Росія заборгувала населенню за радянськими зобов'язаннями половину ВВП

Європейський суд з прав людини присудив виплату Росією компенсацій кільком власникам радянських облігацій, випущених в 1982 році. Всього зобов'язання держави за радянськими боргами оцінюються в 25 трлн рублів Європейський суд з прав людини присудив виплату Росією компенсацій кільком власникам радянських облігацій, випущених в 1982 році

Фото: PhotoXPress

Тримачі радянських облігацій, які були розміщені в 1982 році за часів Брежнєва, домагаються виплат в Європейському суді з прав людини в Страсбурзі. Так, ЄСПЛ розпорядився виплатити пенсіонеру Юрію Лобанову з Іваново 37150 євро в якості компенсації за такі папери. На користь жительки Санкт-Петербурга Марії Андреєвої було стягнуто понад 4 тисяч євро за невиплату боргу за облігаціями внутрішньої виграшної позики радянських часів, як повідомляло РАПСІ з посиланням на матеріали справи.

Це лише частина загальної суми в 25 трлн рублів, еквівалентної приблизно половині ВВП сучасної Росії, яку держава повинна відшкодувати громадянам за старими радянськими зобов'язаннями. Така оцінка внутрішнього боргу, що виникає з дореформених заощаджень громадян, наводиться, зокрема, в доповіді Мінфіну про основні напрямках боргової політики РФ на 2012-2014 роки .

Радянські власті почали продавати облігації терміном на 20 років номіналами в 25, 50 або 100 рублів. За 3-відсотковим державним облігаціями внутрішньої виграшної позики власники могли отримати виграш до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. На відміну від інших колишніх радянських республік, які врегулювали свої борги в 1990-ті за зниженою вартістю, Росія зобов'язалася виконати колишні зобов'язання в повному обсязі, відзначає Bloomberg. Частково облігації були погашені або обміняні на нові боргові зобов'язання на початку 1990-х. У 1995 році президент РФ Борис Єльцин підписав закон про відновлення і забезпечення збереження цінності грошових заощаджень громадян Російської Федерації з урахуванням купівельної спроможності валюти СРСР в 1990 році. Після прийняття цього нормативу уряд конвертував облігації 1982 року в перерахунку на так звані «боргові рублі», прийняте в подальшому законодавство пов'язував їх вартість з кошиком споживчих товарів і наказувало по ним процентний дохід.

«У 2003 році вартість одного« боргового рубля »дорівнювала 32 російським рублям; їх вартість в даний момент невідома », - зазначив ЄСПЛ в матеріалах у справі Лобанова.

Як повідомляло РАПСІ за матеріалами позову Марії Андреєвої, в 1986 році заявниця помістила ОГВВЗ 1982 року в Сбербанк. Після розпаду СРСР російська влада визнала ці облігації частиною внутрішнього боргу і запропонували власникам або обміняти їх на російські облігації 1992 року, або продати за фіксованою ціною.

«Заявниця не скористалася жодним з пропозицій, внаслідок чого її облігації автоматично перейшли до Ощадбанку, - переказує матеріали справи РАПСІ. - Вони були погашені, а на рахунок Андрєєвої була перерахована сума, еквівалентна їх вартості в момент придбання ».

Якщо після погашення на рахунку заявниці виявилося 3 тисячі рублів, то після деномінації в 1998 році - 3 рубля, підкреслює Bloomberg. Рахунок як і раніше відкритий, з урахуванням відсотків «набігло» 5 рублів.

«У радянських рублях ці облігації коштували як однокімнатна квартира, - цитує агентство сина заявниці. - А на ті 5 рублів, які ми отримали, можна купити рулон туалетного паперу ».

У серйозних масштабах виплати почалися в перший президентський термін Володимира Путіна, коли завдяки зростанню цін на нафту бюджет виконувався з профіцитом. Тепер Путін обраний на третій термін, а бюджет ледь вдається звести, відзначає Bloomberg.

У 2012-2014 роках на компенсаційні виплати по гарантованих заощадженнях громадян відповідно до Федерального закону від 10 травня 1995 року № 73-ФЗ «Про відновлення і захист заощаджень громадян Російської Федерації» були передбачені засобів а в сумі 150 млрд рублів, по 50 млрд рублів щорічно. Зокрема, як пояснюється в документі Мінфіну, йдеться про вклади в Ощадбанку Російської Федерації за станом до 20 червня 1991 року, вклади (внески) в організаціях державного страхування Російської Федерації за станом на 1 січня 1992 року і викуп сертифікатів Ощадбанку СРСР і Державних казначейських зобов'язань СРСР, розміщених на території Російської Федерації в період до 1 січня 1992 року.

За останнє десятиліття сума грошових коштів, які спрямовуються на цілі компенсаційних виплат по «дореформений» заощадженням, зросла більш ніж в 9 разів: з 12 млрд рублів в 2001 році до 115 млрд в 2010 році, підкреслювали в Мінфіні. Однак, хоча виплати і здійснюються, як прокоментував Bloomberg економіст Борис Хейфец, це мізерні суми.

«Очевидно, що практична реалізація даної концепції відновлення заощаджень громадян накладає на федеральний бюджет непомірні зобов'язання, - коментував Мінфін в доповіді про боргової стратегії. - Якщо це станеться насправді, то держава втратить можливість протягом тривалого часу здійснювати фінансування інших видатків ».

«З причин, які залишаються незрозумілими Європейського суду, так як влада не надала жодних пояснень, починаючи з 2003 року застосування і реалізація існуючої законодавчої бази, що регулює погашення облігацій 1982 року, постійно, рік за роком, відкладалися», - пише в постанові по справі Лобанова ЄСПЛ, відзначаючи відсутність необхідних цифр, таких як «кількість і загальна вартість решти цінних паперів».

Bloomberg відзначає, що і в проспекті випуску євробондів на 7 млрд доларів 25-трильйонний внутрішній борг не був згаданий. Реєстру, в якому враховувалося б кількість облігацій брежнєвського періоду, не існує. Як пояснив Хейфец в інтерв'ю Bloomberg, паперу 1982 року, будучи облігаціями на пред'явника, щодо яких не реєструється право власності, фактично виступали як друга валюта, що підтримує тіньову економіку.

Тим часом, торгівля радянськими цінними паперами дійшла навіть до eBay.com, де 25-рублеві облігації 1982 роки пропонуються по 2,85 долара. На російських сайтах деякі продавці стверджують, що готові пред'явити підтвердження про наявність їх паперів в реєстрі Мінфіну як підлягають до виплати компенсацій, передає Bloomberg. Інші пропонують папери, продані в колишніх радянських республіках, які Росія юридично не зобов'язана погашати.

Однією з найпомітніших історій останнього часу, пов'язаних з ОГВВЗ, стало відкликання ліцензії у Вітас Банку, одним з акціонерів якого є перший офіційний мільйонер колишнього СРСР Артем Тарасов: в квітні кредитний портфель банку перетворився в радянські державні папери. ЦБ в офіційній заяві послався, зокрема, на те, що «банк здійснював операції з трансформації одних низькоякісних активів в інші і представляв в ЦБ недостовірну звітність, що приховувала критичне зниження розміру власних коштів (капіталу) і наявність підстав для відкликання ліцензії». Як пояснила BFM.ru начальник аналітичного управління Національного рейтингового агентства Карина Артем'єва, в даному конкретному випадку ці формулювання описують ситуацію, перші повідомлення про яку з'явилися ще навесні: тоді з звітності банку стало видно, що у нього на балансі з'явилися так звані радянські цінні папери - облігації державної внутрішньої позики (ОВДП).

Додати BFM.ru в ваші джерела новин?

Ru в ваші джерела новин?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация