Річкові БОГИ | Античні міфи про річках | Річка Океан в міфології | Тетія | Бог річки Ніл | Бог річки Тібр | Бик з людською головою

  1. Міфологічна річка Океан
  2. Атрибути річкових богів в античній міфології
  3. Античні боги річок Нілу і Тибру
  4. річки Франції

Міфологічна річка Океан. - Атрибути річкових богів в античній міфології. - Античні боги річок Нілу і Тибру. - Річки Франції.

Міфологічна річка Океан

У найдавніших міфологічних переказах античності земля є великий хвилеподібною долиною, що омивається з усіх боків найбільшої в світі рікою - Океаном, з якої беруть свій початок всі річки, струмки, моря і джерела.

З Океану ж піднімаються і сходять сонце, місяць і зірки і в нього ж заходять.

На віддалених берегах Океану живуть різні народи, як-то: кіммерійці, над країною яких сонце ніколи не світить, далі - амазонки, пігмеї і Атлас, що підтримує своїми могутніми плечима звід небесний, а на далекому Заході, де панує вічний морок, знаходиться гай Персефони і вхід в царство Плутона.

За словами одних давньогрецьких поетів, Океан - прабатько всіх богів, титанів і велетнів (міфічних Гігантів); за словами ж інших, Океан - син Урана і Геї, а дружина Океана - титаніди Тетія (Тефия). Тетія народила 3000 рік і 4000 Океанид.

Боги Олімпу відносяться до Океану з великою пошаною і піклуються про нього, але Океан не приймає ніякої участі в управлінні світом і не з'являється на бенкетах богів.

Атрибути річкових богів в античній міфології

Богам, які уособлюють річки, приносилися в античності багаті жертви, їм споруджували вівтарі і присвячували священні гаї.

Богам, які уособлюють річки, приносилися в античності багаті жертви, їм споруджували вівтарі і присвячували священні гаї

Бог річки Геласій в образі бика з людською головою. Монета давньогрецького міста Гела на півдні Сицилії, золота літра, початок V ст. до Р.Х. NB Про вплив міфологічних уявлень на граматичний рід назв річок в латині см .: Латинь: перше схиляння .

Так як вода оживляє і викликає до життя рослинність, то річковий бог вважався годувальником тієї країни, через яку річка протікала; часто бог річки вважався навіть царем тієї країни, - наприклад, Інах в Аргосі, батько прекрасної Іо.

Річкових богів зображували в античному мистецтві під різними образами, найчастіше у вигляді змії з людською головою, натякаючи цим на мінливість і блиск води, або ж у вигляді бика з людською головою, тому що бик був символом родючості і, крім того, своїм ревом нагадував рев хвиль.

Згодом річкових богів стали зображати у вигляді старих, увінчаних очеретами, якщо вони уособлювали великі річки, і у вигляді юнаків з водяними квітами, якщо це були боги річок і потічків.

Здебільшого античне мистецтво зображувало річкових богів спираються на урну, з якої виливається вода.

В руках у річкових богів найчастіше знаходиться ріг достатку; крім того, кожному з них присвячено або тварина, що живе на їх берегах, або риба, яка перебуває в їх водах.

Оселями річкових богів служать або дно річки, або прохолодні гроти, прикрашені морськими рослинами і раковинами.

Античні боги річок Нілу і Тибру

Зі збережених до наших днів античних статуй, що зображують річкових богів, вважаються найкрасивішими статуї Нілу і Тібру, відкриті в Римі в кінці XV-го століття.

Статуя Нілу знаходиться тепер у Ватикані; річковий бог зображений у вигляді старого з довгою бородою, Ніл напівлежить, в правій руці у нього сніп, а лівої Ніл спирається про сфінкса і тримає в ній ріг достатку; приріст води в 16 ліктів, необхідний для запліднення Єгипту, уособлюють 16 фігурок дітей, що грають навколо бога.

Не менш характерна і прекрасна антична статуя річкового бога Тібру, що знаходиться в музеї в Луврі: бог Тібру увінчаний лаврами, він тримає в одній руці кермо, символ судноплавних річок, а в іншій руці у персоніфікованого Тібру - ріг достатку, наповнений плодами; А при ньому лежить вовчиця, яка вигодувала Ромула і Рема.

річки Франції

Скульптори XVII-го століття дуже часто зображували уособлення річок, але майже завжди в групах. Так, в Версалі можна бачити кілька груп, які уособлюють річки Франції. В саду Тюїльрі знаходиться прекрасна група Косту «Сена і Марна». Жан Гужон зобразив на барельєфі річки Франції під виглядом молодих жінок, що сидять в човні.

Рубенс і Пуссен дуже часто вводили в свої картини образи, що втілюють річки.

На багатьох античних монетах річки зображені під виглядом бика з людською головою, як, наприклад, на давньогрецької монеті із зображенням сицилійської ріки Геласій.

© ЗАУМНІК.РУ, Єгор А. Полікарпов - наукова редактура, вчений коректура, оформлення, підбір ілюстрацій, додавання, пояснення, переклади з давньогрецької і латини; всі права збережені.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация