Революційне рішення: в Україні за вивезення лісу будуть садити в тюрми

  1. Масштабні втрати і великі надії
  2. Чому скасували 8-річний мораторій

Якщо раніше за незаконну вирубку лісу в Україні можна було відбутися штрафом, тепер порушникам загрожує до 10 років позбавлення волі. Крім того, Верховна Рада обмежила обсяг необробленої деревини, яку можуть використовувати на внутрішньому ринку. Такі нововведення, йдеться в пояснювальній записці до законопроекту №5495, дозволять зберегти український ліс і принесуть до бюджету країни мільярди гривень.

Автор законопроекту, лідер Радикальної партії Олег Ляшко також пропонував на 8 років заборонити експорт деревини, однак проти такої пропозиції виступив президент Петро Порошенко. Парламент прийняв законопроект в первісному вигляді, але Порошенко наклав вето і знову вніс документ на розгляд Ради, вже без норми про 8-річний мораторій.

OBOZREVATEL розібрався, як нововведення може змінити ситуацію в Україні.

Масштабні втрати і великі надії

Мораторій на вивезення лісу-кругляка вже діє. І тільки за рік він дозволив збільшити несировинних експорт на 4 млрд грн, відкрилися десятки нових підприємств. Крім того, скоротилися обсяги вирубки українських Карпат.

Незважаючи на це, головна проблема - нелегальні вирубування і вивіз лісу в Європу, залишається. За даними міжнародної організації Earthsight, Україна - один з головних джерел незаконного постачання дешевої деревини в ЄС. Якісний матеріал вивозять і продають задешево, видаючи його за "дрова" - нібито рубали тільки погані дерева і в санітарних цілях. У мережі маса фото і відео ешелонів деревини, що проходять кордон.

У мережі маса фото і відео ешелонів деревини, що проходять кордон

goloskarpat.info

info

goloskarpat.info

info

goloskarpat.info

Якщо закрити схему вивезення лісу, економічний і екологічний ефект мораторію міг би стати в рази більшим. Для цього і потрібна, передбачена законопроектом №5495, криміналізація контрабанди.

Після вступу в дії нових правил, за контрабанду деревини можна отримати до 10 років позбавлення волі. Так, п ервий раз за незаконне переміщення лісу через кордон карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років. За повторне порушення (або якщо злочин організувала злочинну групу) - від 5 до 10 років в'язниці з конфіскацією майна.

Незаконна рубка дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев, що заподіяли істотну шкоду, - караються штрафом від 17 тис. До 25,5 тис. Грн або арештом на строк до 6 місяців. За незаконну вирубку, знищення лісових культур і молодняка будуть штрафувати на суму до 5,1 тис. Грн.

Крім того, законопроект обмежує використання необроблених деревоматеріалов на внутрішньому ринку до 25 млн кубометрів на рік.

Крім того, законопроект обмежує використання необроблених деревоматеріалов на внутрішньому ринку до 25 млн кубометрів на рік

goloskarpat.info

Такі норми будуть стимулювати українських підприємців самостійно переробляти сировину і вивозити вже готову продукцію. Та ж Польща, яка, згідно з інформацією Earthsight, отримує більшу частину української деревини, може відкрити на нашій території свої підприємства, платити податки в бюджет України, створювати робочі місця і продавати за кордон вже готову продукцію.

Якщо зрубати певна кількість дерев і продати їх, наприклад, польської меблевій фабриці, можна заробити кілька тисяч. А якщо відкрити в Україні таку ж фабрику, використовувати деревину для виготовлення меблів і продавати за кордоном, заробляти можна в десятки разів більше. І виграє від другого варіанту кожен українець.

Обсяги вирубки скоротяться, так як потрібно обслуговувати тільки власне виробництво, а не служити сировинним придатком. На фабриці з'являться робочі місця, підприємці будуть платити податки в місцевий і державний бюджети. Більш того, експортні виручки поповнять валютний баланс, тобто гривня зміцниться.

З огляду на обсяги контрабанди, а за словами прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана, в минулому році вони склали 70 млрд грн, посилення покарання за нелегальну контрабанду може реально змінити ситуацію в країні.

Чому скасували 8-річний мораторій

Україна, відзначає Петро Порошенко у своїй пропозиції, повинна виконувати взяті на себе зобов'язання. І тривалий заборона на експорт нібито порушують їх. Так, відповідно до статті XI Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року, ніякі заборони чи обмеження, крім мит, податків чи інших зборів, не повинні встановлюватися або застосовуватися будь-якою стороною щодо імпорту будь-якого товару.

"Це також не узгоджується із зобов'язаннями України щодо Угоди про асоціацію між Україною, з одного боку, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії та їх державами-членами, з іншого боку ...", - йдеться в пропозиціях Порошенко.

, - йдеться в пропозиціях Порошенко

goloskarpat.info

У той же час нардеп від Радикальної партії Віктор Галасюк вважає, що мораторій не порушує угоду з ЄС і це всього лише формальна відмовка. "Формально прикриваються Угодою про асоціацію з ЄС. Але за фактом офіційно заявляю, що і нинішній мораторій, і прописана в законопроекті норма про заборону експорту дров - потрапляють в частину виключення Угоди з ЄС. Саме тому вони є цілком легітимні і відповідають інтересам України, а також міжнародними домовленостями ", - пояснив в коментарі OBOZREVATEL Галасюк.

"Політики і ЄС, змовившись, порушують закон і покривають величезну контрабанду лісу з України. Це і є справжня корупція, яку не бачать в упор наші так звані антикорупційні органи. За що українці платять вам космічні зарплати, євнухи ?!", - упевнений Олег Ляшко.

До слова, мораторій на експорт лісу взяли ще в 2015 році і термін його дії - 10 років. Фактично, пропонована в законопроекті норма продовжила б заборона на експорт ще на кілька років (до 2027-го). До цього моменту у України є шанс розвинути власну деревообробну промисловість, налагодити контроль перевезень через кордон, скоротити обсяги контрабанди.

Варто відзначити, що жорстке покарання за контрабанду - поширена практика. У той час як в Україні порушників штрафували, в Білорусі - саджали на термін до 10 років. Західний сусід України - Молдова - також дбайливо ставиться до своїх кордонів. Контрабанда через кордон карається штрафом в розмірі від $ 500 до $ 650 або позбавленням волі на строк до 2 років, а юридична особа - штрафом в розмірі від $ 2 до $ 4 тис.

Тисни! підписуйся ! Читай тільки краще!

За що українці платять вам космічні зарплати, євнухи ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация