Роль Китаю в удосконаленні миротворчих програм ООН

  1. Навіщо це Китаю
  2. Навчати і обслуговувати

Світ ще ніколи не відчував такої гострої потреби у миротворчості: конфлікти негативно позначаються на житті рекордної кількості людей, а понад 65 млн. Чоловік набули статусу вимушено переміщених осіб. Для України ця тема також стала вкрай актуальною і обговорюваної. Давайте подивимося міжнародний досвід.

ООН сьогодні займається згортанням, а не розширенням масштабів миротворчих програм: в червні завершилася місія в Кот-д'Івуарі, в кінці року закінчиться мандат місії в Ліберії. Крім того, Радбез ООН розглядає доцільність продовження ще 14 миротворчих місій.

Реальну допомогу надати здатний Китай. З п'яти постійних членів РБ ООН саме КНР забезпечує максимальну кількість миротворців, а за обсягом фінансової підтримки місій Китай займає друге місце в світі. Пекін вже підготував близько 1100 іноземних миротворців, а до 2020 р тут пройдуть навчання ще 900 представників миротворчих контингентів.

У серпні 2017 року в Дарфур прибуло перше вертолітне ланка китайських військовослужбовців-миротворців. У вересні Пекін повідомив про формування китайського резервного миротворчого контингенту, що нараховує 8000 військовослужбовців, запропонувавши ООН при необхідності використовувати ці сили. 850 солдатів цього контингенту вступлять до лав т. Н. авангардної бригади ООН - групи швидкого реагування, готової до оперативному перекиданні в зони конфліктів в періоди криз.

Китай здатний надати серйозну допомогу в удосконаленні миротворчих проектів ООН. Пекін і Вашингтон можуть спільно розвивати миротворчий потенціал ряду африканських держав, підвищувати якість американо-китайських відносин і зміцнювати стабільність Африканського континенту.

Навіщо це Китаю

У Пекіна є всі підстави для розширення спектра зобов'язань в сфері миротворчих операцій. Підтримка глобальної системи управління забезпечує Китай саме тим, що йому найбільше необхідно: іміджем відповідального держави, що виступає за збереження миру. Більш того, два основні принципи миротворчості - неупередженість і «незастосування сили за винятком випадків самооборони і захисту мандата» - абсолютно відповідають принципам зовнішньої і оборонної політики КНР. А завдяки солідним ресурсів і величезної зацікавленості в збереженні глобальної стабільності Китай потенційно може стати лідером миротворчого руху.

США, судячи з усього, планують згортання масштабів активності в ООН, а тому роль Китаю в прийдешні роки знайде особливу значимість. Заклик президента Трампа про скорочення внесків на миротворчі операції ООН на $ 1 млрд. Завдасть серйозного удару по цій міжнародній організації.

Але це, звичайно ж, не означає готовності КНР замінити США в ролі найбільшого донора ООН. Мова йде не тільки про кількісний, але і про якісне вдосконалення миротворчих операцій ООН. По-перше, Китай здатний стати надійним джерелом т. Н. підрозділів забезпечення - спецназу, інженерних, транспортних, комунікаційних і авіаційних, від яких цілком залежить успіх миротворчих операцій. Є можливість наростити і кількість жінок-миротворців - як правило, вони успішніше працюють з жіночим цивільним населенням, особливо в мусульманських країнах. На поточний момент майже 800 китаянок несуть службу в складі миротворчих місій ООН, а в Китаї проходять підготовку ще 60 іноземок. Перелік обов'язків миротворців за нині чинним мандату настільки широкий, що ООН просто не в змозі виконати всі передбачені ним вимоги, і Китаю спільно з іншими державами необхідно зайнятися його переглядом.

На зорі миротворчості - в 1948 р - єдиною обов'язком миротворців був контроль за дотриманням перемир'я між ізраїльтянами і арабами. Згодом коло обов'язків миротворців тільки розширювався. Наприклад, у миротворців місії ООН в ЦАР налічується 11 обов'язків - від захисту громадян і забезпечення гуманітарних поставок до надання допомоги правоохоронним органам і утвердження принципу верховенства права.

ООН пора переглянути ці непомірно роздуті мандати, а також зайнятися вдосконаленням розвідувальних операцій і логістики. Подібні заходи допоможуть уникнути таких втрат, як в Малі і Судані в 2016 р (тоді загинули троє китайських миротворців). В процесі вдосконалення миротворчих програм ООН співпрацювати необхідно не тільки з цією міжнародною організацією, а й з іншими державами.

Багато що розвиваються, які беруть участь в миротворчих операціях, закуповують китайську військову техніку - почасти тому, що вона дешевше більшості аналогів. Наприклад, в 2007 р Непал придбав партію китайських бронемашин, але замість відправки у Непал доручив Пекіну доставити їх безпосередньо на Голанські висоти в розпорядження розквартированих там непальських миротворців. Витрати з доставки оплатила ООН. Подібні схеми здешевлюють доставку техніки в місії.

Навчати і обслуговувати

Основну масу китайської військової допомоги отримує Африка, і саме тут проводиться переважна більшість миротворчих місій ООН. Китай здатний додатково наростити військову підтримку миротворчих операцій на континенті - природно, за згодою африканських держав. Гідним наслідування прецедентом можна вважати поставки Пекіном військової техніки миротворцям з Бурунді і Уганди, розквартированим в 2008 р в Сомалі.

На що проходила в серпні в Токіо конференції китайська сторона підняла питання про відкриття навчального центру в Африці, де Китай міг би зайнятися підготовкою місцевих миротворців - або за свій рахунок, або за підтримки урядів африканських держав. Це дешевше, ніж навчати миротворців в Китаї. Крім того, КНР могла б надавати допомогу в технічному обслуговуванні використовуваної африканцями китайської військової техніки.

Окремої згадки гідні і незалежні миротворчі операції Африканського союзу (АС): як правило, їх відрізняє дефіцит фінансування, брак ресурсів і кадровий голод. Місії АС Китай підтримує з 2010 р .: в 2015 р Пекін пообіцяв виділити Африканському союзу $ 100 млн. Для формування резервних миротворчих сил і підготовки їх до дій в умовах кризи.

Крім цього, Китай міг би приєднатися і до індивідуальними програмами ЄС і США, націленим на посилення миротворчого потенціалу африканських держав. Так, в Малі у китайських офіцерів зі складу місії ООН вже проходять регулярні зустрічі з їхніми європейськими колегами, зайнятими в тренувальних програмах ЄС для місцевих військовослужбовців.

Деякі європейські чиновники пропонують розглянути можливість співпраці бойових груп ЄС (підрозділів чисельністю до батальйону, до складу яких входять представники збройних сил різних держав Євросоюзу) з китайськими резервними миротворчими силами. Завдяки такому партнерству з'явиться можливість своєчасно реагувати на запити ООН, оперативно формуючи об'єднані угруповання на основі європейського та китайського контингентів.

У китайсько-американських відносинах періодично проявляється дух суперництва, але менш за все це явище помітно в Африці, особливо в оборонних питаннях. Розширене співробітництво США та КНР у сфері миротворчості сприятиме як стабільності на континенті, так і підвищенню якості найбільш важливих для світу двосторонніх відносин. У 2016 році на саміті G-20 в Китаї і під час недавнього візиту Трампа в КНР обидві країни дійшли згоди в питанні необхідності досягнення цієї мети.

Завдяки такому американо-китайським партнерству світ стане менш небезпечним місцем, а багато людей зрозуміють, що відносини між цими країнами характеризуються складністю, а не ворожістю. Якщо Пекін і Вашингтон почнуть дружно надавати допомогу миротворцям в Африці (наприклад, технікою і навчанням), від цього виграють усі - і африканці, і американці, і китайці.

Foreign Affairs 17.11.2017 © Council on Foreign Relations // Tribune News Services.

Чжоу БО,
Старший полковник Народно-визвольної армії Китаю, директор Центру співробітництва в сфері безпеки при департаменті міжнародного військового співробітництва міністерства національної оборони КНР, почесний член Академії військових наук НВАК.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация