Режисер "Географ глобус пропив" - про зйомки, Голлівуді і новому фільмі

Нещодавно клуб "кіноприз" вперше показав глядачам фестивальну версію фільму "Географ глобус пропив". Під час показу кореспондент M24.ru зустрілася з режисером картини Олександром Велединського, який розповів, що б стало, якщо "Географа" знімали в Голлівуді, чи складно було Костянтину Хабенському "стати" Служкін і з ким із акторів працювати було найважче.

- Як відбувається так, що у фільму з'являється дві версії: режисерська і прокатна? Деякі картини обходяться і без цього.

- Я не знаю, у нас одна версія фільму.

- Але глядачам показали "іншу" версію "Географа".

- Це фестивальна. Вона нічим не відрізняється від версії прокатної, крім того, що на фестивальній версії не "запікані" одна репліка, яка згідно із законом сьогодні повинна бути "запікані", коли йдуть комерційні покази. Існує одна-єдина версія, вона і є режисерська.

- У чому мораль фільму, або моралізаторство - не ваша задача?

- Природно, не моє завдання. Я відповім, як сказав Олексій Іванов, автор роману. Він сказав, що "Веледінський зробив фільм неморалізаторскій, і кожен глядач має повну свободу уявити те, що він представляв". Але мораль, природно, є, тому що кіно без моралі - це аморальне кіно. І вона, на мій погляд, на поверхні - будь людиною і все.

- Це фільм про школу і для школярів?

- Для всіх. Це підтвердив прокат. Це перший фільм, на який раптом пішли люди старше 30 років, але дуже багато і молодих було в кінозалах. Статистика про це говорить.

Нещодавно клуб кіноприз вперше показав глядачам фестивальну версію фільму Географ глобус пропив

Школярка Маша. Фото: nkino.ru

- Чи легше працювати з картиною, коли для неї вже фактично є готовий сценарій? Я маю на увазі однойменний роман Іванова.

- Це оманлива, уявна простота: оскільки у тебе є першооснова, ти можеш спокійно переносити її на екран. Чим краще книга, тим складніше її переносити, це сто відсотків. Я екранізував Лимонова, Пьецуха, Іванова і завжди одна і та ж проблема. Кіно - це інший спосіб передачі інформації, ніж література, ось і все.

- Як ви познайомилися з романом "Географ глобус пропив"?

- Я познайомився з ним забавно, тому що читав всі книги Олексія, крім цієї. І коли я приходив в книжковий магазин і бачив назву книги, я весь час проходив мимо: "Ну, встигну ще, встигну". Назва мені здавалося несерйозним для автора "Серця Парми", "Золота бунту" і раптом "Географ глобус пропив". І не наважувався я її купити, а потім мені зателефонував Валера Тодоровський, продюсер нашої картини, і сказав: "Шануй і скажи що-небудь". Я купив, ввечері зателефонував Валері і сказав: "Так, я це хочу".

- "Географ глобус пропив" - це абсолютно російська історія? Міг би такий фільм з'явитися в Голлівуді?

- Він би мав, напевно, інші акценти, і герой в результаті, якби в Голлівуді, чого-небудь домігся б і став директором школи або президентом країни. Все-таки це російська картина.

Все-таки це російська картина

Географ Віктор Служкін. Фото: nkino.ru

- Чому головним героєм став Костянтин Хабенський?

- Він абсолютно підходив на цю роль, тому що його портрет намалював художник ламати на обкладинці ще в 2003 році, не знаючи, що буде фільм, і Хабенський буде зніматися. Є незамінні. Ось це абсолютно Костіна роль.

- У романі герой молодше Хабенського практично на 10 років. Вас це не зупинило?

- Ні, ні краплі, навіть навпаки. І нас підтримав у цьому автор роману Олексій Іванов, який, дізнавшись, що буде Хабенський, сказав: "Прекрасно, я тільки радий. Підвищуйте вік, переносите час дії в наш час, будь ласка, ви вільні. Я продав права, книга все одно залишиться хорошою. Якщо ви зробите хороший фільм, я буду радий. Якщо у вас не вийде, значить, не вийде ". Але Іванов дуже любить наш фільм, всіляко підтримує і навіть захищає його від своїх власних фанатів.

- Чи є такі моменти, які Хабенського не вдалися?

- Ні.

- Ні

Географ Віктор Служкін і його друг Будкін. Фото: nkino.ru

- Тобто абсолютно все вийшло ...

- Абсолютно, так, ще навіть більше. Він стільки придумав сам для цієї ролі і наполіг, наприклад, на стрибку в крижану воду. Я був категорично проти, тому що у нього була температура 38, а вода була 5 або 6 градусів. Тобто Костя просто жив цією роллю, він був Служкін.

- Ви зараз згадали сцену, в якій географ Служкін і його учениця Маша перебираються через холодну воду. Як вона знімалася? Це натурні зйомки?

- Так, натурні. Вона знімалася в Пермському краї. Це був один дубль з двох камер. Залишили камери, пояснили завдання акторам.

- Актори насправді пірнали у воду?

- Звичайно. Анфіса (Анфіса Черних - виконавиця ролі школярки Маші - M24.ru) пішла, посковзнулася, впала на каміння, Костя кинувся до неї, і вони стали боротися. Вона його била, реально вдарила його по обличчю під час зйомок. З нею була справжня істерика, вода була крижана. Я тільки кричав: "Голову, голову намочи!" Вона мене чує і просто бере і голову в воду опускає.

- Які епізоди, на ваш погляд, найважче знімалися?

- Напевно, в класі. 30 осіб дітей і не акторів. Хоча вони все дуже хороші, чудові, але довелося поборотися з ними.

Хоча вони все дуже хороші, чудові, але довелося поборотися з ними

Школярка Маша. Фото: nkino.ru

- А що це за діти були?

- Це пермські школярі та студенти перших курсів. Їх відібрали з півтори тисячі, кастинг був дуже жорсткий.

- Наскільки складно було знімати натурні зйомки взимку? Погодні умови не заважали?

- Яка різниця, в який час знімати? Погодні умови нам допомагали, тому що нам потрібен був сніг - йшов сніг. Взимку світловий день короткий, всі сцени не встигаєш зняти. На наступний день треба знімати продовження, а ми половину сцен відзняли в сніг. Значить, на наступний день теж повинен був бути сніг. І він йде як на замовлення. Але в сценарії у мене було написано: йде сніг, і раптом вийшло сонце, і дівчинка його фотографує. Як на замовлення воно вийшло, ми відразу все кинули, зняли це сонце, як вона його фотографує. Тобто сценарій хтось, крім нас, там (дивиться наверх) прочитав, у мене таке відчуття. Нам хтось постійно допомагав з погодою. Хтось - з великої літери.

- Сцени на балконі в квартирі головного героя - теж натурні зйомки? Це не декорації?

- Так, це не декорації, це завдяки нашому чудовому оператору Володі Башта, який просто наполіг знімати саме так. Він і його асистент висіли на люльці на 30-метровій висоті, був страшний вітер, їх ковбасило. Вони, звичайно, були застраховані, "загріповани", але натерпілися страхів.

- А чи часто ви переглядаєте "Географа"?

- Жодного разу ще не дивився.

- Це принципова позиція?

- Так. Років через два.

Років через два

Завідуюча дитсадком Сашенька і географ Віктор Служкін. Фото: nkino.ru

- У вас і "Кінотавр" і п'ять нагород на на "Ніке" ...

- ... І "Орел", і "Білий слон" критики. Все що можна.

- Ви цього чекали, коли працювали над фільмом?

- Ми цього хотіли, ми на це були націлені і все робили для цього, природно. Я жартую зараз, ви ж розумієте. Коли знімаєш фільм, не можна думати про призи. Думаєш тільки про те, щоб чесно зробити і встигнути зняти. Ми весь фільм зняли за 34 знімальних дня. Це дуже мало.

Посилання по темі

- Над яким фільмом ви зараз працюєте?

- Зараз я приступаю до роботи над сценарієм за романом Захара Прілепіна "Обитель", свіжий його роман. Ми з ним три роки тому літали на Соловки, придумали тему, навколо якої будуть розвиватися дії, і Захар три роки писав роман. Зараз він його закінчив. Дуже потужний твір. І ось до цього ми зараз підбираємося потихеньку з продюсерами.

- Які російські фільми подобаються особисто вам?

- Я всеїдний. Обожнюю фільм "Дзеркало" і люблю "Біле сонце пустелі", "Осінній марафон» і «Польоти уві сні і наяву", "Андрія Рубльова" і "Діамантову руку". Мої смаки дуже широкі.

- Ви дивилися картини конкурентів, наприклад, на "Ніке", "Кінотаврі"?

- Так, багато бачив, мені дуже сподобалася картина "Гірко!". Мені подобається те, що робить Боря Хлєбніков взагалі і, зокрема, ця картина. Мені дуже сподобався фільм "Розповіді" Михайла Сегала, але він був раніше на рік. Я боюся когось забути. Мені подобається, що робить Попогребський, Герман-молодший, тобто всі ті імена, які ви і так знаєте. Це все мої товариші і колеги.

Катерина Кадушкіна

сюжети: погляди , Інтерв'ю з людьми мистецтва

Як відбувається так, що у фільму з'являється дві версії: режисерська і прокатна?
У чому мораль фільму, або моралізаторство - не ваша задача?
Це фільм про школу і для школярів?
Як ви познайомилися з романом "Географ глобус пропив"?
Географ глобус пропив" - це абсолютно російська історія?
Міг би такий фільм з'явитися в Голлівуді?
Вас це не зупинило?
Чи є такі моменти, які Хабенського не вдалися?
Як вона знімалася?
Це натурні зйомки?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация