Римський Форум в Римі: історія, квитки, години роботи і як дістатися

  1. Так буде Рим і Форум
  2. Римський Форум: уламки колишньої величі, що дійшли до наших днів
  3. курія
  4. Коміціум
  5. Чорний камінь
  6. Золота Миля і Пуп Землі
  7. Храми Римського форуму
  8. базиліки
  9. тріумфальні арки
  10. інші споруди
  11. Адреса і як дістатися
  12. Години роботи
  13. Квитки на Римський Форум
  14. Екскурсії на Форум і в Колізей
  15. Пошта для Лели:

BlogoItaliano вже згадував побіжно і про Римському Форумі і про пагорбі Палатин, на схилах якого колись розташовувалися палаци імператорів. Однак ця тема далеко не вичерпана, і ми вирішили повернутися до неї більш детально. З цієї статті Ви дізнаєтесь про історію та найцікавіших спорудах Римського Форуму, його годиннику роботи, квитках і як краще організувати свої відвідини.

Корисна порада: Перед відвідуванням рекомендуємо встановити собі корисний аудіогід по Римському Форуму для iPhone [посилання] . Він допоможе Вам зорієнтуватися на території археологічного комплексу, обійти його головні місця, дізнатися їх історію і призначення.

На карті в аудіогід вже відзначені всі важливі об'єкти, GPS допоможе легко орієнтуватися, а аудіо розповіді працюють навіть без інтернету. Перші 5 точок можна прослухати безкоштовно, а вся екскурсія з 35 об'єктів по території Форуму, Колізею і Палатіна обійдеться всього в 5 Євро. Це набагато дешевше навіть самих бюджетних екскурсій. Завантажити додаток на свій iPhone можна тут .

Зміст статті
1. Так буде Рим і Форум
2. Римський Форум: уламки колишньої величі, що дійшли до наших днів
курія
Коміціум
Чорний камінь
Золота Миля і Пуп Землі
Храми Римського форуму
базиліки
тріумфальні арки
інші споруди
3. Адреса і як дістатися
4. Години роботи
5. Квитки на Римський Форум
6. Екскурсії на Форум і в Колізей

Так буде Рим і Форум

Лінгвісти досі вагаються з відповіддю на питання про походження слова «форум». За однією з версій, воно походить від латинського іменника fores - двері і прислівники foris і foras, що означає «зовні».

Справа в тому, що раніше базарні площі - а Римський Форум спочатку їй і був - розташовувалися за міськими стінами. Тобто «зовні», за «дверима». Та й що таке місто в розумінні древніх? Кілька житлових і адміністративних будівель і храм за кам'яною огорожею, яка замикається на ніч.

Вдень же все життя зосереджувалася на ринковій площі, куди вільно допускалися вирішили щось продати або купити чужинці. Таким чином, форум - це місце для торгівлі, розмов, дискусій.

Таким чином, форум - це місце для торгівлі, розмов, дискусій

Римський Форум в античні часи був місцем торгівлі і дискусій

Але спочатку ніякого форуму не було, а було топке болото між декількома пагорбами, на яких потім і розкинеться Рим, в тому числі Палатином і Капітолієм. По периметру трясовини, в нижній частині пагорбів, ще в VIII ст. до н.е. вироблялися поховання.

Тільки через 2 століття після легендарного заснування Риму (в 753 г до н.е.) болото осушили. Для стічних вод були споруджені канави, почалося і будівництво великої дренажної системи, що отримала назву Великий клоаки. Варто зазначити, що антична каналізація, якій понад півтора тисячоліття, відмінно справляється з відведенням води і до цього дня.

Утворену величезний майданчик засипали і почали забудовувати, спочатку торговими рядами і святилищами Вести, Сатурна, Вулкана, а незабаром і адміністративними і громадськими будівлями - так і виник Римський Форум, без якого уявити собі сьогодні італійську столицю, та й, мабуть, всю історію стародавнього світу , неможливо.

Римський Форум: уламки колишньої величі, що дійшли до наших днів

Будівництво на території Римського Форуму йшло постійно: одні будівлі змінювали інші. Причому з різних причин: через пожежі, набігів недружніх племен або в результаті накладеного сенатом так званого «прокляття пам'яті».

Пам'ять проклинати точно так же, як часом і в наші часи: руйнувалися пам'ятки і палаци, накладався сувора заборона на згадування імені державного зрадника в будь-якому контексті. Так, кінна статуя Домициана, яка стояла посередині Римського Форуму, після смерті цього неоднозначного імператора була демонтована.

До наших днів на форумі збереглося небагато

Мало хто споруди Римського форуму вдалося зберегти до наших днів. Аж до 1860 року місцеві жителі розтягували камені величних храмів на власні потреби, а в колись процвітаючому економічному центрі міста пасли стада кіз і корів.

курія

Єдине найбільш збережена будівля це Курія - місце засідань Сенату Римської Імперії. Однак, це всього лише реконструйована копія древнього будови. За часів Муссоліні Курію значно зменшили. Всередині з часів античності збереглися лише значні кам'яні підлоги.

Всередині з часів античності збереглися лише значні кам'яні підлоги

Курія - єдине відновлене будівлю Римського форуму

До наших днів дійшли і рельєфні ростри (фігури з захоплених кораблів супротивників), які встановлювали на трибунах для ораторів.

Коміціум

Поруч з Курією розташовувався коміціум - відкрите місце для проведення зборів. Згодом коміціум забудовували все нові храми і базиліки, поки не залишився невелику ділянку, відокремлений від Курії великим чорним каменем.

Згодом коміціум забудовували все нові храми і базиліки, поки не залишився невелику ділянку, відокремлений від Курії великим чорним каменем

Чорний камінь (з лат. Lapis Niger) за легендою вказує на місце поховання Ромула - засновника Риму

Чорний камінь

Чорний камінь - ще одна визначна пам'ятка Римського форуму. За переказами саме тут, під каменем, був похований Ромул - один із засновників Вічного міста.

Золота Миля і Пуп Землі

Привертають увагу туристів на форумі і Золота миля, що служила точкою відліку всіх римських доріг і відстаней, і Пуп Землі, який згідно античним переказами і вірувань допомагав встановлювати зв'язки з підземними силами.

Привертають увагу туристів на форумі і Золота миля, що служила точкою відліку всіх римських доріг і відстаней, і Пуп Землі, який згідно античним переказами і вірувань допомагав встановлювати зв'язки з підземними силами

Знаменитий Пуп Землі в Римському форумі

Храми Римського форуму

Колись величні храми давнини дійшли до наших днів в жалюгідному стані, більшість з них зараз - лише пара-трійка колон, встановлених на древньому фундаменті.

Таким постає знаменитий храм Вести, давньоримської богині сімейного вогнища, покровительки вогню. На честь богині в храмі завжди горів вогонь. Підтримували його жриці храму - весталки - дівчинки зі знатних родин.

храм Вести

Зліва від храму Вести розташовувався не менше величний храм Антоніна Фаустини, побудований імператором Антоніном в пам'ять про передчасно пішла дружині Фаустині в 141 р н.е. Його практично повністю розібрали на каміння, ось тільки всі спроби звалити величні колони виявилися марними.

Пізніше, в XI столітті католицькі священики використовували підставу і стародавні колони для побудови нового храму на честь Святого Лаврентія. Саме цей факт сприяв збереженню колонади в рамках романської базиліки.

Колони залишилися і від храму Сатурна, і від храму Диоскуров. Останній - довгий час вважався одним із значущих святих місць Риму. Він був побудований на честь богів Кастора і Поллукса, покровителів коней і вершників, помічників у військових баталіях.

Цікавим є той факт, що напіврозібраний храм Диоскуров за часів правління Калігули служив головним входом до палацу імператора. Саме так правитель, чиє ім'я стало прозивним, вирішив ще раз підкреслити своє божественне походження.

Саме так правитель, чиє ім'я стало прозивним, вирішив ще раз підкреслити своє божественне походження

Храм Діоскурів за часів Калігули був входом в імператорський палац

Ще одним значущим спорудою Стародавнього Риму вважався храм покровительки Риму богинь Венери і Роми. Гігантська споруда 145-метрової довжини і 100-метрової ширини було побудовано за розпорядженням імператора Адріана в II в. н.е.

Вражала не тільки масштабність, але і незвичність споруди: два купола (Целле) святилища розташовувалися один навпроти одного. Східна целла збереглася до наших днів, так як довгий час служила частиною більш пізньої церкви Санта Франческа Романа.

Східна целла збереглася до наших днів, так як довгий час служила частиною більш пізньої церкви Санта Франческа Романа

Арака Тита з'явилася на Форумі після взяття Єрусалиму

У південно-східній частині форуму, на місці спалення тіла убитого Юлія Цезаря в I в. н.е. був побудований ще один храм в його честь - храм Цезаря. Юлій Цезар став другим обожненим римлянином в історії Римської Імперії, після засновника міста Ромула.

30 років по тому на форумі з'явився і храм на честь імператора Веспасіана, від якого до наших днів дійшли лише руїни. У руїнах можна побачити і останній, що зберігся до наших днів храм Конкордії, римської богині згоди і примирення, побудований в IV ст.

базиліки

У стінах Римського форуму збереглися три базиліки початку нової ери. Найбільша - базиліка Максенція і Костянтина служила не тільки храмом, а й місцем засідання міської ради, і майданчиком для проведення Олімпійських ігор. У базиліці Юлія збирався римський сенат і проводилися судові процеси, а в базиліці Емілія знаходився ринок, суд і місце для проведення цивільних зборів. На жаль, зараз ми можемо тільки уявляти, як виглядали ці величні храми.

На жаль, зараз ми можемо тільки уявляти, як виглядали ці величні храми

Базиліка Максенція - саме значне спорудження Римського форуму

тріумфальні арки

Непогано збереглися Тріумфальні арки Тита, Тіберія і Септимія Півночі. Особливу популярність арки здобули у молодят. У Римі вірять, якщо в урочистий весільний день проїхати по Віа Грегоріо уздовж античних арок, сімейне життя буде довгим і щасливим.

інші споруди

Серед інших збереглася на форумі і руїни Регії, що служила місцем перебування Верховного понтифіка, і Табуларий, де розміщувався державний архів Римської Імперії, і найдавніша в священному місті Мамертинська в'язниця, в якій за переказами провели останні дні апостоли Петро і Павло.

Серед інших збереглася на форумі і руїни Регії, що служила місцем перебування Верховного понтифіка, і Табуларий, де розміщувався державний архів Римської Імперії, і найдавніша в священному місті Мамертинська в'язниця, в якій за переказами провели останні дні апостоли Петро і Павло

У Табуларія (на задньому плані з вежею) розміщувався архів Римської Імперії

Останнім доповненням до історичного ансамблю стала колона Фоки, зведена в 608 році на честь візантійського імператора Фоки.

Адреса і як дістатися

Адреса: Римський форум розташований недалеко від Колізею за адресою Via della Salara Vecchia, 5/6, 00186 Roma

Дістатися сюди можна:

  • на метро - лінія В, станція Colloseo;
  • міськими автобусами маршрутів 60, 75, 84, 85, 87, 117, 175, 271, 571, 810, 850;
  • на таксі.

Години роботи

Римський форум відкритий щодня, крім великих свят 1 січня, 1 травня і 25 грудня. Час роботи залежить від пори року:

  • 8: 30-16: 30 з останньої неділі жовтня по 15 лютого;
  • 8: 30-17: 00 з 16 лютого по 15 березня;
  • 8: 30-17: 30 з 16 березня по останню суботу березня;
  • 8: 30-19: 15 з останньої неділі березня по 31 серпня;
  • 8: 30-19: 00 з 1 по 30 вересня;
  • 8: 30-18: 30 з 1 жовтня по останню суботу жовтня.

Каси закриваються за годину до закриття форуму.

Квитки на Римський Форум

Як і інші головні визначні пам'ятки Рима, Форум не відчуває нестачі в відвідувачів. Охочих потрапити сюди повно і взимку і влітку. Ситуацію дещо спрощує той факт, що квитки на Форум, Палатин і в Колізей єдині. Тобто, по одному квитку Ви можете відвідати всі 3 пам'ятки.

Починати огляд найкраще саме з Форуму. Як правило, черги в касу Форуму значно менше, а квиток, як ми вже зазначили вище, підійде і для Колізею. Крім того, квитки дійсний 2 дня, а тому можна 1 день повноцінно присвятити Форуму (на нього піде кілька годин), а другий - Колізею і Палатин.

Нарешті, придбати квитки можна і заздалегідь - через інтернет [за цим посиланням] . Це дозволить уникнути черг і заощадить кілька дорогоцінних годин. Особливо це актуально, якщо Ви плануєте поїздку в Рим на травневі або в вересні-жовтні. Кілька євро переплати за онлайн-покупку обернуться зекономленими годинами в місті. Тому не скупіться, а то вийде собі дорожче.

Екскурсії на Форум і в Колізей

Але все ж краще всього відвідувати Римський Форум з екскурсією або індивідуальним гідом. Адже тут кожен камінь дихає історією, і Ви просто пропустіть більшість місць без екскурсовода. Дізнатися актуальний розклад і ціни екскурсій можна у російськомовного гіда Лели , З якої BlogoItaliano дружить ще з 2013-го року. Просто напишіть їй запит на e-mail [email protected] або через форму зворотного зв'язку під статтею. Зазвичай Лела відповідає протягом дня.

Пошта для Лели:

* Натискаючи на кнопку «Відправити повідомлення», я даю згоду на обробку персональних даних і погоджуюся c політикою конфіденційності
Photos by: Smalloy , KayYen , arthurrichards77 , mmarftrejo

Та й що таке місто в розумінні древніх?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация