Реставрація по-білоруськи в Мирському замку: чому склопакети - це нормально і навіщо в стіні голова барана

В Мирський замок на вихідні із задоволенням їдуть білоруси і росіяни. Більшість впевнені, що пам'ятник архітектури зберіг дух старовини і допомагає відмінно зануритися в епоху Радзивіллів. Лише самі уважні туристи помічають склопакети, велика кількість штукатурки і рожевий колір на фасадах. Що має право бути на зовнішніх стінах пам'ятки архітектури, а що ні, з точки зору історії? Чому у замкового комплексу «Мир» є свій знак зодіаку і за що його люблять туристи? Holiday. by поговорив з науковим керівником робіт в замковому комплексі, начальником відділу дизайну та архітектурних форм ВАТ «Белреставрація» Дмитром Бубновським, екскурсоводом Олександрою Володіної і гостями Миру. В   Мирський замок   на вихідні із задоволенням їдуть білоруси і росіяни

фото 2015 фото 2015   фото 1990   Макет замку при Святополк-Мирський фото 1990 Макет замку при Святополк-Мирський

Інтер'єри музейної частини істотно відрізняються від інтер'єрів апартаментів

Як розповів Holiday.by Дмитро Бубновский, мало хто з туристів може помітити суттєву різницю між інтер'єрами музею і інтер'єром апартаментів. Однак вона є і, на жаль, істотна.

Однак вона є і, на жаль, істотна

«Вся справа в тому, що готельну частину східного корпусу створювала робоча група« Мінськпроект »та інші високопрофесійні фахівці з Гродно. Над музейними інтер'єрами працювали люди, які взагалі ніколи не були пов'язані з реставрацією. Контраст, на жаль, суттєвий », - розповідає Дмитро Бубновский.

Контраст, на жаль, суттєвий », - розповідає Дмитро Бубновский

Східний корпус Мирського замку. Готель.

Місце для готелю, в східному корпусі було обрано невипадково. В кінці XIX століття Святополк-Мірський купує замок. Сама будова він використовував як руїни в парку, а відновлював тільки східний корпус. Зокрема, перші два поверхи. Тут він жив сам і приймав гостей. Ось чому вже в наш час, фахівці-реставратори прийшли до висновку, що ця частина замку не підійде для музейної експозиції. Було вирішено зробити її місцем проведення виставок.

«Уже в постперебудовний період в східному корпусі з'явився готель. Замок і зараз готовий до проведення зустрічей і гостям, які хочуть зупинитися в готелі. Тут є вся інфраструктура », - доповнює Дмитро Бубновский. - Мирський двір планувалося використовувати для проведення камерних, музичних вечорів. Зараз він так не використовується, але зате є щорічні музичні вечори в Мирському замку.

Дахи - в романтичному стилі, фасади - рожеві

Якщо придивитися до старих знімків, можна помітити, що дахи замку теж не схожі на сучасний варіант. Як розповів Дмитро Бубновский, даху були зроблені при Святополк-Мирському. Вони гонтові. Такий матеріал використовували в 20-і роки XX століття. Реконструкція вимушено закінчилася з приходом Другої світової війни.

Реконструкція вимушено закінчилася з приходом Другої світової війни

«Замок відроджувався не по класичними правилами реставрації, а за власним бажанням князя. З ухилом на романтизм. Спочатку покриття були черепичні », - додає науковий керівник робіт в замковому комплексі« Мир ».

Що стосується кольору фасадів замку, то, на думку, фахівця наявність червоно-білого відтінку - це міф і спрощенство. Білий колір фасадів дійсно мав місце бути, але це було помилкою.

«У 1971 році була виконана консервація замку. Тут був розкритий один нюанс. При консервації від робочих було потрібно лише закрити дахами то, що могло зіпсуватися. Але робітники-то були місцеві жителі. Їм хотілося зробити краще. В результаті, ніші південно-західної вежі з власної ініціативи робітників були побілені і оштукатурені ».

В результаті, ніші південно-західної вежі з власної ініціативи робітників були побілені і оштукатурені »

За словами Дмитра Бубновського, в результаті наукового дослідження було доведено, що при Святополк-Мирський ніші замку були оштукатурені, але не вибілені. Їх тонували рожевим складом. Для кольору пігменту використовувався товчений цегла. Цікаво, що в той час ніхто в світі не робив ніші чисто білими. Скрізь додавали підручний пігмент. «У нас був товчений цегла, тому колір виходив рожевим. Німці, наприклад, додавали охру, тому у них будівлі мали жовтуватий відтінок. Саме тому я стверджую, що все відновлено за результатами дослідження », - запевняє Дмитро.

Саме тому я стверджую, що все відновлено за результатами дослідження », - запевняє Дмитро

Склопакети в Мирському замку - це норма

«У Мирському замку немає пластикових вікон, скрізь використовується метал, - говорить Дмитро. - Для будівництва ренесансних палаців свого часу залучалися кращі фахівці. Не виключенням був і Мирський замок ».

За словами фахівця, в ренесансний період вікна були великими, з вітражними жилками в металевих рамах, вставлених в кам'яні коробки. Ця технологія прийшла на наші землі з Італії. І якщо для клімату Італії - це відмінно, то для Білорусі немає. Такі рами прекрасно пропускали не тільки тепло, але і холод. Взимку в замку було дуже холодно.

«Здавалося б, можна більше топити. Однак при збільшенні температури, всередині на вікнах моментально утворювалася пара. Він намерзає, а потім танув і тек по стінах. Згодом, металеві вікна в кам'яних обрамленнях почали замінювати на подвійні дерев'яні віденські вікна. Ми поставили перед собою мету (в Північному корпусі і на дворовому фасаді) відновити ренесансний фасад в тому вигляді, в якому він існував при Радзивілл Сироті, - говорить Дмитро .- Ми повністю відновили ці вікна в металі. Однак вони все одно залишалися холодними. Тому було вирішено продублювати кожне вікно з інтер'єру рамами-склопакетами. Таким чином, ми захистили інтер'єр від холоду. Між собою називаємо склопакети вітринами, за якими експонуються оригінальні вікна ».

Голова барана в стіні - символ того, що Мирський замок овен по знаку зодіаку

Багато туристів помічали голову барана в південній стіні замку. Дмитро Бубновский жартує, що поки доля зберігає цю голову, існує і Мирський замок.

«Якось я розмовляв на цю тему з учнями Павла Глоби і ті сказали, що Мирський замок зодіаку овен. Це дійсно унікальний, сакральний елемент. У 1520 роки, під час будівництва замку вже було християнство. Однак в підсвідомості у людей все ще жили язичницькі традиції. Цим і пояснюється поява голови тварини в стіні. Щось подібне я бачив лише в Ізборськ фортеці (Росія) », - доповнює Дмитро.

З легкої руки Дмитра Бубновського багато екскурсоводів включають в свої розповіді легенди про голову барана. Туристам вони подобаються.

Екскурсовод Олександра Володіна розповідає, що це одна з її найулюбленіших легенд. Кажуть, якщо витягти цей камінь, Мирський замок зруйнується вщент і ніхто ніколи не зможе його відновити.

«Більшість туристів, які замовляють у мене екскурсію по Мирського замку - росіяни. Найчастіше люди дуже задоволені поїздкою в замок. Найбільше подобається, як правило, бальний зал. Єдине, що викликає питання - ліфт, який знаходиться на самому видному місці - ділиться Олександра Володіна. - Я не кажу, що його не повинно бути. Навпаки, це необхідність. Особливо для туристів з обмеженими можливостями. Однак вважаю, його можна було «заховати», припустимо, за рогом. Раніше до ліфта був прикріплений ще й скляний козирок, зараз, на щастя, прибрали ».

Паркан навколо замку планував ще Святополк-Мірський

Сьогодні паркан оточує лише частина замкового корпусу. У перспективі планується огородити замок повністю. Це потрібно, щоб охороняти комплекс.

За словами наукового керівника Мирського замку, раніше огорожі не було, але він передбачався. Трактування території Мирського замку згодом серйозно змінювалася. На першому етапі будівництва двір при замку використовувався для прогулянок господарів. Як тільки стіни замку стали ненадійними, будівля оточили земляним валом, який неможливо було серйозно прострелити. Для прогулянок почали використовувати італійський сад, в який можна було потрапити з другого поверху. Причому, відразу до містка.

Причому, відразу до містка

«Перші огорожі територія замку отримала при Святополк-Мирський. Це були просто стовпи з жердинами, - уточнює фахівець. - Я припускаю, що Святополк-Мірський хотів захистити парк парканом. Адже в замковій території була навіть побудована сторожка з воротами. Вона відновлена, реставрована і існує зараз. Знаходиться поруч з усипальницею ».

Знаходиться поруч з усипальницею »

Острів на ставку раніше був каскадом ставків з млинами

Італійський сад розташовується біля замку. Він, за словами Дмитра, з'явився в XVI столітті (з завершенням будівництва замку). Пейзажний парк з'явився після того, як Мирський замок був викуплений Святополк-Мирського (до XIX-нач.XX століття).

Кожен турист, напевно, бачив на ставку острів. Він став окрасою води, починаючи з кінця XIX століття. До цього тут було кілька ставків з млинами. У 2002 році під час свята в Світі, територію острова розширили, і зв'язали місток з берегом. Це його сучасний, остаточний варіант.

Це його сучасний, остаточний варіант

Підйомний міст і яма-пастка так і не були відновлені

«Пропускний / підйомний міст і яма-пастка, на жаль, не були відновлені. Є тільки проект відновлення, але немає грошей на нього. За проектом, у в'їзній вежі повинен був з'явитися пропускної міст, решітка, яма. За задумом, решітка повинна була впасти, яма відкритися, міст піднятися. В'їжджаємо, яма перекрита, решітка відкрита », - ділиться секретами Дмитро Бубновский.

За словами фахівця, мало хто знає, що над в'їздом раніше був костел. Відповідно, весь механізм підйому був в інтер'єрі костелу. Захист була не тільки фізична, а й божественна.

За що туристи люблять Мирський замок

Хто найчастіше гостює в замку зараз і за що туристи люблять це місце, ми запитали у них самих.

Павло і Тетяна з сином Максимом

- Ми приїхали з Гродно. У Мирському замку вперше, але нам подобається. Дитина, до речі, теж в захваті. Прогулялися всередині, подивилися бальний зал і винний льох. Зробили кілька фото в парку поряд із замком, - каже батько сімейства. - Буду радити друзям. Відмінне місце для відпочинку на вихідні.

Поліна з сином Левом

- Ми з сім'єю приїхали в Мирський замок з Московської області. Багато чули про цей замок, але самі в Світі вперше. Особливо сподобався дух старовини, який відчувається тут всюди, - Чоловік ось як раз за сувенірами побіг. Потім підемо гуляти в парк.

Максим і Олександр

- Ми родом з Бреста, приїхали не тільки замок подивитися, але підробити, - каже Максим.

- Я в останній раз був тут в 7 класі. Тоді тільки одна вежа працювала, зараз відкритий весь замок. Ми сходили всередину, подивилися замкову тюрму, зробили кілька фото. Гарне місце, - продовжує Олександр.

Анастасія

Анастасія

- Я з Москви. У Мирський замок приїхала на вихідні. Мені сподобалося все. Тут якась своя, особлива атмосфера. Цікаво було побачити замковий ставок і храм-усипальницю князів Святополк-Мирський. Я не брала екскурсію, скористалася аудіогідом, дізналася багато цікавого.

Михайло і Олена з племінниками

- Ми з Гомеля. Я був в Мирському замку 4 роки тому. З тих пір майже нічого не змінилося, хіба що ставок став ще більш акуратним, з'явилися катамарани, - розповідає Михайло. - Ось вирішив і племінникам це місце показати, по-моєму, відмінний варіант для сімейних поїздок на вихідні.

Мирський замок подобається туристам. Питання до його екстер'єру та інтер'єру є тільки у фахівців. Не всі проекти були схвалені в ході реконструкції, не вся проектна документація втілена в життя. Можливо, підйомний міст і яма-пастка так і залишаться хорошим концептом.

Пам'ятки Білорусі на Holiday.by

Цікаве по темі:

Замки Білорусі: чи такий страшний бренд, як його малюють

Країна двох замків остаточно «Сбрендівшій»

Що має право бути на зовнішніх стінах пам'ятки архітектури, а що ні, з точки зору історії?
Чому у замкового комплексу «Мир» є свій знак зодіаку і за що його люблять туристи?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация