Російська матрьошка - історія іграшки

  1. Історія імені
  2. За старовинними технологіями
  3. Офіційна історія виникнення
  4. Стиль російської матрьошки Сергієва Посада
  5. Семенівський стиль матрьошки
  6. Полховська матрьошка
  7. Російська матрьошка за радянських часів
  8. сучасна матрьошка

Матрьошка - найбільш відомий і найбільш популярний з усіх російських сувенірів. Традиційним дизайном матрьошки понині є образ молодої російської жінки, одягненої в національний костюм і з косинкою на голові . У класичній матрьошці все ляльки набору виглядають практично ідентично, а кількість ляльок в комплекті варіюється від 5 до 30.

Як самореклами! Наш художник по розпису приймає замовлення на ручний розпис матрьошок по фото. Дешево, щодо більшості художніх майстерень. Детальніше читайте " Авторські матрьошки з портретами по фотографіях ".

Історія імені

В провінційній дореволюційній Росії ім'я Мотрона було вельми популярний жіночим ім'ям. Воно походить від латинського слова matrona - в Стародавньому Римі назва вільно народженими заміжньої жінки, що користуються доброю репутацією і належить до вищого стану. Пізніше в російській мові слово матрона стало використовуватися в значенні шановна жінка, мати сімейства. Від терміна "матрона" відбулося християнське жіноче ім'я Матрона, трансформувалося в російській мові в Мотрона.

Назва пов'язувалося з образом матері великого сімейства, у якій до того ж була огрядна фігура. Згодом ім'я Мотрона набуло символічного значення і використовувалося спеціально для опису яскраво розфарбованих дерев'яних ляльок, зроблених таким чином, щоб одна перебувала всередині іншої. Так мати-лялька з численними дочками-ляльками прекрасно виражає найдавніший символ людської культури і вважається також символом материнства і родючості.

За старовинними технологіями

Ще до появи ідеї робити матрьошки, російські ремісники мали значний досвід роботи в області обробки деревини на токарних верстатах. Задовго до появи матрьошки майстри виготовляли крашанки і яблука, вкладені одна в іншу.

Сушка дерева відбувалася в природних умовах на відкритому повітрі і не менше двох років; тільки досвідчений майстер міг вирішити, коли матеріал стане готовим до обробки. Потім колоди розпилювали на заготовки.

Ручне виготовлення ляльки на токарному верстаті вимагає високої кваліфікації, вміння працювати з обмеженим набором інструментів. Найменші фігурки робилися в першу чергу. За нею потім виточують наступна лялька, і так далі. Операції виготовлення форм не припускали яких би то ні було вимірювань; майстер покладався тільки на інтуїцію і свою майстерність.

Офіційна історія виникнення

Вважається, що перша російська матрьошка народилася в 1890 році в майстерні садиби Абрамцево нової Москви. Власником садиби був Савва Мамонтов - промисловець і меценат.

Семимісна матрьошка Фукурама, Японія, ок Семимісна матрьошка "Фукурама", Японія, ок. 1890

Одного разу суботнім вечором хтось приніс в майстерню смішну японську ляльку лисого старого Фукурами. Лялька складалася з семи фігурок, вкладених одна в іншу. Походження цієї ляльки достеменно невідомо; ніхто не знає, звідки вона взялася. Однак існують різні легенди, найбільш популярна з яких говорить, що першу ляльку такого типу зробив російський монах на острові Хонсю в Японії. Насправді такий тип виробів, коли кілька предметів вкладаються один в інший, відомий дуже давно. За такою технологією російські ремісники кілька століть виробляли дерев'яні крашанки і яблука. Однак сама ідея вкладати один виріб в інше досить давня і йде в минуле Китаю, причому кожного з населяють його народів - невідомо, оскільки простежується задовго до об'єднання китайських народностей.

Один з художників майстерні Мамонтов Сергій Малютін був заінтригований Фукурамой і вирішив зробити щось подібне, але з російською специфікою. Лялька повинна мати російський дух і представляти російські культурні та художні традиції. Так Сергій Малютін зробив ескіз ляльки і попросив зробити по ньому дерев'яну форму Василя Звездочкіна.

Перша російська матрьошка Сергія Малютіна Перша російська матрьошка Сергія Малютіна

старий старий

гетьман гетьман

Малютін розфарбував ляльки відповідно до власним дизайном. Перша російська матрьошка складалася з восьми ляльок і описувала селянську родину - матір і 7 дочок. Цей комплект і деякі інші набори зараз зберігаються в музеї іграшки Сергієва Посада. Там же в музеї можна побачити і інші старі матрьошки: Старий, Гетьман, "Казка про ріпку".

Стиль російської матрьошки Сергієва Посада

До кінця 90-х років 19 століття матрьошки виготовлялися в Московській майстерні, а після її закриття провадження переїхало в навчальні та демонстраційні майстерні Сергієва Посада під Москвою. По суті, Сергієв Посад став місцем, де був зроблений перший промисловий зразок російської матрьошки. Це старовинне місто розташоване в 73 кілометрах від Москви. Місто виросло навколо знаменитої Троіцево-Сергієвої лаври.

На величезній ринкової площі біля монастиря знаходився ринок. Площа була завжди повна людей, і не дивно, що перші матрьошки зображували саме таку барвисту життя. Серед перших образів є молоді дівчата, одягнені в яскраві сарафани, жінки старообрядці в консервативних одязі, наречені, пастухи зі сопілками, люди похилого віку з пишними бородами. У ранній період розвитку техніки в мотрійках з'являлися і чоловічі образи теж.

Іноді матрьошка представляла цілу сім'ю з численним дітьми і домочадцями. Деякі матрьошки присвячувалися історичних тем і зображували бояр з дружинами, російських дворян 17 століття, а також легендарних російських богатирів. Іноді матрьошки присвячувалися книжковим персонажам. Наприклад, в 1909 році до сторіччя Гоголя Сергієв Посад випустив серію матрьошок за мотивами творів Гоголя: Тарас Бульба, Плюшкін, Губернатор. У 1912 році до сторіччя Вітчизняної війни проти Наполеона матрьошки зображували Кутузова і деяких інших полководців. Деякі матрьошки запозичили казкові сюжети, часто теми бралися з народних героїчних сказань.

Особи ранніх матрьошок Сергієва Посада були овальними, з жорсткими рисами. Оскільки верхня частина ляльок була значно збільшена, особи домінували над тілом. Ляльки виглядали примітивно і мали сильну диспропорцію, проте були дуже виразними. У цей ранній період розпис ляльок вважалося справою вторинним. На перше місце виходило майстерність токаря, здатного зробити заготовки з дуже тонкими бортами. Професійні художники, які розписували перші ляльки, робили це в своє задоволення і серйозно до своєї роботи не ставилися. Саме тому перші матрьошки виглядають дуже примітивно.

Трохи пізніше народна художня традиція взяла верх. Подальшому розвитку образотворчого стилю матрьошки сприяли іконописці з Сергієва Посада. Іконописці в основному зосереджувалися на фігурі людини і його обличчі. Ця давня традиція прийшла в давньоруське мистецтво з Візантії, а з'єднання раннього типу матрьошок з Сергієва Посада з традицією місцевої іконописної школи підтверджується і стилістично і фактично.

Сергієво Посадські матрьошки: зверху вниз - 1990 і 1998 роки.

Матрьошка за мотивами казки Руслан і Людмила, Сергієв Посад, 1998 Матрьошка за мотивами казки "Руслан і Людмила", Сергієв Посад, 1998..

Спочатку типажі матрьошок були найрізноманітніші і зображували як чоловічі, так і жіночі персонажі. Поступово жіночий персонаж став домінуючим.

Семенівський стиль матрьошки

Семенова - один з найстаріших центрів ремесла. Перша згадка про це селище датується, приблизно, 1644 роком. Існує легенда, що селище було засноване купцем Семеном і ченцем відступником з Соловецького монастиря. У 1779 році за часів Катерини Великої в майстернях Семеново працювало близько 3000 чоловік. Оскільки селище було оточене лісами, люди використовували деревину для виробництва товарів з дерева для себе і для продажу. Деякі майстри робили для дітей іграшки з дерева, що згодом стало прибутковою справою.

Першу матрьошку в Семеново зробив Арсентій Майоров, добре відомий по своїй дерев'яній посуді, брязкалець і яблукам. У 1924 році він привіз з ярмарки в Нижньому Новгороді розфарбовані матрьошки. Його старша дочка Люба розмалювала заготовку за допомогою звичайного гусячого пера і фарб, що використовувалися художниками Семеново для розпису іграшок. У 1931 році в селищі була створена артіль, яка виготовляла сувеніри, включаючи матрьошки.

Арсентій Майоров Арсентій Майоров

Поступово склався унікальний стиль Семенівської матрьошки, більш декоративний і символічний, ніж стиль Сергієва Посада. Семенівська традиція розпису використовує анілінові барвники; художники залишають багато незабарвленого простору, а ляльки лакують. Технологічно спочатку промальовуються обриси особи, наносяться рум'яна на щоки, потім малюється спідниця, фартух, хустинку і руки.

Фартух вважається головним в живопису Семенова. Зазвичай на ньому малюється яскравий букет квітів.

Семенівський стиль Семенівський стиль

Ці матрьошки побували в космосі Ці матрьошки побували в космосі

В даний час матрьошки виробляються на фабриці "Семенівська розпис" і вони продовжують старі традиції.

Полховська матрьошка

Полхов-Майдан знаходиться в 240 кілометрах на південний захід від Нижнього Новгорода. Перша матрьошка тут була зроблена в 1930 роках.

Зразки типових для Полхово дерев'яних виробів Зразки типових для Полхово дерев'яних виробів

Полховський стиль Полховський стиль

Майстерність деревообробки - стара традиція Полхово. На токарних верстатах виготовлялися найрізноманітніші вироби: самовари, птиці, скарбнички, сільнички і яблука. Художники використовували анілінові барвники. Матрьошки перед розписом грунтувати, а після розпису покривалися лаком. Кольорова гамма Полховський матрьошки набагато яскравіше і виразніше, ніж у Семенівської. Зелений, синій, жовтий, фіолетовий і малиновий кольори використовуються для контрасту між собою, щоб зробити яскравий і виразний орнамент. Насиченість кольору досягається за рахунок накладення одного шару фарби на інший.

Стиль малюнка примітивний і нагадує дитячі малюнки. Образ - типова сільська красуня; зсунуті брови і обличчя обрамлене чорними локонами.

Квітковому орнаменту приділяється набагато більше уваги, ніж особі. На користь орнаменту навіть ігноруються інші деталі костюма матрьошки. При цьому головним елементом орнаменту на фартусі є троянда, як символ жіночності, любові і материнства.

Полховська матрьошка Полховська матрьошка

Квітки троянд є частиною кожної композиції майстрів Полхово.

Російська матрьошка за радянських часів

Історію російської матрьошки можна умовно розділити на три періоди:

  • 1) 1890-1930-і роки;
  • 2) 1930-ті - початок 1990-х рр .;
  • 3) початок 1990-х рр. до теперішнього часу.

Перший період подарував світові російську матрьошку. Було розроблено кілька типів ляльок, з'явилося кілька стилів. Розквіт мистецтва перервався будівництвом соціалізму в СРСР, тому що радянський уряд приділяло мало уваги розвитку ремісничого виробництва. Ставка робилася на індустріалізацію і промислове виробництво; кустарне творчість не вкладалося в концепцію масового виробництва товарів для населення. Хоча деякі види матрьошок все ж проводилися.

Приватне виробництво в СРСР було заборонено - ремісників зобов'язували працювати на державних фабриках, робити вироби за заданим шаблоном і не проявляти ініціативи. Працюючим на фабриках не дозволяли мати вдома токарні верстати. Приватне виробництво могло бути прирівняне до розкрадання соціалістичної власності і каралося досить великим терміном утримання під вартою. Міліція і уряд контролював дороги і залізничні станції, щоб запобігти можливості перевезення виробів в інші регіони для продажу. Проте, люди виробляли власні вироби і вивозили з в інші республіки Радянського Союзу, в першу чергу на північ і Середню Азію.

На державних фабриках працювати було легше. По крайней мере, іграшки, вироблені на державних підприємствах, експортувалися в багато країн світу.

З початку 1990-х художники отримують повну свободу самовираження, проте працювати по-справжньому все ще перешкоджає стара економічна система. У якийсь момент розумники з Держплану СРСР вирішили, що було б непогано різко збільшити виробництво матрьошок, щоб кожна людина на землі міг мати хоча б по одній ляльці. Так матрьошки стали масово вироблятися в Молдавії, на Україні, на Кавказі, в Башкирії, Карелії і багатьох інших місцях. Тоді ніхто навіть і не подумав, що разом з інструментами для обробки дерева не передається високий рівень майстерності. Вийшло так, що світ заполонили посередні вироби, що не мають ніякої цінності. Без рідних традицій матрьошка втратила свою чарівність і перетворилася в звичайну дерев'яну іграшку, дуже примітивну і просту.

сучасна матрьошка

Матрьошка - це лялька, яка виглядає досить простий, однак вона завжди була найкращим втіленням часу. Як форма народної творчості матрьошка має величезний потенціал; вона передає глибинний сенс подій і розвивається в ногу з часом.

У різний час створювалися різні матрьошки. Якщо рання матрьошка стилістично була примітивна, то починаючи з 20 століття художники намагалися використовувати поверхню матрьошки найбільш повно. З'явився новий тип матрьошки, який представляв собою картину в картині. Основою образу як і раніше була молода дівчина, тільки тепер на її фартушку малювали не квіти, а сюжети російських казок і пейзажі, а також історичні місця.

Ускладнення традиційної розпису матрьошки призвело до величезній різноманітності стилів і варіацій . Тенденція використання декоративних елементів, характерних для традиційних центрів російської народної культури, стають все більш популярною в розпису матрьошок початку 20 століття. З'являються ляльки, розписані під Гжель, Жостово, Хохлому.

Так звана авторська матрьошка з'явилася в кінці 1980 і початку 1990 років. У цей період дуже багато художників в ногу з кон'юнктурою ринку почали розписувати матрьошки. Можна сказати, що перебудова подарувала світові новий вид мистецтва - авторська розпис російської матрьошки , Яка є тепер частиною багатьох російських і західних мистецьких колекцій.

Особливу популярність придбала "політична" матрьошка. Існує цілий ряд ляльок із зображенням російських царів, російських і зарубіжних державних діячів і політиків. Гротескне зображення політиків - давня традиція, що виникла дуже давно. Майже всі політичні діячі кінця 1980 і початку 1990 років представлені в кумедних карикатурах. Особливо популярним в той час став образ М. С. Горбачова, який став легендарною політичною фігурою, а його матрешечная втілення стало особливо популярним в Європі та Америці.

Матрьошка - це величезна мистецька подія, яка потребує осмислення. Це як скульптура і живопис, образ і душа Росії.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация