Річка Селенга. Монголія. Селенга

  1. РИБОЛОВНІ МІСЦЯ МОНГОЛІЇ РІКА СЕЛЕНГА

РИБОЛОВНІ МІСЦЯ МОНГОЛІЇ

РІКА СЕЛЕНГА

Селенга - річка в Монголії і Росії (Бурятія), утворюється злиттям річок Ідер і Мурен, впадає в озеро Байкал, утворюючи дельту площею 680 кв
Селенга - річка в Монголії і Росії (Бурятія), утворюється злиттям річок Ідер і Мурен, впадає в озеро Байкал, утворюючи дельту площею 680 кв.км (на Селенгу припадає приблизно половина річкових вод, що надходять в озеро). Існують різні версії походження назви річки Селенга: від бурятського кореня «Сел», який в перекладі означає «розлив, озеро»; від тунгуського «sele» або «селе», що як «залізо», а селенга - «залізний».
Довжина річки Селенга від витоку р. Ідер 1024 км (в тому числі 409 км нижньої течії в Росії). Загальна площа басейну Селенги становить 447060 км2, з них 281000 км2 (63%) знаходиться в Монголії і 166060 км2, (37%) в межах РФ.

Селенга є головною притокою оз. Байкал і південною частиною басейну цього озера. На території Монголії розташоване 2/3 площа водозбірного басейну Селенги, і формується водний стік в середньому 14,0-15,0 км3 в рік, що становить близько 45-50% обсягу сумарного стоку Селенги, що надходить в Байкал.
Водозбірна площа басейну Селенги має добре розвинену мережу гідрографії. За витік Селенги прийнято вважати річку Ідер-Гол. На території Монголії Селенга має ряд великих приток - Орхон , Егійн-Гол, Делгер-Мурен, Чулуут-Гол, пов'язані з Хангайскім і Хубсугулскім нагорьями, і річки Тола , Ероо, Хараа-Гол, що беруть початок на Хентейском нагір'я.
У басейні Селенги розташовані великі озера: Терхійн-Цаган- Нур , Пов'язане з р. Чулуут і має площу 61 км², і Угій-Нур площею 25 км², розташоване в степовій зоні долини р. Орхон.
Селенга має переважно рівнинний вигляд з чергуванням звужень (до 1-2 км) і котловінообразних розширень долини до 20-25 км, де вона часто ділиться на протоки. Водний режим характеризується низьким весняною повінню, дощовими паводками влітку і восени і зимова межень. Середня витрата води поблизу кордону Монголії і Росії 310 м³ / сек, в 127 км від гирла - 935 м³ / сек. Людство з листопада по квітень. Регулярне судноплавство до Сухе-Батора.
На Селенга розташовані - міста Сухе-Батор (Монголія), Улан-Уде і селище міського типу Селенгинск.

Дані по рибам басейну Селенги, отримані монгольськими і радянськими дослідниками в 1970-х - 1980-х роках узагальнені в двох колективних монографіях "Риби Монголії" (1983) і "Екологія та господарське значення риб МНР" (1985). Слід зазначити, що в цих дослідженнях не розглядалися малі заплавні озера і багато притоки басейну. З цих робіт слід, що в басейні Селенги в межах Монголії мешкає 19 видів риб.

Іхтіофауна верхів'їв річок приток Селенги (Хойд-Тамір-Гол, Бугсейн-Гол, Ідер-Гол, Делгер-Мурен-Гол, Тула-Гол, Ероо) була представлена ​​виключно видами сибірського реофільного комплексу. В її складі домінували голець, харіус сибірський, ленок, таймень і звичайний гольян. У середній течії основного русла Селенги і в середній течії Орхон в число домінантів поряд з щиповкою, гольцем, харіусом і Ленком входить ялець. Як субдоминантов виступають гольян та таймень. Видовий склад риб р. Тула-Гол і нижньої течії р.Орхон помітно відрізнявся від інших досліджених річок і ділянок. Перш за все, в ній повністю зникають представники лососеобразних, безсумнівними домінантами є ялець і карась. Як субдоминантов виступають щиповка, голець та щука. Аналогічна ситуація виявлена ​​нами в нижній течії річки Ероо-Гол. Більш того, в останній був відсутній навіть голець та до 90% іхтіофауни було представлено яльцем. Нижня станція на р.Орхон перебувала після впадання в Орхон р. Ханган, що протікає по промисловому регіону Erdenet, де ведуться розробки корисних копалин, а верхів'я і середня течія р. Ероо знаходяться в районі інтенсивного видобутку золота. Швидше за все, зниження видового різноманіття і випадання зі складу іхтіофауни на цих ділянках насамперед оксифільних видів реофіл викликано погіршенням гідрологічних і гідрохімічних умов, обумовлених антропогенним навантаженням.

ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ:
СТОРІНКИ ФОТОАЛЬБОМУ
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация