Ринок споживчого кредитування в Україні

  1. Comments

При поточній вартості депозитів видати кредит дешевше ніж за 25-27% річних банки собі дозволити не можуть. Але і це нижня межа, на який можуть розраховувати клієнти з високою білою зарплатою і хорошою платіжною дисципліною.

Банки в 2017 році видавали на житло 150-200 млн грн щомісяця - мізерні обсяги порівняно з 2008-м, який став піком українського іпотечного кредитування. Зате тепер у позику видають стабільно, а не час від часу, так як в 2016-му. "Це свідчить про те, що банки увійшли в систему".

За даними Української торговельної гільдії, в 2017 році зростання обсягу іпотечних кредитів, виданих населенню, збільшився на 31%.

У компанії Укрбуд, а це один з найбільших забудовників столиці, кажуть, що якщо в 2016 році тільки 1% клієнтів будували в кредит, то вже в 2017-му таких було 3,5%. А за результатами перших трьох місяців цього року частка позикових покупок квартир зросла до 10%.

У 2014-2015 роках банки практично зупинили беззаставне споживче кредитування через нестабільність фінансової системи.

Та й самі клієнти не поспішали позичати гроші, тому що не були впевнені в завтрашньому дні.

Зараз ситуація змінилася кардинально - кількість позик істотно зросла. Регулятор ринку Національний банк України (НБУ) характеризує те, що відбувається зі споживчим кредитуванням як "стрімке зростання". За його даними, в минулому році обсяг чистих гривні-вих кредитів фізичним особам збільшився на 42%. А у деяких банків - і зовсім на 60%.

І цей показник - не просто перші паростки, які говорять про відновлення кредитного ринку, а вже стійка тенденція. "Ринок більше ніж відновився, це вже бум в певних сегментах", - говорить Микола Гостро-луцький, начальник Департаменту фінансової стабільності НБУ.

За прогнозом Нацбанку, в 2018-му зростання кількості виданих споживчих кредитів продовжиться, і навіть може збільшитися обсяг довгострокового іпотечного кредитування. А стануть бумом такі позики після того, як інфляція в країні буде нижче позначки в 10%, прогнозують фахівці.

Про те, що гривні багато, каже постійне зниження ставок по депозитах.

На початку цього року вони становили в середньому 15,5% в гривні.

А ще два роки тому ця цифра сягала 20%. Іншими словами, українські банки не мають потреби в грошах.

Закріпити-дітованность клієнтів в Україні становить всього-то 3% ВВП.

А, наприклад, в Чехії - 36%, в Польщі - 60%. Це свідчить про те, наскільки великий потенційний попит на позики.

За матеріалами «Новий час»

Comments

comments

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация