Різдво 2018 - Різдвяний Святвечір: Що має бути на святковому столі - 112 Україна

Скільки і яких страв повинно бути на столі у Святвечір, а також інші традиції, про які необхідно знати Скільки і яких страв повинно бути на столі у Святвечір, а також інші традиції, про які необхідно знати   З відкритих джерел   У цьому році Україна вперше офіційно святкує два Різдва

З відкритих джерел

У цьому році Україна вперше офіційно святкує два Різдва. У християн західного обряду Різдво настало 25 грудня. Тепер настала черга християн східного обряду.

У православних та греко-католиків Різдво настає 7 січня. За день до цього, 6 січня, відзначається Святвечір, або Свят-Вечір, що передує святу.

За традицією на столі повинні бути 12 страв.

Головне різдвяне блюдо - кутя. Решта 11 повинні бути пісними: без м'яса, молока, яєць і жиру. На Різдво крутять голубці з пшоном, готують заливну рибу, вінегрет, корейську моркву, салат з квашеної або свіжої капусти, тушкують капусту з грибами, варять картоплю або кашу, квасолю, ліплять вареники з капустою, грибами, картоплею, вишнею, маком та грушами, готують грибну і рибну юшку, смажать гриби з цибулею.

Кутю зазвичай готують із пшениці, рідше - з перловки або рису. Крупу добре промивають, заливають холодною водою і залишають на півгодини, щоб набухла. Потім відціджують, заливають окропом і годину варять на невеликому вогні. У готову кашу додають розтертий мак, розмочені родзинки і курагу, мелені горіхи. Все заливають виноградним соком, додають по ложці меду і кагору.

Другим блюдом після куті в деяких регіонах вважають густий узвар із сухофруктів - з груш, яблук, слив. Деякі додають чорноплідна горобина, малину, вишню. На стіл подають картопляний пісний салат з цибулею, квасолю, домашній хліб, пироги і кисіль.

Сідати за стіл прийнято з першою зіркою. Вечеря на Святий Вечір об'єднує всю сім'ю. Навіть мертві родичі в цей вечір приєднуються до живуть, щоб трапезувати цілим родом.

На згадку про своїх померлих родичів люди ставили для них кутю та узвар на вікна, розкидали варені боби по кутах, залишали немитими ложки і миски після вечері. Сідаючи на стілець або на лавку, спочатку дулі на місце - "щоб не привалити собою мертвої душі".

Вечеря в Свят-Вечір прийнято починати з куті, а потім можна їсти голубці, вареники, смажену рибу, капусту і запивати узваром. Страви обов'язково повинні бути пісними, оскільки Святвечір припадає на останній день Пилипівського посту. Як правило, в Святвечір зовсім не вживали міцних напоїв, горілка з'являлася на святковому столі тільки на наступний день - на Різдво.

Також обов'язково на святковому столі має бути свічка. Її горіння - це свідчення віри, приналежності людини до Божественного світла, а також сіль, без якої не можна відчути повноти смаку страви, так само, як людина не може творити справжнього добра, не перебуваючи в гармонії з Богом.

Коли когось із родини немає вдома, для нього теж ставлять миску і кладуть ложку. Якщо на Святвечір до хати прийде стороння людина, його запрошують до столу. Це вважається хорошим знаком.

Під час вечері вставати з-за столу не годиться, розмовляти багато - теж недобре. Першу ложку куті господар підкидає до стелі - "щоб так ягнята стрибали, як ця пшениця скаче від землі до стелі". Другу ложку куті підкидали, "щоб телята рикали", а третю - "щоб бджоли роїлися".

У центральній і східній Україні діти носили вечерю близьким родичам: онуки - бабці і діда, племінники - тітці і дядькові, хрещеники - хрещеним батькам. Дітей натомість пригощали солодкою кутею або пряниками, горіхами, калачами, пиріжками. На Гуцульщині та Покутті багаті господарі несли вечерю бідним.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация