Робота оперативної пам'яті

Оперативна пам'ять призначена для зберігання даних під час роботи ПК

Оперативна пам'ять призначена для зберігання даних під час роботи ПК. Всі дані з оперативної пам'яті безслідно зберігаються під час завершення ПК, як при нормальному, так і при аварійному відключенні, наприклад, через відключення електроенергії, що живить комп'ютер.

Робота оперативної пам'яті безпосередньо пов'язана з роботою процесора і зовнішніх пристроїв ПК, так як саме їй процесор і зовнішні пристрої «довіряють» свою інформацію.

Оперативна пам'ять складається з осередків, кожна з яких має свій унікальний номер (точніше, свою адресу).

Оперативна пам'ять підключається всередині ПК до шинам ПК , До яких підключаються і процесор, і контролери пристроїв введення-виведення.

Важливо розуміти, що якщо в процесі роботи оперативної пам'яті проводиться запис даних в будь-яку осередок оперативної пам'яті, то вміст цього осередку, яке було до надходження нової інформації, буде безповоротно втрачено. Тобто по команді процесора дані записуються в зазначену осередок оперативної пам'яті, одночасно стираючи при цьому те, що там було записано раніше.

Ще одне дуже важливий аспект роботи оперативної пам'яті - це розподіл оперативної пам'яті на кілька розділів за допомогою спеціального програмного забезпечення, яке підтримується операційними системами.

Справа в тому, що сучасні пристрої оперативної пам'яті є досить об'ємними, щоб в пам'яті можна було розмістити дані від декількох одночасно працюючих завдань. Процесор також може одночасно обробляти кілька задач.

Ця обставина сприяло розвитку так званої системи динамічного розподілу пам'яті, коли під кожну оброблювану процесором завдання диспетчером пам'яті відводяться динамічні (а значить змінні по своїй величині і розташування) розділи оперативної пам'яті.

Динамічний характер роботи оперативної пам'яті дозволяє розпоряджатися наявною пам'яттю більш економно, своєчасно «вилучаючи» «зайві» ділянки пам'яті у одних завдань і «додаючи» додаткові ділянки пам'яті інших місій в залежності від їх важливості, обсягу оброблюваної інформації, терміновості виконання і т.п.

За «правильне» динамічний розподіл пам'яті в ПК відповідає операційна система, тоді як за «правильне» використання пам'яті в межах відведених кордонів відповідає прикладне програмне забезпечення .

Цілком очевидно, що прикладні програми повинні мати здатність працювати під управлінням операційної системи, в іншому випадку операційна система не зможе виділити такий програмі оперативну пам'ять, або програма не зможе «правильно» працювати в межах відведеної пам'яті.

Саме тому не завжди вдається запустити під управлінням сучасних операційних систем раніше написані програми, які працювали під управлінням застарілих систем, наприклад, під MS DOS або під ранніми версіями Windows.

Правда, в складі сучасних ОС є можливість «вручну» налаштовувати управління пам'яттю для таких «застарілих» програм. Але робити це початківцям користувачам не слід, так як будь-які помилки при «ручному» розподілі оперативної пам'яті можуть призвести до руйнування операційної системи (правда, найчастіше це «лікується» легко, шляхом перезавантаження комп'ютера).

Диспетчер пам'яті операційної системи стежить не тільки за тим, щоб адресація пам'яті була в межах її фізичної кордону, а й за тим, щоб завдання, що виконуються в комп'ютері, не зверталися до осередків пам'яті, що знаходиться за межами динамічної кордону відведеної завданню пам'яті. У разі отримання невірного адреси диспетчер пам'яті видає повідомлення про помилку.

У разі виникнення помилки, як при зверненні до невірної осередку пам'яті, так і при виконанні програми в межах відведеної динамічної пам'яті, програмістам, який написав програму, дуже важливо знати, що було записано в оперативній пам'яті в момент виникнення помилки. Така інформація про зміст оперативної пам'яті називається «дамп пам'яті».

Можливо, ви зустрічалися з повідомленням, яке пропонувало відправити розробникам програми повідомлення про помилку. Подібне зустрічається, зокрема, при роботі прикладних програм під керуванням операційної системи Windows.

Це повідомлення означає, що програма намагається передати через Інтернет (з Вашого відома і дозволу) інформацію розробникам програмного забезпечення про помилку і про зміст оперативної пам'яті в момент помилки.

Для користувача така інформація абсолютно марна, вона містить набір незрозумілих даних (причому в шестнадцатиричном форматі, як правило), але вона багато говорить розробникам програм.

PS Стаття закінчилася, але на блозі можна ще прочитати:

1. Буфер обміну даними: що це?

2. Старий ноутбук: недостатньо оперативної пам'яті


Автор: Юрій Воробйов


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация