Російська газета: Ігор Валерійович Чкалов, син прославленого льотчика-випробувача Валерія Павловича Чкалова: "" Повітряний хуліган "Валерій Чкалов"



Ігор Валерійович Чкалов, син прославленого льотчика-випробувача Валерія Павловича Чкалова:
"" Повітряний хуліган "Валерій Чкалов"


Михайло Бабаєв, російська газета


Герою Радянського Союзу, всесвітньо відомому в ХХ столітті льотчик-випробувач Валерію Павловичу Чкалову в цьому році виповнилося б 100 років. Поряд з цією датою в червні в американському місті Ванкувері буде відзначатися чергова річниця безпосадочного перельоту з Москви до Америки, який в 1937 році Чкалов разом з А. Белякова та Г. Байдукова зробив на вітчизняному одномоторному літаку АНТ-25. Напередодні цієї події наш кореспондент зустрівся з сином прославленого льотчика - Ігорем Валерійовичем Чкаловим.


Герою Радянського Союзу, всесвітньо відомому в ХХ столітті льотчик-випробувач Валерію Павловичу Чкалову в цьому році виповнилося б 100 років. Поряд з цією датою в червні в американському місті Ванкувері буде відзначатися чергова річниця безпосадочного перельоту з Москви до Америки, який в 1937 році Чкалов разом з А. Белякова та Г. Байдукова зробив на вітчизняному одномоторному літаку АНТ-25.
Напередодні цієї події наш кореспондент зустрівся з сином прославленого льотчика - Ігорем Валерійовичем Чкаловим.
- Ігорю Валерійовичу, розкажіть трохи про себе.
- У сім'ї Чкалова я старший з дітей. У мене є дві сестри: Ольга та Валерія. Мама, Ольга Еразмівна, педагог за освітою, виховувала нас без батька. Пам'ятаю, як вона брала мене на уроки, бо вдома не було з ким мене залишити. На заняттях старшокласники відводили мені місце на задніх партах, де я сидів і слухав урок. Мама все своє життя присвятила дітям. Ось ми відзначаємо День захисту дітей. А ініціатором цього свята була моя мама. 1 червня 1943 року на урочистому зібранні в Колонній залі в Москві вона проголосила цей день міжнародним Днем захисту дітей.
Мені було всього тринадцять років, коли почалася війна. Уже через місяць я сів за важелі трактора і став працювати в Чкаловському районі Горьковської області, на батьківщині батька. Маю медаль "За доблесну працю у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр." і дуже нею пишаюся. Це моя перша нагорода.
Я не став льотчиком, як мій батько, але все моє життя пов'язане з авіацією. У 1955 році з відзнакою закінчив Військово-повітряну академію ім. Н.Є. Жуковського. Більше 40 років прослужив в авіації військовим інженером. Пішов у відставку полковником.
- Коли був живий ваш батько, ви були ще школярем. Яким би ви він запам'ятався?
- Дитяча пам'ять зберігає найголовніше. На все життя запам'ятав, як батько відучив мене брехати. Склалося так, що покурював я. Але не зізнався батькові, коли той дізнався. Зумів відговоритися. Правда ж дійшла до нього пізніше. Я отримав велику прочухана. Однак не образився на папу. Правда, після цього ніколи нікого не обманював.
До сих пір уявляю батька таким великим, сильним і добрим. Папа був відмінним сім'янином, дорожив будинком. Дуже любив мою маму і дітей, мріяв жити великою дружною сім'єю. Він був і турботливим сином. Почитав своїх батьків, відвідував їх у міру можливості.
- Ви, мабуть, збираєте матеріали про батька?
- У нашій родині дбайливо зберігають пам'ять про батька. У домашній бібліотеці є практично все книги про Чкалова, публікації в газетах і журналах, присвячені йому. Одну з перших книг "Життя Валерія Чкалова" написала моя мама. А недавно вийшла в світ книга "Чкалов без грифа" секретно ". Її автор - моя сестра Валерія Валеріївна. У цій книзі багато цікавих фактів з життя тата. Є унікальні фотографії того часу.
Крім того в родині збереглися деякі документи, які, я вважаю, треба опублікувати цілком. Наприклад, один з них - стенограма обіду на честь трансполярний льотчиків Чкалова, Байдукова та Белякова, який був даний 30 червня 1937 року в Нью-Йорку в готелі "Уоллдорф-Асторія". Це унікальний матеріал, в якому міститься оцінка американцями видатного подвигу російських. Що говорили в 1937 році політики і військові з цього приводу, повинні знати люди нинішнього покоління.
- Ваша професійна підготовка і життєвий досвід дозволяють сьогодні дати оцінку Валерію Чкалову як льотчику.
- Батько був пілот від Бога, що зробив з товаришами унікальний переліт як в технічному (на одномоторному літаку, за оцінками експертів, тільки дуже мужні люди могли піти на такий експеримент), так і в плані політичному. Даючи оцінку події, президент США Франклін Рузвельт сказав, що три героя з Росії Чкалов, Байдуков, Беляков зробили те, що десятиліттями не могли зробити радянські дипломати, - вони зблизили російський і американський народи. Напевно, краще не скажеш.
Валерій Чкалов прожив, на жаль, коротке життя. Він загинув під час випробування нового літака, коли йому було всього 34 роки. Але навіть за цей короткий термін увійшов в історію авіації нашої країни, в світову історію авіації.
Пошлюся на маршала авіації К.А. Вершиніна, який сказав так: "Великі заслуги Чкалова перед авіацією. Він не тільки неперевершений льотчик, він основоположник школи випробування нових літаків і школи вищого пілотажу. Їм особисто розроблено та виконано 15 фігур вищого пілотажу. Він також є автором тактики винищувальної авіації".
Можу сказати одне, що сьогодні весь світ літає по тим канонам, які були введені в авіацію Чкаловим. Але найцікавіше в льотної біографії батька те, що до травня 1935 року вважався "повітряним хуліганом".
- Як же він нашкодив?
- Нічого особливого. Він просто працював, ламав старі прийоми і канони польотів, прийняті правила, уявлення про можливості літального апарату і льотчика. Він відкривав і вводив нове в авіації. Деяким з начальства це не дуже подобалося.
- А що сталося в травні 1935 роки?
- 2 травня 1935 року М. Орджонікідзе, будучи наркомом важкої промисловості, куди входило і головне управління авіаційної промисловості, на знаменитому Ходинському полі влаштував огляд наших літальних апаратів. Туди приїхали всі члени Політбюро, уряду і навіть сам Сталін. Чкалов на І-16, який він уже випробував, показав майстерність і свій вищий пілотаж. День цей для батька став зоряним.
Після приземлення до Чкалову підійшов зі своїм оточенням Сталін. Нарком оборони Клим Ворошилов, представляючи батька, сказав: "Ось, той самий повітряний хуліган". Сталін наркома перебив: "Товариш Ворошилов, ми розберемося, хто такий Чкалов". І звернувся до батька: "Чому ви не користуєтеся парашутом при випробуванні нових літаків?" Батько відповів, що відчуває єдині в своєму роді літаки, досвідчені екземпляри, які дуже дорого коштують, і він повинен приземлити їх в цілості й схоронності. На що Сталін серйозно сказав: "Врахуйте, товариш Чкалов, ваше життя нам дорожче будь-якої машини".
Після цієї зустрічі батько прийшов додому сяючий, в піднесеному настрої. Обняв маму і передав їй слова Сталіна. Цей момент я добре запам'ятав, незважаючи на те, що мені було сім років. Також добре пам'ятаю, як у вісім років батько взяв мене перший раз на літак. Захопленню моєму не було меж. Цей момент був миттю найвищого щастя.
- На якому літаку ви літали з батьком?
- Ми літали на По-2 конструктора Полікарпова, так званому нічному бомбардувальнику.
- Цікаво, як виявив би себе Валерій Чкалов в роки Великої Вітчизняної війни?
- Думаю, що весь свій досвід льотчика-випробувача, майстри повітряного бою на бриючому польоті використовував би він в повітряних боях. Звичайно, якби йому дозволили воювати.
Можу сказати, що батько в 1937 році просився в Іспанію, коли там була громадянська війна. Він хотів поїхати і в інших гарячих точок. Йому категорично відповіли: "Ні!" Батьком дорожили.
- Чому ж все-таки не зуміли вберегти Валерія Чкалова?
- У нашому будинку, тільки в іншому під'їзді, жив син Василя Івановича Чапаєва - Аркадій Чапаєв. Він був молодим льотчиком. Батько допомагав йому багато свого часу. Це він повідомив нашій родині про загибель батька.
У той фатальний дні 15 грудня 1938 року отець відчував новий винищувач І-180.
Як мені пізніше стало відомо, після авіакатастрофи батько був живий ще дві години. У 1963 році я зустрівся з головним лікарем Боткінської лікарні, який тоді був черговим лікарем і брав пораненого льотчика. Він мені сказав, що якби була та апаратура, яка є у медиків зараз, то, можливо, вони врятували б батька.
Я вже згадував книгу моєї сестри Валерії "Чкалов без грифа" секретно ". У ній наводяться невідомі раніше факти, документи, які можуть свідчити про дещо інші причини загибелі льотчика-випробувача Чкалова. Зокрема, в акті комісії з розслідування авіакатастрофи йдеться, що" підготовка літака до польоту відбувалася в умовах виключно шкідливою поспіху при фактичній обезличке і безвідповідальності за цю відповідальну справу "...
- Як увічнена пам'ять про вашого батька?
- На запрошення американців я практично щороку буваю в Ванкувері. Там щороку 20-го червня відзначається День прильоту екіпажу Чкалова в Америку. Існують дві організації: Комітет трансполярний перельоту і Комітет з культурного обміну імені Валерія Чкалова.
До 60-річчя події американці відновили аеродром Пірсон Філд в штаті Вашингтон в тому вигляді, в якому він був у 1937 році. У 2002 році вони мене обрали Почесним громадянином США. І мені буває дуже прикро за те, що Америка вшановує пам'ять великого російського льотчика, а у нас ...
- У нас в Москві є станція метро "Чкаловська" ...
- Так є. Є і пам'ятник Чкалову в Нижньому Новгороді. Місто на Волзі, де народився мій батько, називається Чкаловск. Там створено муніципальний музей імені Валерія Чкалова, знаходяться на постійному обслуговуванні АНТ-25 та інші унікальні експонати. На честь 50-річчя першого безпосадочного перельоту Чкалова на острові Удд (знаходиться в Охотському морі і нині носить ім'я Чкалова) відкрито монумент. У деяких містах Росії названі вулиці його ім'ям.
І все ж дуже прикро, що нинішня молодь мало цікавиться минулим нашої країни і знає про Валерія Чкалова зовсім небагато, а деякі і зовсім не чули його ім'я. Людині без пам'яті не дано бути крилатим ...










Яким би ви він запам'ятався?
Ви, мабуть, збираєте матеріали про батька?
Як же він нашкодив?
А що сталося в травні 1935 роки?
І звернувся до батька: "Чому ви не користуєтеся парашутом при випробуванні нових літаків?
На якому літаку ви літали з батьком?
Цікаво, як виявив би себе Валерій Чкалов в роки Великої Вітчизняної війни?
Чому ж все-таки не зуміли вберегти Валерія Чкалова?
Як увічнена пам'ять про вашого батька?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация