Росіяни знищують Ханський палац у Бахчисараї. ФОТО

Гібридний геноцид кримських татар, який проводять окупанти в Криму, включає в себе не тільки вбивства, арешти, депортації та залякування людей корінної національності. Але і знищення всього, що дороге нашому народові.

Після попередніх депортацій з тотальним знищенням всього кримськотатарського, починаючи з назв міст і сіл і закінчуючи кладовищами, нічого майже не залишилося.

Ханський палац у Бахчисараї - єдиний у світі зразок кримськотатарської палацової архітектури - дожив до наших днів дивом. Допоміг, кажуть, Пушкін своїм «Бахчисарайським фонтаном».

Читайте також: У Криму руйнуються головні визначні пам'ятки. Окупанти вдають, що все в порядку. ФОТО

Палац розвалили, але не до кінця. Однак у нинішніх російських варварів зовсім ніяких гальм немає.

З моменту анексії вони методично знищують все, що в Хан-сараї залишилося автентичного і перетворюють його в музей «русского мира», ще точніше - бл * ництва Катерини II (їх «православна скрепа»).

Фактично - це вбивство пам'ятника. Палац скоро виключать зі спадщини ЮНЕСКО, цього окупанти і домагаються, щоб добити його.

Киримли! Ось тут Едем Дудаков пише, що нашу історію російські вивалили, як сміття. Якщо це зараз можливо, прийдіть, віднесіть себе скільки / що зможете. Підуть фашисти - хоч що-даний на місце повернемо.

Айдер Муждабаев

Всі, хто хоче відвідати свіжий могильник Ханського, можуть без проблем це зробити на території Зинджирли Медресе.

Вхід вільний. Сувеніри від артефактів - безкоштовні. І непроглядна тиша ...

Вклоніться колись величної старовини, поки вона доступна. Ви навіть можете сфотографуватися на пам'ять.

Ваші онуки справжню історію вже не побачать. Для них куховарять бутафорію.

А заодно доторкніться рукою до століть ... До кустарної черепиці ручної роботи старовинного майстра-гончара, покладену в палети, доторкніться. До кованим залізним цвяхах створених руками ковалів 18,19 століття, що стирчать з розпиляних балок, доторкніться. Поліна з Дубових балок 18,19 століття, доторкніться. Доторкніться і відчуєте тепло рук умільців, які залишили нам у спадок цю красу і відійшли в інший світ. Напевно десь тут кинуті вандалами артефакти, колись зібрані Усеін Боданінський - прочитайте дуа в його пам'ять. Над цими архаїчними матеріалами в 60-і роки працювала Євгенія Іванівна Лопушанська (Іванченко), вчений-реставратор УкрНІІреставраціі.

Ми не зберегли їх працю. Розтоптали їх пам'ять. Ланцюжок наступності, що зв'язує мастеров16,17,18,19,20 століть, зруйнована. Чи не зберегли. Ми всі винні перед пам'яттю століть. Перед історією нашої держави. Наших предків.
І, ми не менш винні, що наш Ханський став стійбищем вандалів.

2. Доля палаців, як і доля людей, перекреслюється одним мазком халтурника.

Є дві категорії втручання в старовинні споруди - Реконструкція та Реставрація. Це два види будівельних робіт, що дозволяють відновити і відновити старі, пошкоджені або руйнують частини будівлі. Але між цими двома термінами спостерігаються діаметральні відмінності, як за складом робіт, застосування матеріалів, способів втручання, так і в мисленні виконавців.

Реконструкцію проводять звичайні будівельники, які мислять інженерними категоріями. Їх мета, замінити старе - на новий, і надати споруді необхідну функціональне значення. Коротше - Замінити, перефарбувати, побілити - прикрасити ...

Реставрація вимагає наукового індивідуального підходу. Реставрацію ведуть реставратори - перш за все художники в душі. Спеціаліст-реставратор, покликаний зберегти і відновити об'єкт історичної та культурної спадщини. І тому головне для нього в предметі старовини - не його функціональність і навіть не краса - а автентичність, збереження, і спадкоємність.

Нинішнє навала будівельників на Ханський палац - це в кращому випадку РЕКОНСТРУКЦІЯ, але ні як не РЕСТАВРАЦІЯ.

Між будівельником і реставратором, така ж різниця - як між маляром і художником. Причому, ставлення маляра і художника до процесу не тільки в майстерності, а й на психологічному рівні.

3. Стійбище вандалів.

Два сюжети з Ханського.

1] 2015 року мене запросили в проектну групу допомогти вирішити з тимчасової підтримуючої конструкцією балок на Хан Джамі. Балка з боку північного фасаду могла обрушитися. В ході робіт до мене, як до фахівця, звернувся, який знав мене ще по роботах на Зинджирли Медресе, заступник директора музею і попросив підшукати фахівців, для перекладки черепиці над центральними північними воротами Палацу відповідно до норм і древньої технологією укладання на глині.

Саме тоді я ближче познайомився з Рустемом Умеровим - з 2014 року головний архітектор заповідника. Людина з оглядкою на начальство - подумав я тоді. Така поведінка в науковому середовищі Заповідника, було для мене в новинку.

Але вразив він тоді мене не лагідністю, а такою думкою: - Чому б на Ханському палаці не змінювати всю черепицю «Татарку» технологічно дуже складну в укладанні і експлуатації, на сучасний стилізований під старовину фабричний аналог. Один раз уклав і забув. А на Мечеті взагалі ухил даху становить 38%, черепиця з часом повзе. Так, що ремонтувати доводиться кожні 3-4 роки.

Тоді я просто посміявся над ним і відніс його наївну неотесаність, до недосвідченості. Адже до цього він працював в пересічної проектній групі. І спеціалізувався, здебільшого, на проектуванні індивідуальних житлових будинків.

Я, тоді як міг, пояснив йому різницю між архаїчним і фабричним, і, що означає культурну спадщину. А наостанок сказав, так: - Ти ніде подібні думки вголос не висловлюй, це несумісне з посадою головного архітектора Палацу - об'єкта є пам'яткою архітектури і культури. Тебе розіпнуть біля входу до палацу, а то й прокуратура, але наш народ.

Читайте також: Крим під російською окупацією: вимирання, зростання злочинності, бідність

Тоді я й гадки не мав, що через два роки нагряне цей кошмар. І безпосередню участь у вандалізмі прийме (дією або бездіяльністю - без різниці) наш співвітчизник - архітектор ханського палацу, покликаний його захищати від подібного.

Колись ми до посиніння сперечалися з колишнім архітектором Ханського Борисовим. За його прагнення розширити російську імперську експозицію. Сперечалися по покриттю Зинджирли Медресе. Але в порівнянні з тим, кого ми маємо зараз, це був гідний фахівець і гідний візаві. І такого б вандалізму він точно не допустив.

Я звичайно далекий від думки, що саме Умеров напоумив шарашку «Кірамет» на заміну черепиці ручної роботи. Але ось такий факт з життя. І відчуття дежавю.

2] У століття гіпсокартону і бетону змінилися інструменти, технології будівництва, люди. Будувати почали швидко.

Реконструювати ще швидше. А наукова реставрація, консервативна і продовжує відроджувати об'єкти культурної спадщини дідівськими методами, з оглядкою назад, тривалої підготовкою, навпомацки і повільно. Дуже повільно…

Коли виконроба на Хан Джамі від «АТТА груп & Кірамет», такого собі Музафара, заробітчанина з Узбекистану, запитали - Як він може заливати бетон на пам'ятнику 16 століття? - Мало того, що бетон не відповідає епосі, а ще викличе ерозію стін з вапняного каменю ..., а також погіршити конструкцію ..., збільшить навантаження на стіни ..., �� чи знає він що таке розчин «Хорасан»? - Чи дивився він, як реставрували турецькі фахівці Зинджирли Медресе?

Кажуть він, здивовано викотив очі і оповіді, що все робить за проектом і про Хорасані не чув. - А бетоном він зміцнив конструкцію стін. - Так завжди, всі будівельники роблять, - уклав наостанок. - І до Медресе мені байдуже ... у мене свій проект.

Феєричний відповідь, гідний гастарбайтера.

Малярі, взялися за пензель художника, і тщатся реставрувати картину 16 століття - ні більше, ні менше ...

Шарашка, гастарбайтери, начальники, терміни, вибори ... Тільки прокладки наші - доморощені. На додачу з ТВ КОТ для прикриття.

Підсумок - вандалізм. Чума на ваші доми ...

Кустарна черепиця ручної роботи, покладена в палети. За непотрібністю вивезли сюди. Хороший матеріал для вілл.

Це черепиця була покладена над терасами. Вона за розміром менше. Чи піде на веранди вілл. Хто розбирається на іспанку не зазіхнув.

Балки, схоже, виривали з коренем - автокраном. Так що кований цвях зігнувся підковою.

Кований цвях коваля 18,19 століття на розпиляної балці.

Могильник Ханського.

Залишки дубових балок під плівкою.

Кожна черепиця не схоже на сусідню. Дуже цінний архаїчний матеріал. Тягни на сувеніри - нехочу.

Розпил. Більшість балок (70%) в задовільному стані. З яких стирчать ковані залізні цвяхи 18,19 століття.

Edem DUDAKOV

? чи знає він що таке розчин «Хорасан»?
Чи дивився він, як реставрували турецькі фахівці Зинджирли Медресе?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация