Рибаков Юлій Андрійович. Про художника. біографія

Художник, політик, правозахисник, колишній депутат Державної Думи РФ, засновник журналу «Терра інкогніта», колишній політв'язень, член громадської комісії зі збереження спадщини академіка Сахарова ... Іпостасі Юлія Рибакова численні. Найімовірніше, саме місце його народження багато в чому визначило майбутній шлях: Рибаков народився в 1946 році в Кемеровській області в таборі для політв'язнів. Його сім'я - потомствені морські офіцери - була репресована і вислана з Ленінграда. Юлій Рибаков в ранньому віці почав займатися мистецтвом: він закінчив художню школу і художнє училище, після чого вступив до Ленінградського інституту живопису, скульптури та архітектури імені І. Ю. Рєпіна. В юності освоїв безліч професій: в Російському і Етнографічному музеї працював кочегаром, лісорубом, реставратором, у Всеросійському алюмінієво-магнієвому інституті - інженером будівельного відділу, в Ленінградському театрі опери та балету ім. С. М. Кірова - бутафором.

З 1975 року Юлій Рибаков став активним учасником неофіційною мистецькому житті. На цей рік відносяться і його вступ у Товариство експериментальних виставок, і участь у відомій виставці в ДК «Невський», що стала одним з перших оглядів ленінградського нонконформізму. Інтереси Юлія Рибакова були ширше суто художніх: з середини 70-х років він також брав активну участь в діяльності дисидентського руху. Широкої популярності набула проведена ним спільно з художником Олегом Волковим акція 3 серпня 1976 року на стіні Государєва бастіону Петропавлівської фортеці з'явилася величезна (понад 40 метрів в довжину і майже 1,2 метра у висоту) напис «Ви розпинаєте свободу, але душа людини не знає оков! ». Цей сміливий виклик став, по суті, першим прецедентом появи політичного висловлювання в публічному просторі Радянського Союзу. За сукупністю причин (зіграло свою роль участь в поширенні творів Солженіцина і агітаційних листівок) Юлій Рибаков був засуджений на шість років за статтею 70 КК СРСР «Антирадянська агітація і пропаганда». У 1982 році він повернувся в Ленінград. Подальша діяльність Рибакова пов'язана з політикою: протягом багатьох років був депутатом Державної Думи РФ, очолював партію «Демократична Росія», став ініціатором створення першої в СРСР комісії з прав людини ...

У музеї Ерарта зберігається робота Юлія Рибакова «Старший брат», в якій художник створює яскравий образ крихкості і беззахисності людського життя перед обличчям історичних катаклізмів.

На перший погляд обриси придуманої Рибаковим конструкції нагадують мікроскоп: дбайливо укладене в гніздо з колючого дроту яйце знаходиться під пильним наглядом. У пам'яті спливає пояснює назву роботи фраза з роману Джорджа Оруелла «1984»: «СТАРШИЙ БРАТ ДИВИТЬСЯ НА ТЕБЕ». У згаданому романі ця фраза звертається до героя з численних розвішаних по всьому Лондону портретів тоталітарного лідера вигаданого Оруеллом держави. Але «Великий брат» (найчастіше англійське "big brother" переводять саме так) не тільки спостерігає: він готовий до дії. Штатив акуратно притримує револьвер. Курок, найімовірніше, зведений: усвідомлюючи всю небезпеку, якій загрожує володіння навіть мінімальним ступенем свободи, що забезпечується курком невзведенним, держава не допустить подібного ризику. Відповідь на питання про те, чи існує взагалі «Старший брат», завжди залишається без відповіді: в кінцевому рахунку, це виявляється просто не важливим. Для підтримки «життя» «Старшого брата» досить сліпої віри в нього і задушливої ​​атмосфери страху, яка пригнічує будь-які спроби людини вирватися з-під тотального диктату правлячої партії. Вирощене під цим диктатом суспільство, підкоряючись, відповідно до теорії Ханни Арендт, «банальності зла», зі спокійною готовністю стає тим самим гніздом з колючого дроту, що нагадує про терновому вінці Христа. Тоталітарна диктатура, прагнучи до видимого єдності, проводить незримі розділяють суспільство кордону. Чи не стають винятками і сім'ї: в такому суспільстві брат йде на брата, а маленька дочка доносить на батька. І нікого не здивує той факт, що в руці старшого брата може виявитися револьвер, спрямований на молодшого.

розкрити
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация