Різдво в Грузії: традиції, звичаї, рецепти

  1. Аліло
  2. Чічілакі, пхочаоба і перший гість
  3. Різдвяне частування
  4. Рецепт Кади:

Різдво в Грузії - як і в усьому християнському світі, одне з найголовніших свят. Ми розповімо нашим читачам про святкування Різдва по-грузинськи.

Ми розповімо нашим читачам про святкування Різдва по-грузинськи

Аліло

У кожній частині Грузії Різдво Христове відзначають по-своєму, але один звичай, забутий за радянських часів і відроджений в 90-і роки Святішим Католикосом-Патріархом Ілією II, - загальний для всієї країни.

Свято відзначається нагадує російське і українське колядування ходою з піснями - Аліло (від слова «Алілуя»). Цій традиції багато століть - група чоловіків обходила будинки з співом «Аліло» і вітала всіх із Різдвом. Процесію очолював «Махаробелі» ( «вісник радості» - вантаж.) - господиня будинку зустрічала його на порозі та обдаровувала фруктами, солодощами, хлібом, яйцями.

Згодом чоловіків замінили діти - вони і сьогодні йдуть попереду процесії, ошатно вбрані, з вінками на головах, символізуючи ангелів. З ними, молячись, йдуть представники духовенства з іконами, хрестами і хоругвами.

Відповідно до дохристиянськими ще традиціями, в ході беруть участь ряджені, але зображують вони євангельських персонажів - пастухів і волхвів.

Аліло починається відразу після різдвяного богослужіння, і в ньому бере участь все місто. У Тбілісі він починається в кінці проспекту Руставелі, на площі Роз, і рухається до собору Собор Святої Трійці (собор Пресвятої Трійці - головний кафедральний собор Грузинської Православної Церкви), де учасників приймає Патріарх і передає подарунки і солодощі.

У Тбілісі він починається в кінці проспекту Руставелі, на площі Роз, і рухається до собору Собор Святої Трійці (собор Пресвятої Трійці - головний кафедральний собор Грузинської Православної Церкви), де учасників приймає Патріарх і передає подарунки і солодощі

Пожертви збирають в величезні кошики, які заповнюються у міру руху процесії - їх везуть на возах воли.

Дохристиянська традиція збору частувань під час колядування переосмислена в євангельському дусі: до цукерок і булочок додаються гроші, іграшки та одяг, і все зібране передається дітям-сиротам та іншим нужденним.

Чічілакі, пхочаоба і перший гість

Є й інші широко поширені звичаї. Так, наприклад, задовго до різдвяної ялинки в Грузії ставили чічілакі - горіховий прут, з якого не до кінця знімають тоненькі смужки деревини. Таким чином, на верхівці залишався сніп кучерявого «волосся». У цю копицю (до речі, в народі її називають «борода святого Василя» - на честь святого, пам'ять якого відзначається в Новий рік за старим стилем) вставляється дерев'яний хрестик, а на нього вішають гранати, яблука і яйця. Навколо викладаються червоні ягоди.

Доповнює прикраса чічілакі вічнозелений березка.

Чічілакі найбільше поширена в західній частині Грузії.

Пхочаоба - грузинська різдвяна гра - поширена в Картлі. Діти збирають розкидані по підлозі дрібні горішки та волоські горіхи - у кого в руках виявиться більше, той і переміг.

На Різдво і Новий рік в Грузії запрошують спеціального гостя - меквле. До його приходу ніхто не може ні виходити, ні входити в будинок.

Переступаючи поріг, меквле повинен оповістити господарів: «Приношу вам радість, щастя, здоров'я, доброту і благополуччя!» - в подарунок він приносить фрукти і солодощі. Тільки після цього починається святкова трапеза.

Звичай запрошувати меквле широко поширений до сих пір. «Першого гостя» вибирають ретельно і уважно, іноді його роль бере на себе глава сім'ї.

«Першого гостя» вибирають ретельно і уважно, іноді його роль бере на себе глава сім'ї

Різдвяне частування

До Різдва в різних районах Грузії готують різні страви.

У Імеретії, Гурії, Самегрело - добре відоме страви з курки з горіхами - сациві. Тут же, в Самегрело, варять кукурудзяну кашу (мамалигу) з сулугуні - це страва називається еларджі, роблять козинаки з горіхами, а головний атрибут різдвяного столу - порося з аджикою.

У західній Грузії особлива увага приділяється солодощів: мед, горіхи, сухофрукти. Різдвяний стіл тут не обходиться без гарбуза в солодкому сиропі (таке ж блюдо готують до дня пам'яті святої Варвари).

У горах Східної Грузії печуть солодкі пироги - Каду. Приготування тесту - цілий ритуал, якому присвячено весь день.

Приготування тесту - цілий ритуал, якому присвячено весь день

Рецепт Кади:

400 грамів борошна висипати на дошку, зверху - нарубані пластами вершкове масло (250-300 г). Ретельно перемішати до однорідного стану. Зробити невелике заглиблення в тесті, туди влити одне яйце, півсклянки мацоні, розмішати з половиною чайної ложки соди, кілька крапель оцту і всипати половину чайної ложки солі.

Тісто ще раз ретельно замішати, розділити на частини.

Для начинки беруться приблизно порівну цукру, борошна і (можна трохи менше) вершкового масла. Масло слід змішати з цукром, потім додати борошно. У борошно можна всипати ванілін або корицю за смаком.

Кожен шматок тесту не дуже тонко розкачати. Можна викласти всередину начинку і згорнути в рулет, який потім нарізати на порційні шматки, а можна зробити невеликі круглі пиріжки з начинкою.

Випікати на 180-200 градусах приблизно півгодини на змащеному олією деку (краще застелити пергаментом).

Автор щиро вітає з Різдвом і дякує Ніно Гераджава за допомогу в підготовці матеріалу.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация