Робота в Польщі для українців в 2018 році. всі зміни

  1. З чим пов'язані останні зміни?
  2. Зміна порядку працевлаштування українців в Польщі
  3. Документи, які є підставою для роботи
  4. Термін оформлення документів, тривалість процедури працевлаштування
  5. Дозвіл на сезонну роботу в Польщі
  6. Оформлення відносин між роботодавцем і працівником
  7. Заробітна плата в Польщі в 2018 році
  8. Відповідальність за порушення законодавства про працю

Починаючи з 1 січня 2018 року в Польщі в черговий раз змінилися правила працевлаштування іноземців, що прямо торкнулося громадян України. У цьому матеріалі менеджери агентства Колібрі постаралися розібрати основні зміни і пролити світло на те, чого українцям варто очікувати від працевлаштування в Польщі в новому році.

З чим пов'язані останні зміни?

Згідно з даними Міністерства сім'ї, праці і соціальної політики в Польщі за перше півріччя 2017 року було зареєстровано понад 900 тисяч заяв роботодавців про намір надати роботу іноземцю. При цьому, лише третина від зазначеної кількості людей приступили до офіційної роботи в Польщі. Це свідчить про те, що в Польщі існує величезний тіньовий ринок з працевлаштування іноземців.

Для боротьби з «тіньовими» роботодавцями, нелегальними працівниками і продажем запрошень фіктивними роботодавцями (фірмами-пустушками, створеними спеціально для цих цілей), Польський Сейм ще 22 червня 2017 року прийняв Закон «Про внесення змін до закону про сприяння зайнятості та установ ринку праці і інших законодавчих актів », яким запроваджуються нові правила працевлаштування іноземців з 1 січня 2018 року.

Зміна порядку працевлаштування українців в Польщі

Як і раніше, для офіційного працевлаштування в Польщі іноземцю потрібно дозвільний документ. З 1 січня діє два види таких документів: дозвіл на роботу і дозвіл на сезонну роботу. Підставою для видачі дозволу є заява роботодавця про намір доручити роботу іноземцю (oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi).

Одним з головних нововведень є введення оплати для роботодавців за видачу дозволів на роботу і дозволів на сезонну роботу в розмірі 30 злотих. До 1 січня 2018 року дозвіл на роботу видавалося польським компаніям безкоштовно, що давало можливість створювати фірми-пустушки і торгувати запрошеннями на роботу за низькою вартістю. Введення плати повинно вплинути на нелегальний ринок праці в Польщі та ускладнити перепродаж запрошень.

Роботодавець зобов'язаний повідомити відповідальний орган про те, що працівник, якому було виписано дозвіл на роботу, прибув для виконання роботи. Таке повідомлення подається не пізніше дня, коли працівник приступив до виконання обов'язків. Якщо працівник не прибуває на роботу, роботодавець також зобов'язаний про це повідомити протягом 7 днів від передбачуваної дати початку робіт, зазначеної в заяві.

При звірці термінів працевлаштування (виконання робіт) до уваги беруться періоди часу, зазначені в дозволі на роботу. Тому, якщо ви завершили роботу раніше запланованої дати, зазначеної в заяві, рекомендується повідомити про це в уповноважений орган з працевлаштування. Це можна зробити як особисто, так і через вашого роботодавця. За подачу неправдивої інформації загрожує грошовий штраф.

Можна бачити, що з 1 січня 2018 року процедура працевлаштування істотно ускладнилася саме для польських роботодавців, тепер для цього потрібно більше часу, зусиль і коштів.

Документи, які є підставою для роботи

Розглянемо докладніше документи, які допускають іноземців на польський ринок праці і дозволяють влаштовуватися на легальну роботу.

Дозвіл на роботу - основний документ, що дає право іноземцям легально працювати і жити в Польщі. Дозвіл видається воєводою за місцем знаходження польського роботодавця на підставі заяви роботодавця про намір влаштувати іноземця. Такі заяви видаються не всім, їх можуть отримати тільки громадяни Вірменії, Білорусії, Грузії, Молдови, Росії та України.

У дозволі на роботу вказуються дані роботодавця, яка подає документи на отримання цього дозволу, тип роботи, яку виконуватиме іноземний працівник, а також термін, на який видається дозвіл.

Дозвіл на роботу видається на термін, що не перевищує 180 днів протягом 12 наступних місяців.

Термін оформлення документів, тривалість процедури працевлаштування

Зміни так само вплинули на час виготовлення запрошення. Згідно з офіційними даними, термін оформлення дозволу становить від 7 до 30 календарних днів, що істотно сповільнює процедуру працевлаштування іноземців у Польщі.

З урахуванням часу, необхідного на пересилку документів, а також терміну очікування черги на подачу документів на отримання візи, загальна тривалість процедури працевлаштування в Польщі становить від 1 до 2 місяців. Оскільки вплинути на ці терміни неможливо, працівникам рекомендується оформляти документи для працевлаштування заздалегідь.

Дозвіл на сезонну роботу в Польщі

Новим видом дозволу на роботу є дозвіл на сезонну роботу, тип «S». Такий дозвіл видається старостою і дозволяє іноземцю працювати в Польщі 9 місяців протягом календарного року. У випадках в'їзду до Польщі для здійснення сезонної роботи, закінчення зазначеного строку починається з дня перетину кордону Шенгенської зони.

Працювати на підставі дозвіл на сезонну роботу дозволяється тільки в тих галузях, які офіційно визнані сезонними в Польщі.

Для отримання такого дозволу роботодавцю потрібно подати копію документа, що дає право на перебування, і повідомити установі з працевлаштування про Ваше прибуття, а також повідомити адресу, за якою Ви будете проживати в Польщі. Працівник має право працювати протягом терміну очікування дозволу на виконання сезонних робіт, але тільки після подачі роботодавцем повідомлення про прибуття цього працівника в Польщу.

Дозволи на сезонну роботу можуть видаватися громадянам тих країн, які не є членами Європейського Союзу або Європейського Економічного Співтовариства.

Якщо іноземець є громадянином Вірменії, Білорусії, Грузії, Молдови, Росії або України і виконував у певного роботодавця сезонну роботу хоча б один раз протягом попередніх 5 років, він може отримати дозвіл на багато-сезонну роботу в Польщі. Термін дії такого дозволу становить 3 роки, протягом терміну його дії працівник має можливість отримати кілька сезонних віз і працювати в Польщі до 9 місяців протягом року.

Оформлення відносин між роботодавцем і працівником

Незалежно від виду документа, що допускає працівника до Польського ринку праці, договір про працевлаштування повинен бути укладений у письмовій формі, і один примірник договору повинен бути переданий працівникові і переведений на зрозумілий для нього мову.

Протягом 7 днів роботодавець зобов'язаний зареєструвати працівника для отримання соціальної та медичної страховки, яка дає можливість отримувати страхові виплати в разі хвороби, виникнення нещасних випадків на виробництві та навіть в разі народження дитини, а також - на отримання безкоштовних послуг в сфері охорони здоров'я (не стосується договору підряду).

Заробітна плата в Польщі в 2018 році

У разі якщо між працівником і роботодавцем укладено трудовий договір, мінімальний розмір заробітної плати повинен становити не менш як 2 100 злотих брутто в місяць (з урахуванням податків і обов'язкових платежів).

Мінімальна погодинна ставка в Польщі з початку 2018 року становить 13,70 злотих брутто. Потрібно відзначити, що ставка не застосовується до відносин, що виникають з договорів підряду.

Відповідальність за порушення законодавства про працю

Працівник має право працювати виключно у того роботодавця, який зазначений у дозволі на роботу. Нелегальне виконання робіт або нелегальне перебування в Польщі загрожують серйозними наслідками для працівника, зокрема, грошовим штрафом і навіть можливим виселенням із Польщі.

Рішення про видворення також тягне за собою включення в список небажаних осіб для в'їзду на територію Республіки Польща, а також до Шенгенської інформаційної системи, з метою відмови в повторному в'їзді в зону Шенген.

З чим пов'язані останні зміни?
З чим пов'язані останні зміни?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация