Різдвяний святвечір - що це таке?

  1. Різдвяний святвечір - свято перед Різдвом
  2. Як постити в Святвечір?

Різдвяний святвечір (навечір'я Різдва Христового) - це останній день Різдвяного посту, напередодні Різдва Христового. Дата свята 6 січня.

Різдвяний святвечір - свято перед Різдвом

6 січня - Надвечір'я   Різдва Христового   , Або Різдвяний святвечір, - останній день   Різдвяного посту   , Напередодні Різдва Христового 6 січня - Надвечір'я Різдва Христового , Або Різдвяний святвечір, - останній день Різдвяного посту , Напередодні Різдва Христового. У цей день православні християни особливо готуються до наступаючого свята, весь день наповнений особливим святковим настроєм. Вранці в Святвечір після закінчення Літургії і наступної за нею вечірньої в центр храму виноситься свічка і священики співають перед нею тропар Різдву Христовому. Служби і пост Святвечора мають ряд особливостей, тому саме в ці дні на наш сайт приходить безліч питань про те, як правильно провести Святвечір. Відповісти на ці питання ми попросили протоієрея Олександра Ілляшенка.

Як постити в Святвечір?

- Отець Олександр, найбільш часто задається нашими читачами питання - як правильно постити в Святвечір, до якого часу потрібно утримуватися від куштування їжі? Що значить "пост до першої зірки"? Чи однакова міра утримання для працюючих і непрацюючих в цей день? Скільки триває піст до причастя?

Сама назва походить, як вважають, від слова «сочиво» (той же, що «коливо» - варені зерна рису або пшениці). Куштувати «сочиво», або «коливо», покладено в переддень свята тільки після літургії, яка з'єднується з вечірньою. Таким чином, частина Святвечора проходить в повному неяденіі.

Традиція не споживати пиши до першої вечірньої зорі, пов'язана зі спогадом явище зірки на Сході (Мф.2: 2), що сповістила про народження Христа, проте статутом ця традиція не запропоновані.

Дійсно, Типікон наказує пост до кінця вечірні. Однак служба вечерні з'єднується з Літургією, служиться вранці, тому і постимо ми до того моменту, коли в центр храму виноситься свічка і перед свічкою співається тропар Різдву Христовому.

Очевидно, що знаходяться в храмі люди постять, багато в цей день причащаються . Добре, якщо і ті, хто не можуть бути на службі в храмі, хто працює, вшанують цей день більш суворим постом. Ми пам'ятаємо, що, по російському прислів'ї «Сите черево до молитви глухо». Тому і більш строгий піст готує нас до прийдешньої радості свята.

Ті, хто причащаються на нічний Літургії, за церковною традицією, куштують їжу в останній раз не менше, ніж за шість годин до часу Причастя, або приблизно з 6 години вечора. І тут справа не в конкретному кількості годин, що 6 або 8 годин потрібно пропостіться і ні хвилиною менше, а в тому, що встановлюється якась межа, міра утримання, яка допомагає і нам знати міру.

- Батюшка, багато питань приходить від людей хворих, які не можуть дотримуватися посту, запитують, як їм вчинити?

Хворі люди, звичайно, повинні дотримуватися посту в тій мірі, в якій це узгоджується з прийомом ліків і з приписами лікарів. Мова йде не про те, щоб немічну людину укласти в лікарню, а в тому, щоб зміцнити людини духовно. Хвороба - це вже важкий пост і подвиг . І тут людина вже має намагатися визначити міру поста по своїх силах. Будь-яку річ можна довести до абсурду. Наприклад, уявіть собі, що священик, який прийде причастити вмираючого людини, стане питати, коли людина востаннє їв ?!

- Як правило, віруючі намагаються зустріти Різдво Христове на нічний святкової літургії. Але в багатьох храмах служиться ще і всеношна і Літургія в звичайний час - 5 вечора і вранці. У зв'язку з цим часто запитують, чи не гріх чи молодій людині, що не немічному, без дітей, піти на службу не вночі, а вранці?

Відвідати нічну службу або ранкову - це потрібно дивитися під силу. Зустріти свято вночі - звичайно, це особлива радість: і духовна, і душевна. Таких служб в році дуже мало, в більшості парафіяльних храмів нічні літургії правляться тільки на Різдво і Великдень - особливо урочисті служби за традицією відбуваються вночі. А ось наприклад, на Афоні недільні цілонічні чування служаться вночі. І все одно таких служб не так багато, трохи більше 60 за рік. Церква так встановлює, враховуючи людські можливості: число нічних чувань в році обмежена.

Урочисті нічні служби сприяють глибшому молитовному переживання і сприйняття Свята.

- Закінчилася святкова Літургія, починається святкове застілля. І тут два питання нам задають. Перший - чи можна святкувати Різдво спочатку в приході, а не відразу влаштовувати сімейне торжество?

Звичайно, добре святкувати разом з близькими, друзями, родиною, добре розділити даровану нам у святі радість з ближніми. Якщо парафіяни можуть об'єднатися і, помолившись разом в храмі, можуть сісти разом за святковий стіл - це дуже добре. Таке спільне проведення свята об'єднує, дає поділитися радістю один з одним. Збираються і сім'ї, і друзі.

- Друге питання пов'язане з тим, що на Різдвяній Літургії багато причащаються. І люди відчувають деяке замішання: ти тільки що причастився, в книгах святих отців написано про те, що для утримання благодаті потрібно намагатися захистити себе від розмов, тим більше сміху, і постаратися провести час після причастя в молитві. А тут святкове застілля, нехай навіть і з братами і сестрами у Христі ... Люди бояться втратити молитовний настрій ..

Ті правила, які батьки - пустельники пропонували чернецтву, не можна в повній мірі переносити на мирське життя, тим більше не можна переносити їх на великі свята. Йдеться про подвижників - аскетів, особливо багато наділених благодатними дарами Божими. Для них зовнішня частина другорядна. Звичайно, духовне життя стоїть на першому місці і для мирян, але ми не можемо тут провести таку ж чітку грань між духовним і земним.

Апостол Павло заповідав нам "Завжди радійте. Моліться без перерви. За все дякуйте Господа "(1 Сол 5: 16-18). Якщо ми зустрічаємо свято з радістю, молитвою і вдячністю Богові, то ми виконуємо апостольський заповіт.

Звичайно, це питання потрібно розглядати індивідуально. Звичайно, якщо людина відчуває, що за гучним торжеством він втрачає благодатний настрій, то, можливо, йому варто ненадовго сісти за стіл, піти раніше, зберігши духовну радість.

- Отець Олександр, а чи не варто тут розмежувати нам самим в собі два стану - коли ми дійсно боїмося розплескати отримане в храмі почуття, і коли своєю відмовою від участі в святі ми можемо засмутити ближніх, і нерідко відмовляємося від спільної радості з немирним серцем. Родичі змирилися з тим, що їх ревний член сім'ї навідріз відмовився зустріти з ними новий рік, здавалося б, піст закінчився, людина повинна б «повернутися» до сім'ї, розділити разом радість свята, а він знову плескає двері і каже «Яке« посидь з нами », у мене свято великий, така благодать, втрачу з вами весь молитовний настрій !!»

Своєму молитовному станом в такому випадку людина чи зашкодить, так як подібна поведінка говорить про те, що людина в ньому не перебуває. Стан споглядання, молитовності завжди пов'язане з припливом духовної радості, благодаті, яку Господь щедро виливає на своїх рабів. А таке ставлення до ближніх більше схоже на святенництво і фарисейство.

- Чи обов'язково відвідування вечірньої служби в сам день свята - вечір свята Різдва?

- Це кожен повинен вирішити для себе сам. Після нічної варти потрібно відновити сили. Не всі, з - за віку, здоров'я і духовного рівня здатні піти в храм і взяти участь в службі. Але потрібно пам'ятати, що Господь винагороджує за кожне зусилля, яке заради Нього людина робить.

Вечірня служба в цей день недовга, особливо одухотворена, урочиста і радісна, на ній виголошується Великий Прокимен, тому, звичайно, добре, якщо вийде її відвідати.

Вітаю всіх читачів нашого сайту з прийдешнім святом Христового Різдва!

Питання підготували Лідія Доброва і Анна Данилова

Як постити в Святвечір?
Отець Олександр, найбільш часто задається нашими читачами питання - як правильно постити в Святвечір, до якого часу потрібно утримуватися від куштування їжі?
Що значить "пост до першої зірки"?
Чи однакова міра утримання для працюючих і непрацюючих в цей день?
Скільки триває піст до причастя?
Батюшка, багато питань приходить від людей хворих, які не можуть дотримуватися посту, запитують, як їм вчинити?
Наприклад, уявіть собі, що священик, який прийде причастити вмираючого людини, стане питати, коли людина востаннє їв ?
У зв'язку з цим часто запитують, чи не гріх чи молодій людині, що не немічному, без дітей, піти на службу не вночі, а вранці?
Перший - чи можна святкувати Різдво спочатку в приході, а не відразу влаштовувати сімейне торжество?
Чи обов'язково відвідування вечірньої служби в сам день свята - вечір свята Різдва?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация