Різдво 2016: традиції, обряди, історія

Традиції Різдва в Україні: як відзначають.

Місце для текстового опису фотографії © Джерело

Різдво Христове - одне з найголовніших свят для всіх християн (після Пасхи), оскільки в цей день Діва Марія народила Ісуса Христа. У Православ'ї входить в число так званих панських дванадесятих свят.

Якого числа Різдво

Як відомо, у католиків і православних дата різниться в зв'язку з особливостями ведення календаря (від чого у нас також з'явився свято старий новий рік, який більше ніде в світі не відзначають). В Україні Різдво зустрічають 7 січня. Відзначимо, що греко-католицькі українці теж святкують Різдво Христове разом з православними.

Відзначимо, що греко-католицькі українці теж святкують Різдво Христове разом з православними

Історія Різдва

Згідно старозавітним пророкам, Христос був народжений в місті Віфлеємі в 5508 році від створення світу.

Відзначимо, що ізначальнос кінця ІІ по IVвек Різдво святкували 6 січня - за Хрещенню Спасителя, але пізніше воно було перенесено на 25 грудня у зв'язку з тим, що саме в цей день язичники в Римській імперії святкували Народження Сонця Непереможного, тобто день зимового сонцестояння.

Читайте також: Вчені знайшли в людському мозку дух Різдва

Основна і первинна мета встановлення свята - спогад і прославляння події явища у плоті Сина Божого. Православна Церква встановила і у себе урочисте свято Хрещення Господня і назвала його Богоявленням, вселяючи думку, що в цей день Христос не став вперше Богом, а тільки явив Себе Богом, поставши як Єдиний від Трійці, Син Божий.

Свято стало протиставленням красивим і гармонійним обрядам язичників. Перейняли і язичницький звичай наряджати дерева. І також супроводжувався службами і урочистими співами. У IVвеке рівноапостольна цариця Олена побудувала храм на місці віфлеємської печери, прославленої народженням Христа.

Ніч перед Різдвом

Вечір напередодні Різдва або Святвечір (Святий вечір) має своє сакральне значення. В цей день слід дотримуватися суворого посту з повним утриманням від їжі до першої зірки, яка символізує різдвяну зірку, що сповістила волхвам про народження немовляти Хріста.В цей день в першу чергу прийнято їсти кутю всім обов'язково хоча б маленьку ложечку.

Традиції на Різдво

Оскільки, як і більшість свят, Різдво перейняло традиції язичництва, то і серед традицій зустрічаємо елементи дохристиянської доби. За старих часів було прийнято посипати стіл сіном і тримати його там до Щедрого вечора - це символізувало хороший урожай. Пізніше стало символізувати те, що Ісус народився у хліві.

Зверху стелити скатертину, а в центрі столу ставити блюдо з кутею та інші страви, яких повинно бути 12 по числу апостолів. Їжа була багатою, з м'ясними стравами: млинці, пироги, соління і сушені ягоди, смажена ковбаса і ін.

Читайте також: Народні прикмети на січень

Опівночі всі обмінювалися подарунками, вітали один одного і загадували бажання. Серед дівчат були поширені Різдвяні ворожіння. Вважалося, що на Різдво небо розкривається землі, і сили небесні виконують все задумане. Всі загадані на Різдво бажання обов'язково повинні бути добрими.

Обряди на Різдво

7 січня о гості ходять тільки до родичів, а також колядувати. Вранці 7 січня вся родина або кілька представників йдуть до церкви на святкову молитву, а повертаючись з церкви, люди радо вітаються: - «Христос народився!» Їм відповідають - «Славімо його!» Починаючи з вечора 6 січня, ходили христослави (колядники) з «Віфлеємської зіркою». На палиці закріплювалася велика зірка з позолоченою паперу, прикрашається ліхтариком, паперовими гірляндами, іноді іконою Різдва, Спасителя чи Божої Матері, потім з цією зіркою співаючі різдвяні гімни обходять навколишні будинки.

Читайте також: Місячний календар на січень 2016: перший тиждень

У деяких місцях пекли до свята фігурки тварин з пшеничного тіста - корівок, овечок, кізок, півників та курочок і чоловічків-пастушків.

У деяких регіонах України прикрашають столдідухом, снопом пшениці чи вівса спеціальної форми: з чотирма ногами і великою кількістю вузлів, що символізує добробут на наступний рік.

Проголосувало: 86 осіб.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация