РІЧКИ ВЕЛИКІ зовсім не велика

У рубриці «Реферати» представлені роботи, які отримали високі оцінки на молодіжному форумі «Крок у майбутнє».

У сорока кілометрах від міста Кірова річка Вятка приймає справа приплив - річку Велику. Опинившись на її берегах, дивуєшся: міст через річку не перевищує в довжину 80 метрів, а ширина самого русла і того менше. Звідки ж узялася така «невідповідний» назва? Марія Фай, переможниця в номінації «Мовознавство», відзначена призом журналу «Наука і життя».

<

>

Як вважають деякі дослідники, назви річок вятського краю перенесені з новгородських і псковських земель в процесі колонізації. І дійсно, в цих областях налічується вісім річок і струмок з назвами «Велика» і «Велікуша». Але жодна з річок не може бути названа «Великої» по гідрологічним характеристикам. Лише дві найбільші з них зараховані до середніх за величиною, а інші ставляться до малих.

У той же час вісім з дев'яти «Великих» річок знаходяться на вододілах. Тут закінчувався водний шлях, і далі суду тягли волоком. В письмових джерелах є згадки принаймні про п'ять таких водно-волокових шляхах.

Щоб визначити походження назви «Велика», варто звернутися до давньої історії Північно-Заходу сучасної Росії. Тут здавна проживали племена балтів і фінів, а слов'янське плем'я кривичів з'явилося лише в VI столітті н. е. Можливо, сталося взаімозаімствованіе мов місцевого і прийшлого населення, тим більше що кривичі говорили на праславянском мовою, близькою до балтським прислівники.

Наприклад, праслов'янське слово «волочити» в балтійських мовах має форму «velko», родинне литовському «vilkti» і таким же латиської слову в аналогічному значенні. Давньоруська ж слово «великий» має аналоги в чеському (velky) і польському (wielki) мовами.

Логічно припустити, що первісна назва річки в нинішній Псковської області було «Velka» в значенні «волоковимі». Але в міру становлення Російської держави псковські землі втрачають зв'язок з балтським регіоном і стають прикордонними. У цих умовах головним у мотивуванні назви стає вже не функція (волок), а приналежність до держави. Річка з Волковим стає Великої, що охороняє російський кордон.

Отже, парадокс «Великих» річок в Передураллі може бути пояснений, з одного боку, колонізацією цих регіонів, що проходила з боку псковської і новгородської земель, і перенесенням сюди звичних назв і, з іншого боку, більш ранньої трансформацією назви псковської річки волоковимі, ​​що перетворилася в велику.

Звідки ж узялася така «невідповідний» назва?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация