Річка Чусовая - найдовша річка Уралу, опис річки Чусовая

  1. річка Чусовая
  2. Легендарна Тридцятка, маршрут
  3. Похід по Криму - 22 маршрут
  4. Маршрути: гори - море

Річки, озера, моря, лісу, печери

річка Чусовая

Річка Чусовая - найдовша і найвідоміша річка Уралу, єдина, яка перетинає Уральські гори зі сходу на захід, беручи початок в Азії, а впадаючи в Каму вже в Європі. Назва річки, за однією версією, походить від слова «чуосі», що на мові комі означає «священна річка». Відповідно до іншої, воно являє собою похідне від комі-перм'яцького або удмуртского слова «Чусва», тобто «жвава вода». Саме під цим ім'ям річка вперше згадана в новгородських літописах в 1396 році. Деякі ж дослідники дотримуються думки, що більш точним перекладом з комі-перм'яцького буде «річка тіснин».

Протяжність Чусовой - майже 600 кілометрів, вона протікає по території Челябінської і Свердловській областей, а також Пермського краю. У Чусовой не менш 150 приток - як досить великих річок типу ревда, Качки, Кам'янки, так і численних струмків - і її басейн займає площу, рівну 42 000 квадратних кілометрів. На Чусовой розташовані Верхнемакаровское і Волчихинское водосховища (обидва в околицях Єкатеринбурга).

По берегах річки розташовано близько 70 невеликих сіл і сіл, в більшості своїй вони знаходяться в низинах в річки. Міст на Чусовой трохи, всі вони невеликі. Флора прилеглої до річки території багата: зустрічаються рідкісні рослини, багато з яких занесені в Червону книгу, дикі тварини - лосі, зайці, вовки, рисі, кабани, бурі ведмеді, куниці, білки, соболі, ондатри, бобри - і птиці, в тому числі гуси, качки, чаплі, тетеруки, рябчики. У річці багато риби, крім ляща, язя, щуки, зустрічаються такі цінні породи, як харіус і таймень.

У верхній течії річка досить широка, але дрібна, скель тут мало, зате багато приток, берега болотисті. Найцікавіша і часто відвідувана, звичайно, середня частина Чусовой. На цій ділянці річки більше 70 перекатів або, по-місцевому, переборовши, найбільшим з яких є Кашкінскій. Швидкість води на перекатах може досягати 25 км / год - в десять разів швидше, ніж в Камі. Схили річки тут стають схожі на каньйон, берега вкриті густими хвойними тайговими лісами, в руслі зустрічаються великі валуни. Особливою прикрасою середній частині річки є сотні мальовничих скель, чимало з них мають статус пам'яток природи. Споконвіку їх називають камінням і бійцями - колись про них часто билися барки під час весняного сплаву по Чусовой. Найчастіше у них химерні обриси, і кожен боєць має своє ім'я, іноді вельми поетичне: «Розбійник», «Чотири брати», «Журавлик" і т.п. Тому не дивно, що саме в середній течії Чусовой триває найпопулярніший на Уралі маршрут сплаву. У нижній течії русло річки знову розширюється, вона стає спокійною і перетворюється на величезний затока Камського водосховища. По берегах річки тут багато змішаних і листяних лісів.

Археологи знайшли на берегах Чусовой численні стоянки, могильники і святилища древнього людини, залишки посуду, посуду, прикрас, зброї - річка була населена тисячі років тому. В середні віки в верхній течії Чусовой жили башкири, в середньому - мансі (яких росіяни називали вогулів), а в нижньому - комі-пермяки. Все промишляли полюванням і риболовлею, благо, що річка завжди була щедра. Цілком можливо, що саме в гирлі Чусовой в кінці XIV століття сталася легендарна битва за Чулмандор, в ході якої комі-пермяки перемогли монгольських завойовників.

Росіяни заснували тут перше поселення в 1568 році. Саме звідси почав свій похід проти Сибірського ханства Єрмак. Після століть Чусовая стала головною транспортною артерією Уралу - по ній сплавляли залізо зі знаменитих уральських заводів Демидових, Строганових, Голіциних та інших. Щовесни з усіх 18 пристаней караван з декількох сотень барок вирушав вниз по річці, незважаючи на небезпеку такої подорожі - важко навантажені суду налітали на скелі-бійці, розбивалися, люди гинули в неспокійних водах норовливої ​​річки. Але після будівництва Гірничозаводський залізниці в 1878 році Чусовая втратила своє транспортне значення, і в XX столітті по ній сплавляли тільки ліс, який рубали спец-переселенці - кілька десятків їх селищ з'явилося на берегах річки в середині століття. Були тут і табори ГУЛАГу.

Чусовая описана в книгах Д.Н. Мамина-Сибіряка і Ф.М. Решетнікова, а також у відомих романах А.В. Іванова «Золото бунту» і «Серце Парми». Тут знімалися багато радянські фільми, в тому числі «Волга-Волга» і «Угрюм-ріка», а в 2009 році Чусовая стала місцем зйомок окремих епізодів документального фільму «Хребет Росії». Вже більше півстоліття Чусовая є одним з найпопулярніших туристичних маршрутів Уралу - і велику роль в цьому відіграють транспортна доступність річки, простота сплавних маршрутів, неймовірна краса природи, сотні пам'яток і багата історія річки, унікальний статус якої був відзначений в 2004 році створенням природного парку « річка Чусовая ».

Автор: Коробеннікова Юлія

Назад в розділ

Легендарна Тридцятка, маршрут

Через гори до моря з легким рюкзаком. Маршрут 30 проходить через знаменитий Фішт - це один з найграндіозніших і значущих пам'яток природи Росії, найближчі до Москви високі гори. Туристи нічого проходять всі ландшафтні та кліматичні зони країни від передгір'їв до субтропіків, ночівлі в притулках.

Похід по Криму - 22 маршрут

З Бахчисарая в Ялту - такої щільності туристичних об'єктів, як в Бахчисарайському районі, немає ніде в світі! Вас чекають гори і море, рідкісні ландшафти і печерні міста, озера і водоспади, таємниці природи і загадки історії, відкриття і дух пригод ... Гірський туризм тут зовсім не складний, але будь-яка стежка дивує.

Гірський туризм тут зовсім не складний, але будь-яка стежка дивує

Маршрути: гори - море

Адигеї, Крим. Вас чекають гори, водоспади, різнотрав'я альпійських лугів, цілюще гірське повітря, абсолютна тиша, снежники в середині літа, дзюрчання гірських струмків і річок, приголомшливі ландшафти, пісні біля вогнищ, дух романтики і пригод, вітер свободи! А в кінці маршруту ласкаві хвилі Чорного моря.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация