доводячи, що це все про культуру, священнослужитель чогось привів в приклад Достоєвського, Чехова, Буніна, Єсеніна, Пушкіна, Лермонтова, які «за духом своїм були православними». На цьому моменті пропоную перейти до самого підручника, де (спойлер!) Якраз є нав'язування віри, але немає ні слова про перерахованих письменників.

Як повідомили в міністерстві освіти регіону, для викладання ОПК в Забайкаллі використовується підручник, написаний протодияконом Російської православної церкви, професором Московської духовної академії, кандидатом філософських наук Андрієм Кураєвим.

В інтернеті знайти матеріал нескладно. Ось деякі витяги з підручника на 19 уроків (деякі частини я виділив):

«Головна цінність Росії - люди, їх життя, працю, культура. Найважливіші цінності людини - сім'я, Отечество, Бог, віра, любов, свобода, справедливість, милосердя, честь, гідність, освіту і працю, краса, гармонія ».

«Русское слово« спасибі »- це скорочене проголошення побажання:« Спаси (тебе) Бог! »Кожен раз, коли ти говориш« спасибі », ти часом навіть несвідомо звертаєшся до Бога».

«Запитання і завдання: Як ти думаєш, чи можна прожити життя без випробувань і труднощів? Навіщо вони посилаються людям? »

«Як Бог Христос творив чудеса, а як людина Він радів і страждав, куштував їжу і голодував, і навіть плакав від втрати друзів. Пройшовши весь шлях людського життя, Бог увійшов і в світ людської смерті ».

«Тіло ходить, бігає, жує. Душа думає, мріє, вірить, любить ».

«Отже, дозвольте вас познайомити. Є ти. Є твоє тіло. І є твоя душа. Ви повинні навчитися жити разом. Саме душа робить людину людиною. Такі властивості людської душі, як свобода, розрізнення добра і зла, творчість і думка у тварин відсутні ».

«Бувають покинуті будинки. Бувають кинуті автомобілі. А ще бувають мертві душі. Людина просто забув, що у нього є душа. Зуби він звик чистити. А про душу забув ».

Хоч Кураєв у своїй книзі і намагався частіше додавати в текст конструкції типу «на думку християн» або «як написано в Євангеліє», наведені вище приклади не обтяжені подібними уточненнями. Через «спасибі» ти звертаєшся до Бога, Христос творив чудеса, у людини в тілі є душа - підручник не дає можливості школяреві засумніватися в подібних тезах, чи не нагадує, що це тільки один з поглядів на життя, а просто видає написане за факти. Чи можна тепер стверджувати, що книга нічого не нав'язує? Думаю, батьки правильно надходять, вибираючи світську етику.

Що стосується православних батьків, які хочуть виховати дітей в тій же вірі - для них, думаю, курс підходить. Правда, я б на місці цих дорослих задумався спершу, чи хочуть вони з дитинства розвивати у своїх дочок і синів здатність критично сприймати інформацію або нехай вони просто вірять в те, що їм говорять, наскільки б неспроможними не були заяви. Наприклад, що якийсь чоловік воскрешав мертвих 2 тисячі років тому.

«Запитання і завдання: Як ти думаєш, чи можна прожити життя без випробувань і труднощів?
Чи можна тепер стверджувати, що книга нічого не нав'язує?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация