Родичі Чапаєва досі сваряться через архіву начдива

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

23 лютого 2012, 10:18 Переглядів: 23 лютого 2012, 10:18 Переглядів:   12-го лютого виповнилося 125 років від дня народження Василя Чапаєва

12-го лютого виповнилося 125 років від дня народження Василя Чапаєва.

Покопатися в біографії Чапаєва виявилося справою не тільки цікавим, але і в тему - в лютому, а саме 12-го числа, виповнилося 125 років від дня народження знаменитого начдива. А тут ще й пошуки родичів закінчилися успіхом: поговорити з "Сегодня" погодилася правнучка Василя Івановича, яка живе в Москві. Але для початку давайте розберемося, хто є хто в житті Чапаєва.

Отже, народився начдив в родині селянина-тесляра в селі Будайка Чебоксарского повіту. Був шостою дитиною. Навчався у парафіяльній школі, разом з батьком займався плотницким справою. А після одруження на попівської дочки Пелагеї Метлин навіть реставрував ікони. Від цього шлюбу з'явилося троє дітей: Аркадій, Клавдія і Олександр. Поки Василь Іванович героїчно боровся на фронтах Першої світової, завойовуючи землі і отримуючи нагороди (кавалер трьох Георгіївських хрестів і однієї медалі, кавалер ордена Червоного Прапора), дружина Пелагея Метліна зрадила його з кондуктором. Чапаєв образився і в 1917 році у нього з'явилася цивільна дружина Пелагея Камішкерцева. Йдучи до неї, він забрав з собою і дітей. Після смерті Чапаєва новий залицяльник Камішкерцевой взяв опіку над його дітьми. І розважався тим, що під час їжі отстреливал їм кінчики волосся.

Читайте інтерв'ю з Євгенією Чапаєва: "Мій батько просто обожнював Гітлера"

Старший син Чапаєва - Олександр в чині генерал-майора Другої світової пішов у відставку, мав трьох дітей (в тому числі і Тетяну, про яку згадується в інтерв'ю c правнучкою Чапаєва за посиланням вище. - Авт.). Молодший син - Аркадій був відмінним льотчиком, служив з Чкаловим. Загинув при виконанні, на борту літака при невідомих обставинах. Дітей у сім'ї Аркадія не було.

З усіх дітей Чапаєва тільки середня дочка - Клавдія всерйоз займалася документами свого батька. Працювала вона харчовиків, а після війни - заввідділом обкому партії. Ідея збирати архів Чапаєва прийшла Клавдії не відразу. Спочатку просто хотілося знати все про батька. Розпитування та бесіди з чапаєвців допомагали мало, кожен з них розповідав щось своє. Тому Клавдія вирішила отримати доступ до державних архівів. На їх опрацювання пішло 20 років. У відкритих архівах документи копіювалися легально. А в закритих - вона виходила в дамську кімнату і на колінах писала те, що запам'ятовувала з фотографічною точністю. Саме таким чином Клавдія Василівна зібрала кілька тисяч документів, які зберігалися в її квартирі.

Після смерті Клавдії в 1999 році, родичі хотіли отримати архіви і квартиру в Москві. Однак все це майно вона заповіла своїй онучці Євгенії та правнучки Василини.

У 2004 році Євгенія видала свою книгу про великого прадіда "Мій невідомий Чапаєв", ніж накликала ще більший гнів родичів, яких Клавдія категорично не допускала до документів. У книзі опубліковано безліч секретних записок і документів, які впливали на хід Першої світової і досі вважаються спірними.

МУЗЕЙ ЧАПАЄВА В УКРАЇНІ розтягнули

Музей Чапаєва в Чебоксарах
Музей Чапаєва в Чебоксарах

До 2002 року в Лубнах Полтавської області був найбільший на території України музей, який зберігав пам'ять про Першої та Другої світових війнах, зібраний 25 дивізією імені Чапаєва. І хоч начдив ні ніколи в Лубнах, але пам'ять про нього збирали члени "чапаевской" дивізії. Іменем начдива 25 мотострілкової дивізії назвали в 60-х роках ХХ століття за те, що вона була однією з кращих і мала найбільшу кількість Героїв Радянського Союзу - понад 80.

Як розповіли в Лубновском краєзнавчому музеї, в цій дивізії було безліч хлопців з Чебоксар (батьківщини Василя Івановича), які і відкрили музей. Там зберігалися документи, тачанка років громадянської війни та інші експонати. Однак 10 років тому дивізію розформували і музей закрили. Частина експонатів осіла в Музеї збройних сил (в Києві), інше зникло. Залишився тільки Рада ветеранів, який і зберігає пам'ять. Жодного архівного документа в Лубнах більше немає.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Родичі Чапаєва досі сваряться через архіву начдива". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Анастасія Білоусова

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация