Росгідромет. кримінальний прогноз

Тоді, в останні дні року, що минає 2016- го, військовий борт Ту-154 на зльоті струсонув потужний гідрометеорів - так метеорологи називають раптово утворився заряд крижаного дощу. Досвідчений пілот втомився від багатогодинного перельоту, він просто не встиг зреагувати, просто пропустив удар, і величезна залізний птах, безглуздо задерши до неба дзьоб, звалилася в Чорне море. «Ух, йо-майо! (Звучить різкий сигнал.) - Закрилки, ***, че за ***! - висотометр! - Нам ... (Нерозбірливо.) (Звучить сигнал про небезпечне зближення із землею.) - (Нерозбірливо.) - Командир, ми падаємо! »- ці останні слова екіпажу, можливо, Бог сприйме як молитву.

У салоні цього Ту-154 знаходилася глава фонду «Справедлива допомога» Єлизавета Глінка, більш відома як Доктор Ліза. Цим же бортом летів Академічний ансамбль пісні і танцю Російської армії імені А.В. Александрова. З ними поруч сиділи відомі тележурналісти НТВ, «Первого канала» і «Зірки». Всі вони відправлялися в Сирію, щоб зустріти з нашими військовими наближається Новий рік ...

Тоді ж, в грудневі дні 2016- го, в підмосковному місті Долгопрудном звільнили директора Центральної аерологічної обсерваторії (ЦАО) Андрія Дубовецького. Пішли і все його заступники: з загальних питань - Андрій щось і з фінансів - Наталія Журавльова. Такого «дружного» звільнення начальників обсерваторія не знала з моменту свого створення в 1941-му. Останні півстоліття з гаком ЦАО працювала на оборону, вважалася секретною, а її співробітники зобов'язані були мати офіційний допуск до секретних відомостей. Військові експерти, на умовах анонімності, стверджують, що наукові співробітники ЦАО, серед яких чимало докторів і кандидатів наук, довгий час винаходили надсекретне «кліматичну зброю». І назви відділів Центральної аерологічної обсерваторії звучать незвичайно романтично й загадково: «фізики високих шарів атмосфери», «експериментально-повітроплавний», «фізики хмар активних впливів» і «озонного моніторингу».

Російський локатор ДМРЛ-С не має собі рівних у світі

Здавалося б, ну що могло пов'язувати ту трагедію над Чорним морем і кадрові перестановки в підмосковній секретної обсерваторії? Але виявляється, що ці дві події прямо пов'язані між собою. Ще в середині нульових Центр по радіолокаційної метеорології ЦАО, грунтуючись на військових технологіях Концерну повітряно-космічної оборони «Алмаз-Антей», розробив унікальну установку, що отримала складну назву «доплеровській метеорологічний радіо-локатор С-діапазону» (ДМРЛ-С). У 2008 році була затверджена урядова програма, що входить в Державне оборонне замовлення, згідно з якою до 2015 року планувалося охопити все небо над Росією мережею з 140 установок ДМРЛ-С. Однак в лютому 2015 го Рахункова палата перевірила, як виконувалася ця робота державної ваги протягом декількох років, і винесла вбивчий вердикт: урядова програма зі створення мережі ДМРЛ-С провалена, бюджетні гроші використовувалися «неефективно». Тоді ж Рахункова палата звернулася в Генпрокуратуру, вимагаючи притягнути винних посадових осіб до кримінальної відповідальності. І відразу заговорили про мільярдні розкрадання, в яких було нібито замішане керівництво Центральної аерологічної обсерваторії.

Про це газеті «Совершенно секретно» розповіли Леонід Устименко, який обійняв посаду директора ЦАО в грудні 2016- го, і його радник з безпеки М., полковник ФСБ у відставці, який курирував оборонні підприємства Долгопрудного до свого відходу на пенсію в 2004-му. В їх історіях, неймовірно диких для людини стороннього, переплетені відверта кримінальна відповідальність і високопоставлені чиновники, новітні військові технології і багатомільйонні розкрадання. Але не вкрадені мільярди найбільше пригнічували літнього полковника держбезпеки, йому досі не дає спокою безглузда загибель Доктора Лізи:

- Якби вчасно ввели в дію мережу цих сучасних метеорологічних радіолокаторів, то Доктор Ліза була б зараз жива, - мало не плачучи говорив ветеран-полковник в інтерв'ю «Цілком таємно».

ДМРЛ-С - перший і не має собі рівних у світі серійний метеорологічний радіолокатор, який використовує, кажучи науковою мовою, технологію цифрового формування і стиснення складних сигналів. Служить для так званого сверхкраткосрочних прогнозу погоди (наукастінга), попереджає про таких небезпечних мінливості погоди, як гроза, град, злива, шквал, смерч і т.п. У майбутньому, коли за допомогою ДМРЛ-С створять єдиний метео-радіолокаційне поле, навіть пересічний громадянин, тільки заглянувши в Інтернет, зможе дізнатися, наприклад, через скільки хвилин його вулиця виявиться у владі негоди, а також безпомилково визначити, чи рятувати йому город від граду або перевзувати автомобіль в шиповану гуму.

І грошей на цей чудо-локатор не шкодували. Розгортання мережі ДМРЛ-С фінансувалося за двома федеральних цільових програм: «Геофізика» (2008-2015) і «Єдина система організація розвитку повітряного руху» (ЕСОРВД, 2009-2020), а також підпрограмою «Розвиток цивільної авіації». Технічно установку ДМРЛ-С розробляв Лианозовский електромеханічний завод (ЛЕМЗ), який входить в концерн «Алмаз-Антей», творець знаменитих на весь світ установок протиповітряної оборони, таких як С-300 і С-400. Вартість одного локатора з його монтажем та встановленням оцінювалася приблизно в 90 мільйонів рублів, а загальна вартість перерахованих програм становила 13 мільярдів рублів.

У 2011-2012 роках були введені в експлуатацію сім ДМРЛ-С: «Валдай», «Мінеральні Води», «Брянськ», «Іжевськ», «Смоленськ», «Волгоград», «Казань». З 2013-го все частіше стали з'являтися проблеми, масштаб яких зростав з кожним днем, регулярно виникали незрозумілі технологічні перебої, і до 2016 року замість 140 новітніх локаторів були встановлені тільки 40!

ЩОСЬ КРИМІНАЛЬНЕ

Як на ділі витрачалися казенні мільярди, детально розібрано і відображено в звіті Рахункової палати Росії. За словами Устименко, цей звіт засекречений, але, завдяки інформатору, на свій страх і ризик «розголосив» деякі висновки аудитора, стало відомо, що персональна відповідальність за провал радіолокаторной програми покладено, зокрема, на заступника директора ЦАО із загальних питань Андрія щось. Він повновладно розпоряджався фінансами обсерваторії. Особливо співробітників Рахункової палати та Управління федерального казначейства РФ по Московській області здивувало те, що замовник щось перераховував підряднику, концерну «Алмаз-Антей» гроші вперед, за ще не зроблену роботу, - як кажуть бухгалтери, здійснював 100-процентну передоплату.

Так що неспроста персона Андрія щось викликала непідробний інтерес у молодого оперативного співробітника ФСБ, який курирував в той час діяльність Центральної аерологічної обсерваторії. Перші ж перевірки дали приголомшливі результати. Судіть самі: мільярдні фінанси секретної обсерваторії контролював ... неодноразово судимий рецидивіст.

Карта кримінального обліку колишнього заступника директора секретної обсерваторії Андрія щось

За даними криміналістичних обліків, громадянин щось А.В., 1959 р.н., вперше був засуджений до 5 років позбавлення волі в колонії посиленого режиму за згвалтування (стаття 117, частина 1 КК РРФСР) і крадіжку (стаття 144, частина 1 КК РРФР). Перший вирок був винесений Московським міським судом в 1978 році, і перший свій термін щось відмотав в червні 1981 го, вийшов умовно-достроково, чи не досидівши майже півтора року.

Наступну ходку щось зробив в 1984 році, і на цей раз йому інкримінувалося ще більш пишний букет статей Кримінального кодексу: «незаконне виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи збут наркотичних речовин» (ст. 224, частина 3), «незаконне носіння, придбання , зберігання, виготовлення або збут зброї, боєприпасів або вибухових речовин »(ст. 218, частина 1),« крадіжка »(ст. 144, частина 2),« використання завідомо підробленого документа »(ст. 196, частина 3) і« викрадення у громадян паспорта та інших важливих документів »(ст. 195, частина 3). З урахуванням що раніше не відбутого строку суд міста Долгопрудного засудив щось до шести з половиною років ув'язнення в колонії суворого режиму. Другий раз він вийшов на свободу в жовтні 1988-го.

Іншим «відкриттям» молодого оперативного співробітника ФСБ став підроблений документ про вищу освіту. При прийомі на роботу в ЦАО Андрій щось представив фальшивий диплом про закінчення Уральського державного технічного університету № БВС 0805189 від 9 червня 2000 року. Фальшивка дала привід для порушення проти щось ще однієї кримінальної справи. На цей раз він притягувався за 327-ю статтею КК РФ - за «використання завідомо підробленого документа».

Чи треба говорити, що автобіографічні відомості, які вніс громадянин щось в свою анкету, сильно розходилися з його справжньої біографією. Наприклад, під час свого першого ув'язнення він, виявляється, працював в Москві експедитором і агентом з постачання тресту «Росгазспецстрой». А другий термін щось мотав ні багато ні мало на посаді начальника ВМТП Лобненського фабрики іграшок в Підмосков'ї. Лише в 1988 році Андрій щось виявляється в Нижньому Тагілі, де спочатку, по запису в анкеті, трудиться «модельником скульптурного виробництва Нижнетагильского металургійного комбінату». До середини 1990-х він різко змінює профіль своїх занять і стає, судячи з тієї ж анкеті, заступником директора «Дитячого містечка» управління освіти адміністрації Нижнього Тагілу, реєструє і очолює благодійний фонд «Діти-сироти» Гірничозаводського управлінського округу уряду Свердловської області.

У 2004 році Нижнетагильская смуга життя завершується, щось повертається в Долгопрудний, де нібито займає посаду директора з благоустрою муніципального унітарного підприємства «ДГБ». Потім він реєструє і очолює ЗАТ «Еко-Сервіс», а згодом ще кілька приватних структур. У жовтні 2008 року кримінальник-рецидивіст, судячи з його анкеті, опиняється в кріслі головного інженера ФГБУ «ЦАО».

Як людина з кримінальною біографією зміг отримати посаду керівника секретної державної організації, де працюють кандидати і доктора наук? Полковник у відставці М., побачив всякого за півстоліття роботи в органах держбезпеки, в інтерв'ю газеті «Совершенно секретно» дав власну відповідь на це питання.

- Я боюся навіть про це думати, але доводиться іноді допускати, що деякі керівники правоохоронних органів Долгопрудного ... більше ніж корумповані, - сказав М., - вони вбудовані в мафіозні структури. На мій погляд, щось міг бути завербований співробітником КДБ ще під час відсидки. Згодом колишній куратор, можливо, вже в генеральському званні, пропонує щось «освоїти» грошові потоки, що йдуть через Центральну аерологічну обсерваторію. Для цього щось повинен зайняти крісло заступника директора, але у нього немає вищої освіти. Тоді купується диплом. Потім треба отримати форму № 2 для допуску до секретних відомостей, і дещо не вписує в анкету відомості про судимості.

На мою думку, про те, що Андрій щось цілком міг «освоїти» грошові потоки, каже широке коло його фінансових повноважень. На нього була оформлена довіреність, яка дає право, за словами Устименко, укладати договори від імені ФГБУ «ЦАО», а також підписувати платіжки в рамках федеральних цільових програм. Крім того, щось користувався правом підпису різних актів, рахунків, рахунків-фактур і інших грошових і розрахункових документів.

Щось і насправді виявився, за висловом досвідченого чекіста, хлопцем «крученим», тобто пропалені, бувалим, досвідченим. По крайней мере, він зміг так розташувати до себе деяких московських начальників, що навіть доповідну записку ФСБ про судимості замдиректора ЦАО вони відразу «згорнули трубочкою». І першим, кому цю «трубочку» вони спробували відправити не за призначенням, виявився той самий молодий оперативник, який розкрив нахабний підроблення рецидивіста. Цього співробітника ФСБ, блискуче виконав професійний обов'язок, не тільки не представили до заслуженої державної нагороди і не підвищили у військовому званні, а, навпаки, посадили під домашній арешт, голослівно звинувативши в «кришуванні» грального бізнесу.

Анкета, заповнена власноруч Андрієм щось, разюче відрізняється від реальної біографії колишнього заступника директора ЦАО: з 1977 року він перебував у місцях позбавлення волі за згвалтування і крадіжку, а не працював експедитором в «Росгазспецстрое». Свій другий термін щось нібито пропрацював начальником ВМТП Долгопрудненської фабрики іграшок

Керівниця «ШИРОКИХ ЗВ'ЯЗКІВ»

Першим дізнався про те, що Андрій щось в минулому кримінальник, його безпосередній начальник. І хоча кримінальне минуле і доступ до державних таємниць - це речі взаємовиключні, щось продовжував сидіти в кріслі заступника директора. Більш того, щоб погасити назріває скандал в зародку, щось відправляється до Олени Гангало, заступнику керівника Федеральної служби по гідрометеорології та моніторингу навколишнього середовища (Росгідромет). Як розповіли співробітники ЦАО, після цієї зустрічі Гангало приймає рішення про звільнення керівника обсерваторії. І через два тижні на пост директора ЦАО призначається начальник лабораторії Андрій Дубовецький, кандидатура якого була рекомендована самим Андрієм щось. Про те, що між Гангало і щось встановилися неформальні відносини, давно подейкували в коридорах обсерваторії, але з призначенням Дубовецького чутки стали підтверджуватися.

У доповідній записці, відправленої в Адміністрацію президента, зокрема, йдеться: «На думку окремих працівників ФГБУ« ЦАО », щось А.В. через можливості Гангало Є.В. планував зайняти посаду директора підприємства. Даний факт міг сильно позначитися на роботі установи, так як щось А.В. не розбирається в наукових питаннях метеорології, вивчення мікроклімату, шарів атмосфери, екології та ін. приходить щось А.В. на посаду директора за підтримки Гангало Є.В. міг привести до продажу активів і землі, на якій знаходиться підприємство. Крім того, з огляду на факти неодноразового притягнення до кримінальної відповідальності щось А.В., упередженому виконанні ФЦП в повному обсязі, стійкого зв'язку з Гангало Є.В., є непрямі ознаки їх злочинної змови, спрямованого на розкрадання бюджетних коштів, що виділяються в рамках ФЦП " .

Підлеглі називають 47-річну Гангало «жінкою широких зв'язків», за 10 років вона досягла помітних кар'єрних висот. Народилася і прожила в Казахстані до 1998 року. Після репатріації в РФ займала посаду головного бухгалтера в Комітеті геології по Тверській області. У 2007-2008 роках - головний інспектор Рахункової палати РФ, з 2008 по 2011 рік працювала заступником директора фінансового департаменту Мінприроди. Посаду заступника керівника з фінансів Росгідромету займала з 2011 по 2015 рік. Як зазначалося в листі співробітників ЦАО Президенту Росії, на Гангало Є.В. наказом по Росгідромету була покладена відповідальність за виконання ФЦП «Геофізика». Після її звільнення у 2015 році куратором був визначений заступник керівника Росгідромету Яковенко М.Є. ».

Аж ніяк не висока чиновницька посада була головним джерелом «крутості» Олени Гангало, по-справжньому вона стала найвпливовішою пані, коли паралельно виконувала скромні обов'язки директора некомерційної організації «Далекосхідні леопарди». Справа в тому, що цю організацію патронує особисто Сергій Іванов, спецпредставник Президента РФ по екології, ще в 1970-і роки працював з Володимиром Путіним в одному підрозділі КДБ. Іванов разом з Гангало почав рятувати рідкісних кішок в 2011 році, тоді їх організація ще називалася «Євразійський центр вивчення, збереження та відновлення популяцій леопардів». У тому ж році Сергій Іванов стає чиновником № 1 в Росії, тобто керівником Адміністрації Президента РФ.

У червні 2016- го, після недовгої роботи в Мінсільгоспі, Олену Гангало призначають віце-президентом з економіки алмазної компанії «Алроса». Майже одночасно глава президентської адміністрації Іванов вручає їй високу державну нагороду - орден Дружби. Через рік, у березні 2017 го, президентом «Алроси» стає син Іванова, він також Сергій. Майже відразу в пресі починають обговорюватися чутки про неминуче звільнення колишньої команди топ-менеджерів, включаючи Олену Гангало. У травні 2017 го чутки частково підтверджуються: два віце-президента були звільнені, але доля Гангало більше ніде і ніяк не обговорювалася. На офіційному сайті компанії «Алроса» знайти прізвище Гангало серед керівників не вдалося. Лише по ряду непрямих фактів можна припустити, що вона як і раніше числиться віце-президентом алмазної компанії - наприклад, ще в січні 2018 го її прізвище як віце-президента «Алроси» фігурувала в списку членів державного Експертно-консультативної ради з корінним народам Півночі , Сибіру і Далекого Сходу. Так що в більшій мірі Олена Гангало, мабуть, працює як директор некомерційної організації. Хочеться запитати: може бути, в алмазної компанії «Алроса» зараз є посада віце-президента по леопарда?

Ні в якій мірі ми не сумніваємося в особистої порядності колишнього керівника президентської адміністрації Сергія Іванова, його любов до тварин відома, а діяльність в якості спецпредставника Кремля по екології викликає тільки щиру повагу і вдячність. Швидше за все, Іванов навіть не знає про існування громадянина щось, що не знає про десятки сумнівних операцій, які проверталися в Центральній аерологічної обсерваторії. Зрештою, були інші чиновники, на багато рангів нижче, які покривали махінації.

Постпред Президета РФ Сергій Іванов і гендиректор АНО «Далекосхідні леопарди» Олена Гангало на урочистому відкритті леопардові набережній у Владивостоці

vladnews.ru

МІКРОКЛІМАТ Росгідромету

Отже, в кінці 2016- го в керівництво обсерваторії прийшла нова команда фахівців на чолі з Леонідом Устименко. Повернути ЦАО колишнє гідність і значення взялися професор Сергій Колганов, доктор технічних наук, генерал-майор у відставці, який очолював Науково-технічний комітет військ ППО; кандидат технічних наук Володимир Кіжапкін, полковник запасу, колишній начальник управління НВО «Алмаз»; полковник запасу Євген Бармотін, колишній заступник директора з фінансів НПО «Алмаз». Разом вони почали розгрібати авгієві стайні, залишені колишнім керівництвом, і відразу виявили чимало фінансових порушень.

Свої висновки згодом вони виклали в листі на ім'я Президента РФ Володимира Путіна, де, зокрема, говорилося:

«Після 2013 роки роботи ФГБУ« ЦАО »були фактично зірвані внаслідок приходу до керівництва осіб, зацікавлених лише в« освоєнні бюджетних асигнувань », в складі в.о. директора А.З. Дубовецького, заступника директора з фінансів М.М. Журавльової, заступника директора з загальних питань А.В. Щось. З боку Росгідромету діяльність цих осіб з 2014 року, після свого приходу в Росгідромет, курирував М.Є. Яковенко на посаді заступника керівника Росгідромету. Зазначеними особами провалені програми розгортання в країні метеорологічної радіолокаційної системи в рамках ФЦП «Геофізика» і «Розвиток транспортної системи Росії» (2019-2021). При цьому генпідряднику (Концерн ВКО «Алмаз-Антей») гроші, передбачені ФЦП (приблизно 90 млн рублів на кожну позицію) (а це складе близько 13 млрд рублів. - прим. Авт.), У вигляді авансів виплачені практично в повному обсязі ».

У вересні 2017 го Максима Яковенко призначають керівником Росгідромету, і після цього команда Устименко кладе на міністерський стіл доповідну записку «Про результати проведених перевірок та прийнятих керівництвом ФГБУ« ЦАО »заходи до недопущення розкрадання бюджетних коштів».

«Тим не менше, - йдеться далі в листі керівництва ЦАО Путіну, - під час заслуховування 30.11.2017 в Росгідрометі звіту про діяльність за 2017 року і пропозицій ФГБУ« ЦАО »на 2018 р виявилася різко негативна реакція новопризначеного керівником Росгідромету М. Е. Яковенко. Замість конструктивного обговорення пропозицій і пошуку рішень по ліквідації бюджетного недофінансування ФГБУ «ЦАО» їм була призначена комплексна перевірка ФГБУ «ЦАО» за 2016-2017 рр. ».

Комісія Росгідромету, створена за рішенням Максима Яковенка, пропрацювала близько місяця, дефектів в діяльності нової команди Центральної аерологічної обсерваторії не виявила. І тоді в її звіті з'явилися порушення, які були здійснені до 2016 року, коли ще діяла команда тричі судимого Андрія щось. Це був відомий бюрократичний прийом, за допомогою якого начальник знищує неугодного підлеглого: комісія проводить фіктивну перевірку, яка в будь-якому випадку знаходить порушення і виносить негативний вердикт. Уже в січні 2018 го Яковенко підписує наказ № 17к від 17.01.2018 про звільнення Леоніда Устименко. Разом з ним були звільнені всі заступники директора, начальник служби замовника-забудовника, головний бухгалтер, начальник планово-економічного відділу, юристи, хоча їх контракт завершувався тільки в 2019-му. Незабаром стала зрозуміла ця поспішна кадрова чистка: звідкись зверху нібито надійшло розпорядження терміново повернути на свої місця попередню команду на чолі з Андрієм Дубовецького. І це було зроблено незважаючи на те, що стосовно них ведеться слідство! Чутки про це розпорядження підтвердилися, коли в ЦАО повернулася заступник директора з фінансів Наталія Журавльова.

На думку авторів звернення до Президента РФ, тим самим керівником Росгід-РОМЕТ М.Є. Яковенко створилися умови для «замітання слідів колишньої діяльності перерахованої групи осіб, вилучення документів, що компрометують цих осіб, ліквідації установи, вирішального важливі завдання щодо забезпечення авіаційної безпеки країни ...»

Колишній гендиректор Центральної аерологічної обсерваторії Леонід Устименко

ПРИРОДНІ РЕСУРСИ ЯКОВЕНКО

Новий керівник Росгідромету Максим Яковенко теж виявився людиною «крученим», але по-своєму, по-чіновьічьі, його навіть називали «хлопцем з лихих 1990-х», хоча він ніколи «стрілок не забивав» і ніколи не була звинувачена в рекеті. До лихим 1990-му його «відрядили» швидше через міцних зв'язків з тузами з єльцинської колоди карт: Анатолієм Чубайсом, Михайлом Касьяновим та іншими. За більш ніж чверть століття Яковенко змінив безліч високих постів, і, як кажуть злі язики, майже щоразу його відхід з чергового відомства випадково збігався з корупційним скандальчиком.

... У 1991-му він закінчив факультет космонавтики МАІ за фахом «ракетобудування», в 1996-му Університет Еразмус (Роттердам, Нідерланди) видав йому диплом магістра економіки. Повернувшись до Росії, Максим Яковенко стає членом Експертної ради Міністерства фінансів і одночасно займається специфічним бізнесом, а саме, як писав він у своїй анкеті, «просуванням нашої військової продукції на ринки Заходу». Тоді Яковенко представляв комерційні структури, близькі до олігарха Бориса Березовського, який, як відомо, з полюванням міг прибрати до рук оборонне підприємство. Хто пам'ятає 1990-е, той знає всю правду про торгівлю зброєю!

У 1999-му Яковенко надходить на держслужбу, в уряд Михайла Касьянова, перші два роки працює радником заступника голови Уряду РФ Віктора Христенка. З серпня 2001 го - різкий кар'єрний підйом до поста заступника міністра природних ресурсів РФ (відомство тоді очолював Віталій Артюхов). З тих пір життя Яковенко нерозривно пов'язана з тими чи іншими ресурсами природи. Одночасно він керував державною службою охорони навколишнього середовища Мінприроди Росії. Тут в цей час узгоджувалася передача заповідників під різноманітні «не ті» цілі, видавалілсь дозволу на скиди промислових відходів великим компаніям, що належать дружнім фінансово-промисловим групам.

У підсумку в Мінприроди РФ Касьяновська уряду, по суті, був знищений нагляд у сфері захисту навколишнього середовища. Сотні фахівців-екологів найвищого класу втратили роботу. А міністр «... Віталій Артюхов в останній день свого перебування на посаді підписав дозволу на видачу більше 60 ліцензій на користування надрами ...» - написали тоді «Ведомости». Пізніше, в 2004 році, коли організовували Росприроднагляд, систему охорони навколишнього середовища в Росії довелося створювати заново.

У 2004-2006 роках Максим Яковенко був директором бюджетного департаменту Міністерства промисловості і енергетики РФ. Тут, кажуть злі язики, він неабияк збільшив свій особистий добробут, тут же він заводить дружбу з Сергієм Донським, начальником іншого міністерського департаменту, який через кілька років став міністром природних ресурсів. У 2006-му Яковенко змушений був тимчасово покинути держбюджетну синекуру - щоб розвіялася наклеп заздрісників про його неправедно нажите капіталі, він пішов в приватний бізнес. Спочатку потрапив в газову компанію «Новатек», де очолив управління по взаємодії з органами державної влади, а потім потрапив в чубайсовскіх «Інтер РАО ЄЕС» на посаду директора з міжнародного співробітництва та GR (взаємодія з органами влади).

У 2014-му глава Мінприроди Сергій Донський і віце-прем'єр Аркадій Дворкович лобіюють призначення Яковенко на пост заступника глави Мінприроди. Ходили навіть чутки, що Максим Яковенко мітить в крісло міністра. Але, незважаючи на лобістські зусилля друзів і свій чималий професійний досвід в області лобізму, друге входження Яковенко в казкові палаци Мінприроди не відбулися. Як втішний приз у вересні 2014 го йому дістається посаду заступника керівника Росгідромету, і рівно через три роки він очолить це відомство, що володіє мінімумом природних ресурсів.

Тоді, в кінці 2017 го, по коридорах Центральної аерологічної обсерваторії поповзли неймовірні чутки, що Яковенко нібито погодив «радикальні реформи» в обсерваторії. Думаю, багато хто відразу здогадалися, в чому була суть цих реформ: скоротити і продати. Скоротити в десять (!) Разів як кількість співробітників ЦАО (з чотирьохсот до сорока), так і число наукових корпусів обсерваторії (з десяти до одного). Продати через третіх осіб «звільнилися» будівлі і належать ЦАО 8 гектарів золотої землі найближчого Підмосков'я. Це був смертний вирок секретної обсерваторії, яка має майже вікову історію блискучих наукових досягнень.

Костянтинівська обсерваторія під Санкт-Петербургом, побудована за часів імператора Олександра II, попередниця Центральної аерологічної обсерваторії в Долгопрудном

ВІД ПЕРШОГО В СВІТІ радіозонда ДО КЛІМАТИЧНОГО ЗБРОЇ

Формально ЦАО була створена у вересні 1941 року в підмосковному селищі Долгопрудний - незважаючи на те, що гітлерівська армія в ті дні нестримно наближалася до Москви. Однак в ті дні обсерваторія вже мала наукові досягнення світового рівня. До початку Великої Вітчизняної війни вона розташовувалася в Павловську, під Ленінградом, і її переїзд в Підмосков'ї був пов'язаний зі стрімким наступом нацистського війська.

У 1930 році, в 13 годин 44 хвилини за московським часом, в Павловську, з території аерологічної обсерваторії (Головна геофізична обсерваторія) був запущений перший у світі радіозонд. На висоті близько 8 кілометрів була зареєстрована температура мінус 40,7 °. Приблизно через годину Ленінградське бюро погоди і Центральний інститут прогнозів в Москві випустили перше у світі оперативне аерологічної повідомлення. Тоді Росія зробила колосальний прорив в області метеорологічних спостережень, з цього часу вчені стали отримувати інформацію з верхніх шарів атмосфери, до 30 кілометрів.

Треба відзначити, що в Павловську ще в 1878 році, при російського імператора Олександра II, була побудована метеорологічна обсерваторія, заснована Петербурзької академією наук. Павловська обсерваторія посідала одне з провідних місць серед першокласних обсерваторій усього світу. За її зразком створювалися подібні установи не тільки в Росії, але і в Європі. В обсерваторії були закладені основи таких наукових дисциплін, як земний магнетизм, атмосферну електрику, іоносфера, атмосферна оптика, аерологія, актинометрія. З ініціативи Павлівської обсерваторії була розпочата генеральна магнітна зйомка Росії, в основному завершена перед Великою Вітчизняною війною. Вона мала виняткове наукове і народногосподарське значення. Обсерваторія брала активну участь в підготовці і проведенні Першого і Другого міжнародного полярного року (1882-1883 і 1932-1933). У роки Громадянської війни Павловська обсерваторія виявилася в районі бойових дій. Але навіть в той час, коли снаряди рвалися на території обсерваторії, вчені не припиняли спостережень. Декретом Ради народних комісарів від 21 червня 1921 року, підписаним В.І. Леніним, Павловська обсерваторія була включена до складу метеорологічної служби РРФСР. У 1943-му Павловська обсерваторія була по-варварськи зруйнована німецькими окупантами.

У роки війни співробітники обсерваторії навчилися застосовувати радіолокатори для визначення вітру в атмосфері. Так завершилося створення сучасного вигляду системи температурно-вітрового зондування атмосфери. Після війни наукові співробітники та конструктори ЦАО створюють першу в світі метеорологічну ракету, яку назвали МР-1. Ця ракета злітала на висоту до 90 кілометрів, отримані з її допомогою наукові дані лягли в основу першої версії стандартної атмосфери СРСР (ГОСТ 4401-64).

Надалі ракетами, розробленими в ЦАО, була оснащена мережу станцій ракетного зондування, яка охоплювала східне півкуля від Землі Франца-Йосипа до обсерваторії «Молодіжна» в Антарктиці. Дані ракетного зондування лягли в основу Міжнародних довідкових атмосфер Міжнародного комітету з космічних досліджень і Міжнародної організації стандартизації. Крім ракет, в ЦАО були створені автоматичні стратостата, які дозволили отримати унікальні дані про радіаційні та оптичних характеристиках атмосфери. Співробітники ЦАО брали участь у всіх здійснених в Арктиці міжнародних кампаніях аеростатних досліджень, в основному спрямованих на вивчення стану озонового шару Землі.

Згодом дослідження Центральної аерологічної обсерваторії дозволили перетворити метеорологічний радіолокатор в засіб вимірювання параметрів хмар і опадів. Роботи цього напрямку були удостоєні Державної премії СРСР. У 1980-і роки в ЦАО створюється нова, екологічно чиста і високоефективна технологія розсіювання туманів за допомогою рідкого азоту, яка була з успіхом застосована в 1997-2001 роках в аеропортах і на автодорогах Північної Італії. Метод придушення розвитку хмар був використаний для зменшення випадання опадів при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. За 6 років роботи в Сирії метеорологи створили унікальний метод, який дозволяє гарантовано збільшити опади на величезній території - понад 150 тисяч квадратних кілометрів. Зараз цей метод з успіхом застосовується в Ірані. І, як уже говорилося, науковці ЦАО чимало сил і часу присвятили розробці надсекретного «кліматичної зброї».

І ось зараз ця унікальна школа наукової думки виявляється на межі фізичного знищення, як Павловська обсерваторія в 1943 році. Як назвати тих, хто штовхає колектив Центральної аерологічної обсерваторії на край прірви? «Ви звірі, панове. Ви будете прокляті своєю країною », - говорила про таких героїня фільму« Раба любові ». А спецпредставник Президента РФ по екології і генерал розвідки Сергій Іванов, однаково блискуче вивчив і світ звірів, і людський світ, якось сказав таку фразу: «Коли їх бачиш в живій природі, як вони полюють, вбивають один одного, займаються любов'ю ... Після цього в зоопарк вже не підеш ». Будемо сподіватися, що після цієї публікації Сергій Іванов зверне увагу на те, що коїться в Росгідрометі під покровом його імені.

Фото з архіву автора


Як людина з кримінальною біографією зміг отримати посаду керівника секретної державної організації, де працюють кандидати і доктора наук?
Хочеться запитати: може бути, в алмазної компанії «Алроса» зараз є посада віце-президента по леопарда?
Як назвати тих, хто штовхає колектив Центральної аерологічної обсерваторії на край прірви?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация