Річка всього мого життя | Блог користувача Малек | Рибалка.com - соціальна мережа рибалок і мисливців

У житті кожної людини є моменти які йому запам'яталися найбільше і які засідають в пам'яті як осколок в серці і постійно турбують його і всю душу. Вони можуть бути як хорошими, так і поганими, але хто поганий згадає, тому око геть, з цього буду про хороше. Як правило всі наші спогади зводяться до сприйняття самого позитивного події і обстановки або місця, в якому ці події відбувалися. Саме тому ми, потрапляючи в це місце, знову і знову проживаємо заново наші почуття і позитивні емоції. Для кожного рибалки - це той самий улюблений водойму, в якому він знає кожен горбок, кожну ямку, кожну коряжку і з якого почався його рибальський шлях.

Так і я, тимчасово не маючи можливості в повному обсязі займатися улюбленим хобі (на увазі поповнення в родині) і в проміжках між сном і годуванням мого сина, сумуючи за риболовлею, згадую колишні виїзди на гаряче мною улюблену річку Дністер.

Так і я, тимчасово не маючи можливості в повному обсязі займатися улюбленим хобі (на увазі поповнення в родині) і в проміжках між сном і годуванням мого сина, сумуючи за риболовлею, згадую колишні виїзди на гаряче мною улюблену річку Дністер

Красу і велич цієї річки важко переоцінити, тому що, опиняючись на березі Дністра, ти залишаєш всі свої проблеми і турботи десь там в інший, мирського життя. А тут спокій, благодать і маленький рай на землі.

А тут спокій, благодать і маленький рай на землі

Потрапивши вперше на береги цієї благодатної річки, я був заворожений і повалять настільки неймовірною гармонією, якої Бог наділив ці місця.

Потрапивши вперше на береги цієї благодатної річки, я був заворожений і повалять настільки неймовірною гармонією, якої Бог наділив ці місця

Це гористий каньйон рясно порослий, як правило, по лівому, більш крутому березі змішаним лісом, переважно грабом і буком, а по правому, більш пологому, переважно сосною (що стосується місцевості, в якій доводилося бувати мені).

Десятки тисяч рослин і тварин, часом зовсім невідомих мені, які в надлишку доповнюють один одного і гармоніюють між собою.

Завдяки каньйону біля річки створюється повна ілюзія того що ти за тисячі кілометрів від цивілізації і не залишається іншого виходу, як тільки насолоджуватися відпочинком, ловити рибу, вихоплювати будь-який момент перебування в цьому місці з вселенських годин. Мені хочеться, щоб всі полюбили цю прекрасну річку, як люблю її я. І хоча б раз побували на Дністрі і доторкнувся до цієї пишноти, бо хто хоч раз побував в цих благодатних місцях, той назавжди захворює днестроманіей і прагнути знову і знову, будь-що це не стало знову повернутися туди.

І хоча б раз побували на Дністрі і доторкнувся до цієї пишноти, бо хто хоч раз побував в цих благодатних місцях, той назавжди захворює днестроманіей і прагнути знову і знову, будь-що це не стало знову повернутися туди

Хочу продовжити свою розповідь про Дністрі деякою інформацією, яку я почерпнув з особистого досвіду і різних джерел всесвітньої мережі.

Сучасна назва Дністра веде свій початок з Київської Русі і означає "бистра вода". Стародавні греки називали ріку Тіріс, а ще пізніше Тірас. У римлян вона відома під назвою Данастріс, Данаструс. У турків - Турла.

Долина річки була заселена людьми ще з давніх часів. У заплаві лівого берега Дністра біля села Лука Врублівецька збереглися залишки однієї з найдавніших в Україні стоянок раннього палеоліту (300 тис. Років тому). Нині долина річки, досить щільно заселена, а прибережні села потопають в садках (яблуня, груша, слива, черешня, волоський горіх).

На берегах річки і в навколишніх селах зустрічаються пам'ятники культури різних населяли долину Дністра (церкви, костели, монастирі, палаци, руїни замків і фортець). В долині річки і в прибережних скелях чимало печер, деякі з них служили для житла і відправлення служби монахам скельних монастирів.

В долині річки і в прибережних скелях чимало печер, деякі з них служили для житла і відправлення служби монахам скельних монастирів

З незапам'ятних часів Дністер служив жвавим водним шляхом для вивезення товарів, вироблених в ПОДНІСТРОВСЬКИХ краї. Ще Геродот згадує про річку Тірас (стародавня назва Дністра) і про що знаходилася в його гирлах колонії Тіра, яка постачала місцевими продуктами стародавню Грецію. Джерела, що датуються I ст.н.е. вказують на дароване жителям Тіри право безмитного провезення товарів.

Пізніше, в XII столітті, руські літописи вказують на існування в гирлах Тираса колонії Білгород, що виникла на місці грецького поліса Тіра. З цього ж часу на Дністрі посилюється торгове вплив генуезців. Вони засновують на річці ряд факторій, для захисту яких влаштовують фортеці в Бендерах, Сороках (древній Ольхіон), Хотині та Бєлгороді, залишки яких також збереглися до теперішнього часу. Найбільш важливим генуезьким торговим пунктом став Білгород (італ. Монкастро, молд. Четатя Албе), який був захищений земляним валом і перетворений у фортецю. Генуї приписується введення на Дністрі, для сплаву вантажів, типу судна, відомого під назвою галери (представляє собою прямокутний ящик) вантажопідйомністю 12 тонн. Незначна осаду дозволяла галер проходити навіть самі мілководні дністровські ділянки.

Зараз Дністер найбільша річка Західної України і Молдови, в межах яких знаходиться основна частина водозбору (лише невелику ділянку верхів'я лівої притоки річки Стрвяж розташований в Польщі). Довжина української ділянки річки становить 705 км (за іншими даними - 925 км). Площа басейну становить 72100 км2, довжина - 1 362 км, а середній нахил русла - 56 см / км. Басейн Дністра включає понад 550 річок. У чесності, такі річки Карпат, як Стрий, Свіча, Лімниця, Бистриця, річки Поділля - Збруч (довжина - 244 км), Серет (242 км), Смотрич (169 км), Мурафа (162 км), Стрипа (147 км) , Ушиця (122 км), Жванчик (106 км), Коропець та Русава (по 78 км). Між басейнами Дунаю і Дністра, а також між Дністром і Південним Бугом протікає близько 70 річок. Найбільші з них - Куяльник і Тилигул, що впадають в лимани. Досить значна довжина річки, що бере початок в Українських Карпатах, визначає значну різноманітність її фізико-географічних характеристик.

Дністер бере початок на схилах Українських Карпат на висоті 760 м і перші кілька кілометрів представляє невеличке в'юнкий по лісі струмок. У першого на річці водного поста Стрілки - це вже досить значний потік шириною 10-15 м і глибиною до півметра. Нижче Старого Самбора Дністер виходить з гірської місцевості і набуває рис передгірної річки з руслом 30-метрової ширини і майже метрової глибини.

Дністер стоїть осібно серед річок великої Східно-Європейської платформи від Карпат до Уральського хребта. Прокладаючи собі шлях до Чорного моря між східним схилом Карпат і Подільської височиною, Дністер на протязі майже 1000 км тече в мальовничій каньйоноподібній долині зі скелястими берегами, порослими широколистяними лісами південного типу (дуб, граб, в'яз, кизил). Долина річки досить щільно заселена, а прибережні села потопають в садках (яблуня, груша, слива, черешня, волоський горіх).

У верхній течії річка тече по плоскогір'я в невисоких, порослих вербами глинистих берегах, деколи утворюючи острови; вода каламутна, часті мілині, ширина Дністра тут 25 - 30 м, протягом повільне, зустрічаються мілководні перекати. За першим великим лівою притокою Дністра (річкою Стрвяж), вниз за течією починається Верхньодністровських низовина, витягується широкою смугою переважно по правому березі долини. Перед впаданням найбільш повноводого притоки річки Стрий ширина Дністра становить 60-65 м. Нижче за течією Дністер приймає великі карпатські притоки Ломница і Бистриця, що доповнюються кількома лівими притоками (Гнила і Золота Липи) і його ширина сягає ста метрів і триметрової глибини.

Поступово далі за течією Дністра підвищується спочатку лівий, а потім і правий берег річки, русло стає кам'янистим, течія посилюється. Далі долина Дністра звужується до - 50-100 м. І з'являються високі скелясті береги, які поросли листяними лісами і кущами. На ріці Дністер гори підходять так близько до ріки, що утворюють каньйон, руслом якого тече ріка, з-під скал витікають численні джерела. Потоки в деяких місцях зриваються з кручі просто в річку утворюючи мальовничі водоспади. Окремі частини скал нагадують швейцарський сир, весь в дірках від виходів печер і гротів.

Окремі частини скал нагадують швейцарський сир, весь в дірках від виходів печер і гротів

На схід від Івано-Франківська Дністер залишає Передкарпаття і його основними притоками стають річки Поділля (найбільші - Серет і Збруч). Характерною особливістю цієї ділянки є високі, часом обривисті берега долини, часто перевищують 100 м. На подільському ділянці річки розташоване Дністровське водосховище, витягнуте в довжину майже на 200 км.

Нижче за течією долина Дністра збільшується вшир і по руслу (звичайна ширина 150-200 м, максимальна глибина - 8-10 м) тут проходить державний кордон з Молдовою. На її території на річці розташоване Дубоссарське водосховище, нижче греблі якого Дністер (ширина долини тут сягає 15-20 км) приймає останній великий приплив - Реут.

На її території на річці розташоване Дубоссарське водосховище, нижче греблі якого Дністер (ширина долини тут сягає 15-20 км) приймає останній великий приплив - Реут

Неподалік Кишинева Дністер набуває типово рівнинні риси, а про його гірському походження нагадує лише значна каламутність води. Ширина русла тут залишається подібною середній течії, глибина зростає до 15-16 м і кілька сповільнюється швидкість течії. В районі молдавського села Чобручі (неподалік від кордону з Україною), русло ділиться на два подібних по водності рукава. Правий, звивається безліччю добре розвинених меандров, рукав зберігає назву Дністер, а лівий (більш прямолінійний і повноводний) називається Турунчук. Велика частина межиріччя являє собою належить Україні масив плавнів. У Біляївки рукава Дністра зливаються в один, а нижче с. Маяки річка знову ділиться на два рукави (правий - Глибокий Турунчук і судноплавний, лівий - Дністер), що впадають в Дністровський лиман і утворюють невелику дельту.

Температурний режим Дністра, в якому важливу роль грає гірське походження річки, по його довжині має значні відмінності і вода у верхній течії ніколи не буває дуже теплою. В останні десятиліття важливі зміни привніс антропогенний фактор, перш за все, створення Дністровського водосховища. Його значна глибина, що досягає 50 м, а також скидання води з великих глибин, зумовлюють значні зміни температури в нижній течії.

В окремі роки (особливо навесні) температура води може дуже відрізнятися від середніх багаторічних значень. Зокрема, в Маяках середня місячна температура води в квітні в залежності від року змінюється від + 6,6 ° С до + 13,2 ° С. Температура в річці трохи вище температури повітря, що пояснюється фізичними властивостями води і її перемішуванням в річці.

У верхній течії Дністра найбільш численними рибами є форель, харіус, головень, підуст, вусань, белоглазка, рідше зустрічаються плотва, вирезуб, ялець, жерех, ян, піскар, бистрянка, уклейка, лящ, рибець, сазан, голець, окунь, йорж, носар, дуже рідко - стерлядь, язь, сом, судак, чоп, подкаменщик, бички. У заплавних водоймах часто виявляються щука, плітка, верховодка, карась, лин та ін.

У заплавних водоймах часто виявляються щука, плітка, верховодка, карась, лин та ін

У середній течії переважають вирезуб, головень, жерех, підуст, піскар, вусань, уклейка, щиповка, сом, бички, чоп, густера, лящ, белоглазка, рибець, окунь, плотва, краснопірка, судак менш численні - щука, ялець, гольян, і найбільш нечисленні - стерлядь, верхівка, бистрянка, йорж і минь. У заплавних водоймах Дністра найбільш часто зустрічаються лин, піскар, карась, короп і в'юн, рідше - Голян і уклейка.

У заплавних водоймах Дністра найбільш часто зустрічаються лин, піскар, карась, короп і в'юн, рідше - Голян і уклейка

Частина мешкають в Дністровському лимані риб належить до морських. Вони зустрічаються, як правило, в південній частині лиману, що має найбільший зв'язок з морем: кефаль, глоса, сарган, анчоус, луфарь, морський карась і ін. Як лиман, так і річку відвідують прохідні риби - осетер, севрюга, білуга, оселедець, вугор, але в невеликій кількості, а також солоновато-водні риби - переважно бички, тюлька, пузанок, перкарина. Прісноводні риби найбільш численні в лимані і особливо в нижній течії Дністра: умбра, плотва, вирезуб, язь, головень, ялець, краснопірка, жерех, верхівка, лин, підуст, піскар, вусань, уклейка, густера, лящ, белоглазка, рибець, чехоня , гірчак, карась, сазан, щиповка, в'юн, сом, колючка, судак, окунь, чоп, йорж, носар. З перерахованих видів в лимані відсутні язь, головень, ялець, верхівка, лин, підуст, в'юн і чоп; деякі види прісноводних бичків замінюються солоноватоводнимі.

Для любителів активного відпочинку з наметами є безліч прекрасних місць, де можна розбити табір і насолодитися риболовлею і відпочинком, що стосується Хмельницької області - це Устя, Сокіл, Рудківці, Пижовка, Березівка, Куражин, Вахнівці.

Для тих хто любить комфорт і хто звик спати на природі на пухових перинах для тих є ряд прекрасних баз відпочинку, наприклад: «Чайка» www.chaika.cv.ua , «Дністер» http://www.rasseika.com.ua/baza-dnestr.html , «Лагуна» http://www.poplawok.com , "Зелена миля" http://fishing-24.net/index.php/2010-10-21-07-43-20/363--lr , Приватний пансіонат «Пілігрим» http://www.doroga.ua/hotel/Khmeljnickaya/Surzhincy/Piligrim/98 приватний пансіонат «Сонячна долина» http://www.doroga.ua/hotel/Khmeljnickaya/Staraya_Ushica/Solnechnaya_dolina/2744 і ще трошки інформації хто цікавиться http://www.bukovina.biz.ua/news/9588 .

Ну і, звичайно ж, сплави по річці http://extreme-weekend.com.ua/dnestr-splav-2-day.html , А ще чудові печери, наприклад печера Оптимістична в місці злиття річок Дністер і Збруч http://kyzdrjam4ik.livejournal.com і багато іншого.

Ось така вона ріка Дністер для багатьох далека і незвідана, але що вам заважає її зазнати і переконатися що це все правда.

Всім удачі і нових звершень.

P. S. Фото на жаль не всі мої, а взяті з «павутини», але мені ж потрібно було показати всю красу цієї могутньої і прекрасної річки.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация