«Росія - батьківщина слонів», а Ізраїль - батьківщина людства ...

У червні по ФБ прокотилася хвиля посилань на розбурхує уяву і лоскоче патріотичні почуття новина: «Земля Ізраїлю - батьківщина людства

У червні по ФБ прокотилася хвиля посилань на розбурхує уяву і лоскоче патріотичні почуття новина: «Земля Ізраїлю - батьківщина людства!», Дивно, як ніхто ще не здогадався додати, що перший гомо сапієнс був євреєм ...

Наводжу текст вихідної публікації, супроводивши його своїми коментарями. Коментарі відображають хід моїх думок в міру занурення в цей журналістський шедевр (Між нами, - у мене мелькали думки і «гарячіше», ніж ті, якими я зважився, поділитися ...). Тут і далі, звичайним шрифтом йде мій текст, а цитати і переклади виділені курсивом:

Ізраїльські археологи виявили в печері "Кесем" поблизу Рош-Айна залишки зубів людини, що жила 400 тисяч років тому. Відкриття докорінно може змінити всі наші уявлення про історію. Схоже, істинної батьківщиною сучасного людства і справді є Земля Ізраїлю, а не Східна Африка, як це вважалося до цих пір.

Какая прелесть ось це саме «і справді», з якого читач робить висновок, що «теорія» про ізраїльську прабатьківщині людства давно вже висить в повітрі, і вченим не вистачало лише останнього вирішального доказу для остаточного її воцаріння ... Після подібного пасажу, я, звичайно, кидаю читання і більше ніколи не заглядаю в науч-поп рубрику цього видання.

Печера "Кесем" знаходиться на глибині 10 метрів під землею, її площа - близько 300 кв. м. Ось уже 15 років група фахівців Тель-авівського університету під керівництвом проф. Дана Гофера, проф. Рана Баркан і д-ра Рахель Шрігі, ведуть в ній розкопки. У минулому тут вже знаходили артефакти, які свідчать про те, що люди освоїли її з незапам'ятних часів, але остання знахідка є воістину сенсаційною.

Для «останньої знахідки», яка «є воістину сенсаційною», дивовижна тиша панує на серйозних науч-поп сайтах, - цікаво, що нам тут намагаються впарити? ..

Кілька днів знадобилося ізраїльським вченим, щоб встановити вік зубів і той факт, що вони, безумовно, належали людині, але ... людині невідомого виду.

Ну просто «експрес-аналіз»! «Кілька днів, щоб встановити вік» ... Аналіз калу в поліклініці займає більше часу, але я розумію, що для середньостатистичного журналіста кілька днів концентрації на якомусь науковому питанні здаються недосяжною ступенем сумлінності. «Людина невідомого виду» - гра набуває інтерес ...

Нагадаємо, що до сих пір вважалося, що вид "гомо сапієнс" ( "homo sapiens" - людина розумна) з'явився в Африці 200 тисяч років тому. До нього на землі жили неандертальці, які якийсь час співіснували з нашим видом, але потім зникли. Відомо також, що неандертальці і "гомо сапієнс" іноді вступали один з одним в шлюби, які приносили потомство, і тому в нашому геномі в незначній мірі присутні гени неандертальців. Але знахідка в печері "Кесем" свідчить про те, що 400 тисяч років тому на території сучасного Ізраїлю жив якийсь інший вид первісних людей. Назва йому ще не придумано, але ясно, що ці люди були прямими предками як неандертальців, так і "гомо сапієнс".

Це - свого роду каша з тверджень вірних, тверджень вірних почасти й тверджень абсолютно перебрехали (з розряду: «чув дзвін»). Перш за все, еволюція - процес безперервний, тому заяву на кшталт цього: «з'явився 200 тисяч років назад» не можна розуміти буквально. Відповідно до наявних фактами (палеонтологічні знахідки та молекулярно-генетичні дані), гомо сапієнс формувався приблизно між 250 і 150 тис.р. тому, притому найдавніші знахідки, які з великим ступенем вірогідності відносять до нашого виду, зроблені в Східній Африці і мають вік близько 200 тис. років. Притому, потрібно розуміти, що це не зовсім ті люди, з якими ви п'єте каву в робочий перерву. Фрагменти скелета цих найдавніших сапієнсів несуть багато архаїчних рис, і їх буває важко відрізнити від просунутих представників того виду, який вважається для нас предковим: людини Гейдельберзького. Адже межа між першими і другими, в кінцевому рахунку, умовна. Останки «гейдельбержцев» знаходять в Африці і в південній Європі, і їх вік становить від, приблизно, 1 млн. До 300 тис. Років (в Африці вони значно давніші, ніж в Європі). Вони ж, «гейдельбержцев», вважаються предками і неандертальців. На жаль, давним-давно застаріла схема «ми походимо від неандертальців» все ще живе в народі, хоча вона абсолютно невірна. Згідно молекулярно-генетичного аналізу, шляхи неандертальців і сапієнсів розійшлися ще 500 тис. Років тому - задовго до того, як сформувалися обидва види, і ця дата приблизно відповідає часу міграції гейдельбержцев з Африки в Європу. Сценарій виглядає наступним чином: приблизно півмільйона років тому, частина «гейдельбержцев» откочевала в Європу (через Левант, зрозуміло!), Де дала початок неандертальцям (тобто неандертальці в Африці, на батьківщині сапієнсів, взагалі, ніколи не були присутні). Що залишилися в Африці гейдельбержцев продовжили еволюціонувати «на дому», давши початок нашого виду. Приблизно, починаючи з 130 тис. Років тому розмножилися сапиенси стали відкочовують з Африки в «великий світ», і, зі зрозумілих причин географічного характеру, один з перших районів поза Африки, який вони заселили, - це «наші Палестини». Найдавніша знахідка нехай і досить архаїчних, але вже виразно сапієнсів, зроблена в Ізраїлі (люди з печери Кафзех), має вік близько 90-100 тис. Років (верхня межа - 130 тис). З усього сказаного ясно, що фрази, на кшталт цих: «400 тисяч років тому на території сучасного Ізраїлю жив якийсь інший вид первісних людей. Назва йому ще не придумано, але ясно, що ці люди були прямими предками як неандертальців, так і "гомо сапієнс" »є нагромадженням нісенітниць. 400 тисяч років тому на території сучасного Ізраїлю могли жити і навіть напевно жили якісь «гейдельбержцев», тією чи іншою мірою просунутості. Це могли бути або мігрували з Африки представники предків сапієнсів, або - откочевать назад з Європи представники тієї гілки, яка в Європі дала початок неандертальцям.

Для прикладу: черепа гейдельбергских людей з печери Сіма де лос Уесос в Іспанії:

Для прикладу: черепа гейдельбергских людей з печери Сіма де лос Уесос в Іспанії:

Нижче - схема еволюції людини (хороша також тим, що в самій спрощеній формі показує хвилі міграції різних видів людини з Африки). Потрібно розуміти, що мова йде про пізніх етапах еволюції роду Homo, тому на схемі немає австралопітеків (які взагалі не відносяться до роду Homo) і немає самого примітивного представника нашого роду - "людини умілої" (Homo habilis):

Аналіз зубів показав, що найдавніші мешканці печери "Кесем" були, в основному, вегетаріанцями, а якщо і їли м'ясо, то вкрай рідко. На думку вчених, на території Ерец-Ісраель того періоду для людини існувало таке достаток різноманітної рослинної їжі, що йому просто не потрібно було витрачати час і сили на полювання. Але потім щось змінилося, люди змушені були покинути ці місця і перейти в менш сприятливі зони проживання, де їм мимоволі довелося почати полювати і зайнятися землеробством, причому перехід від вегетаріанства до мясоедению істотно скоротив тривалість їх життя. Зокрема, освоєння вогню призвело до того, що в їх печерах постійно стояв стовп диму, що призводило до тяжких легеневих захворювань.

Початок був нічого - мабуть, автор переказував те, що наспівав йому якийсь місцевий антрополог, але, судячи з того, що за першими двома пропозиціями знову хлинув потік нісенітниць ( «Але потім щось змінилося» - вот именно!), Автор продовжив розмірковувати вже самостійно: «їм мимоволі довелося почати полювати і зайнятися землеробством» ... Взагалі-то, люди полювали і в ті часи, про які йде мова, і багато раніше, а приплести сюди землеробство, що з'явилося всього 10 тисячоліть тому (порівняйте з 400 тис. років ...), - це до якої ж міри треба не мати в голо е масштабної лінійки ... Кумедне заяву про те що «перехід від вегетаріанства до мясоедению істотно скоротив тривалість їх життя» явно вказує на кулінарні уподобання самого автора ... Яка тонка пропаганда вегетаріанства! :) За часів, про які йде мова, люди вже давно і систематично користувалися вогнем, в тому числі і в «Ерец Ісраель», так що одне з двох: або вони відчайдушно полювали (напевно), або використання вогню ніяк не пов'язане з мясоеденію (вкрай малоймовірно) ...

Цікаво, що скажуть на цю вибудувану антропологами картину релігійні авторитети? »

Навряд чи ідея походження людини розумної в результаті еволюції, нехай і на території «Землі Обітованої», настільки зачепить серця «релігійних авторитетів», що вони пустять її на свою зону ... Мені ж особисто стало цікаво, що послужило тим зерном істини, на якому «сконденсована» цей опус. Адже диму без вогню не буває, адже автор явно перебрехав якесь відкриття і (або) інтерв'ю з якимось ізраїльським антропологом.

Вихідна стаття тут: http://mkisrael.co.il/articles/2015/06/25/sensacionnaya-nakhodka-v-izraile-perepishet-istoriyu-chelovechestva.html?utm_source=twitterfeed&utm_medium=facebook&utm_campaign=%D0%9C%D0%9A+%D0 % 98% D0% B7% D1% 80% D0% B0% D0% B8% D0% BB% D1% 8C

Я неабияк розлютився (зі мною таке трапляється), але і одночасно зацікавився, і взявся докопатися до витоків ...

Закинутий в мережу невід (тавтологія і парадокс, якщо вдуматися ...) відразу приніс мені кілька зовсім свіжих публікацій, що пояснило появу вищенаведеної статті саме зараз, але не пояснило її зміст: ні в одній зі знайдених публікацій мова йшла про "знахідку нового виду", і вже тим більше не проголошувалося про перенесення батьківщини людства в "Землю Ізраїлю". У всіх публікаціях говорилося зовсім про інше, і єдину точку дотику можна було побачити лише в наступній сентенції автора: "в їх печерах постійно стояв стовп диму, що призводило до тяжких легеневих захворювань" ...

Отже, що писали в червні журнали трохи більше серйозні (не наукова, але хоча б науково-популярні!), Але, на жаль, мало ким читаються:

"Наліт на зубах віком 400 000 років приніс свідоцтва антропогенного загрязненія.Обнаружена доісторична" збалансована дієта ", а також - присутність респіраторних подразників в повітрі місця проживання [колишніх власників зубів]. Дослідники виявили свідоцтва усього перерахованого вище, вивчаючи наліт на зубах [зубний камінь] , віком 400 000 років, знайдених в печері Кесем біля Тель-Авіва - місцезнаходження, яке послужило джерелом безлічі відкриттів, що відносяться до кінця нижнього палеоліту. Вченим вдалося добути відомості про дие е палеолітичних людей і визначити якість повітря, яким дихали мешканці печери. Респіраторні подразники, включаючи сліди вугілля, знайдені в "зубному камені", ймовірно, є наслідком того, що мешкали печери щодня користувалися вогнем для обробки м'яса [так що там нам "втирав" наш пропагандист веганскої кухні? ..]. Це - найдавніше свідчення антропогенного забруднення, від якого страждали самі ж люди. "Ніхто і ніколи не досліджував наліт на зубах подібного віку, і у нас не було з цього приводу ніяких особливих очікувань по причини колосальної давнину цього нальоту "- говорить проф. Гофер. "Однак, наша інтернаціональна команда використовуючи комбінацію методів виявила багато речовин, укладених в зубному камені. Оскільки ця печера була ізольована від зовнішнього середовища на протязі 200 000 років, все артефакти збереглися в ній в чудовому стані".

У тому, що проф. Баркай назвав "капсулою з минулого", було зроблено три великих відкриття: вугілля від розпалюваного в приміщенні вогню, ознаки дієти, заснованої на рослинах, і волокна, які або використовувалися в цілях зубної гігієни, або є залишками грубої їжі. У зразках зубного каменю дослідники виявили, також, сліди жирних кислот, можливо, від горіхів або насіння, і частинки крохмалю. «Ми знаємо, що мешканці цієї печери їли м'ясо, притому в хід йшли всі частини тварини», - каже проф. Баркай. «Нам відомо, що вони полювали, смажили видобуток на відкритому вогні, дробили кістки, щоб витягти кістковий мозок і навіть використовували роздроблені кістки в процесі виготовлення крем'яних знарядь. Ми, також, знайшли прямі свідчення того, що значна частина їх дієти була рослинної - на додаток до м'яса і жиру, які вони споживали »

Я привів істотно скорочений переклад статті, яку цілком можна почитати тут: http://www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150617125735.htm

Розкопки в печері Кесем:

Знайдені в печері 8 зубів:

Знайдені в печері 8 зубів:

Все це, дійсно цікаво, і знахідки - унікальні для даного періоду людської історії, але як же бути з прабатьківщиною? Жодного натяку, ні на те, кому належать всі ці на щастя для вчених уникли санації зуби, ні яке відношення вся ця історія з нечищеними зубами має до прабатьківщині сапієнсів. Я продовжив пошук на сайті http://antropogenez.ru/ , Який сумлінно моніторить і професійно висвітлює всі новини, які стосуються походженню й еволюції людини, і знайшов таки «звідки ноги ростуть» (о так, в даному випадку - саме звідти!). Історія виявилася приблизно п'ятирічної давності - яка вже там «остання знахідка» ... Автор статті на "антропогенезу" іронізує з приводу недолугої подачі новини ізраїльськими російськомовними ЗМІ:

«Знайдено найдавніший Homo sapiens !!! Сенсація? .. Звичайно, сенсація. А Росія, як відомо - батьківщина слонів ...

Тема таксономической цінності зубів [обговорювалася в зв'язку з іншими знахідками] непомітно привела нас до тієї самої сенсації, яка винесена в заголовок. Приводом для шуму послужила стаття в American Journal of Physical Anthropology, під назвою «Середньо-плейстоценові останки зубів з печери Кесем (Ізраїль)». Автори статті - Ізраель Хершковіц (Israel Hershkovitz), антрополог з Тель-Авівського університету, і ряд його колег.

Не встигла стаття з'явитися на сайті журналу, як Інтернет-портал «Новини Ізраїлю» видав прес-реліз із заголовком, пафос якого надам оцінити Читачам: «Ізраїль відібрав у Африки звання батьківщини Homo sapiens». цитуємо:

«У печері Кесем, в районі Рош а-Аїн, була знайдена щелепа, вік якої оцінюється в 400 тисяч років. Оцінка віку проводилася кількома способами, які дали схожі результати. Щелепа ідентична щелеп homo sapiens пізніх періодів ...

Публікація даних про зроблене відкриття стала другою за останній рік антропологічної сенсацією »... Під« першою сенсацією »мається на увазі вищезгаданий ядерний геном з Денисової печери. Ага, пам'ятаємо сенсації тільки останнього тижня ...

І «пішла писати контора». Новина підхопили інші ЗМІ, в тому ж безапеляційно стилі повідомляючи читачам, що «В печері Кесем близько Рош ха-Аина знайдені сліди перебування сучасної людини віку 400 тис. Років». Ну і звичайно, «гіпотезу африканського походження Homo sapiens доведеться переглянути» ...

Що ж там знайшли насправді?

Печера Кесем (Qesem) виявлена в 2000-му році, при будівництві дороги. Знаходиться вона в 12 км від Тель-Авіва. Відкладення печери складаються з 2-х шарів, загальною товщиною 7.5 метрів. Тут у великій кількості були знайдені кремнієві знаряддя, в тому числі сокири, скребла, ножі, а також свідоцтва регулярного використання вогню - безліч обпалених кісток тварин. Знахідки відносяться до культурному комплексу ашель-Ябрудіан (щось проміжне між ашелем і мустье). Ймовірно, тут проходили шляхи розселення архаїчних людей з Африки по всьому Леванту.

Звернемося до тез оригінальної статті, переклад яких наводимо тут (з невеликими скороченнями):

«Дослідження являє собою опис та порівняльний аналіз середньоплейстоценових постійних і молочних зубів з печери Кесем ... Завдяки середньоплейстоценових віком (400-200 тис. Л.М.), дані зуби є давнішими, ніж більша частина знахідок гомінідів в Південно-Західній Азії. Три постійних нижніх зуба (C1-P4) були знайдені в нижньому шарі. У цих зубів невеликі коронки, але коріння зубів довгі і масивні. Навпаки, три ізольованих постійних верхніх зуба (різець, ікло і третій моляри) і два ізольованих молочних зуба, які були знайдені в верхньому шарі, набагато більше і мають деякі риси, які зближують їх з зубами групи Схул-Кафзех. Хоча жоден з зубів не несе набору неандертальських ознак, деякі риси можуть бути представлені як подібні з неандертальських. Однак, в цілому зуби ближче до зубів групи Схул-Кафзех, хоча багато хто з цих подібностей, ймовірно, плезіоморфни »(тобто не говорять про пряме спорідненість, а дісталися їхнім власникам від загального предка). [Якщо хто пам'ятає, я як раз і говорив про «спільних предків» - про «гейдельбержцев»]

Шановні Читачі! Зверніть увагу:

«Щелепи» и ОКРЕМІ зуби - НЕ Одне и ті ж; «200-400 тисяч років тому» и «400 тисяч років тому» - две Великі різниці; Група Схул-Кафзех - це все-таки не зовсім сучасний Homo sapiens sapiens (див. Например Думка експерта тут: http://antropogenez.ru/interview/91/ ); авторами Всього-то лишь зазначилися «Деяк схожість зубів», причому зубів з верхнього шару; подібні (хоча и нечісленні) знахідки робіліся в цьом РЕГІОНІ и Ранее. Наприклад, можна згадати фрагментарний череп Зуттіе, знайдений в Палестині в 1925 році і по ряду ознак близький черепам групи Схул, хоча дещо архаїчний (можливо, володар цього черепа ставився до прямих предків "схулцев"). Вік цієї знахідки визначали як 148 тис.л. або навіть 200-250 тис.л.

В цілому, оцініть стриманий і обережний стиль оригінальної статті - і крикливо-самовпевнену манеру попсових «переспівів».

І - ах, як хочеться, щоб «у нас, саме у нас був самий-самий стародавній». Росія, повторимо, батьківщина слонів. А Ізраїль (а може бути Китай? - см. Недавню новина про «найдавнішому сапієнс з Китаю») - батьківщина чоловіків. Поки що не переконали. »

Фото з прес-релізу на сайті '' Новини Ізраїлю '':

Ймовірно, це і є зуб, що належить '' homo sapiens пізніх періодів ''? :)))

(Іронія автора зрозуміла, враховуючи, що на знімку - зуб динозавра ...)

Ще одна ілюстрація до прес-релізу на сайті '' Новини Ізраїлю '':

Ще одна ілюстрація до прес-релізу на сайті '' Новини Ізраїлю '':

А це, ймовірно, сам '' homo sapiens пізніх періодів '' :)))

(На фотографії не інакше як зображення "обезьяночеловека" з книжки часів Чарльза Дарвіна ...)

Джерело наведеного вище сарказму тут: http://antropogenez.ru/single-news/article/45/

У лютому 2011, через пару місяців після роз'яснень на «антропогенез.ру», з'явилася ще одна публікація, яка доповнює картину:

«Вісім невеликих зубів, знайдених в печері біля Рош ха-Аїн, в центрі Ізраїлю, піднімають великі питання щодо віку найдавніших людей і того, де наш вид сформувався, каже антрополог Рольф Куам з Університету Бінгхемтона, член міжнародного колективу антропологів, що працює під керівництвом ін . Ісраеля Гершковіц з Тель-Авівського університету.

Знайдені в печері Кесем зуби формою і розміром сильно нагадують зуби гомо сапієнсів, які були знайдені в інших місцях на території Ізраїлю, таких як печери Кафзех і Схул, але вони набагато давніше всіх попередніх знахідок.

"Зуби з печери Кесем мають вік 200 - 400 тис. Років - це період, для якого відомо дуже мало знахідок, зроблених на Близькому Сході" - говорить Куам. "У нас є досить багато останків неандертальців і сапієнсів віком від 60 до 150 тис. Років, але давніші знахідки - рідкісні" Ці зуби, також, надають нові свідчення щодо того, де сучасна людина могла сформуватися. В даний момент, антропологи вважають, гомо сапієнс і неандертальці мали спільного предка, який жив в Африці 700 тис. Років тому. Деякі його нащадки мігрували в Європу і там дали початок неандертальцям. Інша група залишилася в Африці і еволюціонувала в гомо сапієнсів, які пізніше також мігрували в Європу і Азію. Якби зуби з Кесем можна було віднести безпосередньо до виду гомо сапієнс, це означало б, що або сучасні люди сформувалися на території сьогоднішнього Ізраїлю, або мігрували з Африки раніше, ніж прийнято вважати сьогодні.

Однак, Куам вважає, що рано виносити вердикт з приводу того, якого виду належать ці вісім зубів, оскільки їх ідентифікація є величезною проблемою.

"Хоча деякі з цих зубів належали одному індивідууму, більшість відноситься до різних", роз'яснює Куам. "Ми знаємо точно, що мова йде про шість індивідуумів різного віку. Два зуба - взагалі" молочні ", тобто належали дітям. Проблем в тому, що приналежність цих зубів настільки різним індивідуумам вкрай ускладнює видову ідентифікацію цих людей".

Як пояснив Куам, ідентифікуючи видову приналежність останків, антропологи не покладаються на якусь одну особливість, а використовують комбінацію безлічі ознак. Наприклад, неандертальці володіли відносно великими різцями і дуже характерними молярами і премолярами [корінні зуби], в той час як зуби сапієнсів - дрібніше, і їх різці стирчать більш вертикально. Часто, ці відмінності незначні, але коли у вас є багато зубів одного індивідуума, і всі вони мають подібні відмінності, це надає їм набагато більшу переконливість ".

Вихідна стаття рази в два довша перекладеного мною шматка, оскільки я відібрав тільки ті абзаци, які мають відношення до обговорюваного питання.

Вихідна стаття тут: http://www.sciencedaily.com/releases/2011/02/110209105600.htm

Отже, що все це означає, і чому я зайнявся цими "розкопками" в мережі.

Значить це все ось що:

Наука взагалі, а наука про минуле - особливо, має справу зі сценаріями тій чи іншій мірі ймовірності, і тому вчені взагалі, і палеонтологи з археологами - в першу чергу, не люблять термін "доказ", що несе присмак остаточності, і вважають за краще говорити про "свідченнях" того чи іншого сценарію. У тих випадках, коли кількість і якість свідоцтв якогось сценарію перевалює через поріг, за яким ніякої осудна людина вже не може поставити під сумнів тому, що цей сценарій описує реальну подію, сценарій стає загальноприйнятим в середовищі фахівців, і, умовно, його можна назвати "доведеним ". Те, що гомо сапієнс, неандертальці і "денисовців" (вид, споріднений неандертальцям) походять від виду людей, який я тут називаю "гейдельбержцев" (Homo heidelbergensis) - це той сценарій, який підкріплений величезною кількістю свідчень, як палеонтологічних, так і генетичних (включаючи і пряму розшифровку (секвенування) геномів усіх чотирьох видів), і тому його можна вважати практично доведеним. Чи не чув, щоб хтось із фахівців в ньому сумнівався.

Що стосується часу і місця виникнення виду гомо сапієнс, - тут все дещо складніше. Прояснення першого питання має труднощі, як принципового характеру, так і технічного, а другого - більше технічного.

Як я вже говорив, вказати точний час виникнення будь-якого біологічного виду принципово неможливо. Навіть кордону між існуючими сьогодні, але близькородинними видами бувають досить ілюзорними, а між "видом-предком" і "видом-нащадком" вони просто відсутні, оскільки еволюція - процес поступовий і безперервний. У переважній більшості випадків, нам вдається провести межу між послідовно змінюють один одного видами викопних тварин тільки "завдяки" природною неповноту палеонтологічного літопису, але чим цей літопис повніше щодо будь-якого виду і його предків, тим складніше стає розділити утворюється "Континіум" на окремі види. Саме це і сталося в останні десятиліття з палеоантропології. Якщо в середині минулого століття все було "просто": ось це - гомо сапієнс, це - неандерталець, це - еректус, а то - австралопітек, то сьогодні ступінь повноти цього літопису така, що прогалин практично не залишилося, і де саме провести межу між видами людини - в значній мірі, як кому подобається дослідника.

Ця принципова проблема посилюється чотирма іншими:

1. "Мозаїчність ознак" у перехідних форм.

Справа в тому, що еволюція, що супроводжується появою нових і зміною старих ознак, не йде за всіма ознаками з однієї і тієї ж швидкістю. Припустимо для простоти, що ми визначаємо приналежність знайденого черепа до виду гомо сапієнс за такими ознаками: форма зубів, масивність надбрівних валиків, ступінь вираженості підборіддя виступу і висота чола. Популяція людей, перехідна між «гейдельбержцев» і сапиенсами, може характеризуватися, наприклад, вже практично "сапіентних" формою зубів, вираженим підборіддям, але важкуватим валиком і низьким чолом - просто тому, що формування цих ознак не відбувалося абсолютно синхронно. Одні ознаки відшліфувати раніше, інші - пізніше, і лише у людини сучасного ми бачимо весь набір в остаточному "відшліфованому" стані.

2. Внутрішньовидова мінливість.

Навіть представники одного і того ж виду і однієї і тієї ж популяції відрізняються один від одного. Досить озирнутися на всі боки на вулиці, щоб зрозуміти, що наші "відшліфовані" сучасники не завжди відповідають зовнішньому (про внутрішній взагалі промовчу ...) ідеалу сапієнса: часто-густо можна виявити індивідуумів зі скошеним підборіддям або низьким чолом, масивним майже як у неандертальця скелетом і іншими відхиленнями від ідеалу. Але ж є ще й гендерні відмінності, і дуже сильні - вікові ...

3. Межвидовое схрещування.

Щоб заплутати і без того непросту картину, наші далекі предки ні в чому собі не відмовляли в плані сексуальних уподобань і охоче тра ... схрещувалися з усіма родинними видами і підвидами, що зустрічалися на шляху їх міграції. В середньому 3% нашого геному ми успадкували від неандертальців, а народи Південно-Східної Азії можуть похвалитися ще й генами "денисовців".

Деякі черепа з наших ізраїльських печер Схул і Кафзех, віком до 120 тис. Років, являють собою неабияку мозаїку неандертальських і сапіентних ознак, до того ж не виключено, що це - результат схрещування сапієнсів, які прийшли в Левант з Африки, з неандертальцями, откочевать сюди з Південної Європи.

4. Фрагментарність знахідок.

На три описані вище принципові проблеми накладається одна технічна: відносно рідко в руки палеоантропологов потрапляють цілі черепа або скелети, в рази частіше вони задовольняються фрагментами. Зрозуміло, що якби в печері Кесем крім зубів знайшли і інші фрагменти черепа, а краще - декількох, було б незмірно простіше судити про становище їхніх власників на родовідному дереві людства. Могло б, наприклад, виявитися, що незважаючи на дуже навіть "сапіентного" виду зуби, вони володіли плоским лобом або скошеним підборіддям.

Сподіваюся, з усього сказаного тепер зрозуміло, чому можна говорити лише про деякі часові рамки формування біологічного виду - часу, протягом якого в загальному і цілому сформувалися його основні визначальні ознаки. Про людське око гомо сапієнс, судячи за наявними даними, ці рамки: 250 - 150 тис. Років. Саме до цього періоду відносяться знахідки, зроблені в Східній Африці (а тепер, як бачимо, і в Ізраїлі), які демонструють "сапіентние" ознаки в тому чи іншому поєднанні з ознаками архаїчними, характерними для Гейдельберзького людини.

Приклади знахідок найдавніших людей, які мали "сапіентних" рисами:

Знаменитий череп «Омо-1» з Ефіопії, віком 190-200 тис. Років згідно з останніми датуваннями. На знімку - реконструкція на базі знайдених фрагментів (ділянки, кольору бронзи):

На знімку - реконструкція на базі знайдених фрагментів (ділянки, кольору бронзи):

Скелет і череп безсумнівного гомо сапієнса з печери Кафзех в Ізраїлі. Вік поховання визначався трьома методами, і знаходиться в діапазоні 92-115 тис. Років (найімовірніше - в р-ні 95-100 тис.):

Череп людини з печери Схул (Ізраїль), що демонструє мозаїчність ознак: сапіентних форма черепної коробки поєднується з "неандерталоідним" надбрівними дугами і слабо вираженим підборідним виступом. Вік шарів, в яких знайдений череп, визначався двома методами і знаходиться в діапазоні 80-120 тис. Років (найімовірніше - в р-ні 90 тис.). Спершу, вважався неандертальцем, але сьогодні більшість фахівців зараховує його до сапієнс, - не виключено, що з домішкою "неандертальських кровей":

Спершу, вважався неандертальцем, але сьогодні більшість фахівців зараховує його до сапієнс, - не виключено, що з домішкою неандертальських кровей:

Що стосується теорії про те, що наш вид сформувався саме в Африці, то вона спирається на два факти:

1. Найдавніші знахідки, безумовно несуть сапіентние ознаки, зроблені в Східній Африці, таких знахідок зроблено багато, і у них досить широка географія. Це - цілком очікувана картина для регіону, в якому формується якийсь біологічний вид, в даному випадку - наш.

2. Дані молекулярної генетики та палеогенетікі, які з'явилися в останні пару десятиліть (зараз ми переживаємо просто-таки "дев'ятий вал" молекулярно-генетичних досліджень ...), повністю підтверджують висновок про африканську батьківщині сапієнсів. Всі народи, крім африканських негрів, які живуть на південь від Сахари, мають загальні аллели (різновиди) генів, що з'явилися в результаті мутацій вже після виходу з Африки, і африканці, таким чином, є, в деякому роді, "реліктовими сапиенсами". Якщо ви хочете уявити собі, як виглядали перші сапиенси, подивіться на африканських негров.Между іншим, молекулярна генетика остаточно поховала колись досить популярну теорію мультирегіональних походження людини. Прихильники мультірегіоналізма, серед яких були і великі вчені, вважали, що різні людські раси сформувалися "на місцях", до того ж, наприклад, у знайдених в Китаї черепів пізніх еректусів навіть "знаходили" риси, нібито які зближують їх з монголоїдної расою. У міру накопичення Палеоантропологічні свідоцтв, ряди мультірегіоналістов рідшали, але деякі самі вперті трималися до останнього - до тих пір, поки в результаті секвенування генома представників різних рас не було однозначно доведено, що всі ми - одного кореня, і корінь цей виростав в Африці.

Чи може після всього виявитися, що прабатьківщина людства - НЕ Східна Африка, а "наші Палестини"?

Теоретично, можна скласти подібний сценарій. Левант і Африка в ті часи, про які йде мова, не були розділені фізичними перешкодами (Сахара виникла пізніше), і можна уявити собі, наприклад, що гомо сапієнс сформувалися на території Леванту, потім откочевали в Африку і вже пізніше - в Європу і в Азію, але це виглядає надзвичайно штучним побудовою. Якщо на одну чашу терезів покласти всі знахідки, на яких базується африканський сценарій, всю логіку, яка за ним стоїть, а на іншу - вісім розрізнених зубів - нехай і більш-менш "сапіентного" виду, але досить невизначеного віку і від шести різних індивідів , - цілком зрозуміло, яка з чаш переважить ...

Чому я зайнявся цими "розкопками" в мережі.

По-перше, тому що мені просто стало цікаво, що послужило джерелом цієї попсової галасу. По-друге, стало прикро, що наївному читачеві згодовують всяку туфту, видаючи її за науку і спотворюючи тим самим картину нашого і без того не надто досконалого світу ... Я розумію, що це витворяють часто-густо з усіма областями науки (тільки на днями попався на очі кричущий марення про те що, мовляв, "Сонячна система змінюється, і ніхто не знає чому"), і війна з цим явищем, в значній мірі, - війна з вітряками, особливо, якщо врахувати, що написання туфти забирає в рази менше часу, ніж її викриття. Але буває, буває іноді - така злість розбере, що напинають на себе пом'яті обладунки, хапаєш перо напереваги і встромляєш шпори в боки Пегаса-Росінанта ... :)

П.С.

Заради бога, не вірте всяким наукоподібні статей і журналістським переспівів, опублікованими в непрофільних ЗМІ в мережі, особливо - у всяких "містечкових" жовтих листках, не кажучи вже сайтах, які спеціалізуються на "таємничої" маячню. Якщо, все ж, ви прочитали там щось, що вас зацікавило, спробуйте знайти інформацію про це на науково-популярних сайтах, де статті, найчастіше, пишуть фахівці в цих або суміжних областях; в крайньому випадку, - журналісти, які спеціалізуються на науковій тематиці. Я говорю про сайтах хоча б рівня "Наука і Життя" ( http://www.nkj.ru/ ), А краще, звичайно, - рівня "Елементів" ( http://elementy.ru/ ) Або "антропогенезу" ( http://antropogenez.ru/ ).

П.П.С.

Тому, кого зацікавила тема нашої, сапієнсів, прабатьківщини, рекомендую ось цей огляд відносяться до теми знахідок: http://antropogenez.ru/zveno-single/261/

Не впевнений, що він привнесе порядок в вашу голову, але зате ви відчуєте складність і неоднозначність проблем, з якими мають справу палеоантропологи, і зрозумієте, наскільки наївні спроби "вломитися" в сучасну науку зі своїми доморощеними теоріями. :)

І там, в цьому огляді, мова йде про одну лише морфології, але ж є ще й археологічні артефакти, і палеогенетіка.

#Paleoanthropology


Для «останньої знахідки», яка «є воістину сенсаційною», дивовижна тиша панує на серйозних науч-поп сайтах, - цікаво, що нам тут намагаються впарити?
Цікаво, що скажуть на цю вибудувану антропологами картину релігійні авторитети?
Html?
Сенсація?
Що ж там знайшли насправді?
А може бути Китай?
Чи може після всього виявитися, що прабатьківщина людства - НЕ Східна Африка, а "наші Палестини"?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация