Рік служби. Перший досвід в ВМФ РФ. Стаття. Обговорення на LiveInternet

  1. передбачаючи ситуацію
  2. Ми знаємо: час розтяжне
  3. невикористані резерви
  4. Спасибі шефам
  5. Кожній спеціальності - окремий клас
  6. Нові «годічнікі» в строю
Бріз_Сергей всі записи автора

передбачаючи ситуацію

Ще до рішення на державному рівні про переведення військовослужбовців за призовом на річний термін служби в мене відбулася розмова з командиром флагмана ЧФ ГРКР «Москва» гвардії капітаном 1 рангу Ігорем Смоляков на цю тему. Тоді він назвав надвигавшуюся проблему однією з найсерйозніших, по-справжньому хвилюють всіх командирів кораблів. Виходить, ледь навчені матроса, а йому вже звільнятися пора. У зв'язку з цим постало питання про максимальне прискорення становлення молодих матросів, щоб збільшити їх ККД на кораблях.

«Це серйозне випробування для всіх командирів», - передбачив ситуацію господар ходового містка флагмана ЧФ.

Розуміло це і керівництво флоту. І не сиділо склавши руки, а шукало все можливі шляхи якнайшвидшого становлення молодих матросів. Були зроблені ряд заходів. Про одну з них, наприклад, сказав командувач ЧФ віце-адмірал Олександр Клецков, відповідаючи на питання журналістів під час проводів ГРКР «Москва» в Середземне море, до Мессіни:

«Раніше військові моряки служили три роки. Тепер перейшли на річну службу. Чи можна за цей короткий термін стати справжнім моряком? Моряком можна стати завжди, особливо, якщо з дитинства мрієш про це, - резюмував командувач, - важко за короткий термін придбати міцні навички в обслуговуванні складної бойової техніки і зброї. Флот набув певного досвіду підготовки моряків при переході з дворічного на півторарічний термін служби, отримав певний методичний досвід. Зараз в зв'язку з переходом на річний термін служби ми пішли від підготовки моряків деяких спеціальностей у навчальних загонах, скоротили час перебування молодих воїнів у флотському екіпажі ...

Зараз вчорашні призовники максимально швидко потрапляють на бойові кораблі, де їх навчання проходить на діючій техніці і зброю, в реальних умовах їх експлуатації ».

Ми знаємо: час розтяжне

Дійсно, заступник командира флотського екіпажу з виховної роботи капітан 2 рангу Павло Хара підтвердив, що нинішній заклик на річну службу і становлення призовників стали набагато динамічніше колишніх. І як тут не згадати слова поета:


Ми знаємо: час розтяжне,
Воно залежить від того,
Якого роду вмістом
Ви наповнюєте його.

- Раніше матросів для берегових частин ми готували протягом 30 діб, - говорить офіцер, - і 45 діб для служби на надводних кораблях. Це так званий курс молодого бійця, другий вид підготовки. Зараз програма загальновійськової підготовки складає всього два тижні. Ми не затримували людей у ​​флотському екіпажі. «Конвеєр» працював чітко і без упину, враховуючи буквально кожен день. Досить сказати, що в цьому наборі п'ять груп новобранців склали військову присягу, чого не було раніше.

Звичайно, це клопітно. Але зате тепер молодь не накопичується в екіпажі, чекаючи прибуття чергової партії призовників, а готується «порційно», у міру їх надходження. Прибула партія, відразу «включається таймер». Як кажуть, час пішло. Склали присягу - і відразу на кораблі. Дорогий кожен день. Сьогодні незмірно зросла ціна навчального часу. Це розуміють у флотському екіпажі.

Я був свідком, коли два десятка моряків відправлялися з мінної стінки на кораблі дивізії. В очікуванні катера вони отримали дозвіл на короткий перекур. Хтось затягнувся сигаретою, хтось підійшов до военторговскому ларьку. Перекур тривав недовго. Офіцер, який супроводжував молодих матросів, скористався паузою і почав розповідати їм про історію та традиції основного корабельного з'єднання ЧФ. Вони уважно слухали.

Час швидкоплинно. Часу на розкачку немає. Доріг не тільки кожен день служби, а й щогодини. І хто, як не офіцери краще за інших розуміють це. Тому і намагаються по максимуму наситити час служби моряків. З самого першого дня їх перебування в з'єднанні. До цього додам, що змінилося і час навчання в навчальному загоні. Якщо раніше в школі водолазів, наприклад, було два терміни навчання: 5 і 7 місяців (другий для водолазів-глибоководників), то тепер тільки п'ять. І тут важливо відзначити, що рік за призовом - це свого роду «пристрілка» для служби за контрактом. За цей час матрос отримує якийсь фундамент знань і досвіду, який в подальшому може нарощувати вже в якості професіонала. Року цілком достатньо, щоб визначитися з подальшим життєвим вибором. До речі, зараз у зв'язку із загальносвітовою фінансовою кризою, який грунтовно торкнувся і Росії, при зростанні числа безробітних досить багато виявляють бажання служити за контрактом.

невикористані резерви

Скорочені строки служби висувають до матросам підвищені вимоги. Дуже добре, коли призовник приходить на флот, вже маючи спеціальність, отриману в РОСТО. Причому не на папірці, не формально, а реально.

- Підвищилася якість підготовки в РОСТО в зв'язку з переходом на річну службу? - цікавлюся у офіцера управління бойової підготовки ЧФ підполковника Сергія Шатова, який курирує це питання.

- На жаль, ні, - констатує Сергій Олександрович, - такого поліпшення ми не спостерігаємо. Все залишилося на колишньому і часом невисокому рівні ...

Втім, це тема окремої розмови, і питання цей не в компетенції флоту. Здається, тут таїться чималий резерв для підвищення професійного рівня молодих воїнів.

Спасибі шефам

А ось неформальні і міцні шефські зв'язки, встановлені кораблями, сполуками і частинами з різними містами і регіонами Росії, - дійсно важлива складова якнайшвидшого становлення молодих воїнів. Адже це початковий відбір людей, горезвісного «людського матеріалу», який в результаті і визначає успіх будь-якої справи, настрій і згуртованість колективу, його професіоналізм.

Коли капітан 2 рангу хана став називати регіони Росії, які поповнюють ЧФ, я згадував кораблі і військові частини, які мають шефів. А таких - переважна більшість. Москва, Санкт-Петербург, Татарстан, Краснодарський край, Республіка Саха (Якутія), Башкирія, Мордовія, Самара, Білгород, Тамбов, Астрахань, Тюмень ... Адже це не тільки моральна і матеріальна підтримка військових колективів. Це серйозний відбір людей. Зв'язок з військкоматами названих регіонів вельми позитивно позначається на формуванні екіпажів кораблів і суден, насичує їх дисциплінованими, грамотними фахівцями, нерідко з вищою, незакінченою вищою або середньотехнічною освітою.

Причому такий зв'язок взаємовигідна, оскільки регіони після закінчення служби моряків за призовом отримують хороші, зміцнілі морально і фізично професійно підготовлені кадри.

Кожній спеціальності - окремий клас

Звичайно, професійне становлення молодих матросів в значній мірі залежить від рівня занять і тренувань за фахом.

Ну а що в цьому плані зроблено у флотському навчальному центрі, який замикається на управління бойової підготовки і де вчаться екіпажі бойових надводних кораблів і допоміжних суден флоту?

Виявляється, в «кузні» бойової майстерності теж не сиділи склавши руки. Як повідомив тимчасово виконуючий обов'язки начальника навчального центру ЧФ капітан 3 рангу Іван Биков, тут додатково обладнано декілька навчальних кабінетів. Тепер вони є за всіма основними військово-обліковими спеціальностями (ВУС). Скажімо, раніше в одному кабінеті навчали фахівців БЧ-3, тобто мінерів і торпедистів. Зброя у них, зрозуміло, різний. Зараз обладнали два кабінети: мінного і торпедного озброєння. І в цьому заслуга старшого мічмана Дмитра Інкалева, який ось уже шість років служить в навчальному центрі.

Така ж диференціація торкнулася і інших вус. Зрозуміло, наскільки різноманітно ракетно-артилерійське озброєння кораблів. Використовуються абсолютно різні комплекси і артилерійські установки. Тепер для ракетників обладнали три окремих класи. Це стало можливим завдяки тому, що навчальний центр отримав в своє розпорядження три ракетні установки, які були виведені з бойового складу після списання вислужили свій термін кораблів. Зараз в навчальному центрі думають над тим, як удосконалити клас артилерійської підготовки.

Нині навчальний центр має в своєму розпорядженні п'ятьма класами для навчання фахівців радіотехнічної служби, шістьма класами для підготовки фахівців електромеханічної служби. Є окремі кабінети для зв'язківців, сигнальників. У цьому заслуга старшого мічмана Олександра Долгих, який протягом багатьох років віддав службі в з'єднанні надводних кораблів ЧФ.

Така диференціація, зрозуміло, йде на користь студентів, бо дозволяє максимально конкретизувати підготовку фахівців. Вона важлива ще й тому, що забезпечує наочність і безпеку навчання. А ще - економічність. Адже одна справа - в навчальних цілях експлуатувати бойову техніку, що має, зрозуміло, свій обмежений ресурс, і інша справа - навчальна техніка. До того ж начальники кабінетів, як правило, володіють великим практичним досвідом, отриманим на кораблях, і методичною майстерністю, придбаним в навчальному центрі, яким вже не перший рік керує в минулому корабельний офіцер капітан 2 рангу Володимир Федорчук.

Нові «годічнікі» в строю

... Під час недавніх проводів ГРКР «Москва» на бойову службу в Середземне море командувач Чорноморським флотом віце-адмірал Олександр Клецков зазначив, що поряд з важливою міжнародною місією (неофіційний візит до італійського порту Мессіна) екіпажу крейсера належить вирішувати і звичайні для бойової служби завдання. Це вивчення і обслуговування свого завідування, несення ходових вахт у працюючих механізмів, придбання практичного досвіду. Це саме що ні на є швидке становлення молодих матросів.

Море, далекі походи - це найкраща школа професійної майстерності. Спочатку під наглядом і контролем молодших командирів, старших товаришів, а потім самостійно починають молоді матроси обслуговувати матеріальну частину.

ГРКР «Москва», як запевняв на урочистому мітингу в перший день походу його командир гвардії капітан 1 рангу Ігор Смоляк командування флоту і його ветеранів, з честю виконає поставлене перед ним завдання. І флагман флоту дійсно гідно представив Андріївський прапор як на просторах Середземного моря, так і в ході візиту до італійського порту Мессіна. 103 молодих матроса на самому початку походу були присвячені в гвардійці, давши клятву високо нести честь і гідність моряка-гвардійця. Далекий похід виявився дуже ефективний і насичений бойовим навчанням і тому став важливою віхою для становлення молодих матросів. Минуло двостороннє вчення між нашим крейсером і новітнім есмінцем УРО ВМС Італії «Андреа Доріа». Цілий ряд завдань крейсер виконав в одиночному плаванні.

Уже за цей порівняно нетривалий період бойової служби молоді воїни стали повноправними членами екіпажу, отримали допуск до самостійного несення вахт і обслуговування свого завідування. У числі кращих заступник командира крейсера з виховної роботи гвардії капітан 2 рангу Сергій Соломаха зазначив гвардії матросів сигнальника Кирила Овчинникова, старшого комендора Айзора Шуйханова і електрика сильного струму Тимофія Савченко. Ці матроси швидше за інших здали заліки на допуск до самостійного обслуговування свого завідування та внесли свою лепту в успішне вирішення всіх поставлених перед екіпажем завдань.

Звичайно, молодим матросам ще належить багато чого зробити для того, щоб стати справжніми фахівцями. Але початок покладено. На флагмані флоту не нарікають на стислі строки призову на військову службу. Тут шукають і знаходять шляхи якнайшвидшого становлення новачків в бойовому строю.

джерело:

, Автор: Володимир ПАСЯКІН. 25.03.09

Чи можна за цей короткий термін стати справжнім моряком?
Підвищилася якість підготовки в РОСТО в зв'язку з переходом на річну службу?
Ну а що в цьому плані зроблено у флотському навчальному центрі, який замикається на управління бойової підготовки і де вчаться екіпажі бойових надводних кораблів і допоміжних суден флоту?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация