Різдво в Росії - 2018: коли відзначають, історія і традиції, святочні ворожіння і прикмети

  1. Різдво Христове в Росії - коли відзначається
  2. Православне і католицьке Різдво
  3. Історія Різдва
  4. Як в Росії відзначають Різдво Христове
  5. Святки-колядки
  6. святочні ворожіння
  7. Найвідоміші святочні ворожіння
  8. Ворожіння з ниткою
  9. Ворожіння уві сні
  10. Ворожіння на картах
  11. Різдвяні та святочні прикмети

Різдво Христове - це другий за значимістю після Великодня свято в християнстві в честь народження у діви Марії сина божого Ісуса Христа, який став рятівником людства

Різдво Христове - це другий за значимістю після Великодня свято в християнстві в честь народження у діви Марії сина божого Ісуса Христа, який став рятівником людства. На відміну від західного світу, який відзначає Різдво під кінець року, що минає, росіяни зустрічають це свято вже в Новому 2018 році.

Різдво Христове в Росії - коли відзначається

Різдво Христове відзначається в Росії за юліанським календарем з вечора 6 січня весь день 7 січня.

Православне і католицьке Різдво

У православ'ї Різдво - це двонадесяте (один з дванадцяти найважливіших, не рахуючи Пасхи) панський (в честь Ісуса Христа) неперехідне (відзначається завжди в один і той же день) свято. Різдву передує сорокаденний Різдвяний піст, у якого особливо строга останній тиждень перед святом.

Католики і протестанти, що живуть за григоріанським календарем, і православні церкви, які дотримуються Новоюліанського літочислення, вже відзначили Різдво Христове 24-25 грудня 2017 року. Чому католики і православні відзначають Різдво в різні дні, читайте в матеріалі Федерального агентства новин .

Чому католики і православні відзначають Різдво в різні дні, читайте   в матеріалі Федерального агентства новин

Історія Різдва

Різдво Христове - це свято, пов'язане з євангельською історією про народження Ісуса Христа, яку однаково трактують все християнські конфесії. Адже, як відомо, коли на рубежі нашої ери християнство тільки зароджувалося, воно було єдиним. Поділ на католицизм і православ'я сталося в четвертому столітті, а поява протестантизму історики відносять до кінця Середньовіччя.

Різдво Христове описано в Євангеліях від Луки та від Матвія. Оскільки події, що відбувалися в стародавній Іудеї при римському імператорі Августі і пов'язані з народженням немовляти Христа, однаково описують всі християнські джерела, відсилаємо читача до статті "Католицьке Різдво" , Опублікованій Федеральним агентством новин.

Як в Росії відзначають Різдво Христове

На Русі свято з'явилося разом з приходом християнства - приблизно в десятому столітті. А, починаючи з XVII-XVIII століть, в Росії почали приживатися європейські традиції відзначення Різдва. В першу чергу це завезений з Німеччини звичай ставити на Різдво вбрану ялина з різдвяною зіркою на верхівці, а також мода на вертепні театри і - вже в XIX столітті - поява «суверенної» російського Санта Клауса - Діда Мороза, який, так само, як і в Європі, асоціювався в першу чергу зі святим Миколаєм.

Після революції Різдво в Радянському Союзі фактично була заборонена. Але в 1930-ті роки було вирішено повернути народу зимове свято, і традиції Різдва частково перекочували в відзначення Нового року, але вже в повністю світському форматі. Так, у Діда Мороза невідомо звідки з'явилася «внучка» Снігуронька, різдвяна зірка поступилася місцем революційної - п'ятикутної, а ялинкові іграшки наповнилися радянськими символами.

Так, у Діда Мороза невідомо звідки з'явилася «внучка» Снігуронька, різдвяна зірка поступилася місцем революційної - п'ятикутної, а ялинкові іграшки наповнилися радянськими символами

Різдво було офіційно відновлено в своїх правах тільки в пострадянські часи, і це свято знову придбав приблизно ті ж риси, які мав до революції. При цьому світський Новий рік залишився в Росії головним зимовим святом, так що тим, хто всерйоз дотримується Різдвяний піст, доводиться з цим миритися.

Сьогодні Різдво - це офіційний вихідний, і святкові заходи, що проходять в цей день, входять в десятиденні новорічні канікули, надані росіянам.

Святки-колядки

На Русі до сих пір живі народні традиції зимових свят, що мають ще дохристиянські коріння, які потім цілком мирно вжилися з християнським Різдвом.

Це в першу чергу Коляди (народна назва Святок - світлої седмиці - першого тижня після Різдва, а в більш широкому значенні - період з Різдва до Водохреща). У ці дні на Русі було прийнято колядувати - діти і молодь, вбравшись в костюми і маски, ходили по дворах з співом різдвяних гімнів-колядок, отримуючи в нагороду частування (в основному солодощі) і гроші.

Іноді святочні гуляння, особливо в селах, носили набагато менше милостивий характер. Вважалося, що в цей час можна рядитися в різну нечисть і навіть лякати доброчесних селян і міщан. Втім, церква ніколи не заохочувала подібні забави, як не заохочувала і традиційні святочні дівочі ворожіння, які в Росії були популярні у всіх шарах суспільства.

святочні ворожіння

Гадати було прийнято весь період Святок - з ночі перед Різдвом (6 січня) до водохресного вечора з 18 на 19 січня. У народній традиції вважалося, що до свята Хрещення Христос як би ще не хрещений, а значить, нечисть вільно гуляє по землі і навіть трохи допомагає в справах, пророкуючи майбутнє.

Найвідоміші святочні ворожіння

Ворожіння з валянком або чобітком

Дівчина кидала від воріт на дорогу валянок, чобіток або туфлю і дивилася - в який бік буде повернений ніс кинутої взуття. Куди вкаже носок - звідти і прийде суджений (за іншою трактуванні - в ту сторону і належить виїхати до майбутнього чоловіка).

Ворожіння з ниткою

Учасниці ворожіння одночасно підпалюють нитки однакової довжини. У кого нитка догорить раніше всіх, та першої і заміж вийде. Ну, а якщо нитка відразу згасла - сидіти невдаху в дівках.

Ворожіння уві сні

Перед сном (бажано, з четверга на п'ятницю) дівчина говорила: «З четверга на п'ятницю сяду я на мятніцу. П'ятниця-пятн і ца, хто любить - той присниться ». Уві сні повинен був з'явитися майбутній обранець.

Є й інші приповідки, про які вважається, що вони допомагають побачити уві сні судженого.

Ворожіння на картах

Перед сном дівчина клала під подушку чотирьох карткових королів, примовляючи: «Суджений-ряджений - стань мені уві сні».

Якщо уві сні з'явиться піковий король - наречений буде старим і ревнивим. Якщо на вогник загляне червовий король - чекай нареченого молодого і багатого. Хрестовий король - знак, що наречений буде військовим або купцем (в сучасній версії - бізнесменом). Ну, а якщо присниться бубновий король - жених буде улюблений і бажаний.

Різдвяні та святочні прикмети

Якщо в різдвяну ніч зірок на небі густо - влітку в лісі ягід теж буде густо.

Якщо в Різдво відлига - весна запізнилася і буде холодною.

Якщо на Різдво день теплий - хліб народиться темний (тобто зерно може згнити, а рік буде неврожайним).

Якщо на Святки на деревах іній - рік буде врожайним.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация