Римський Пантеон - шедевр архітектури і нерозгадана загадка.



Пантеон (Рantheon) - знаменитий храм усіх богів в Римі, один із знакових пам'яток Вічного міста, що має всесвітнє значення, і одне з найзагадковіших споруд на нашій Планеті. Це найкращим чином збереглося архітектурне творіння Стародавнього Риму, символ величі Римської імперії.

Точно невідомо, коли і як був побудований Пантеон. Прийнято вважати, що його будівництво було закінчено до 126 року н.е. Такий висновок був зроблений на підставі вивчення документів, що збереглися шляхом логічних міркувань. Точних дат в документах немає. 2 століття нашої ери вважається періодом розквіту архітектури Стародавнього Риму, а Пантеон - вінцем творіння архітекторів того часу.

До початку VII століття Пантеон був язичницьким храмом Юпітера, Марса, Венери, Плутона, Нептуна, Сатурна і Меркурія. Тобто, має бути посвячене все-таки не всім богам, а тільки 7 обраним. У 608 році язичницький храм врятувало від знищення його перетворення в християнський. Церква Святої Марії і Мучеників (Santa Maria ad Martires) була освячена папою Боніфацієм. Назва храм отримав на честь мощей християнських мучеників, які були перенесені сюди з катакомб Рима. Іноді Пантеон називають ротондою Святої Марії (Santa Maria Rotonda).

Храм споруджено під час правління імператора Адріана на місці разрушившегося першого Пантеону. Перший храм був побудований в 27-25 роках до нашої ери за імператора Марка Віпсаній Агриппе і неодноразово страждав при пожежах, що виникали від ударів блискавки. Пантеон Агріппи був звернений на південь і мав прямокутну форму.

Будівельники нового Пантеону зберегли ім'я засновника на фронтоні будівлі. Латинський напис свідчить: «М. AGRIPPA LF COS TERTIVM FECIT »(Марк Агріппа, син Луція, обраний консулом в третій раз, спорудив це).

Нинішній Пантеон орієнтований на північ, а його розміри значно перевершують існуючий до нього храм. Спочатку споруда стояла на подіумі, до якого вели 8 ступенів. Але за безліч століть існування храму рівень грунту навколо підвищився, в результаті в наші дні храм розташований в неглибокій западині. До того ж, Пантеон варто в найнижчій точці Риму, яка періодично підтоплюється, але навіть це не зменшило міцності конструкції споруди ...

У 202 році, за часів правління Септимія Півночі і його сина Каракалли, римський Пантеон був відреставрований. На архітраві була викарбувано напис: «Імператор Цезар Луцій Септимій Север Пій Пертинакс Аравійський, Адіабенскій, Парфянський, найбільший, Великий понтифік, 10 раз трибун, 11 раз імператор, 3 рази консул, Батько вітчизни, проконсул, і Імператор Цезар Марк Аврелій Антонін Пій Фелікс Август, 5 раз трибун, консул, проконсул, Пантеон, пошкоджений часом, з усією ретельністю відновили ».

Конструкція Пантеону унікальна. Купол зі стінами цегляно-бетонної ротонди утворює єдину оболонку. Центрическая форма будівлі характерна для язичницьких храмів давньої Італії. Стіни ротонди мають товщину більше 6 метрів і встановлені на масивному фундаменті. Розміри діаметра купола і висоти ротонди однакові, тому внутрішній простір храму здатне вмістити повну сферу - ідеальну форму, що символізує образ Всесвіту. Бетонний півсферичний купол Пантеону має діаметр 43,5 метра і важить близько 5000 тонн. Купол покритий пластинами з позолоченої бронзи.

Достеменно ім'я архітектора, який побудував Пантеон, невідомо. Імовірно в будівництві храму брав участь Аполлодор з Дамаска - інженер, архітектор, конструктор і скульптор II століття н.е.

Секрет бетону, з якого зроблений купол Пантеону, загублений. Купол складається з кіл, які добре проглядаються на кессонірованний стелі. Раніше стелю був позолочений. Купол храму уособлює небесне склепіння, освітлюваний головним небесним світилом - Сонцем.

Ще один неймовірний факт про Пантеоні - його купол Неармовані !!! А товщина купола становить 1,2 метра!

Склад бетону різниться на різних рівнях. На нижніх поясах наповнювачем є травертинова крихта, а на верхніх - крихта туфу і легкої пемзи. Однак, бетон змінної твердості і щільності на початку нашої ери? Знаходяться дослідники, які вважають, що купол відливали інопланетяни, а сам Пантеон - не інакше, як потужний супермагнетрон. А римляни розповідають, що купол храму відливали на величезній купі сміття, насипаного всередині будівлі, що будується. Потім, сміття миттєво розтягнули прибрали мешканці міста, адже для швидкості збирання в нього підмішали золоті монети.

Сучасна наука заявляє, що термін життя бетону максимум 600 років, а цегляної кладки - і того менше. Немає жодного розумного пояснення того, як Пантеон варто вже 2000 років. Чимало дослідників вважають, що Пантеону набагато менше років, так як відомості в документах, що збереглися уривчасті, не простежується чітка лінія існування цього пам'ятника в віках ...

У центрі купола знаходиться «Око Пантеону» (окулюс) - круглий отвір діаметром 9 метрів. Через окулюс в храм проникає денне світло. Легенда свідчить, що отвір (Oculus) утворилося, коли в храмі почалася церковна меса. Злі сили не витримали звуків божественної літургії і терміново покинули Святе місце, зруйнувавши верхню частину купола. Взагалі, про легенди, які огортають Пантеон, можна написати не одну статтю! А якщо врахувати, скільки легенд придумано римлянами для залучення туристів, то вистачить і на книгу.

Є припущення, що храм Пантеон був сонячним годинником і одночасно астрономічною обсерваторією. Щороку в день літнього сонцестояння 21 червня в полудень сонце проходить через Око Пантеону і осяває променем світла всіх вхідних в головні двері храму. Між іншим, в стародавніх літописах стосовно Пантеону ніколи не використовувалося слово «aedes» (храм), а тільки просто «Пантеум». Також орієнтація будівлі на північ вкрай незвичайна для храму. Чи був Пантеон храмом насправді?

У Пантеоні передбачена спеціальна дренажна система для відводу дощової води. Підлога зроблена злегка опуклим під окулюс, вода стікає в стічні отвори, і далі йде в систему підземних стоків.

Вхід в Пантеон оформлений масивним портиком, прикрашеним двома рядами високих колон Корінфа. Висота колон 14 м, діаметр 1,5 метра, вага кожної - 60 тонн. Колони і фронтон Пантеону складені з великих кам'яних блоків, які вирубали в кар'єрах Єгипту. Доставка таких колон до місця будівництва навіть сьогодні, при наявності найпотужнішою техніки - неймовірно складне завдання.

Фронтон Пантеону раніше був прикрашений бронзовими фігурами, статуями і декоративними елементами, імовірно роботи Діогена Афінського. У 17 столітті все бронзові прикраси з фасаду були зняті і використані архітектором Берніні при будівництві базиліки Святого Петра за наказом Папи Урбана VIII. Був демонтований навіть бронзовий кесонна стеля портика, який потім переплавили.

У той же час Берніні за указом Папи, щоб надати храму більш християнський вид, побудував нагорі дві безглузді дзвіниці, прозвані римлянами «ослячі вуха Берніні». Вуха Дзвіниці спотворювали прикрашали Пантеон 200 років, потім їх знесли. Раніше, в 1270 році була спроба прилаштувати невелику дзвіницю зліва над портиком, але вона пізніше теж була зруйнована. Не терпить Пантеон додаткових прикрас ...

У просторі під трикутним фронтоном можна помітити отвори для кріплення декоративної бронзової обробки. Імовірно тут кріпився символ влади - бронзовий орел з розпростертими крилами, з дубовим вінком у дзьобі.

Внутрішнє оздоблення Пантеону добре збереглася. Пол і облицювання стін ротонди виконані різнобарвним мармуром. Неможливо повірити, що це оригінальна обробка ... Багато дослідників і не вірять!

Прямо під отвором купола розташовувався вівтар, на якому жертовних тварин піддавали вогню. Їдкий дим виходив через отвір в куполі.

Сім великих ніш, по черзі трапецієподібних і закруглених, були присвячені п'яти планет, відомих древнім римлянам, а також світилам - Сонцю і Місяцю.

Ніші відокремлені від центрального залу коринфськими колонами.

Раніше в Пантеоні знаходилися статуї семи найбільш шанованих богів римської міфології. Після перетворення язичницького храму в християнську церкву всі предмети, пов'язані з язичництвом, знищили.

Сьогодні в Пантеоні встановлені статуї Святого Анастасіо, Святий Агнес, Мадонни дель Какку, Святого Ерас, Святого Миколая, скульптура «Коронація Діви», а також групова скульптура Святої Анни і Пресвятої Богородиці. За наказом папи Климента XI в Пантеоні були споруджені вівтар і апсида. У 1840 році додали хор, спроектований Луїджі Полетті. У 1926 році під час реставраційних робіт Пантеон отримав орган. Його встановили за статуєю Святого Разія, зліва від головного вівтаря.

Стіни в нішах і капеллах розписані фресками.

В епоху Ренесансу в Пантеоні стали робити поховання відомих людей. Тут в тому числі знаходиться могила генія Відродження Рафаеля Санті. На його гробниці встановлена ​​статуя Мадонни і викарбувано напис: «Природа подбала про те, щоб забрати його з життя, оскільки боялася, що він перевершить її своїм мистецтвом». Поруч з могилою Рафаеля - похована його наречена Марія Біббієна.

Пантеон став першим давньоримським храмом, всередину якого могли входити не тільки жерці, а усі, хто хоче звернутися з молитвою до богів.

Храм Пантеон розташований в самому центрі Рима на площі Пьяцца-делла-Ротонда (Piazza-della-Rotonda). На протилежному боці площі колись знаходився Храм Нептуна. Розміри площі Пьяцца-делла-Ротонда складають близько 60 метрів з півночі на південь і 40 метрів із заходу на схід. Тут завжди багатолюдно, по периметру площі розташовані затишні (і дорогі) ресторанчики.

У центрі площі Пьяцца-делла-Ротонда знаходиться фонтан Пантеону і єгипетський обеліск із рожевого мармуру, вкритий ієрогліфами. Це один з двох обелісків, створених при фараоні Рамзесе II для храму бога Ра в Гелиополе. Вершину обеліска прикрашає бронзова зірка - один із символів гербового щита Папи Климента XI.

Фонтан Пантеону гарний і має дуже довгу історію змін по указам різних Пап. Я обов'язково напишу про це і детальніше сфотографую деталі фонтану в наступний раз.

Протягом усього свого існування Пантеон ніколи не закривався і завжди виконував функції храму. Відвідування було безкоштовним 2000 років, але з грудня цього року планується введення плати за вхід у розмірі 3 євро.

За образом і подобою Римського Пантеону було побудовано кілька храмів в різних місцях світу. Одна з таких копій знаходиться на Мальті в місті Моста. Храм Ротонда Моста (Mosta Dome) - один з найбільших соборів світу.

Однак, бетон змінної твердості і щільності на початку нашої ери?
Чи був Пантеон храмом насправді?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация