Реверанс Її Величності. Королеві Великобританії - 90 років

"Ще десять років, і я пришлю тобі вітання з днем народження, - кажуть, так жартома пообіцяла королева Єлизавета ІІ своєму чоловікові Філіпу в день його 90-річчя. В Британії існує хороша традиція: всім підданим, кому виповнилося 100 років, королева шле привітання.

Свій 90-й день народження Її Величність зустрічає в прекрасному настрої, доброму здоров'ї, в оточенні чоловіка, чотирьох дітей, невісток, зятів, восьми онуків і п'яти правнуків.

Королева Єлизавета ІІ - 40-й монарх на британському престолі з часів Вільгельма-Завойовника, і відрікатися від влади не планує. Єлизавета Олександра Мері панує найдовше попередніх монархів - 65-й рік; у вересні 2015 року вона перевершила свою прапрабабусі королеву Вікторію, яка правила 63 роки.

Ще десять років, і я пришлю тобі вітання з днем народження, - кажуть, так жартома пообіцяла королева Єлизавета ІІ своєму чоловікові Філіпу в день його 90-річчя

Її Величність Єлизавета ІІ

Її життя повинна була скластися зовсім по-іншому, проте ...

Коли в 1936 р помер король Георг V (онук королеви Вікторії), на трон зійшов його старший син - король Едуард VІІІ. Але король-холостяк полюбив жінку, без якої не уявляв собі життя, - американку Уолліс Сімпсон, на той час вже двічі побувала в шлюбі. Але все монарші правила, як і його статус глави англіканської церкви не дозволяли королю одружитися з нею. У країні почався конституційну кризу. І король вибрав любов.

У грудні 1936 року (через 326 днів правління) Едуард VІІІ зрікся престолу.

Наступним в ієрархії на трон стояв його брат Альберт, герцог Йоркський (Берті заїкався, і відповідно, був досить замкнутим людиною). Його проголосили королем Георгом VІ, його дружину - королевою, а двох їхніх маленьких дочок - принцесами, найстаршій з яких судилося стати королевою.

"Лілібет, - покликала мама десятирічну дівчинку, безтурботно грала з дітьми. - Твій батько сьогодні став королем, а це значить, колись ти теж станеш королевою". Дівчинка на мить задумалася: "Добре", - відповіла вона і втекла грати. Про королів, принців і принцес вона, безсумнівно, чула, але в її віці все це скоріше здавалося казковим, ніж реальним.

Однак життя перетворить казку в реальність досить несподівано ...

Кохання на віка

Але спочатку юна принцеса зустріла свого принца; хоч і не на білому коні, але справжнього - Філіпа, принца Грецького і Датського. Вони познайомилися, коли Єлизавета була ще восьмирічної дівчинкою. Але вже під час їх другої зустрічі (коли Георг VІ відвідував морський коледж в Дартмуті) її представили стрункому 18-річному кадетові Філіпу і 13-річна леді закохалася. Та так, що ні про кого більше і чути не хотіла. "Він виглядає, як бог вікінгів", - ділилася з подругами враженнями принцеса. Їхнє листування лише підігрівала пристрасть, але лейтенант терпляче чекав, а коли дівчині виповнилося 20 років, попросив у Георга VІ її руки. Король благословив цей шлюб, незважаючи на те, що Єлизавета і Філіп - родичі в другому коліні, обидва - праправнуки королеви Вікторії. Але між ними спалахнула не тільки "хімія любові", у них було багато спільних поглядів.

30 листопада 1947 в Вестмінстерському абатстві під час урочистої церемонії архієпископ Кентерберійський засвідчив шлюб майбутньої монаршої пари - герцога і герцогині Единбурзької. Напередодні король удостоїв молодят цього титулу, і до них відтепер слід було звертатися "Ваша Королівська Високість".

В день весілля принцеси Єлизавети і принца Філіпа. 1947 рік

У Британії цей рік був майже таким же голодним, як і у нас - післявоєнна країна "сиділа" на продовольчих картках. Але все ж було 2500 весільних подарунків з усього світу: родичі дарували коштовності і вишуканий посуд; були подарунки і скромніше: одне графство надіслало мішок борошна для весільного торта, Австралія передала мішок родзинок, Індія - мішок мигдалю, громада міста Манчестер подарувала швейну машинку. "Це весілля стала різнокольоровою веселкою на нашому важкому шляху", - сказав про неї У. Черчілль.

Через рік у них народиться син Чарльз, а ще через два - дочка Анна. Деякий час молоді жили на Мальті - морський офіцер Філіп ніс там службу. "Здається, це були найкращі роки мого життя, коли я просто була дружиною моряка", - говорила майбутня королева.

Георг VІ вже кілька років страждав на захворювання легенів і судин, пізніше у нього діагностували онкологію. Тому він поклав деякі обов'язки на старшу дочку. Так, в кінці січня 1952 по його дорученням Єлизавета і Філіп відправляються в Австралію, Нову Зеландію і на Цейлон (раніше вони відвідали Канаду). Але через кілька днів в Кенії їх наздогнала сумна звістка 6 лютого помер Георг VІ. Варто було терміново повертатися в Лондон - приймати управління державою. Єлизавета була готова зійти на трон: під час відвідування з батьками Південно-Африканського Союзу Єлизавета в свій 21-й день народження в Кейптауні, виступаючи перед представниками країн британської Співдружності, обіцяла: "Все моє життя, який би довгої або короткої вона не була, буде присвячене служінню вам і нашої великої Імперії! "

Vivat, Єлизавета Регіна!

Біля трапа літака в аеропорту Хітроу Єлизавету зустрічали прем'єр-міністр Уїнстон Черчілль і королівська свита - вони вітали її як королеву, запевнили у своїй вірності, вперше звернувшись до 25-річної молодої жінки "Ваша Величність". Ну, що, дівчата в цьому віці, ви вже представили себе в ролі королеви? Але не такий, що крутиться перед дзеркалом, змінюючи кращі наряди; не такий, яка одна за одною приміряє дорогоцінні прикраси, а тієї, що має відбудувати країну після війни і нагодувати свій народ; тієї, що обговорює з прем'єр-міністром державні питання, затверджує бюджет країни, оцінює рівень фінансування армії як її головнокомандувач?

Вона відразу ж приступила до виконання своїх обов'язків, але коронація відбулася лише через 16 місяців - в країні був траур по королю. У самому розпалі підготовки вмирає улюблена бабуся королеви - Мері фон Тек (мати її батька), вкладати в свою внучку душу, що займалася її вихованням і формуванням як особистості. Правда, усвідомлюючи, що доживає останні дні і в родині буде ще один траур, бабуся просила не переносити дату коронації внучки. І до її прохання прислухалися.

2 червня 1953 в Вестмінстерському абатстві Єлизавета вступала на престол. (Вперше в історії британці могли дивитися коронацію з дому - Бі-Бі-Сі транслювало церемонію з абатства на весь світ.) В цей день Єлизавета вперше одягне корону Св.Едварда (з ХІV століття зберігається в замку Тауер і призначену тільки для коронації) - з золота і вишневого оксамиту, прикрашену смарагдами, турмалінами, аметистами, топазами і цитрином. В руках у неї будуть символи влади - держава і скіпетр. Перед вівтарем вона присягнулася захищати свій народ і свою церкву, дотримуватися Божих заповідей і проявляти вищу монаршу справедливість. "І хай допоможе мені Бог!" - такими словами завершила вона свою присягу і поцілувала Біблію.

З цього часу всі її речі будуть прикрашені монограмою "ER II" (Elizabeth Regina II) - королева Єлизавета ІІ.

Напевно, багато читачів оцінюють королеву більше як приємну казкову чарівницю. Але змушена їх розчарувати - обов'язки Єлизавети ІІ зовсім навіть не казкові: вона - глава держави для 16 країн. Її Величність очолює британське Співдружність націй, яка об'єднувала 53 країни. Єлизавета ІІ - головнокомандувач Британської армії і глава англіканської церкви.

За час перебування на троні королева 13 раз призначала прем'єр-міністрів; за час її правління змінилося шість архієпископів Кентерберійських. У 2013 р з приводу 60-річчя її правління (Діамантового ювілею) Її Величність запросили на засідання Кабінету міністрів на Даунінг-стріт - вперше за 230 років. Тоді уряд піднесло їй по-справжньому королівський подарунок: Форін офіс (МЗС) оголосив, що частина британської Антарктиди перейменована в Землю королеви Єлизавети ІІ.

бути Віндзором

У венах королеви Єлизавети ІІ тече кров багатьох народів - англійська, шотландська, румунська, індійська, арабська і навіть українська. Але, незважаючи на те, що народилася вона в центрі Лондона, найбільше в ній крові німецької. Її Величність відбувається з династії Сакс-Кобург і Гота. На початку ХІХ ст. Едуард, четвертий син короля Георга ІІІ і німкені Шарлотти, одружився на Марії-Луїзі, принцесі Сакс-Кобургський. Їхня донька Вікторія в 18 років зійшла на англійський престол, а потім вийшла заміж за свого німецького кузена Альберта. Німецька прізвище превалювала в монаршої сім'ї, поки не почалася Перша світова війна, а Британія і Німеччина опинилися по різні боки фронту. Залишатися німцями виходило за рамки пристойності. Тоді-то і стався свого роду ребрендинг - король Георг V перейменував династію Сакс-Кобург і Гота в династію Віндзорів.

Тоді-то і стався свого роду ребрендинг - король Георг V перейменував династію Сакс-Кобург і Гота в династію Віндзорів

Змінив своє німецьке прізвище Баттенберг на англійську Маунтбаттен і принц Філіп. Вийшовши за нього заміж, принцеса повинна була взяти прізвище чоловіка і започаткувати династії Маунтбаттеном. Але за порадою Уїнстона Черчилля і бабусі Мері фон Тек, вона проголосила, що династія Віндзорів буде існувати і далі. Одружившись на королеві, принц Філіп змушений був змінити не тільки прізвище, а й віросповідання - з грецького православ'я на англіканство, змінити громадянство, титул і всі свої плани на життя: замість кар'єри морського офіцера він зайнявся не менш важливою діяльністю - збереженням історичної та природної спадщини Британії.

Королева-мати (теж Єлизавета) грала помітну роль в житті сім'ї і імперії. Власне кажучи, вона практично керувала країною, оскільки її чоловік довго хворів. Але коли на престол зійшла її старша дочка, правила в сім'ї кілька модернізувалися (починаючи з телетрансляції коронації, - цю ідею Бі-Бі-Сі підтримав тільки принц Філіп). Однак звикла панувати, мати продовжувала втручатися в державні справи. Але незабаром її ввічливо попросили переїхати з Букінгемського палацу в резиденцію неподалік - Кларенс-хаус. Приборкати свою гординю жінці було дуже непросто, адже вона продовжувала відчувати себе королевою, але герцог Единбурзький, як ініціатор змін в сім'ї, був непохитний.

Єлизаветі і Філіпу довелося пережити не тільки приємні моменти, але і безліч непростих ситуацій.

Сумним був 1979 рік - вбивство терористами лорда Маунтбаттена, колишнього для принца Філіпа практично батьком. Драматичним став і 1992-й - розлучалися троє з них четверо дітей: Чарлз, Анна і Ендрю. Батьки дивувалися: як же так? Адже їх шлюб досить успішний, але ось у дітей ... Та ще в кінці року сталася пожежа в Віндзорському замку, коли горіли столітні гобелени, музейні картини. Складним був і 1997 рік - загибель принцеси Діани, а в 2002-му пішли з життя королева-мати і молодша сестра королеви - Маргарет.

"Зустрічаються люди, які не потребують багато друзів, - говорили про монаршу парі члени їх сім'ї. - Ці двоє - справжня історія кохання: вони можуть розмовляти на будь-які теми, кожен день разом п'ють чай, читають щось цікаве вголос, жартують - вони просто обожнюють один одного ". Правда, за розповідями свідків, коли Філіп іноді хоче щось уточнити у подружжя, вона делікатно радить йому: "Пошукай в Інтернеті".

"У нього дуже легке життя, - каже особистий секретар герцога Единбурзького, - у всьому підтримувати королеву. Його життєвий графік повністю залежить від програми Її Величності. Чоловік майже всюди супроводжує її. І незважаючи на те, що під час заходів королеву оточують помічники і охорона , їй завжди приємніше, коли поруч герцог ".

Я ль на світі всіх багатшими?

Напевно, багато хто вважає королеву найбагатшою людиною країни. Так, вона дійсно досить заможна людина. Взяти хоча б її палаци - Букінгемський, Віндзорський або Холлірудхаус в Единбурзі - архітектурні шедеври різних епох, внутрішнє оздоблення яких (колекції картин, скульптури, гобелени, дорогоцінні прикраси, зброя, посуд) - світового рівня галереї творів мистецтв; але всі вони - частина Королівського зборів.

З 1399 р монарху належить так зване "Герцогство Ланкастерського" - десятки тисяч гектарів землі по всій країні. Свою прибуток герцогство щорічно переводить на рахунок монарха - герцога Ланкастерського (королеві належить ще і такий титул.) Трасту "Власність корони" належать тисячі гектарів землі, прибережна морська зона і морське дно, віскікурні "Glenlivet", вилов молюсків і устриць в Шотландії, десятки торгових центрів в графствах, центральна Ріджент-стріт в Лондоні, Сент-Джеймский парк і його околиці, Віндзорський замок з його величезним парком, поле для кінних змагань, гольф-клуб. А до того ж цілий парк автомобілів "Бентлі", розкішно декоровані карети і яхта-музей "Britannia", що стоїть на якорі в Единбурзі - всього на суму близько 10 млрд. Фунтів стерлінгів. Але всім цим багатством керує не сама королева, а її траст - благодійна організація, рівномірно і за потребами розподіляє фінансову прибуток; це багатство не може належати їй як приватній особі і не може бути нею продано. Це - надбання країни, воно служить і завжди служитиме народу.

Це - надбання країни, воно служить і завжди служитиме народу

Але є у Її Величності і особиста власність - замок Балморал (Шотландія) і маєток Сандрінгем; вона володіє банком "Куттс" і солідною колекцією творів мистецтв. В цілому її багатство оцінюється в 340 млн. Фунтів. У списку найбагатших британців за
2015 рік, складеному газетою "Санді таймс", Її Величність займає 302 (!?) Місце. Перше міцно утримує виходець з ... України Леонід Блаватник.

монарші палати

Всі події, в яких бере участь королева, відбуваються в офіційних резиденціях - Букінгемському палаці і Віндзорському замку.

У 1761 році король Георг ІІІ придбав Букінгемський палац для своєї дружини королеви Шарлотти (матері його 15 дітей) у сина першого герцога Букінгемського - сера Чарлза Шеффілда. Його так і назвали - Будинок королеви. А вперше Букінгемський палац своєї офіційної резиденцією зробила молода королева Вікторія в 1837 році.

У палаці 775 кімнат! Тут Її Величність працює, зустрічається з міністрами, державними діячами Британії та світу, влаштовує прийоми. Стоячи на балконі Букінгемського палацу, королева приймає військові паради. Тут вона вручала нагороди молодим "Бітлз", Елтону Джону, Анджеліні Джолі, Бенедикт Камбербетч і Девіду Бекхему.

Королева живе тут з частиною своєї сім'ї - чоловіком, молодшим сином і його родиною. Коли вона в Лондоні, над палацом майорить прапор з її гербом. Принц Чарльз з дружиною Каміллою і принцом Гаррі живуть неподалік у палаці поменше - Кларенс-хаусі, а молоді герцог і герцогиня Кембриджські спочатку жили в Кенсингтонському палаці (також неподалік), а тепер - в окремому власному будинку Енмер Холл (графство Норфолк) - там маленький Джорджі і пішов в дитсадок.

Але найголовніші офіси знаходяться в набагато меншому старовинному Сент-Джеймсському палаці; тут іноземні посли вручають королеві вірчі грамоти (в Лондоні говорять не "посол в Сполученому Королівстві", а "посол при Сент-Джеймсському дворі". - А.В.). Це - штаб-квартира, звідки Її Величність керує монархією.

Віндзорський замок - офіційна заміська резиденція королеви Єлизавети ІІ і її численних попередників, до сих пір присутніх тут в портретах і скульптурах: на підході до замку - величний пам'ятник королеві Вікторії; в самому замку - портрети королів Карла І, Генріха VІІІ, принца-регента Георга ІV, королев Єлизавети І і Марії Стюарт. Тут зберігаються не тільки їх портрети, а й особисті речі. Наприклад металеві лицарські обладунки Генріха VІІІ розміру так 56 - великий був чоловік. Або ж вишуканий посуд короля-естета Георга ІV - мейсенський і севрський фарфор, дивовижної краси рокінгемскій сервіз 1837 г. (виготовлення якого призвело завод до банкрутства).

Саме в Віндзорі зберігається Королівська колекція - історичні предмети і твори мистецтва, якими могли б пишатися найкращі музеї: картини Рубенса, Леонардо, Мікеланджело, Рафаеля, Тиціана, П. Брейгеля, ван Дейка, Караваджо, Гейнзборо.

Майже тисячолітня фортеця, збудована в 1086 Вільгельмом-Завойовником на березі Темзи для захисту від ворогів, до сих пір зберігає бійниці і гармати (правда, не діючі).

У вишуканій старовинній церкві Св. Георгія на території замку регулярно відбуваються богослужіння. Тут поховані численні монархи і їх родичі, зокрема, Генріх VІІІ і його дружина Анна Болейн, чоловік королеви Вікторії принц Альберт, Георг VІ і королева-мати (батьки королеви), її сестра Маргарет. У цій церкві йшли під вінець принц Уельський Чарльз і Камілла Паркер-Боулз, син принцеси Анни - Пітер Філіпс.

Раз на рік у Віндзорі проходити вручення вищої нагороди королівства - ордена Підв'язкі. А после урочистостей з замку простує процесія екс-прем'єр-міністрів и найшанованішіх людей королівства и короною на чолі з ЇЇ Велічністю и герцогом Единбурзького, принцами и Принцеса. По центральній Темз-стріт проїжджає ландо, в якому сидять королева і її чоловік - в урочистих шатах з чорного велюру, в велюрових же беретах, прикрашених пишними білими пір'ям. Цю казку Її Величність дарує своєму народу вже півстоліття - споглядати можуть всі бажаючі.

У Державних залах Віндзорського замку королева влаштовує прийоми на честь лідерів іноземних держав. На Діамантовий ювілей правління Її Величності в 2013 р в Віндзор до святкового ланчу прибутку королі і королеви, імператор, Великий герцог, шейх і султан - рекордна від дня коронації кількість монархів - 26. Сьогодні містечко і замок Віндзор готуються відзначити 90-річчя Її Величності - відкриється виставка кращих нарядів королеви, в її честь буде влаштовано кінне шоу.

21 квітня Єлизавета ІІ відзначатиме свій день народження в колі сім'ї. А офіційний день народження королеви почнуть святкувати з 10 червня, коли в лондонському соборі Св. Павла в її честь відслужать національну службу подяки. Чому Британія відзначає її день народження двічі? Ця традиція йде ще з середніх віків: якщо день народження монарха в холодну пору року, відзначати його разом з народом можна в більш теплі дні. 12 червня від Букінгемського палацу до Уайтхоллу пройде традиційний кінний парад, над монаршим кварталом пролетить десяток військових літаків, залишаючи за собою червоні, сині та білі шлейфи (кольори британського прапора), а Її Величність з сім'єю з балкона Букінгемського палацу вітатиме цей урочистий проліт.

Мій дім моя фортеця

Крім резиденцій в столиці і передмісті, існують ще дві, розташовані далеко за Лондоном. Це - улюблені місця королеви, тут вона проводить свята, відпустку, тут жили її батьки, бабусі і дідусі.

У замку Балморал в Шотландії, на березі річки Ді, монарша родина із задоволенням проводить два місяці літніх канікул: насолоджуються неповторними пейзажами, полюють, ловлять лососів в гірській річці, збирають гриби, ходять в національній шотландської одязі, влаштовують пікніки, відвідують Хайлендские турніри силачів. Тут вони поводяться як звичайні люди, роками дружать з місцевими жителями. У Балморалі, королівська сім'я отримує потужний заряд енергії.

А напередодні Різдва вся Британія спостерігає, як з лондонського вокзалу Кінгз-Кросс королева відправляється в іншу резиденцію - Сандрінгем (графство Норфолк, східна Англія). Звичайно ж, у неї є спеціальний поїзд, але використовує вона його вкрай рідко. У шляху королівську пару супроводжує охоронець (він же несе сумку і плед). За півтори години їзди в поїзді Її Величність переглядає вітальні листівки, а принц Філіп читає, як правило, історичну книгу.

Точно так же, як королева Вікторія любила свій Осборн-хаус на острові Уайт, так і королева Єлизавета любить Сандрінгем - будинок в георгіанському стилі червоної цегли, з вишуканою, ніби казковою, дахом, де проживало кілька поколінь монаршої родини. Тут жив і останній раз побачив сонячне світло її батько Георг VІ. Разом з матір'ю Єлизавета ще дівчинкою вчилася тут вишивати, їздити верхи; любила грати зі своїм собакою породи коргі (у неї їх буде 30); тут вони з сестрою Маргарет вивчили всі куточки величезного парку, купалися в озері. Тому, Її Величність тільки-но переступивши поріг, відчуває себе як вдома.

Тому, Її Величність тільки-но переступивши поріг, відчуває себе як вдома

Королева-вершниця - з дочкою Ганною (праворуч) та онукою Зарой (зліва)

Стелі тут значно нижче Виндзорских або Букінгемський, та й кімнати поменше. Це саме те місце, де сім'я збирається на недільний обід, де разом дивляться телевізор (з попкорном, який тут дозволили порівняно недавно), де можна на канапе усамітнитися з книгою або модним журналом. Тут вони грають в ігри - особливо люблять одну, коли витягнувши жереб з ім'ям відомої особистості (історичної або сучасної), ти повинен зобразити її, згадати її відомі слова, прочитати вірш чи навіть заспівати. Умови однакові для всіх, навіть для Її Величності, одного разу вписатися в жереб Джері Холлівелл з "Спайс гьорлз".

(Саме в Сандрінгемі королівська сім'я вперше побачила Діану - маленьку дочку друзів-сусідів, будинок яких знаходився неподалік, за невисокою зеленою огорожею густого самшиту.)

На Різдво сюди з'їжджається вся величезна сім'я. До речі, розсадження за столом на Святвечір королева становить особисто. Всі діти обов'язково наряджають ялинку, і лише потім можуть грати з гаджетами або дивитися улюблені передачі. У Сандрінгемі королівська сім'я відпочиває, адже постійне перебування на очах у публіки і під об'єктивами камер вимагає чималої витримки.

На ранкову Різдвяну месу королева і її родичі ходять в старовинну церкву Св. Марії Магдалини, в якій міститься людина 30. Служби в ній йдуть з ХVІ ст., Такі ж древні і церковні вітражі. Тут молиться не тільки королівська сім'я, а й парафіяни з сусідніх містечок. На Різдво діти дарують своїй королеві квіти, а принци і принцеси ні з трибун, а віч--на-віч спілкуються з народом. До речі, у Її Величності 30 хрещеників.

Восени в Сандрінгемі принц Філіп у чоловічій компанії (молодших теж беруть з собою) ходить на охоту- на фазана чи зайця. У його галереї мисливських трофеїв - опудала голів тигрів, зубрів, гірських баранів, косуль, впольованих на полюванні в Індії, на острові Корфу або на Гібралтарі.

Тут королева з чоловіком можуть сісти в джип і поїхати по найближчих околицях - тільки вдвох, без охорони. Вони люблять їздити вздовж полів жита, плантацій агрусу і смородини, потім виїхати на узбережжі Північного моря ... Одного разу під час такої поїздки королева попросила чоловіка їхати повільніше, але він продовжував тиснути на газ. Вона попросила раз, потім ще, поки він різко НЕ пригальмував:

- Почую ще хоч слово, висаджу з машини і підеш пішки, - відповів сердито. Далі їхали мовчки. "Хоч я і королева, але мені не хотілося йти пішки кілька кілометрів", - потім розповідала вона.

знявши корону

А яка королева в побуті, без монарших регалій? Вона - досить сучасна людина, користується мобільним телефоном, IPadом. До речі, свій перший лист по електронній пошті вона послала значно раніше, ніж всі ми - в 1976 р, з британської військової бази.

Королева добре водить машину, найчастіше це буває під час відпустки в Шотландії. Де навчилася водити? У роки Другої світової війни старша дочка короля Георга VІ, щоб допомогти фронту, пішла на курси водіїв, а після закінчення в 1945 р отримала посвідчення водія-механіка і разом з дружиною Черчілля Клементиною допомагала ремонтувати машини.

Але найбільша пристрасть Її Величності - верхова їзда. Навіть зараз вона періодично сідає в сідло, хіба що тепер частіше сідлає кобилу Емму, яка нижче інших коней. Щорічно в Ескоті біля Віндзора влаштовуються престижні королівські кінські перегони: вишукана публіка, чоловіки в смокінгах і циліндрах, жінки - в найнеймовірніших капелюшках.

У вільний час Єлизавета ІІ з чоловіком ходять в оперу, балет, мюзикл або драму - як правило, з'являються в ложі, коли згасне світло. Дивно, але вона до цих пір не подивилася популярний спектакль "Аудієнція" про королеву і її відносинах з 12 прем'єр-міністрами, третій рік йде на сцені Вест-енду. Королева любить читати книги (детективи, історичні), дивитися кіно. А пам'ятаєте Її Величність в ролі "дівчини Бонда" на відкритті літньої Олімпіади в Лондоні в 2012 р?

У своєму поважному віці королева, завдяки генам і здорового способу життя, не тільки прекрасно виглядає, але і непогано себе почуває фізично. На вечері або прийомі вона не відмовляє собі в чарці улюбленого коктейлю - джин з французьким вином "Дюбонне" і скибочкою лимона. (До речі, Її Величність вільно говорить по-французьки.) Років десять тому вона перенесла операцію на обох колінах - тепер у неї штучні суглоби.

За час свого правління Єлизавета ІІ зробила 260 заморських візитів, з них 16 - в Австралії, 22 - в Канаду, 10 - в Нову Зеландію і 6 - на Ямайку. А королівська яхта "Britannia" за 43 роки "намотала" більше мільйона миль по морях і океанах. До речі, саме на ній в 1994 р Її Величність прибула в Росію. Ще в 60-х принц Філіп говорив: "Мені дуже хотілося б поїхати в Росію, хоча ці виродки і вбили там половину моєї рідні". З колишніх радянських республік Єлизавета ІІ в жовтні 2006 р відвідала Латвію, Литву й Естонію.

... В офіційний день народження королеви по всій Британії - в парках, у дворах і на вулицях будуть накривати столи, пригощаючи всіх солодощами. А вже через десять років королева надішле привітання самої себе! Чи було і буде ще коли-небудь таке в історії? "Боже бережи королеву!" - співає осанну Єлизаветі ІІ британська нація.

Ну, що, дівчата в цьому віці, ви вже представили себе в ролі королеви?
Батьки дивувалися: як же так?
Я ль на світі всіх багатшими?
Чому Британія відзначає її день народження двічі?
Де навчилася водити?
А пам'ятаєте Її Величність в ролі "дівчини Бонда" на відкритті літньої Олімпіади в Лондоні в 2012 р?
Чи було і буде ще коли-небудь таке в історії?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация