Різдвяний піст: упокорити себе за 40 днів

У піст головне - не їсти один одного. / Фото: Сергій Ніколаєв

Різдвяний піст: упокорити себе за 40 днів Анастасія Білоусова https://cdn.segodnya.ua/img/article/5729/71_main.jpg https://cdn.segodnya.ua/img/article/5729/71_tn.jpg 2014- 11-28T13: 00: 00 + 02: 00 Недільна школа Правила і небезпеки тривалого Різдвяного посту

Сьогодні, 28 листопада - перший день 40-денного Різдвяного посту. Разом з архімандритом Даміаном, охоронцем Дальніх печер Києво-Печерської лаври ми розбиралися, що ж таке насправді пост, як до нього правильно ставитися і які труднощі можуть виникнути у тих, хто зважився його пройти.

У ЧОМУ СИЛА. Одна жінка з дитинства суворо дотримувалася посту в середу і п'ятницю. У ці дні навіть води не пила. Коли постаріла, а її чоловік помер, жінка вирішила продати корову. Відвела її на базар, продала і пішла назад. Не встигнувши дістатися до темряви, старенька вирішила заночувати в сусідньому селі. Попросилася в найближчий будинок на нічліг. Господарі її прийняли, нагодували і вивідали, хто вона, що продала корову і у неї є гроші . Вночі господарі вирішили обікрасти бабусю і вбити. Дочекалися, поки вона засне, і тільки зібралися зайти до неї, як хтось постукав у вікно. Господар виглянув - стоять двоє юнаків і кажуть: "Випустіть нашу маму!". Господарі злякалися, розбудили бабусю і вивели її до юнаків. Ті взяли її, перелякану, під руки і відвели в рідне село. "Хто ви?" - запитала бабуся. "Моє ім'я Неділя, а його - П'ятниця", - сказав один з юнаків. А другий додав: "Знай, в тому будинку хотіли тебе пограбувати і вбити. Іди ж з Богом". Вклонилася старенька їм в ноги, підняла голову - юнаки зникли. І зрозуміла тоді, що врятували її два ангела від вірної загибелі.

ЩО ТАКЕ ПОСТ. "Святі отці кажуть, що тіло - це осел, на якому ми повинні доїхати до Небесного Єрусалиму, - пояснює отець Даміан. - Якщо його не нагодуєш, впаде, якщо перегодувати - сказиться. Тому дуже важливо завжди триматися золотої середини, йти праведним шляхом. І допомагає в цьому духовна практика, звана постом.
У тлумачних словниках пост розшифровується як "аскетичний подвиг і система утримання від життєвих задоволень і благ, які бере на себе християнин на певний час". У православній церкві існують одноденні пости - по середах і п'ятницях. Середовище - як день спогаду зради Христа, а неділя - Його розп'яття. Одноденні пости можуть бути пов'язані зі святами, наприклад, усікновення голови Іоанна Предтечі або Воздвиження Хреста животворящого. Багатоденні встановлені в прив'язці до особливо важливих і великих святах: це Різдвяний піст, Великодній, апостольський - Петров пост (після Трійці до дня Петра і Павла) і пост Успенський, який чинять перед Успінням Божої Матері.

ІСТОРІЯ . "Тепер постити вважається модним, багато постять просто з солідарності або щоб схуднути, - каже отець Даміан. - Це невірна позиція. Православна церква розглядає пост як духовну практику. Посту дотримувалися ще старозавітні праведники. Відомо, що Мойсей отримав 10 заповідей після 40-денного поста. Дотримувався поста і пророк Давид по час написання псалмів. Перед виходом на свою громадську проповідь, Христос 40 днів постив в пустелі і навіть спокушав дияволом. Мало того! Коли учні прийшли до Христа і запитай і, чому вони не могли зцілити біснуватого отрока, Спаситель сказав про те, що це певний рід бісів, який виганяється тільки постом і молитвою. Словом, пост - не просто дієта і очищення, а глибока духовна робота над собою і своїми пристрастями, час особливого спілкування з Богом.

ПОРАДИ: НОВАЧКАМ ЗАБУТИ ПРО ФІТНЕС, ПРОФІ втихомирили гордині

неофіта

Ви повинні розуміти, що піст - це не дієта, не очищення організму і не засіб для занять зі своїм тілом. Це не фітнес, а духовна практика. Пост допомагає духовно ставати і боротися зі своїми пристрастями. Тому перше, на чому ви повинні сконцентруватися, - нема на їжі, а на власній поведінці і думках, наскільки вони співвідносяться з заповідями Божими, і намагайтеся їх виправляти. Часто новачки можуть впасти у зневіру. Потрібно знати - це просто диявольська спокуса, біс зневіри мучить вас. Відганяйте його добрими справами і думками.

НЕЩОДАВНО воцерковлення

Пост повинен бути пов'язаний з іншими духовним практиками - постійною молитвою, присутністю в храмі, участю в церковних таїнствах. І не тільки по великих святах, як Великдень і Різдво, і не просто щоб постояти, набрати свяченої води і поставити свічку. Піст - це боротьба зі своїми пристрастями і гріхами, прагнення жити в чесноти. Потрібно обов'язково покаяння, сповідь, причастя.

ДЛЯ ПРОФІ

Людина, хто постить завжди буде зустрічатися з новими спокусами. Але не пост є причиною спокуси, а сама людина. Проблеми, що виникають в період посту, як детектор - показують, над чим потрібно працювати. Викорінюйте думки, що постять "майже святі" і точно потраплять до Раю. Життя віруючого - постійна духовна робота. Часто в пост загострюється гординя і звеличування. Насправді ж що відбувається? Ми плекаємо в собі фарисея з притчі Спасителя. Увійшовши в храм, Фарисей розповідав Богу, що він постить двічі в тиждень і дає десятину, а митар, опустивши очі, просто просив: "Боже, будь милостивий до мене грішного!". Бог простив митаря. Принижує себе піднесеться.

ДУХОНИЙ ТОНУС ПРОТИ зневіри

У період посту потрібно постаратися скоротити пусті розмови, утримуватися від м'яса, яєць і молочних продуктів; утримання від шлюбних відносин. "Дай відпочинок своєму кухареві, дай свободу збирає стіл, зупини руку виночерпия; нехай відпочине коли-небудь виготовляє різні печива; нехай і дому заспокоїться на час від тисячею тривог, від диму і смороду, від біганини вгору і вниз прислужували чреву, як невблаганного володареві ", - писав про піст Василь Великий.

"Потрібно розуміти, що відмова від їжі - це вторинне, - пояснює отець Даміан. - Головне - навчитися тримати себе в духовному тонусі. Молитися, стримувати прагнення і помисли від гріха, замінивши їх помислами і справами благочестивими. Обов'язково висповідатися, причаститися. Віддалятися від розваг, як нічний клуб, від випивки, пияцтва, азартних ігор. Нікого не засуджувати, не дратуватися, не ревнувати, не сваритися, чи не красти, чи не обраховувати і т. д.

НЕБЕЗПЕКИ. Як і будь-яка духовна робота, пост перед людиною піднімає цілий ряд викликів. Виявляється гординя, звеличування або зневіру. Все це в першу чергу духовне боріння, яке підкидає людині диявол. Часто люди кидаються в крайнощі - обмежують себе навіть в тому, що дозволено, наприклад, взагалі не їдять і не п'ють, а при цьому дозволяють собі оціночні судження і негативні реакції. Від такого поста одна шкода. У дотриманні посту потрібна розважливість і мудрість. Наприклад, якщо людина хвора серйозним захворюванням, і дотримання посту може стати для нього небезпечним. Вагітним жінкам я б не рекомендував дотримуватися посту з усією строгістю. Найкраще, міру свого поста обумовити зі своїм духовним наставником. Якщо такого немає, підійти в церкві до батюшок і пояснити, що ви хочете постити і вам потрібна допомога.

ПОДРУЖНЯ близькість. Апостол Павло говорить, що чоловік і жінка можуть і повинні віддалятися від фізичного спілкування для посту і молитви за взаємною згодою. Якщо цього згоди немає, а ви будете наполягати і відмовите в фізичної близькості, то тим самим підштовхнете свою другу половинку до гріха, наприклад, до пошуку такого спілкування на стороні. Потрібно розуміти, що фізичні відносини між подружжям - не гріх, а норма життя. І гріховного в цьому нічого немає, навіть в період посту! Інша справа - фізична близькість до шлюбу, яка буває між хлопцем і дівчиною або зрада чоловікові - це гріх, тим більше в період посту.

ЯКЩО РІДНІ немає повідомлень. Якщо ви будете демонстративно дотримуватися посту і засуджувати близьких за те, що вони цього не роблять, користі в тому теж не буде. Тому що порушиться світ. Для Бога немає нічого важливішого, ніж світ у родині. Головне, щоб пост відбувався в мирі та любові по відношенню один до одного. Ще момент! Якщо вас запросили в гості і від щирого серця приготували для вас, наприклад, м'ясо, не відмовляйтеся його є. Помоліться, осінив себе хресним знаменням і з'їжте небагато. Це краще, ніж займатися фарисейством, розповідаючи людям, як потрібно правильно жити. З іншого боку може з'явитися спокуса зловжити цим і навмисне шукати, до кого піти, щоб наїстися. Вже якщо ви вже вирішили взяти на себе цей подвиг, то несіть його до кінця.

ЯКЩО зірвати. Буває всяке, людина по немочі може не витримати і з'їсти щось скоромне. Це зовсім не означає, що пост закінчився, і ви зазнали невдачі. Така ситуація подібна до скоєння гріха. Коли згрішив, що робити: визнати і постаратися більше не грішити або продовжувати грішити, визнаючи своє виправлення неможливим? Вірний перший варіант. Так і в питаннях поста. Святі отці кажуть: якщо ти згрішив, піднімися, принеси щире покаяння і живи далі. Якщо ви навмисно або ненавмисно вжили непісним їжу - це не привід опустити руки. Навіть якщо ви оступилися, не потрібно впадати у відчай, відкинути думки, що посилаються дияволом про те, що ви поганий і самий грішний чоловік на землі. Просто визнайте, що ви зробили помилку - і постите далі. Уважно відстежуючи свої дії і помисли, усвідомлюючи, що ви несете один з найважчих життєвих подвигів - упокорення самого себе ".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Quot;Хто ви?
Насправді ж що відбувається?
Коли згрішив, що робити: визнати і постаратися більше не грішити або продовжувати грішити, визнаючи своє виправлення неможливим?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация