Росія і Китай розширюють ШОС, але використовують його по-різному

Media playback is unsupported on your device

розширення ШОС

Вперше з моменту утворення Шанхайська організація співробітництва розширюється. На Раді глав держав ШОС в Астані було оголошено про приєднання до неї Пакистану і Індії.

Їх вступ ознаменувало "нову історію" організації, а президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв також зауважив посилення впливу ШОС на глобальну безпеку, так як в її складі тепер чотири ядерні держави.

Більш того, на членів ШОС - включаючи Росію, Китай і центральноазіатські країни - тепер доводиться майже половина населення Землі.

Путін: для вступу Ірану в ШОС більше немає ніяких перешкод

Ердоган: Туреччина може вступити в ШОС замість ЄС

Іран, який має статус спостерігача, також прагне стати членом ШОС. Після зняття санкцій, через які заявка Ірану була заблокована, єдиною перешкодою для прийняття в організацію є нібито існуючі протиріччя в позиціях щодо членства Ірану всередині самої ШОС. Однак і ця перешкода незабаром може бути подолана.

Цілі ШОС досить розпливчасті і включають великі функції від безпеки та економічного співробітництва до культурного обміну. Одне з основних напрямків - це боротьба проти "трьох зол" - екстремізму, тероризму і сепаратизму. Хоча ШОС і не є військовим альянсом, як, наприклад, НАТО, останнім часом її члени активно нарощують військовий потенціал організації.

Олександр Лукашенко, президент Білорусі, яка є спостерігачем при ШОС, навіть заявив: "При бажанні членів Шанхайської організації, ніхто, ніде і ніколи не зможе дестабілізувати обстановку в світі. У цьому величезний потенціал ШОС".

Але не всі члени бачать функції ШОС однаково. Так, для Китаю ця організація є інтеграційною структурою для просування своєї політики "Один пояс - один шлях", яка не раз згадувалася учасниками саміту.

В рамках даної програми Китай активно просуває інфраструктурні проекти, які пов'язують великі центри Китаю аж до Шанхая з євразійським континентом. Китайці будують дороги, залізничні лінії, нафто- і газопроводи, тим самим сприяючи тому, що країни в регіоні стають безпосередньо пов'язані з Китаєм.

Для Росії ж ШОС є більше антизахідної майданчиком для просування своєї присутності на пострадянському просторі і за його межами. І розширення організації тільки посилить цю роль.

"Відкриваються додаткові можливості активніше впливати на процеси в нашому спільному регіоні і на міжнародній арені в цілому", - заявив Володимир Путін.

Деякі експерти вважають, що розширення ШОС призведе до посилення впливу Китаю всередині організації.

"ШОС стане більше символом китайського домінування в Центральній і Південній Азії, ніж структурою, що захищає західні кордони, як це було досі," - вважає Еріка Марат, експерт по Центральній Азії і професор Національного університету оборони у Вашингтоні.

"Вона буде ще більше використовуватися для планів Пекіна щодо розширення економічної присутності на території від Китаю до Європи."

Однак доцент Університету Джорджа Мейсона Ерік Майкл Макглінкі вважає, що ці різні цілі основних учасників не призводять до суперництва. Обидві країни задоволені своїми ролями, і не варто очікувати зміни їх відносин.

"Китай повністю згоден дозволяти Росії просувати свої геополітичні цілі в регіоні, в той же час розширюючи свої економічні інтереси," - стверджує Майкл Макглінкі.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация