Рівень життя в Росії і її якість: оцінка по регіонах і містах, по верствам населення (робітники, пенсіонери, мігранти), місце в світі

  1. Рівень і якість життя: що впливає на їх оцінку
  2. Показники рівня добробуту населення
  3. Чому падає рівень життя в Росії
  4. Що буде з рівнем життя в Росії: експертна думка
  5. Рівень життя в Російській Федерації: регіони
  6. Суб'єкти РФ з найвищим рівнем життя (за результатами 2018 роки)
  7. Регіони з найнижчим рівнем життя
  8. Рівень життя в Російській Федерації: міста
  9. Відео: середня тривалість життя в регіонах Росії
  10. Таблиця: рівень доходів різних верств російського суспільства
  11. Іммігранти в Росії
  12. Відео: життєві умови мігрантів в Росії
  13. Положення сільських трудівників
  14. Світовий рейтинг: чому в Росії низький рівень життя
  15. Відео: країни колишнього СРСР - де жити добре

Величезна територія Російської Федерації розкинулася від Балтійського моря до Тихого океану. Наївно було б думати, що рівень розвитку всіх російських регіонів приблизно однаковий. Цей показник обумовлений географічними, соціальними, економічними факторами, переважанням промисловості або сільського господарства і так далі. А рівень життя населення того чи іншого регіону є поняттям багатогранним і оцінюється за різними показниками: рівнем доходів і соцвиплат, наявності роботи і рівнем її оплати, вартості нерухомості і її доступності, а також ще за багатьма параметрами. Кризові явища останніх років не могли не вплинути на якість і вартість життя в Росії, а дистанція між її регіонами за цими показниками лише збільшилася. Інфляція і падіння цін на енергоносії вплинули на добробут практично всіх російських громадян, послуживши каталізатором для посилення процесу міграції населення всередині країни. Тому багато росіян задаються цілком логічним питанням: «Де на Русі жити добре?».

Рівень і якість життя: що впливає на їх оцінку

Оцінка рівня і якості життя відбувається, як правило, на основі статистичних показників і комплексного обліку інших параметрів, в які входять різні аспекти життя середньостатистичного жителя країни. Оцінюючи актуальний стан того чи іншого регіону, можна прогнозувати його розвиток як в найближчі кілька років, так і з великою часткою ймовірності будувати прогноз на більш віддалене майбутнє. Це ж твердження стосується і всієї країни в цілому.

Спочатку все ж розберемося з термінологією. Про рівень життя, його падіння або підвищення не говорить сьогодні тільки лінивий. Але не все чітко розуміють той сенс, який вкладається соціологами в це поняття. Рівень життя визначає собою ступінь забезпеченості матеріальними благами громадян країни або жителів певного її регіону, їх фінансової та духовної задоволеності тим обсягом товарів, послуг і можливостей, яку вони можуть використовувати в даний період. Базовим показником є ​​співвідношення реального доходу до споживчому кошику.

До поняття якості життя можна віднести нематеріальні фактори. В даному випадку можна говорити про рівень моральної задоволеності життям, стан здоров'я, ступеня екологічної безпеки проживання в певному регіоні, психологічним комфортом і навіть ступенем бюрократизації державного апарату в ньому. Рівень життя часто ототожнюється з рівнем добробуту, але це невірно. Добробут є більш широке поняття, в яке входять не тільки матеріальні, але й духовні блага.

Добробут є більш широке поняття, в яке входять не тільки матеріальні, але й духовні блага

Росія складається з безлічі регіонів, ступінь розвитку яких значно відрізняється один від одного

Показники рівня добробуту населення

Для оцінки рівня добробуту ООН спеціально розробила і затвердила основні індикатори, які використовуються соціологами та іншими аналітиками при оцінці даного параметра в окремо взятій країні чи певному її регіоні. У перелік цих індикаторів входять:

  • оцінка рівня народжуваності, смертності і середньої тривалості життя населення;
  • санітарні умови проживання, а також культура гігієни у населення;
  • обсяг продовольства, яке споживається населенням країни або регіону;
  • умови проживання: житло, його вартість і доступність;
  • рівень освіти;
  • ступінь розвитку культури, наявність культурних цінностей, старовинної архітектури, музеїв, пам'ятників;
  • ступінь зайнятості працездатного населення, а також умови праці;
  • співвідношення реального середнього доходу і середнього рівня витрат населення;
  • рівень споживчих цін;
  • ступінь розвитку транспортної інфраструктури;
  • стан рекреаційної системи;
  • становище з правами і свободами громадян.

Незважаючи на багатогранність оцінки, експерти найчастіше для швидкого аналізу ситуації використовують кілька основних параметрів, які виражаються в конкретних цифрах: реальний дохід середньостатистичного жителя і середню тривалість життя.

Для більш детальної оцінки проводиться зріз по різним верствам населення. Це поняття, в свою чергу, визначається як рівнем матеріальної забезпеченості, таки і соціальним становищем, а також належністю до певної групи - робітників, селян, мігрантам або представникам бізнесу і т. Д.

Чому падає рівень життя в Росії

На рівень життя і добробуту російських громадян в даний момент чинить серйозний вплив списку санкцій політика західних країн, падіння цін на нафту, скорочення промислового виробництва, а також інфляційні очікування населення.

На рівень життя і добробуту російських громадян в даний момент чинить серйозний вплив списку санкцій політика західних країн, падіння цін на нафту, скорочення промислового виробництва, а також інфляційні очікування населення

Незважаючи на промислове зростання, реальні доходи населення Росії знижуються

Реальні доходи середньостатистичного росіянина значно впали, безліч людей стало шукати можливість кращого життя за кордоном, їдучи в країни далекого зарубіжжя в ролі трудових мігрантів. Основними напрямками трудової міграції стали країни Євросоюзу, США і Канада. Особливо багато російських трудових мігрантів сьогодні в Німеччині та Іспанії, хоча і в інших країнах Західної Європи та Північної Америки їх чимало.

Що буде з рівнем життя в Росії: експертна думка

Починаючи з середини 2018 року ситуація почала поступово змінюватися на краще. Рівень падіння реальних доходів населення сповільнилося, і до початку 2019 року навіть відзначається невеликий приріст. Держава ретельно контролює всі сфери життєдіяльності, що дозволяє утримувати досить низький рівень інфляції (в межах 4-5%). Політика імпортозаміщення і розвитку сільського господарства також сприяли завершенню кризових явищ. Починаючи з 2015 року Росія є найбільшим виробником і імпортером зернових, значно випередивши Європейський Союз, США, Канади та Австралії. Завдяки величезним запасам зерна і відносно невеликий собівартості, російське зерно користується величезним попитом у всіх країнах світу.

Введення санкцій також сприяло зростанню деяких галузей промисловості. Найбільше зростання демонструють показники сільського господарства. Якщо на 2014 рік Росія закуповувала понад 60% свинини в Європі, то вже зараз вітчизняні тваринницькі комплекси здатні забезпечити ринок більш ніж на 80%. Для прикладу, ключовим виробником свинини в Росії є Орловська область, частка якої становить близько 45% (за даними 2018 року). На початок 2014 року, перед введенням санкцій, цей же регіон забезпечував трохи більше 12% вітчизняної свинини.

З падінням цін на енергоресурси держава почала проводити політику поступово відходу від сировинного типу економіки. Звичайно ж, зробити це в повній мірі не вдалося, так як Росія занадто довго позиціонувалася як продавець сирої нафти, проте за даними 2018 року частка надходжень до бюджету від продажу нафти помітно скоротилася, і становить трохи більше 13%.

За оцінками експертів, вже до 2020 року рівень життя в Росії почне поступово зростати. Однак все це буде відбуватися тільки в межах державних показників і статистики. Не варто забувати, що вітчизняні регіони занадто різні, і відмінності за рівнем і якістю життя в них можуть відрізнятися кардинально.

Рівень життя в Російській Федерації: регіони

Якщо говорити про рівень життя в Росії, то його можна розглядати в двох аспектах: по рівню життя в різних регіонах і містах країни, а також в порівнянні з іншими країнами світу.

У 2019 дослідження ще не проводилися, оскільки їх об'єктивні результати можуть з'явитися тільки за підсумками року, що минає.

Суб'єкти РФ з найвищим рівнем життя (за результатами 2018 роки)

На першій сходинці рейтингу прогнозовано виявилася золотоверхий Москва. З дуже невеликим відривом від офіційної слід Північна столиця - Санкт-Петербург. Третє місце зайняли жителі Московської області, що також не було несподіваним. Четверте місце зайняла Республіка Татарстан. П'ята сходинка рейтингу дісталася Бєлгородської області, шосте - Краснодарському краю. Також в десятку лідерів далі увійшли Воронежская область, ХМАО, Липецька і Калінінградська області.

Також в десятку лідерів далі увійшли Воронежская область, ХМАО, Липецька і Калінінградська області

Москва прогнозовано виявилася на першому місці в рейтингу регіонів країни щодо розвитку і рівню життя

Якщо подивитися на першу десятку регіонів країни по рейтингу рівня життя, то особливих несподіванок у ньому не спостерігається вже досить тривалий час. В останньому рейтингу в десятці лідерів не спостерігається Свердловської області, яка кілька років поспіль демонструє негативну динаміку і за підсумками 2018 роки опустилася на 13 позицію (11 позиція у 2017 році) Характерно те, що Ленінградська область знаходиться тільки на 12 місці, хоча сам Санкт Петербург займає другу сходинку рейтингу.

Рівень добробуту першої десятки регіонів обумовлений їх промисловим потенціалом, наявністю високотехнологічних виробництв і високим рівнем оплати праці. Також не можна не сказати про розвиненою сфері послуг і соціальній сфері. Транспортна інфраструктура більшості із зазначених регіонів розвинена набагато краще, ніж, скажімо, в Сибіру або Забайкаллі, що теж не можна нехтувати.

Транспортна інфраструктура більшості із зазначених регіонів розвинена набагато краще, ніж, скажімо, в Сибіру або Забайкаллі, що теж не можна нехтувати

Карта рейтингу російських регіонів за якістю життя практично не змінюється з роками - лідером знову і знову стає Москва

Регіони з найнижчим рівнем життя

Також слід сказати і про тих регіонах, які розташувалися в нижній частині списку. Нижній рядок рейтингу зайнята Республікою Тивой, дві попередні рядки зайняті, відповідно, Забайкальським краєм і Карачаєво-Черкеської Республікою. Як група лідерів, так і група аутсайдерів практично зберігають свій основний склад на протязі декількох років. В цілому, найбільші проблеми з добробутом громадян і рівнем життя крім перерахованих регіонів спостерігаються в Калмикії, республіці Гірський Алтай, Курганської і Архангельській областях, ЄАО і Бурятії. Ці регіони кілька років замикають різні рейтинги, зрідка міняючись між собою позиціями.

Ці регіони кілька років замикають різні рейтинги, зрідка міняючись між собою позиціями

1

Рівень життя в Російській Федерації: міста

Рейтинг російських міст помітно відрізняється від рейтингу її регіонів. Експерти при складанні рейтингу звертали увагу на рівень доходів жителів певного міста, доступності освіти та медицини.

Також до уваги беруться чинники, які постійно визначають комфортність життя городян: стан доріг, ефективність роботи комунальних служб, доступність житла і багато іншого. Важливе значення при оцінці рейтингу певного міста грала імміграційна ситуація, що склалася в ньому. Результати дослідження соціологів виявилися дещо несподіваними для непосвячених.

Тюмень поставили на перше місце п'єдесталу, обігнавши всі малі і великі російські міста другий рік поспіль. Оцінка проводилася по безлічі критеріїв. Основні переваги Тюмені, виділені як експертами, так і її жителями - освіту, добре розвинена транспортна інфраструктура, а також якісна робота комунальних служб міста. Крім цього, Тюмень небезпідставно вважається нафтової столицею Росії, тому роботи тут багато, і роботи високооплачуваною. Значним мінусом Тюмені є несприятливий для середнього росіянина клімат. Переважна більшість жителів Тюмені висловило повне задоволення своїм заробітком і рівнем достатку.

Переважна більшість жителів Тюмені висловило повне задоволення своїм заробітком і рівнем достатку

Тюмень знаходиться на першому місці в рейтингу міст Росії за якістю життя

Російська столиця виявилася на другому місці за сукупністю критеріїв. Найбільшою перевагою вважається широка представленість всіх галузей народного господарства, розвинена інфраструктура, масштаби і динаміка будівництва і реконструкції міста. Близько 70% москвичів називають рідне місто найбільше прийнятним для життя у всій країні і найбільш красивим. У той же час їх бентежить дорожнеча життя в Москві, яка є одним з найдорожчих міст світу. Тому життя в Москві не завжди по кишені середньостатистичному росіянину, який приїхав в златоглаву, наприклад, з Поволжя.

Російська столиця - комфортний, але дуже дороге місто

Третє місце в рейтингу російських міст дісталося мільйонної Казані. 96% жителів міста висловили своє практично повне задоволення життям в ньому. Казанцев радують якісні дороги, один з найстаріших вузів країни - Казанського університету, а також постійно реалізуються на практиці програми щодо поліпшення їх добробуту. Неповторна татарська культура і безліч історичних пам'яток залучають до Казані безліч туристів як з усієї Росії, так і з-за кордону. Доходи від туристичного бізнесу складають значну суму, яка регулярно поповнює міський бюджет.

Казань славиться своїми історичними пам'ятниками

Четверте місце в рейтингу міст Росії дісталося Краснодару. Це південне місто давно претендує на верхні рядки рейтингу. Краснодар вважається в Росії одним з найбільш комфортних для життя міст. З кожним роком кількість переїжджають в Краснодар росіян збільшується. Цьому сприяють високі темпи будівництва житла, найнижчий в країні рівень безробіття (тому проблем з роботою в місті практично немає), а також затишний причорноморський клімат, адже до Чорного моря за все якась сотня кілометрів і менше години їзди на автомобілі по хорошій дорозі.

Краснодар - місто з затишним причерноморским кліматом

На п'ятому місці розташувалася Північна столиця Росії - прекрасний Санкт-Петербург. Російська Венеція є ще й культурною столицею Росії. До чудовим пам'ятників міста багато десятиліть не припиняється паломництво туристів зі всієї Росії і безлічі країн світу. Життя в Санкт-Петербурзі аж ніяк не можна назвати дешевою, але з кожним роком населення міста збільшується за рахунок переїхали сюди росіян і іноземців. Стрімке зростання населення Санкт-Петербурга не приводить у захват корінних жителів, які відрізняються певною консервативністю і прихильністю до усталених культурних традицій і способу життя.

Північна столиця Росії знаходиться на п'ятій сходинці рейтингу

Рейтинг міст Російської Федерації за рівнем і комфортності життя замикає трійка, що складається з Махачкали, Омська і Волгограда. Безумовно, ці міста мають свої незаперечні переваги в порівнянні з іншими. Наприклад, місто військової слави і центр патріотичного виховання Волгоград багато десятиліть є символом стійкості і мужності. Але, якщо вірити результатам соцопитування, то тільки десята частина його населення задоволена сьогодні рівнем своїх доходів, а якість комунальних послуг, безсумнівно, вимагає значного поліпшення.

Результат дослідження рейтингу міст і регіонів Росії показав абсолютно несподівані результати. Виявляється, рівень деяких показників в різних частинах країни може відрізнятися в кілька разів. Саме це є тією проблемою, яку доведеться вирішувати російським регіональним і федеральним властям в найближчому майбутньому. Також величезний вплив на рівень і комфортність життя в регіонах надають виключно місцеві фактори, багато з яких мали б нівелюватися загальнодержавними програмами розвитку.

Відео: середня тривалість життя в регіонах Росії

Трохи про життєві умови різних шарів російського суспільства

Як і будь-який соціум, російське суспільство багатошарово. Після розпаду Радянського Союзу зникло деклароване загальна рівність і соціальні відмінності розділили населення на багатих і бідних, казково багатих і жебраків, щасливих і постійно матеріально стурбованих. І хоч психологи вважають щастя поняттям, яке не залежить від матеріального добробуту, рівень доходів значно впливає на якість життя. Росія, як і більшість пострадянських країн, ще не зовсім позбулася синдрому радянського суспільства, при якому соціум психологічно прагне до того, щоб в ньому не було багатих, а не бідних.

Отже, російське суспільство можна розділити на кілька шарів. У процентному співвідношенні до загального населення країни середній клас становить набагато меншу частку, ніж в розвинених європейських країнах, де саме він є основою суспільства, досягаючи 70-80%.

Російський середній клас займає невелику частку в російському суспільстві і дуже вразливий до впливу криз

Названий за часів соціалізму гегемоном пролетаріат сьогодні не може похвалитися високим рівнем життя, якщо оцінювати його за мірками розвинених європейських країн. Фахівці в галузі соціології називають робочих співзвучним зі своєю професією словом - соціальна верства. Саме це і є основна частина населення Росії.

У наявності величезна розшарування російського суспільства, при якому найбагатші його шари отримують дохід у сотні разів більше, ніж самі малозабезпечені. У розвинених країнах прірва між дуже багатими і бідними членами суспільства становить максимум один порядок, тобто відрізняється в десять разів. З кожним роком соціальна нерівність в російському суспільстві збільшується, а не навпаки.

Парадоксально, але під час економічної кризи 2008-2009 років в Росії значно збільшилася кількість доларових мільйонерів на тлі того, що доходи більшої частини населення впали.

Таблиця: рівень доходів різних верств російського суспільства

Як живуть російські пенсіонери

Переважна більшість російських пенсіонерів складно запідозрити в надлишку матеріальних благ. Їм практично недоступні поїздки на закордонні курорти, покупка дорогої техніки або автомобілів. За рейтингом життя, складеним міжнародною дослідницькою організацією HelpAge International, російські пенсіонери перебувають на 65 місці в світі за рівнем добробуту. Рівень виплачується більшості з них пенсійного забезпечення не дозволяє не те що акумулювати протягом невеликого відрізка часу деяку суму, але і не завжди достатній для покриття витрат на необхідні медикаменти та оплату комунальних послуг.

Рівень виплачується більшості з них пенсійного забезпечення не дозволяє не те що акумулювати протягом невеликого відрізка часу деяку суму, але і не завжди достатній для покриття витрат на необхідні медикаменти та оплату комунальних послуг

Більшість російських пенсіонерів живе бідно

Звичайно, пенсії далеко не у всіх однакові. Але в будь-якому випадку рівень пенсійного забезпечення непорівнянний з розвиненими європейськими країнами і вимагає значного підвищення. Більше п'ятої частини російських пенсіонерів після виходу на пенсію продовжують працювати. Як ми розуміємо, не від хорошого життя. Переважна більшість осіб пенсійного віку не покладається повністю на допомогу держави і розраховує працювати або підробляти вже на пенсії. Європейських чи американських пенсіонерів подібний стан речей просто шокувало б.

Іммігранти в Росії

Після розпаду Радянського Союзу саме Росія стала становити особливий інтерес для мігрантів з колишніх пострадянських республік. Цьому сприяли як збережені родинні зв'язки між членами сімей, волею долі розкиданим по різних країнах, так і можливість трудової міграції. В силу свого високого економічного потенціалу саме Росія могла надати більш-менш нормальні заробітки для жителів країн СНД, за якими щосили пройшовся криза 90-х років.

Трудові мігранти відносяться до різних верств російського суспільства, в залежності від одержуваних доходів. Але віднести їх до забезпеченим його верствам ніяк не можна.

У Росії приїжджають найчастіше на заробітки

Основними центрами, які представляли інтерес для трудових мігрантів, стали Москва і Московська область, Санкт-Петербург, а також Тюмень. Як правило, мігрантам доступна низькокваліфікована робота з невисоким рівнем оплати. Багато трудові мігранти намагаються залишитися в Росії надовго. Наприклад, майже в кожній таджицької або туркменської сім'ї є хтось, що працює в Росії. З кар'єрним ростом у трудових мігрантів, як правило, проблеми. Виняток можуть становити лише іноземні фахівці з високим рівнем кваліфікації, затребувані на російському ринку праці. Значним мінусом для трудових мігрантів є можливість роботи на території Росії виключно в межах певного регіону, якщо мова йде про легальну роботі. Також в Росії існують певні регіональні квоти. Тому легалізація в країні для багатьох мігрантів може початися далеко не там, де вони б мріяли жити в Росії.

Другою вагомою категорією мігрантів є біженці, яких до переїзду в Росію змусили політичні або військові катаклізми, що відбулися у них на батьківщині. Процес присвоєння статусу біженця вимушеним мігрантам є досить тривалу процедуру. Не всі, хто переїхав жити в Росію в ролі вимушеного мігранта, зміг освоїтися тут, асимілюватися й адаптуватися до місцевих умов. Проте статус біженця практично прирівнює вимушених мігрантів до громадян Росії, за винятком деяких моментів. Вони мають право на соціальне забезпечення та інші пільги, належні російським громадянам.

Російське імміграційне законодавство постійно зазнає змін. У 2016-2019 роках в ньому з'явилися нововведення, що стосуються, в першу чергу, громадян країн СНД. Тепер для більшості з них процес легалізації в Росії значно спростився і скоротився за часом. Також коло осіб, які можуть претендувати на російське громадянство, значно розширився.

Відео: життєві умови мігрантів в Росії

робочі

Про представників робітничого класу вже було сказано вище. Але опис їхнього економічного становища в Росії все ж вимагає деталізації. Доходи робітників сильно відрізняються в залежності від приналежності підприємства, на якому вони працюють. Як правило, рівень оплати на приватних підприємствах трохи вище, ніж на державних. Також багато що залежить від регіону і його успішності. Наприклад, зарплата робітника в Тюмені значно перевищує середню по Росії. А у віддалених сільськогосподарських районах країни ситуація вигладить діаметрально протилежною.

Положення сільських трудівників

Жителі російського села, як правило, не можуть похвалитися великими доходами. Дуже багато залежить від регіону, де вони проживають. Економічна криза, без сумніву, торкнувся і сільське господарство, навіть незважаючи на заборону імпорту багатьох продуктів з-за кордону, покликаний підтримати вітчизняного сільгоспвиробника. Багато сільські трудівники переїжджають до міста в пошуках роботи, стаючи внутрішніми трудовими мігрантами.

Багато сільські трудівники переїжджають до міста в пошуках роботи, стаючи внутрішніми трудовими мігрантами

Життя в російському селі має ряд переваг, але навряд чи її можна назвати забезпеченої

Світовий рейтинг: чому в Росії низький рівень життя

Соціологічні дослідження , Проведені в 2018 році ООН, поставили Російську Федерацію на 49 місце в світі за рівнем життя (з 189 країн). Для порівняння: Білорусь опинилася на 53 місці, а Україна - на 88. Слід відзначити, що ще пару років тому країна перебувала на 20 пунктів нижче. Складно при цьому об'єктивно оцінювати тільки економічні показники, оскільки рейтинг складався на підставі безлічі критеріїв. Особливу задоволеність росіян викликає досконала система освіти, яка існує в Росії, а незадоволення - ситуація зі свободою самовираження. Перші три рядки світового рейтингу міцно займають жителі Норвегії, Швейцарії та Австралія.

Відео: країни колишнього СРСР - де жити добре

Оцінка рівня і якості життя в регіонах і містах Росії є вкрай важливою інформацією для майбутніх зовнішніх і внутрішніх мігрантів. Незважаючи на те що оцінки одних і тих же регіонів можуть багато в чому відрізнятися, вони все ж дають загальну картину і розуміння ситуації в тій місцевості, куди планується переїзд. Або, навпаки, визначають місце, куди найкраще переїхати жити. А для тих, хто живе в певному місті чи регіоні, рівень життя зможе показати їх місце в загальноукраїнському рейтингу, багато в чому визначивши перспективу на найближчі роки.

Тому багато росіян задаються цілком логічним питанням: «Де на Русі жити добре?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация