Робот-вантажник як майбутнє промисловості

Історія техніки розповідає нам про регулярно виникаючих ситуаціях, коли нові технології, вже виникнувши, застигають «на низькому старті» перед ривком масового впровадження. Характеризуються такі ситуації різноманітністю присутніх на ринку технічних рішень, відсутністю усталених стандартів, вкрай швидким моральним старінням зразків. Так було з автомобілебудуванням в самому кінці позаминулого століття, з авіацією у Велику війну вікової давнини, з персональними комп'ютерами у вісімдесяті. Ну а тепер такий етап проходить робототехніка ...

Коли те, що було спочатку витонченої іграшкою - як еоліпіл Герона, а потім дивовижною, але непрактичною конструкцією - як бігала в 1870 році по Парижу парова візок Жозефа Кюньо (і нині зберігається дбайливими французами в "Conservatoire des Arts-et-Métiers"), перетворюється в рентабельні машини? У паровози, які зв'язали швидким і зручним сполученням сушу планети, і принесли залізничним магнатам стану, часткою національних багатств, що перевершують нинішні бариші ІТ-індустрії?

І в цьому випадку, коли на цю технологію виник масовий і універсальний попит! Коли з'явилася можливість виробляти у великих масштабах і рентабельно продавати у вищій стемені однорідний товар. Рейки, які виробляються спочатку десятками кілометрів, а потім і десятками тисяч кілометрів. Милиці, немислимі кількості яких потрібні для кріплення рейок до шпал. Деталі стрілок і стандартних чавунних мостів (їх у великій кількості дбайливо зберегли в Великобританії).

По цих шляхах бігали теж досить однорідні паровози (хоч і розділились на маневрові, приміські, вантажні та кур'єрські), що тягали досить однорідний парк вагонів (також поділилися на пасажирські різних класів) і платформ. Все -¬ незважаючи на ділення ¬на класи - досить однорідне. Одна і та ж технологія везе і людей - з самих різних класів суспільства - і найрізноманітніші вантажі. Саме завдяки тому «чавунця» змінила обличчя континентів (чого не всі раділи - географ Любимов з Київського кадетського корпусу почитав «найбільшим злом для російських міст і місцевої промисловості поява залізниць», про що повідав в мемуарах граф Ігнатьєв ...).

Потім точно такий універсалізм - здатність обробляти і зберігати числову, текстову, звукову та візуальну інформацію, представлені в єдиній, цифровій формі - дозволив комп'ютерних технологій перетворити економіку планети. Ну а тепер настає етап впровадження робототехніки. І який же робот швидше за все виявиться найпоширенішим?

Ну, давайте подивимося, що є присутнім на будь-якому підприємстві і важкої і легкої промисловості, на заводах і сверхвисокотехнологічних, і сверхтрадіціонних, і тих, хто виробляє харчові товари і ліки, потрібні для того, щоб люди могли жити, і системи зброї, потрібні для того , щоб люди не надто балували? Що було там завжди, до того ще, як прийшли перші механічні двигуни, і що залишиться, коли з заводів підуть останні люди?

Правильно - це вантажники! Прибувають на завод сирі матеріали і всякі там вузли з комплектуючих треба розвантажувати. Ну а готову продукцію - завантажувати в упаковки і транспортні засоби. Ну і - переміщати всередині самого заводу ... Так було і так буде. І значить найпершим і наймасовішим роботам варто придивитися саме до роботи вантажників. Адже подивіться на оголошення про найм робочої сили - ця категорія трудівників потрібна скрізь і завжди! І наближається час, коли вона буде замінена роботами.

Найпершим застосуванням роботів буде впровадження їх на небезпечних виробництвах. Ще в розквіті індустріальної епохи з її досить багатої робочою силою, роботи в «гарячих», тобто радіоактивних камерах, велися за допомогою на рідкість дотепно сконструйованих чисто-механічних маніпуляторів, кожен з яких втілив відразу кілька томів «Механізмів» академіка Артоболевського, під наглядом багатоколінчасті чисто оптичних перископів ...

Але це стосувалося лише «штатних», спочатку закладених проектувальниками операцій. Варто було виникнути нештатних ситуацій - як в Фукусімі - і в радіоактивний пекло в високотехнологічної Японії пішли люди ... Урок був засвоєний - ми безліч разів розповідали про роботів цивільної оборони, над створенням яких працює DARPA, про роботів флотських пожежних, створюваних Пентагоном, про плани англійців створити роботи для АЕС. І всі вони найближчим часом будуть впроваджені спочатку на особливо небезпечних, а потім - на просто важких і небезпечних виробництвах.

Але роботи пов'язані з навантаженням-розвантаженням небезпечні і самі по собі. Просто небезпека ця не реалізується «Не оптом, а вроздріб», дрібними порціями. Зараз страшно дивитися на сорокарічних жінок, які отримали «путівку в життя» якраз в розквіт «ринкових реформ» і вступили на шлях веселого і високорентабельного (так-так, високорентабельного, я не жартую, норма прибутку величезна) «човникового бізнесу». Хтось возив товар з-за кордону, хтось із Москви в губернію, хтось із губернії в повіт. Результат - однаковий. Деформовані хребти, роздавлені суглоби, хворі внутрішні органи ... І поверх цього безглузді татуювання - на пам'ять про жвавої молодості.

Причому це так, в результаті тривалої важкої роботи. Травми - розтягування, синці і переломи - йдуть окремо і вони неминучі. А за них доведеться платити, в дикому капіталізмі працівникові своїм здоров'ям і долею, в громадянському суспільстві - роботодавцю. І дуже пристойними грошима ... Тому впровадження роботів-вантажників може виявитися суто рентабельним навіть за одним цих причин! (Таке просте пристрій здатний зберегти чимало здоров'я - відеоссилка )

А ще людина-вантажник поганий тим, що він малий для важких вантажів, і завеликий для дрібних. З однокілограммовимі дельта-роботами (1-kg payload delta robots) при упаковці дрібних і крихких вантажів не можуть нині змагатися навіть самі старанні азіатки з самими тоненькими пальчиками (коли мова йде про те, щоб пакувати дрібниця годину за годиною з конвеєрної швидкістю).

З однокілограммовимі дельта-роботами (1-kg payload delta robots) при упаковці дрібних і крихких вантажів не можуть нині змагатися навіть самі старанні азіатки з самими тоненькими пальчиками (коли мова йде про те, щоб пакувати дрібниця годину за годиною з конвеєрної швидкістю)

З однокілограммовим дельта-роботом за швидкістю не можуть сперечатися навіть старанні азіатки ...

Ну, ось дивимося далі на оголошення про найм робочої сили. Миготить слово «санітарна книжка». Роботи теж ними обзаводяться. Зрозуміло, що в масовому виробництві робот не стане різати ножем для м'яса м'які сири ... Але і роботи-універсали нині обзаводяться пристроями дезінфекції, що омивають їх робочі органи розчином перекису водню - якість сертифіковане Міністерством сільського господарства США (USDA) і їх же Адміністрацією з контролю за продуктами і ліками (FDA). Оскільки скандали з харчовими отруєннями регулярно миготять в пресі, тема більш ніж актуальна.

Що завжди було атрибутом важкої роботи вантажників? Це - «трудова пісня». Будь то англосаксонська «Sail to haven a black clipper ...», або рідна «Дубинушка». Вони дозволяли робочої артілі синхронізувати свої рухи і зусилля, забезпечуючи підйом і переміщення особливо важких вантажів. Тепер такими «трудовими піснями» обзаводяться і артілі роботів. Вони потрібні їм для роботи з вантажами з вагою більше тонни - адже навантажити цим більш дрібні універсальні машини, що випускаються великими серіями, виявляється куди рентабельніше, ніж закуповувати спеціалізований надважкий маніпулятор.

Старші з читачів можливо пам'ятають ті часи, коли на підприємствах водилися відділи НОТ, наукової організації праці. А починали засновники цієї справи - американець Тейлор, росіянин Гаст - з оптимізації найпростіших операцій, на кшталт роботи вантажника ... Вчили, як правильно засипати і носити мішки на млині. Тепер цьому вчать роботів - формувати в просторі оптимальні траєкторії вантажів, засипати сипучі матеріали найвигіднішим шляхом ...

І ось такі універсальні роботи знайдуть найближчим часом застосування на будь-якому підприємстві, що на промисловому, що на торговому. Що забезпечить робототехніці масовий збут, і приверне в галузь значні інвестиції. Ну а далі піде ефект розкрутки, spin-off, якій сформує новий образ планетарної промисловості ...

У паровози, які зв'язали швидким і зручним сполученням сушу планети, і принесли залізничним магнатам стану, часткою національних багатств, що перевершують нинішні бариші ІТ-індустрії?
І який же робот швидше за все виявиться найпоширенішим?
Що було там завжди, до того ще, як прийшли перші механічні двигуни, і що залишиться, коли з заводів підуть останні люди?
Що завжди було атрибутом важкої роботи вантажників?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация