Римський форум: історія, опис, фото

  1. Виникнення і розвиток Римського форуму
  2. Занепад Римського форуму
  3. Нова історія
  4. Сучасний комплекс, як пам'ятник історії і архітектури
  5. Рейтинг пам'ятки

Адреса: Італія, Рим

Основні визначні пам'ятки: храм Сатурна, храм Диоскуров, храм Антоніна і Фаустини, храм Вести, тріумфальна арка Тита, Курія Юлія, тріумфальна арка Септимія Півночі, колона Фоки
Координати: 41 ° 53'33.3 "N 12 ° 29'06.8" E

У наш час слово «форум» для простого обивателя означає ресурс у всесвітній павутині, де можна обговорити з однодумцями насущні проблеми, вступити в суперечки і просто висловити свою думку.

У наш час слово «форум» для простого обивателя означає ресурс у всесвітній павутині, де можна обговорити з однодумцями насущні проблеми, вступити в суперечки і просто висловити свою думку

Римський форум з висоти пташиного польоту

Однак це латинське слово, яке нерозривно зараз пов'язано з інтернетом, має дуже глибоке коріння: вперше воно з'явилося в Стародавньому Римі. Зараз будь-який гість столиці гостинній і сонячної Італії може не тільки почути історію появи першого на нашій планеті форуму, але і оглянути його руїни, які є пам'ятками історії та архітектури. Вони, немов на підсвідомому рівні, розповідають вченим і туристам про те, як будувався великий Рим , Які злети і падіння переживав цей дивовижний і найбільш відвідуваний місто в світі.

Багато гіди, які проводять екскурсії, називають форум серцем Риму, проте правильніше було б провести паралель з іншим, найголовнішим людським органом - мозком. Так, це звучить не так красиво і пишномовно, але саме таке порівняння найбільш повно відображає функції, які виконував цей комплекс. Саме на форумі приймалися найважливіші рішення, що торкаються не тільки життя самого міста, великої Римської імперії, а й вирішувалися долі багатьох народів: з деякими встановлювалися теплі і дружні відносини, а з іншими розв'язувалися тривалі і кровопролитні війни. Все це вирішувалося на Римському форумі - головній площі «вічного міста».

Все це вирішувалося на Римському форумі - головній площі «вічного міста»

Загальний вигляд на форум

Виникнення і розвиток Римського форуму

Якщо розглядати історію появи і розвиток не тільки форуму, але і самого Риму, можна зробити певний висновок: спочатку Римський форум був просто головною площею міста, на якому розташовувався ... звичайнісінький ринок. Він знаходився між пагорбами: Веліал і Палатином, Есквіліні і Капітолієм. Низина, яка представляла собою заболочену місцевість, що кишить комарами, практично до кінця VIII століття до нашої ери використовували лише для поховань померлих людей з поселень, розташованих на пагорбах.

Все почало кардинально змінюватися ще за правління Луція Тарквінія Пріска, якого історики часто називають Тарквінієм Давнім. За його наказом низина була осушена, побудовані стоки і Велика клоака, яку з'єднали з дренажною системою. У цей період і виникла перша каналізаційна система , Що стала своєрідним прототипом сучасних систем. Дивно, але Велика клоака не тільки збереглася до наших днів, але і як і раніше успішно функціонує в Римі.

Дивно, але Велика клоака не тільки збереглася до наших днів, але і як і раніше успішно функціонує в Римі

На передньому плані храм Сатурна

Як тільки низина була повністю осушена, почалося грандіозне на ті часи будівництво форуму: були зведені лавки, трибуни для виступів ораторів, відведені місця для святкування релігійних свят. Не забули будівельники і про місце, де в майбутньому виносилися вироки, а кати, не вагаючись, приводили їх у виконання. Історики і археологи стверджують, що саме тоді на Римському форумі були зведені царська резиденція і святилище Венери.

У такому вигляді Римський форум, на якому продавалися речі, худобу, продукти і обмінювалися гроші, проіснував до закінчення останньої Пунічної війни. Тоді, як відомо, Рим уже став Республікою. Місто стрімко засмучувався, будівлі міняли свій зовнішній вигляд, храми ставали більше. Римський форум не просто розширився, він придбав республіканське значення: він став центром релігійного життя, на ньому висловлювали свої думки політики, вирішувалися питання, пов'язані з економікою всієї Республіки. На території форуму із завидною регулярністю і швидкістю зводилися нові храми, до нього були прокладені нові дороги, щоб кожен житель Риму міг без особливих зусиль дістатися практично з будь-якого району міста на його головну площу, де життя вирувало і не затихала ні на хвилину.

На території форуму із завидною регулярністю і швидкістю зводилися нові храми, до нього були прокладені нові дороги, щоб кожен житель Риму міг без особливих зусиль дістатися практично з будь-якого району міста на його головну площу, де життя вирувало і не затихала ні на хвилину

храм Діоскурів

У схилів пагорбів стали будувати будинки виключно для аристократів, щоб сильні світу цього в будь-яку мить могли опинитися в центрі уваги і стежити за прийняттям найважливіших для Риму рішень. В результаті розкопок і вивчення фресок, древніх письмен можна з упевненістю говорити про те, що вже в II столітті до нашої ери на форумі височіли базиліки Емілія, Семпрония і Порція; на місцях колишніх крамниць з'явилися скульптури видатних політичних діячів того часу. Величезна кількість скульптур призвело до появи цензорів, які приймали рішення про знесення тих чи інших статуй: адже їх кількість вже заважало пересуванню народу по головній площі Риму. У I столітті до нашої ери багато політиків вели відчайдушну боротьбу за право поставити свою статую на Римському форумі: це був час політичних воєн, адже для зведення скульптури потрібно було отримати схвалення у сенату і довести народу свою значимість.

Тріумфальна арка Тита

Іноді навіть у істориків викликає здивування той факт, що буквально за кілька десятиліть Римський форум набув такого величезного значення: на його території - в Храмі Сатурна перебувала скарбниця всього Риму! Більш того, в храмі Юнони, також розташованої на території форуму, проводилася карбування монет, якими оплачувалася праця, і за які можна було придбати все в Республіці. Залишив свій слід на Римському форумі і Гай Юлій Цезар, який побудував курію Юлія і храм Феліцитас.

Як відомо з історії, політична ситуація в Римі постійно змінювалася. Минуло не так багато часу, і Республіка стала великою Римською Імперією. У влади стояв імператор, який впливав і на політику, і на економіку, і навіть приймав рішення про нових будівлях в столиці. За часів, коли правил Август, Римський форум ще більше засмутився і набув такого величезного значення, що про нього вже знали не тільки в кожному куточку великої Імперії, але навіть варвари, з якими римляни постійно вступали в кровопролитні бої. Серпня брав активну участь у розвитку форуму, його розширенні. При ньому були споруджені нові храми, головним з яких можна вважати храм Юлія Цезаря. Саме під час його правління на форумі з'явився «пуп міста» і, так званий, «золотий мильний камінь». Вони вказували городянам і приїжджим на центр Великого Риму.

храм Вести

Занепад Римського форуму

Після смерті Августа Римський форум, з його численними будівлями, на певний проміжок часу втрачає своє значення. Цей проміжок, як люблять говорити вчені, став передвісником «загибелі» Римського форуму. Головна площа «пожвавилася» лише на короткий проміжок часу, коли при владі перебували Максенцій і Костянтин. Їх інтерес до форуму висловився в будівництві чергових базилік: Ромула і Костянтина.

Уже в 410 році нашої ери більшість будівель форуму було розграбовано і частково знищено готами, що вдерлися в Рим, а в 455 році вандали практично закінчили те, що не встигли, а може, не захотіли, зробити готи. Форум гинув, і з його загибеллю невідворотно наступав захід «непереможної і вічної» Римської імперії. На території колись величного форуму в основному стали слухатися лише кримінальні справи, розбиралися суперечки між громадянами. Відкритих засідань більш не велося, все процеси проходили в закритих базиліках. Хто бажав послухати, що відбувається в будинку, сідали прямо на його ступені або прилеглі руїни. На форумі перестали проводити публічні страти злочинців, які збирали раніше величезна кількість народу. Тепер, що переступили закон, позбавляли життя неподалік від Мамертинська в'язниці, а їх млявими тілами міг помилуватися кожен охочий на Гемоніевой сходах.

Тепер, що переступили закон, позбавляли життя неподалік від Мамертинська в'язниці, а їх млявими тілами міг помилуватися кожен охочий на Гемоніевой сходах

Храм Антоніна та Фаустини

За часів, коли в Рим прийшла нова релігія - християнство, якщо так, звичайно, можна висловитися, форум знову «ожив». Правда, там вже не проводилися збори, не виступали оратори: на його території будувалися християнські церкви. Здебільшого в якості будівельного матеріалу використовувалися руїни раніше величних базилік, арок, трибун і скульптур. Римляни також поступово руйнували те, що вціліло від Римського форуму. Вони буквально по камінню розбирали стародавні будови для зміцнення своїх осель. З восьмого по дванадцяте століття форум перестав існувати. У тих місцях, де за честь почитали вимовити полум'яну промову царі та імператори Риму, почали випасати худобу і продовжували шукати готовий будівельний матеріал.

Нова історія

Варварське відношення до пам'ятників історії та архітектури античного світу припинилося лише в 19-му столітті нашої ери. Вчені вирішили провести широкомасштабні розкопки, щоб знайти і залишити для нащадків, дивом уцілілі руїни колись великого Римського форуму, центру столиці «вічного міста». Знову побачили денне світло руїни храму Сатурна, арки Семтія, базиліки Емілія. На думку археологів, слід приділити велику увагу і древнім похованням, на яких і було вирішено в минулому, звести Римський форум. В результаті цих розкопок сучасні туристи можуть побачити залишки джерела Ютурни і храму Вести .

курія Юлія

Останній «удар» по «музею під відкритим небом» було завдано під час правління Беніто Муссоліні. Диктатор і творець фашистського режиму наказав вести розкопки варварським способом. Деякі верстви ігнорувалися, невеликі частини храмів і скульптур викидалися, що призвело до втрати величезної кількості цінних експонатів, які в даний момент напевно б зацікавили численних вчених, і ще більше б пролили світло на історію Римської імперії, яка загинула практично одночасно з форумом.

Сучасний комплекс, як пам'ятник історії і архітектури

Залишки Римського форуму після закінчення археологічних розкопок були обнесені парканом. Зроблено це було для того, щоб туристи по невеликих «камінцях на пам'ять» не знищили те, що не встигли знищити готи, варвари, християни і, звичайно ж, невблаганний хід часу. За вхід на територію комплексу туристам доводилося платити, тому багато хто не бажали відвідувати цей найграндіозніший пам'ятник історії і архітектури Стародавнього Риму. У 2002 році влада вирішила, що необхідно вжити всіх заходів для того, щоб Римський форум став затребуваним і привертав до столиці ще більше туристів. Цього року вхід до руїн став на час безкоштовним, що, природно, оживило до нього інтерес.

Тріумфальна арка Септимія Півночі

Зараз Римський форум - одна з найбільш затребуваних пам'яток міста. Хоча, справедливості заради варто відзначити, що обхід руїн, особливо в найспекотніші дні літа, може перетворити на справжні тортури. Однак це не відлякує сотні туристів, що фотографуються на тлі будівлі Курії, де ще «чути відлуння» голосів сенаторів. Прямо перед цією будівлею знаходиться, мабуть, найголовніша святиня Риму - «чорний камінь». За легендою саме під ним похований Ромул, вигодуваний разом з братом молоком вовчиці і заснував майбутню столицю великої Римської Імперії. Якщо пройти будівлю Курії, можна натрапити на дивом збереглася до наших днів арку Семптія Півночі.

На території колишнього Римського форуму особливе враження справляють вісім величезних колон - це все що залишилося від храму Сатурна, храму, самого великого і самого шанованого римлянами бога. На жаль, перерахувати всі руїни стародавнього історичного комплексу в Римі можливо лише в величезному матеріалі. Якщо хтось вирушає в Рим з метою детально ознайомитися з усіма без винятку археологічними знахідками на Римському форумі, йому слід обов'язково скористатися допомогою професійного гіда. Вартість такої послуги, за сучасними мірками, обійдеться зовсім недорого: від 20 до 40 євро. А ще за 5 євро можна сфотографуватися на тлі колон храму Сатурна поруч з ... «справжнім» гладіатором.

колона Фоки

У багатьох переказах і сучасних статтях, часто згадується відоме прислів'я, що все шляхи -Дороги ведуть в Рим. На закінчення хотілося б додати, що вони ведуть не тільки в саме місто, а й в його центр, а їм здавна вважався легендарний Римський форум. Тому, якщо туристу пощастило побувати в цьому прекрасному місті, варто обов'язково, нехай і ненадовго, зайти в найбільший музей під відкритим небом. Побувати в столиці Італії і не відвідати руїни Римського форуму - непрощенна помилка. Адже саме там вершилися великі справи, вирішувалися долі народів і окремо взятих громадян. Там проходили тріумфи і там позбавлялися життя великі політики, і навіть спадкоємці престолу античного Риму.

Рейтинг пам'ятки

Пам'ятки Риму Італія Країни Європи

Римський форум на мапі

Дивитися ще на Putidorogi-nn.ru:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация